Instalarea încălzirii începător și a apei calde solare

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Dudule
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 30/04/08, 01:12
Locul de amplasare: Bordeaux / Franța

Instalarea încălzirii începător și a apei calde solare




de Dudule » 15/11/17, 00:14

bonjour,

Sunt nou în domeniul energiei solare termice și intenționez să instalez 17m2 de panouri solare pe care mi le permit nu prea scumpe pentru încălzire și apă caldă. Acest lucru îmi va permite să recuperez mai multă căldură în timpul iernii, comparativ cu 2 până la 5m2 de panouri.

Panourile termice servesc drept capac pentru a proteja ferestrele de vară cu 3 ferestre orientate spre sud și nu pot pune un sistem apă-aer, deoarece panourile termice nu se află într-un punct scăzut, în plus, face zgomot.
Țevile urcă pe acoperiș, apoi pe creastă și coborâ și intră în garaj la baloane.
Vara, intenționez să acoper o parte a panourilor pentru a preveni supraîncălzirea.
Deci, cred că ar trebui să folosesc glicol.

Ce mă sfătuiți să evit supraîncălzirea dacă se întâmplă acest lucru?
Acesta este cazul frumoaselor zile însorite din primăvară, casă locuită doar WE, o defecțiune a instalației ....
Nu am piscină sau fântână și nu știu ce să încălzesc.

Mărfuri.
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 192