Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Lolounette » 18/11/17, 23:02

bun bin Am soluția: trebuie să vă mutați într-un turn de apă și să puneți turbine eoliene pe acoperiș! : Mrgreen:

Altfel, a fost o idee proastă, asta m-am gândit : Lol:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de izentrop » 19/11/17, 02:05

bardal a scris:o cădere a lui 2,6m reprezintă într-adevăr limita inferioară a unei cascade nano-centrice;
Putem face mai puțin cu un șurub Archimedean, plus că nu face rău peștelui;)
https://www.youtube.com/watch?v=hjxBV8gJO6E
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Lolounette » 19/11/17, 11:29

este adevărat că șurubul arhimedic funcționează în 2 ceea ce înseamnă că este foarte interesant atît pentru a monta apa, cît și pentru a genera electricitate în jos ... sau pentru a pune 2, una pentru urcare cuplată la turbina eoliana si una pentru coborare. Dar este adevărat că volumul bazinelor și fluxul de apă limitează vizibil utilizarea lor la domiciliu ...

Pot fi luate în considerare în cazul pantelor mari? dar restul timpului este complicat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Grelinette » 19/11/17, 12:14

Lolounette a scris:Altfel, a fost o idee proastă, asta m-am gândit : Lol:

Nu atât de proastă, deoarece depinde de mulți parametri care se schimbă în timp sau sunt legați de criterii locale pe care nu le luăm întotdeauna în considerare.

După ce am spus, sunt încă nedumerit la determinare randament care determină dacă acționează sau nu.
De exemplu, în unele zone, vântul sau soarele nu au un randament bun, deci nu facem nimic. Dar cred că asta puțin este mai bine decât nimic, cu siguranță parametrul esențial al costului investiției, comparativ cu beneficiile așteptate. Dar, în opinia mea, este, de asemenea, o chestiune a nivelului de examinare a costurilor indirecte sau chiar necunoscute (sau slab evaluate) la un moment dat.

Pentru a lua exemplul regiunii mele PACA (cunoscut pentru sec și mistralul sale) în ultimele săptămâni municipalități sunt o comunicare foarte mare pentru a încuraja luminișul preventivă explicând că incendiile actuale în contextul schimbărilor climatice (secetă peste , mai mult de vânt) sunt aproape imposibil de gestionat cu mijloacele tehnice de foc: doar o compensare radicală ar putea salva sute de case, clădiri, rețele electrice și de telefonie, care au ars în ultimii ani, ca să nu mai vorbim de mii de hectare de pădurile și cîmpurile trecute în fum. Costurile directe și indirecte sunt incalculabile.

Dar, de asemenea, am putea instala tancuri mari de apă, cu turbine eoliene mici, după cum sugerează, aproape de zonele urbane (siguranța la foc + producția locală de electricitate), mai ales că deja instalăm rezervoare mari de apă. mai mult decât 150 m3 (prelata moale) în masiv.
incendie1.jpg
fire1.jpg (9.8 KIO) Vizualizate de 7967 ori

În plus, aceste rezervoare pot fi umplute cu apă de ploaie ... chiar dacă unii spun că în Provence apa de ploaie este prea slabă pentru a speranța de a stoca cantități mari ... La domiciliu, există un rezervor de aproape 300 m3 care este umplut numai cu privire la acoperiș 150 m2, iar pentru câțiva ani cu precipitații foarte grele și punctul localizate, acest rezervor este umplut complet și sistematic dincolo de câteva zile, spre surprinderea tuturor specialiștilor în special).

Pe scurt, ideea ta nu este de a arunca în coș, ci de a săpa! : Cheesy:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de moinsdewatt » 19/11/17, 14:03

Lolounette a scris:.....

Altfel, a fost o idee proastă, asta m-am gândit : Lol:


Nu chiar absolut prost. : Idee:
Post aici aici ce am postat în altul forum acum un an.
Evident, după cum se menționează în posturile de mai sus, este nevoie de un mare spațiu (nu un turn de apă în grădină) și de volume foarte mari.

Germanii încearcă:

Un nou concept de stocare a energiei pentru energia eoliană.
Cuplați ceea ce voi numi micro-STEP cu o flotă de turbine eoliene 4.
Se va face în Germania, cu General Electric ca un industriaș.
Apa va fi turbina 180 m mai mică într-o vale (picioare 600).
Rezervoarele de apă la înălțimi vor fi la poalele fiecărei turbine eoliene la aproximativ 38 000 m3 apă (10.6 milioane de galoane).
Ar trebui să fie operațional târziu 2018



Acest combinat unic de energie eoliană și de putere ar putea revoluționa energia regenerabilă

Oct 16, 2016 de Tobey Grumet

Vântul este curat, dar este și rău. Nu poți fi sigur că va sufla vântul. Dar inginerii din Europa au găsit o modalitate de a elimina acest neajuns prin combinarea cu hidrocentrale. Ideea mare aici este că se va termina, va fi vânt, iar apa va acționa ca o baterie gigantică.

Compania germană Max Boegl Wind AG a apelat la GE Renewable Energy să colaboreze în prima lună cu o centrală hidroelectrică integrată. Proiectul pilot cu patru turbine va fi conectat la rețea până la sfârșitul lui 2017, iar centrala hidroelectrică ar trebui să funcționeze până la sfârșitul lui 2018.

Acestea vor fi turbine eoliene obișnuite. Acestea vor fi cel mai inalt, picioare eminente 584 din lume Atunci când lama este îndreptat direct în sus. Baza turbinelor-de fund 131 picioare-va avea un rezervor de apă dublu exploatație 1.6 un milion de litri de apă, iar întreaga turbina va sta într-un alt rezervor Recenzii care deține încă un milion de galoane 9.

Setarea funcționează în esență ca o stație de pompare hidraulică (vezi imaginea de mai sus). Atunci când este nevoie de energie electrică, apa care curge din coborâre din rezervoare va conduce hidrocentrala. În cazul în care alimentarea cu energie este mare, instalația hidro va pompa apa spate sus pe deal la tancurile și va acționa ca bateria gigant. Centrala hidro va beneficia de acest arbitraj, profitând în același timp de prețul maxim. Combinația dintre cele două surse de energie (qui va lucra în paralel una cu alta) se va asigura că energia electrică este întotdeauna curge din planta.

Pentru ca acesta să funcționeze, turbinele eoliene trebuie să stea în vârful unui deal și trebuie să existe spațiu în vale pentru un lac artificial - în acest caz 600 fiind folosit de turbine.

Pădurea Swabian-Franconian, în Germania, a dovedit locația perfectă. Construit în dealuri va fi o instalație hidroelectrică capabilă să producă megawați 16 de putere, în timp ce ferma eoliană va produce megawați 13.6.

Echipa din spatele fermelor declară că designul inovator asigură o creștere rapidă a producției, permițând instalației hidroelectrice să reacționeze imediat la fluctuațiile pieței germane a energiei. "Germanii din acest domeniu sunt cunoscuți ca tinkerers și inventatori", spune Cliff Harris, directorul general al vântului onshore din EMEA la GE Renewable Energy. "Deci, mentalitatea acestei tehnologii se potrivește cu adevărat populației".

........................

http://www.gereports.com/unique-combo-w ... le-energy/

există ilustrații interesante în legătură, dar prea mari pentru a intra aici.


vezi de asemenea http://www.evwind.es/2016/11/03/germany ... ines/57807

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Grelinette » 19/11/17, 15:35

a scris:Evident, după cum se menționează în posturile de mai sus, este nevoie de un mare spațiu (nu un turn de apă în grădină) și de volume foarte mari.

Dacă nu există o cădere verticală, este posibil să se sapă puturi mari sub turbine eoliene! (Îmi place foarte mult să fac găuri adânci în pământ! : Cheesy:)

Altfel, am văzut recent un raport TV despre un proiect de stocare a energiei sub formă de aer comprimat în rezervoare sferice. (găsit pe net: http://www.bulletin.ch/fr/news-detail/s ... ergie.html).
Nu stiu daca este in acelasi raport, dar am vazut si un proiect de depozitare in beton armat sferic din beton armat!

Este surprinzător toate aceste proiecte mari care par să se opună regulilor de bază ale ... profitabilității!

(Este ca acest proiect, despre care am vorbit mult despre econologie, care constă în stocarea energiei sub formă de vagoane mari, ponderate cu mase mari de beton și care sunt montate în vârful unui deal. energia este recuperată atunci când autovehiculul coboară pe drumul cel bun, sau alta sau energia este stocată într-o masă cilindrică grea care se rotește cu viteză mare ... căutăm, vom inventa, vom testa, și poate că vom sfârși prin a descoperi mijloace simple de stocare și ... profitabile!).
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Lolounette » 19/11/17, 17:16

mi se pare că, la fel de mult ca și căutarea unei mase pentru a mișca, apa este cea care este cea mai puțin poluantă și cea mai ușor de găsit!
vă mulțumesc, în orice caz, pentru feedback-ul dvs. foarte interesant ... : Wink:
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de pumnal pitt » 19/11/17, 19:06

Zana de electricitate are această caracteristică importantă de a fi transportată pe distanțe mari, cu pierderi foarte mici.
prin urmare, nu este necesară depozitarea în apropierea locului de producție.
Turbinele eoliene pot fi în Bretania (unde există vânt) și depozitare în Alpi (unde există baraje cu altitudine mare)

o soluție interesantă de STEP de capacitate mare este minele epuizate (cărbune, de exemplu)
în Rurh, există un proiect al STEP aproximativ 1Gwh ca abilitatea de a 1 milioane m3 apa pompată de la suprafață (lac) și galeriile 1300m adânci.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Meszigues3
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 06/02/17, 19:12
x 8

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Meszigues3 » 19/11/17, 23:16

dirk pitt a scris:o soluție interesantă de STEP de capacitate mare este minele epuizate (cărbune, de exemplu)
în Rurh, există un proiect al STEP aproximativ 1Gwh ca abilitatea de a 1 milioane m3 apa pompată de la suprafață (lac) și galeriile 1300m adânci.
În Franța, în timpul iernii, cererea de energie din rețea este frecvent mai mare decât 60 GW, fie 60 GWh / h, fie 1 GWh pe minut.
Stația de epurare a Ruhr ar avea un minut de consum în Franța.

Douazeci de baraje din Franta fac mai mult decat 100 milioane de m3 (Serre-Poncon 1200 milioane de m3).

Doar pentru a da proporțiile, nu înseamnă că proiectul nu este profitabil, mai ales în Germania.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de izentrop » 20/11/17, 00:10

grelinette a scris:Altfel, am văzut recent un raport TV despre un proiect de stocare a energiei sub formă de aer comprimat în rezervoare sferice. (găsit pe net: http://www.bulletin.ch/fr/news-detail/s ... ergie.html).
Interesant tabelul care dă energia cenușie consumată în Mj pentru a face o stocare a lui 1 Mj
Imagine
Cei care fac cel mai bine nu vor fi neapărat cei care vor dura mai mult.

Volumul densității energetice a diferitelor metode de stocare:
Imagine
Mi se pare că există o inversiune între densitatea aerului comprimat la 100 și 600 m?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 194