Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Meszigues3
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 06/02/17, 19:12
x 8

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Meszigues3 » 20/11/17, 09:55

izentrop a scris:Mi se pare că există o inversiune între densitatea aerului comprimat la 100 și 600 m?

Nu: aerul este de 6 ori mai comprimat la 600 mm și va da mai multă energie declanșatorului.
1 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de cortejuan » 20/11/17, 16:24

bonjour,

Oricare ar fi forma energiei, cu toții avem aceeași întrebare ...

Poate că în zonele cu o densitate mare de iazuri (Vosges Saonoises des mille etangs, de exemplu) este jucabil, deoarece acestea sunt adesea în cascadă, am putea lua în considerare ridicarea apei din iazul inferior în iaz superior. Deoarece sunt puțin adânci (adesea un metru adâncime) am putea urca cu 20 cm. Pe un hectar sunt deja câțiva m3 (2000 m3).

DAR, ai nevoie de vânt, deci iazurile + condițiile vântului (nu neapărat ușor) și trebuie să găsești turbina. Deci, rămâne sincer scump.

Cordialement
0 x
Meszigues3
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 06/02/17, 19:12
x 8

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Meszigues3 » 20/11/17, 16:52

cortjuan a scris:bonjour,
DAR, ai nevoie de vânt, deci iazurile + condițiile vântului (nu neapărat ușor) și trebuie să găsești turbina. Deci, rămâne sincer scump.

Cordialement
bonjour,

Nu vântul lipsește, deși este neregulat, ci apa și picătura.

În Ruhr, 1 milion de m3 și 1300 m de diferență de înălțime nu sunt prea mari (pagina anterioară), deci câteva iazuri și câțiva metri de diferență de înălțime nu sunt nimic.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Gaston » 20/11/17, 16:53

cortjuan a scris:Deoarece sunt puțin adânci (adesea un metru adâncime) am putea urca cu 20 cm. Pe un hectar sunt deja câțiva m3 (2000 m3).
2000 m3, adică 2 kg pe o înălțime de 000cm sau 000m, stochează o energie de 20 * 0,2 * 2 = 000 J sau 000 Wh sau 1,09 kWh :strigăt:
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de pumnal pitt » 20/11/17, 18:53

Meszigues3 a scris:
dirk pitt a scris:În Franța, în timpul iernii, cererea de energie din rețea este frecvent mai mare decât 60 GW, fie 60 GWh / h, fie 1 GWh pe minut.
Stația de epurare a Ruhr ar avea un minut de consum în Franța.
.


remarcă fără interes.
de ce să nu compar și panourile fotovoltaice pe care le am pe acoperiș cu consumul mondial de energie electrică.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de cortejuan » 20/11/17, 20:26

Gaston scria:
cortjuan a scris:Deoarece sunt puțin adânci (adesea un metru adâncime) am putea urca cu 20 cm. Pe un hectar sunt deja câțiva m3 (2000 m3).
2000 m3, adică 2 kg pe o înălțime de 000cm sau 000m, stochează o energie de 20 * 0,2 * 2 = 000 J sau 000 Wh sau 1,09 kWh :strigăt:


Bonsoir,

există o eroare în raționamentul dvs.: presupuneți că înălțimea de cădere dintre cele două iazuri este de 20 cm. De fapt, iazurile au adesea o cădere de 5 până la 10 metri și această valoare trebuie luată în considerare, nu 20 cm, astfel încât calculul oferă:

2 * 000 * 000 = 10 J sau 9,81 Kj sau 196200 KWh. pentru o cădere de 000 metri.

Nu este uriaș, desigur, dar un iaz de un hectar este mic și nici o diferență de 20 cm nu este mare. 10 hectare (un iaz frumos) sunt deja mai interesante ...

Acestea fiind spuse, vedem că stocarea energiei potențiale necesită o mulțime de masă de materie pentru a scăpa.


Cordialement
0 x
Meszigues3
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 06/02/17, 19:12
x 8

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Meszigues3 » 21/11/17, 00:10

dirk pitt a scris:remarcă fără interes.
de ce să nu compar și panourile fotovoltaice pe care le am pe acoperiș cu consumul mondial de energie electrică.
Mărfuri.
A fost doar pentru a aminti dificultatea stocării energiei, chiar și cu mijloace enorme.
Hulot l-a înțeles.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de cortejuan » 21/11/17, 12:02

bonjour,

Pentru mine este mai degrabă apa ca element de transfer de căldură care mi se pare cel mai interesant. Cel puțin pentru o instalare mică.

Să presupunem că săpăm o gaură de 5x6x1m3 izolată termic, care este echivalentul unei piscine mici.

Apa este umplută, un alternator asociat cu turbina eoliană furnizează o serie de rezistențe de încălzire care se aruncă în rezervă. Dacă presupunem că ridicăm temperatura apei de la 20 la 40 de grade C, energia stocată va fi:

4,18x30000x20 / 3600 în kWh sau 696,6 kWh. Cu excepția erorii (de verificat)

Acest lucru devine interesant. Ei bine, este adevărat că este energie termică, dar este stocată și utilizabilă pentru a încălzi casa printr-o mică pompă de căldură.

Cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Lolounette » 21/11/17, 12:55

Desigur, dar pentru acest tip de stocare, nu este solara termică mai potrivită decât energia eoliană?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de sicetaitsimple » 21/11/17, 19:30

Lolounette a scris:Desigur, dar pentru acest tip de stocare, nu este solara termică mai potrivită decât energia eoliană?


Cu siguranță, dar este puțin soare iarna în latitudinile noastre. Puțin mai mult vânt. Iar stocarea de căldură inter-sezonieră la "temperatură scăzută" este încă puțin complicată.

PS: celor care ar dori să-mi dea exemplul cunoscut al aterizării Drake în Canada, îi rog să-și însoțească răspunsul cu costul aterizării Drake ....
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158