Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de cortejuan » 20/11/17, 13:36

bonjour,

Deschid acest fir pentru a nu împiedica firul „încălzirea serii prin tampon termic”.

De fapt, dacă totul funcționează după cum doriți, dispozitivul meu necesită o mulțime de abilități, precauții și grăsimi pentru cot: pe vreme rece, trebuie să alimentați cazanul la fiecare 2 sau 3 zile, prin urmare manipularea și depozitarea stereilor. de lemn etc ...

Cu ajutorul vârstei, caut o soluție mai puțin restrictivă și m-am gândit la energia solară.

În primul rând, m-am gândit la energia solară termică, dar am găsit aceleași probleme ca și pentru cazanul meu: risc de scurgeri de apă, izolație termică a conductelor, riscuri potențiale de înghețare a conductelor și, prin urmare, senzorul (ca și cazanul meu ), adăugați termostate pentru supraîncălzire, pentru perioade de îngheț sever etc.)

Așa că am renunțat să mă aplec spre fotovoltaic, transportul curentului este simplu, electronii nu înghețează în fire ...
Problemele care mă împiedică sunt de două tipuri, implantarea (sunt într-o zonă protejată, dar am o soluție acceptabilă) și mai ales depozitarea. Deoarece am rezervele mele de apă (2000 de litri în afara +900 litri în seră) mă gândesc să instalez panouri fotovoltaice care vor fi conectate la o baterie solară de capacitate rezonabilă (de evaluat) pentru alimentarea pompelor. Când bateria este încărcată, un sistem de eliminare a sarcinii va trimite energie electrică către încălzitoarele de imersiune instalate în rezervoarele exterioare și interioare.

Astfel, fără a restricționa manipularea, voi putea ridica temperatura recipientelor mele pentru a evita să fac foc la fiecare trei zile.

Pentru a vă face o idee despre puterea necesară, vă reamintesc că, pentru a crește temperatura cu un grad, am nevoie de 2,3 kWh pentru cei 2000 de litri de apă ai mei.

Ce crezi, unde merge prost?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dvs. perspicace.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de Gaston » 20/11/17, 16:13

cortjuan a scris:Ce crezi, unde merge prost?
În opinia mea, punctul slab este puterea.

Iarna, cu greu puteți obține unul sau doi kWh pe zi per kW de panouri instalate. : pe tot parcursul lunii ianuarie, producem între 20 și 40 kWh pe kW instalat.
După cum spuneți (pe celălalt fir) că sera consumă între 12 și 15 kWh pe noapte, ar fi necesar să instalați o duzină de kW de panouri solare :!:

Și dacă nu doriți să păstrați încălzirea lemnului ca o rezervă, trebuie totuși să supradimensionați numărul de senzori pentru a absorbi seria de câteva zile foarte tulbure ...
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de cortejuan » 20/11/17, 21:43

Da da da ... de asta mă temeam, nu am ajutat valorile pe care le citați.

Ei bine, ar putea fi o soluție intermediară prin utilizarea cazanului meu numai în zilele foarte reci. Singurul dezavantaj este că adaug un strat de complexitate chiar dacă este mai ușor de gestionat decât aragazul. Dar în această configurație, costul nu merită (încă) efortul.

În prezent, datorită izolației bune, „consum” 1 grad de căldură pentru 3 grade de scădere a temperaturii exterioare. De exemplu, când este în jurul valorii de zero noaptea, temperatura din rezervoare merge de la 20 grade la 17 grade (de exemplu). Deci, aceasta este o energie de 7kWh, dacă nu mă înșel.

Deci, chiar și după izolare, consum încă 7 kWh pe noapte, nu foarte rece.

Rămâne o soluție: izolați complet sera iarna cu plăci de polistiren extrudat și compensați absența luminii aprinzând plantele cu LED-uri albastre / roșii (ceea ce fac deja la începutul primăverii) acestea sunt cele două benzi a lungimilor de undă active pentru plante. Acolo cred că soluția fotovoltaică ar putea fi redată.

Cordialement
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9836
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de sicetaitsimple » 20/11/17, 22:48

cortjuan a scris:
Ce crezi, unde merge prost?



Nu cred că voi răspunde la întrebarea ta ...

Acestea fiind spuse, cred că solarul fotovoltaic, odată cu scăderea costurilor, va înlocui rapid, dacă nu chiar, solarul termic chiar și pentru încălzirea apei. Cu atât mai simplu în ceea ce privește managementul tehnic și optimizarea utilizării.

Sera dvs. este izolată fizic (în sensul că nu este posibil să trageți un cablu între cele două) de acasă?
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de cortejuan » 21/11/17, 11:43

bonjour,

Asta cred și eu și chiar dacă, așa cum spune Gaston, va fi nevoie de o mulțime de panouri, voi continua să mă gândesc la asta, poate nu pentru moment, dar peste câțiva ani, voi trece la fotovoltaic.


Sera mea este la aproximativ treizeci de metri de casa mea, dar este conectată la rețeaua electrică.


Cordialement
0 x
temte056
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 09/11/17, 16:37

Re: Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de temte056 » 03/12/17, 11:30

bonjour,
2,3 kWh pentru cei 2000 de litri de apă pentru 1 °? pentru a repara ideile, în Franța iarna, 1 Wp solar produce 0.5 Wh. pentru 2.3 ​​KWh (și pe grad) va fi nevoie de o instalație gigantică de 4.6 KWp de panouri fotovoltaice. aceasta poate să nu fie soluția potrivită.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de Ahmed » 03/12/17, 14:12

Prețul panoului solar M2 nu ar trebui să fie criteriul final de alegere: această soluție, chiar și cu un posibil (?) Cost modest *, rămâne o risipă în ceea ce privește extracția și producția (criteriu social, printre altele) ).

* Prețul nu exprimă neapărat costul real, deoarece există externalități negative care nu constituie o povară pentru companiile private (sau nu, de altfel) și care, prin urmare, nu intră în calcul a prețului facturat.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de cortejuan » 07/11/21, 20:09

bonjour,

Timpul trece și prețurile panourilor scad...

Deci probabil îmi voi lansa proiectul. Aș avea nevoie de aproximativ 1.5kw de putere maximă pentru ca dispozitivul meu să fie interesant.

Întrebarea mea este legată de recuperarea energiei. Vreau să convertesc curentul continuu în curent alternativ (pentru a-l transporta și a alimenta scafandrii de 400 sau 800w). Toate acestea sunt ușor, dar sistemele comerciale au garanții pentru a menține ieșirea de 240 de volți. Când energia furnizată de panouri devine insuficientă, sistemul trece la o altă sursă electrică sau pur și simplu se oprește (ceea ce fac micile mele regulatoare când tensiunea din bateriile mele scade sub 11v).

În cazul meu, pe măsură ce alimentez rezistențe de încălzire, nu îmi pasă puțin de tensiunea care poate pluti și scădea sincer.

Cum se face ? Invertoarele sunt scumpe și nu mă văd că m-am chinuit în ele pentru a le face să funcționeze cu o ieșire plutitoare.

Ai vreo idee?
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2221
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de phil59 » 07/11/21, 20:15

Pentru a face doar caldura, cu panouri "fotomachin", fara nevoie de regulator etc.

Sunt cei care derulează rezistența electrică a unui cumulus, cu „sârmă”, se face.

Sa vezi cum o poti face, dar, practic ai doar pretul panoului, ori X.

Norii cumulus trebuie să poată fi găsiți...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea energiei electrice într-o rezervă de apă




de izentrop » 07/11/21, 22:12

În caz contrar, trebuie să aranjați ca acesta să producă cu o tensiune de 240 V, de exemplu 10 panouri de 24 V 200 W în serie și nu este nevoie să schimbați rezistența cumulusului.

Pentru cei care scot 33.57 V, este nevoie de 7 în serie pentru a scoate 235 V max în PACA https://allo.solar/panneau-solaires-320 ... dmegc.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bricolo07 și oaspeții 195