Aviz cu privire la furculița electrică GOUPIL G5 cu baterii cu plumb

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de Ahmed » 22/11/17, 20:05

Desigur: companiile petroliere sunt producătoare de bani, indiferent că este vorba de petrol, eolian, solar sau geraniu (sic) benzina nu contează pentru ele.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de moinsdewatt » 22/11/17, 20:39

Ahmed a scris:Desigur: companiile petroliere sunt producătoare de bani, indiferent că este vorba de petrol, eolian, solar sau geraniu (sic) benzina nu contează pentru ele.

Dacă nu-ți plac petrolierele, poți lovi portofelul.
Atâta timp cât îți abandonezi mașina.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de Ahmed » 22/11/17, 21:00

Îmi pare rău că înțelegeți complet greșit semnificația mesajului meu: poate că nu am fost suficient de explicit ... De fapt, a mers în direcția voastră ...
Aceasta este o afirmație neutră și în niciun caz o judecată de valoare, în plus ceea ce spun despre companiile petroliere se aplică tuturor ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de AXEAU » 22/11/17, 22:41

Christophe a scris:Autonomia nu este un argument cu adevărat acceptabil: rare sunt persoanele care fac mai mult de 200 km pe zi, cu excepția timpului liber sau a vacanței ... adică 95% din oameni ar putea fi satisfăcuți pentru 95% din călătoriile lor cu o autonomie mai mică de 400 km ...

Dar atunci înțeleg foarte bine că poate stresa oamenii să rămână „doar” 100 km ... mai ales în rândul femeilor (hei da doamnelor).


Acest tip de vehicul are puțină autonomie, aproximativ 70 km și traseul zilei este calculat pe baza acestor date. Nu permite improvizația (prelungirea sau scurtarea timpului de utilizare) deoarece timpul de reîncărcare este lung și se face în afara programului de lucru. Noul vehicul este echipat cu baterii cu gel / plumb cu aceeași constrângere, ideal vor fi bateriile care acceptă reîncărcări, chiar și scurte, în orice moment.

Stresul autonomiei: fotografia avatarului meu, sunt în sudul Tunisiei, mă intersectez pe cărți care nu sunt pe cardul meu și când ajung la jumătate din combustibilul meu mă întreb dacă nu ar trebui reface-mi pașii în loc să continui spre necunoscut.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de sen-no-sen » 22/11/17, 23:05

a scris:
RV-P a scris: ..... - Dar mai sunt încă aceste lobby-uri petroliere, care strică totul și rețin ideile ...


legende încă urbane.

companii petroliere precum Total și BP investesc în stații de încărcare pentru mașini electrice. : Mrgreen:


Deoarece sectorul petrolier este în esență monopolist (sic!), A generat, prin urmare, în mod logic, mari multinaționale.
Astfel teza conform căreia lobby-ul petrolier ar dori să împiedice apariția unei noi surse de energie este exagerată și este în mare parte o fantezie.
Deoarece economismul exponențial are nevoie de un flux constant de energie pentru a se răspândi, orice sursă abundentă și ieftină va fi neapărat selectată de sistem atunci când va veni momentul, Vârf Venind repede, înțelegem de ce majorul se îndreaptă acum către ENR.

„Adaptați-vă sau muriți” ...
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5186

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de Remundo » 22/11/17, 23:08

Christophe a scris:Autonomia nu este un argument cu adevărat acceptabil: rare sunt persoanele care fac mai mult de 200 km pe zi, cu excepția timpului liber sau a vacanței ... adică 95% din oameni ar putea fi satisfăcuți pentru 95% din călătoriile lor cu o autonomie mai mică de 400 km ...

Vă puteți vedea făcând 200 km într-un Goupil sau un Piaggio Porter? Clasa de pe cele 4 piste! : Lol: Acestea sunt „mașini” utilitare (ca să nu spunem rudimentare) care nu sunt destinate să acopere mult drum, ci să se întoarcă nu prea departe în jurul unui punct fix. : Idee:

în plus, prețurile sunt cu adevărat descurajante ... : Roll:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de Christophe » 22/11/17, 23:13

Uh, prietenii se înșeală, nu vorbeam despre Goupil, dar răspundeam RV-P, în special la acest lucru:

RV-P a scris:Și prețul: aproape de două ori mai scump decât un vehicul termic de nivel mediu pentru o autonomie de peste jumătate (2 km pentru un Tesla)!


Care este argumentul „de bază” împotriva mașinii electrice ... răspund că există alte dezavantaje mai restrictive decât autonomia ...

Voi împărți acest subiect ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5186

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de Remundo » 23/11/17, 19:02

sen-no-sen a scris:Deoarece economismul exponențial are nevoie de un flux constant de energie pentru a se răspândi, orice sursă abundentă și ieftină va fi neapărat selectată de sistem atunci când va veni momentul, Vârf Venind repede, înțelegem de ce majorul se îndreaptă acum către ENR.

„Adaptați-vă sau muriți” ...

despre asta am citit recent 2000W / org un scurt interesant ...

http://www.2000watts.org/index.php/ener ... stant.html

companiile multinaționale de petrol se diversifică în energii regenerabile ... dar timid.
1 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de sen-no-sen » 23/11/17, 19:09

Remundo a scris:despre asta am citit recent 2000W / org un scurt interesant ...

http://www.2000watts.org/index.php/ener ... stant.html

companiile multinaționale de petrol se diversifică în energii regenerabile ... dar timid.


Da, mulțumesc, acest articol rezumă foarte bine situația:„Scopul majorilor nu este de a extrage petrol, ci de a genera dividende”.
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10

Re: Opinie cu privire la camioneta electrică GOUPIL G5 cu baterii cu plumb




de RV-P » 24/11/17, 18:51

- Pe de altă parte, am văzut din nou (pentru că văzusem reportajul la TV) Faimosul motor pe roți al lui Pierre Couture, înainte ca acest proiect să fie „tăiat” de politicile vremii (1994)!
- Dar Japonezii au făcut-o, ei: au echipat un Mini dintre aceste celebre motoare pe roți și performanțele acestui echipaj sunt cu adevărat uluitoare, vezi aici !
- Pierre Couture, care este încă în viață, dorește să repete acest lucru, oferind vehicule pe monorail, echipate cu aceste celebre motoare pe roți (16 pe unitate) care ar circula la ... 250 km / h suspendate la 10 m de sol, la un preț pe kilometru împărțit la 5 în comparație cu TGV-ul nostru francez și care, în plus, ar urca dealurile ca orice mașină (nu este nevoie să „planificăm” munții)! Și având în vedere condițiile meteorologice ale Canadei, cu 6 luni de zăpadă și îngheț, acestui momorail acoperit pe toată lungimea nu i-ar deranja căderile de zăpadă și ploaia înghețată!
- ... Cu condiția, încă o dată, că „experții” canadieni îl sprijină, de data aceasta, în loc să-l lase „să cadă ca o șosetă veche”!
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– –––––––––––––––––––––––––––––––––––
- Odată, am văzut un model cu motor pe roți pe care Peugeot intenționează să îl monteze pe mașini electrice ... Un motor mic cu roți dințate și mecanici fragile care ar rezista cu greu la praf ... Motorul cu roți al lui Pierre Couture, Este foarte simplu: statorul este butucul și rotorul este janta! Mai ușor, mori!
- Este ca turbinele eoliene fabricate în China: mai degrabă decât să monteze un alternator de mare viteză cu un tren de transmisie pentru a multiplica viteza lamelor, au revenit la alternatoare zburătoare, cu un număr mare de perechi de poli, care au fost montate pe motoarele cu aburi, funcționând cu viteză redusă. Fără unelte fragile, având în vedere condițiile deșertului Gobie, unde intenționează să le instaleze (vânturi de nisip)! Angrenajele nu ar rezista mult timp la o furtună de nisip foarte corozivă!
- Cu siguranță, există corecții care se pierd, cu unii politicieni!
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 152