Plantatie de zmeura

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: plantație de zmeură




de Did67 » 26/11/17, 19:55

Întotdeauna în căutarea efortului minim, chiar dacă înseamnă „sub-optim”, am plantat ultimele rânduri după cum urmează:

a) întinde fâșii de frunze moarte amestecate cu gazon

b) la mijlocul iernii, am lipit paleta în pământ, prin frunze; o lovitură a bățului în stânga, alta în dreapta pentru a face o fanta; Am strecurat planta înăuntru, am scos paleta și mi-am împachetat picioarele ... Am pus frunzele înapoi ...

c) primăvara, frunzele se micșorează (se descompun), am pus fân (primul an)

d) în toamna următoare, am încărcat cu BRF ...

Primesc zmeură în găleți (al doilea an; dar recoltele deja bune, mai puțin masive, primul)!

Zmeura în creștere este destul de sensibilă la lipsa de apă. Chiar și sub acest „mulci”, florile avortează în căldura verii. Producția ar scădea. Prin urmare, este excepția din grădina mea de legume: există irigare prin picurare pentru a susține producția. Înrădăcinarea lor este extrem de superficială. Se gândesc doar la un singur lucru: fraier pe laterale, pentru a lărgi aglomerarea. În loc să mergi mai adânc pentru a găsi apă!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: plantație de zmeură




de Adrien (ex-nico239) » 26/11/17, 21:46

paysan.bio a scris:
nico239 a scris:Bine atras pentru noțiunea de curbură ... în sfârșit este ca vițele : Mrgreen:

Da de acolo am cumpărat 10 tăieturi destul de scurte, dar de fapt, de îndată ce va crește, le voi atașa corect ...

Ce înălțime?


Mă ridic stând pe o bancă mică de ruletă
o bancă leneșă astăzi
dar când eram fermier a servit 14 ore pe zi timp de 6 luni.

cu banca, 50 70 cm înălțime este bine.


Ok, vom limita această înălțime .... mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: plantație de zmeură




de Did67 » 26/11/17, 21:58

nico239 a scris:
Ok, vom limita această înălțime .... mulțumesc


Vă rugăm să rețineți: există o diferență mare între soiurile care nu sunt ascendente și cele ascendente.

Primele produc numai pe canele anului n-1. Deci, mărimea vă va influența direct producția din anul n: trebuie să lăsați suficiente tije și lungime suficientă ...

Al doilea produs d'abord pe bastoanele anului n-1, apoi pe tot parcursul sezonului pe cani apar în pământ în anul n. Și acolo, ar fi bine să le lași să crească, deoarece vor exista buchete florale continue la sfârșit ... în timp ce mai jos, după fertilizare, produce fructe. După cum puteți vedea în videoclipuri, a mea ajunge să producă tije de dimensiunea mea (1m).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: plantație de zmeură




de Adrien (ex-nico239) » 26/11/17, 22:07

Did67 a scris:Întotdeauna în căutarea efortului minim, chiar dacă înseamnă „sub-optim”, am plantat ultimele rânduri după cum urmează:

a) întinde fâșii de frunze moarte amestecate cu gazon

b) la mijlocul iernii, am lipit paleta în pământ, prin frunze; o lovitură a bățului în stânga, alta în dreapta pentru a face o fanta; Am strecurat planta înăuntru, am scos paleta și mi-am împachetat picioarele ... Am pus frunzele înapoi ...

c) primăvara, frunzele se micșorează (se descompun), am pus fân (primul an)

d) în toamna următoare, am încărcat cu BRF ...

Primesc zmeură în găleți (al doilea an; dar recoltele deja bune, mai puțin masive, primul)!

Zmeura în creștere este destul de sensibilă la lipsa de apă. Chiar și sub acest „mulci”, florile avortează în căldura verii. Producția ar scădea. Prin urmare, este excepția din grădina mea de legume: există irigare prin picurare pentru a susține producția. Înrădăcinarea lor este extrem de superficială. Se gândesc doar la un singur lucru: fraier pe laterale, pentru a lărgi aglomerarea. În loc să mergi mai adânc pentru a găsi apă!



Ok, să zicem că acolo cu frunzele pe măsură ce suntem invadați, nu va fi dificil să adăugați lopeți ...
Dar tot vom adăuga fân.

Uh pentru udare, să zicem că ..... zmeura este sub (la nivelul pârtiei) 15m de scurgeri ale gropii ... bine știu că nu este foarte glamour, dar face umiditatea sub sol...

În afară de asta, acestea sunt cât mai aproape de gropi, prin urmare în zona cea mai umbrită, fără a fi lipsiți de soare.

După un an de experiență, avem un control mai bun al locurilor și al expozițiilor.

În sfârșit, va exista un nou robinet nu departe, așa că, spre deosebire de anul trecut, mai puțin leneș să tragă 30 m de țeavă în colț, dacă se pare că este necesar ...

În întreaga grădină a plăcerilor vom fi în al doilea an de „nu atingem nimic”.

Pentru a săpa găurile de zmeură nu visează că am luat șuvița electrică: untul.
În timp ce anul trecut în același colț nu a fost la fel, chiar dacă a fost mai puțin ambalat decât în ​​peticul de legume.

Bineînțeles că nu am muls, ci altceva decât să lăsăm frunzele și să nu cosim și să lăsăm să crească tot ceea ce voia să crească cred că toată flora sălbatică a colonizat bine a contribuit să înceapă să reînvie acest sol care nu intreaba asta.

Acolo covorul frunzelor moarte va putrezi până în primăvară ... când crezi că multe le arde ... oh mizeria.

După ce nu știu dacă iarna aspră, deși colțul de sub copaci este destul de protejat, nu îi va face să sufere ...

A urma ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: plantație de zmeură




de Adrien (ex-nico239) » 26/11/17, 22:15

Did67 a scris:
nico239 a scris:
Ok, vom limita această înălțime .... mulțumesc


Vă rugăm să rețineți: există o diferență mare între soiurile care nu sunt ascendente și cele ascendente.

Primele produc numai pe canele anului n-1. Deci, mărimea vă va influența direct producția din anul n: trebuie să lăsați suficiente tije și lungime suficientă ...

Al doilea produs d'abord pe bastoanele anului n-1, apoi pe tot parcursul sezonului pe cani apar în pământ în anul n. Și acolo, ar fi bine să le lași să crească, deoarece vor exista buchete florale continue la sfârșit ... în timp ce mai jos, după fertilizare, produce fructe. După cum puteți vedea în videoclipuri, a mea ajunge să producă tije de dimensiunea mea (1m).


Ooh, acolo se complică Imagine

Am luat 10 moșteniri Rubus Idaeus ... a priori, nu?

Deci, bastoanele din anul n-1 ... nu-i așa?

Deci, putem conta doar pe bastoanele anului, nu?
Dar, pe de altă parte, nu mai îmbrățișez programul sau mă înșel?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: plantație de zmeură




de Did67 » 26/11/17, 22:37

nico239 a scris:
Am luat 10 moșteniri Rubus Idaeus ... a priori, nu?

Deci, bastoanele din anul n-1 ... nu-i așa?

Deci, putem conta doar pe bastoanele anului, nu?
Dar, pe de altă parte, nu mai îmbrățișez programul sau mă înșel?


Verificare făcută (amintiți-vă că sunt un grădinar „mediocru”), este într-adevăr un pick-me-up.

Este probabil să aveți o producție mică la „capetele trestiei” pe care le-ați pus în pământ și pe care trebuie să le păstrați pentru „prima producție” (în jurul lunii iunie, fără îndoială, acasă).

Apoi, vor veni canne din toate părțile, direct de la sol, în primăvară. Lasă-te să urci. Recoltezi ... Iarna viitoare prunezi. Am tăiat în jurul înălțimii centurii. Deci, între 80 cm - 100 cm înălțime. Eliminiți bastoanele care vor fi produse anul viitor: se usucă ...

Nu exersez „arcuirea”, dar după părerea mea poți arca tijele anului n-1 pe care le lași pentru începutul producției în anul n. Se formează plin de mici ramificații pe lateral, care poartă muguri de flori. Pentru a vedea dacă sunt mai multe. Aceste bastoane, tăiate la capăt, nu se alungesc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: plantație de zmeură




de Adrien (ex-nico239) » 26/11/17, 22:56

Bine, cu siguranță, mă voi întoarce la momentul potrivit .... pentru a-mi reîmprospăta memoria Imagine
0 x
balandar
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/10/12, 23:26
x 1

Re: plantație de zmeură




de balandar » 26/11/17, 23:36

Bună ziua pentru zmeură, nu uitați că tulpinile trăiesc doar peste 2 ani și după producția de zmeură mor și le împinge înapoi pe cele noi care le vor oferi anul viitor și așa mai departe, spațializează-le, în caz contrar, devine repede o pădure de nepătruns pentru a putea colecta fructele
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: plantație de zmeură




de Did67 » 27/11/17, 08:59

Rândurile mele sunt la o distanță de 1,50, ceea ce îmi permite, la începutul sezonului, să trec cu mașina de tuns iarba. Dar apoi, „se închide”, iar eu merg doar pe jos pentru recoltă.

Tot ceea ce iese din rang este sfâșiat fără milă. Arborele de zmeură, dacă îl lași să meargă, este jungla peste doi sau trei ani. Nu se gândește decât la asta, suge, în loc să prindă rădăcină!

Pe rând, am însămânțat trifoiul alb (cel care se târăște și călcă bine), dar din lipsă de lumină, a regresat și aproape a dispărut ... Ideea mea a fost ca inter-rândul să fie un senzor de azot (fixare simbiotică), în timp ce făceam „circulație” și că, prin cosit, aș transfera asta pe benzi ... Este puțin ratat. Este o plantă care are nevoie de lumină ...
0 x
paysan.bio
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: plantație de zmeură




de paysan.bio » 27/11/17, 09:00

Cred că nu am înțeles întrebarea pe înălțime.
timp de 50 până la 70 cm, vorbeam despre înălțimea orizontală pe care încercăm să o atingem cu arcul.
Nu tăiem tulpinile în lungime pentru soiurile care nu urcă.
pentru soiurile în creștere, am tăiat tulpinile, în noiembrie după primele geluri mari, cu 2 muguri sub cel mai mic mugur care s-a transformat într-un buchet de fructe.
în general, acești doi muguri au primit deja o doză de hormoni care îi perturbă în anul următor și brusc producția lor este minimă.
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 311