Plantatie de zmeura

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: plantație de zmeură




de Did67 » 27/11/17, 11:02

paysan.bio a scris:
, Vorbeam despre înălțimea orizontală



Știam „graba lentă”, dar nu „înălțimile orizontale”!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: plantație de zmeură




de Did67 » 27/11/17, 11:06

paysan.bio a scris:pentru soiurile în creștere, am tăiat tulpinile, în noiembrie după primele geluri mari, cu 2 muguri sub cel mai mic mugur care s-a transformat într-un buchet de fructe.
în general, acești doi muguri au primit deja o doză de hormoni care îi perturbă în anul următor și brusc producția lor este minimă.


Mai în serios: voi arăta puțin mai bine anul acesta.

Înălțimea mea de tăiere este în raport cu firul meu trelising; Încrucișez firul cel mai jos pentru a împiedica tijele să meargă prea mult în lateral ...

Așa cum am spus deja, culegând zmeura în găleți, nu-mi fac prea multe griji în ceea ce privește îmbunătățirea productivității ... Am o mulțime de lucruri pentru a oferi, a oferi, a face coulis și gemuri, a îngheța pentru niște sorbete la Crăciun, etc ... Dar nu trăiesc, suntem de acord.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: plantație de zmeură




de Ahmed » 27/11/17, 13:02

V-, observi:
Știam „graba lentă”, dar nu „înălțimile orizontale”!

Este totuși o claritate obscură! : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
paysan.bio
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: plantație de zmeură




de paysan.bio » 27/11/17, 13:35

Did67 a scris:Rândurile mele sunt la o distanță de 1,50, ceea ce îmi permite, la începutul sezonului, să trec cu mașina de tuns iarba. Dar apoi, „se închide”, iar eu merg doar pe jos pentru recoltă.

Tot ceea ce iese din rang este sfâșiat fără milă. Arborele de zmeură, dacă îl lași să meargă, este jungla peste doi sau trei ani. Nu se gândește decât la asta, suge, în loc să prindă rădăcină!

Pe rând, am însămânțat trifoiul alb (cel care se târăște și călcă bine), dar din lipsă de lumină, a regresat și aproape a dispărut ... Ideea mea a fost ca inter-rândul să fie un senzor de azot (fixare simbiotică), în timp ce făceam „circulație” și că, prin cosit, aș transfera asta pe benzi ... Este puțin ratat. Este o plantă care are nevoie de lumină ...


cu sistemul arc, sunt necesare inter-rânduri mult mai largi. 2,5 m este minim.
pentru grădinile de legume, sfătuiesc să așezați doar un rând la marginea vânturilor predominante.
gard viu de zmeură permite un microclimat interesant pentru legume prin filtrarea vântului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bobbysolo67
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 23/07/16, 15:29
Locul de amplasare: Alsacia
x 28

Re: plantație de zmeură




de bobbysolo67 » 27/11/17, 14:55

paysan.bio a scris:Cred că nu am înțeles întrebarea pe înălțime.
timp de 50 până la 70 cm, vorbeam despre înălțimea orizontală pe care încercăm să o atingem cu arcul.
Nu tăiem tulpinile în lungime pentru soiurile care nu urcă.
pentru soiurile în creștere, am tăiat tulpinile, în noiembrie după primele geluri mari, cu 2 muguri sub cel mai mic mugur care s-a transformat într-un buchet de fructe.
în general, acești doi muguri au primit deja o doză de hormoni care îi perturbă în anul următor și brusc producția lor este minimă.


Cred că paysan.bio vorbește despre antrenament „în stil olandez”. Pentru a vedea pe: http://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/f ... lisser.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: plantație de zmeură




de Did67 » 27/11/17, 15:24

Nu știam că se numește „în stil olandez”, dar știam o variantă: pe mizele verticale plantate în rând, pui „cravate” la 90 °; la fiecare capăt al traversei, întinzi un fir ... Am văzut asta cu mize de fier și legături sudate ... În acest caz, erau două rânduri de două fire la două înălțimi diferite, al doilea permițând susținerea bastoanelor anului și evitând ca acestea să nu se ascuțească prea mult și să împiedice trecerea ... Dar puteți face cu lemn și cuie ...

Acasă, de fapt, cu aproximativ 1,50 m între rânduri, va fi puțin strâns dacă vreau totuși să trec cositorul, stând liniștit! Sau las un pasaj pentru un bărbat și trec rotofilul ... Este o opțiune posibilă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: plantație de zmeură




de Did67 » 27/11/17, 15:27

Ahmed a scris:Este totuși o claritate obscură! : Lol:


Adică: ai putea vedea cu ochii închiși?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: plantație de zmeură




de sicetaitsimple » 27/11/17, 19:44

Întrebare, îl interesează pe Steph72 care l-a pus pe firul dedicat peticului său de legume (pata de legume în Sarthe) și care, de asemenea, mă interesează pentru că trebuie să mut un pachet bun de respingeri în această iarnă:

când transplantăm zmeura din lăstari, cât de mult ne tundem? Aș fi spus vreo treizeci de cm?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: plantație de zmeură




de Did67 » 27/11/17, 21:24

sicetaitsimple a scris:
când transplantăm zmeura din lăstari, cât de mult ne tundem? Aș fi spus vreo treizeci de cm?


Necunoscând mai multe: aș pleca.

Rezervele de acolo vor fi utile înainte de reluare.

Și după recuperare, cu atât va fi mai important partea vie, iar cu atât mai multe buchete florale veți avea din prima. Aceasta este la fel de multă „biomasă” pe care planta nu ar trebui să o producă.

Ca și în cazul Phanaelopsis (cele mai frecvente orhidee), voi tăia doar ceea ce este clar mort și uscat.
1 x
paysan.bio
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: plantație de zmeură




de paysan.bio » 28/11/17, 08:59

Did67 a scris:
sicetaitsimple a scris:
când transplantăm zmeura din lăstari, cât de mult ne tundem? Aș fi spus vreo treizeci de cm?


Necunoscând mai multe: aș pleca.

Rezervele de acolo vor fi utile înainte de reluare.

Și după recuperare, cu atât va fi mai important partea vie, iar cu atât mai multe buchete florale veți avea din prima. Aceasta este la fel de multă „biomasă” pe care planta nu ar trebui să o producă.

Ca și în cazul Phanaelopsis (cele mai frecvente orhidee), voi tăia doar ceea ce este clar mort și uscat.


același răspuns, nu este nevoie să tăiați pe lungime.
mai ales dacă te uiți atent, vei vedea că mugurii primilor 15 cm sunt mai mici decât cei de mai sus.
prin urmare, acestea au un potențial de producție mai mic.
la limită, dacă vedeți în primăvară că recuperarea este slabă, puteți săriți câțiva muguri din partea inferioară a tulpinii.
promovează o mai bună înrădăcinare.
Recunosc încă o dată că nu este un lucru leneș.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 252