Senseo mașină înfundată? Debit scăzut, cafeaua mică, anti-calcar ... O metodă de curățare ușoară!

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Senseo mașină conectat? Debit scăzut, cafeaua mică, anti-calcar ... O metodă de curățare ușoară!




de Christophe » 25/11/17, 16:41

Da, da :) merci!

Am făcut metoda pe care ai dat-o mai sus și a funcționat (după modelul meu) ...

Da, cu 3 taste am trecut repede în jurul combinațiilor, cred : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Senseo mașină conectat? Debit scăzut, cafeaua mică, anti-calcar ... O metodă de curățare ușoară!




de Lolounette » 25/11/17, 17:16

Christophe a scris:
Nu-mi place cafeaua suficientă (sau nu sunt destul de bogată) pentru a pune 350 într-o mașină de cafea folosită ... chiar dacă este o bună ocazie ...



revenim la societatea complet de unică folosință: cu 50 € mașina Senseo la fiecare 3 ani ajungem rapid la 350 € la scara întregii vieți ... deoarece în uz casnic o mașină profesională va dura mai mult de noi : Wink:

după aceea, este mai restrictiv decât apăsarea unui buton, dar deviază mica ceremonie de dimineață de a face un mic latte. Oaspeții o apreciază foarte mult, trebuie să spun!
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Re: Senseo mașină conectat? Debit scăzut, cafeaua mică, anti-calcar ... O metodă de curățare ușoară!




de oli 80 » 25/11/17, 19:43

Bună seara, pentru a detartra senso-ul vecinului meu, îi dădusem pliculețe mici cu pulbere de detartrare care există în cutiile cu filtru clasic de cafea de tip melitta sau puteți cumpăra tablete efervescente sau o sticlă mică de agent de detartrare pentru aparat de cafea a funcționat bine

Așa de des, atunci când cumpărăm filtre de cafea pentru mașini clasice, există aceste pungi mici de agent de detartrare în cutia de carton, sora mea a detartrat odată un fier de călcat cu un generator de abur cu asta
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Senseo mașină conectat? Debit scăzut, cafeaua mică, anti-calcar ... O metodă de curățare ușoară!




de Christophe » 25/11/17, 21:38

Lolounette a scris:revenim la societatea complet de unică folosință: cu 50 € mașina Senseo la fiecare 3 ani ajungem rapid la 350 € la scara întregii vieți ... deoarece în uz casnic o mașină profesională va dura mai mult de noi : Wink: după aceea, este mai restrictiv decât apăsarea unui buton, dar deviază mica ceremonie de dimineață de a face un mic latte. Oaspeții o apreciază foarte mult, trebuie să spun!


Bin I a creat acest subiect tocmai pentru ca oamenii să nu arunce (mai mult) senseo-ul lor după 3 ani din cauza dopurilor ușor de îndepărtat! După aceea, este sigur că o mașină profesionistă va face, în general, mai multe cicluri (și cea mai bună cafea) ... dar de acolo până la ceea ce ține mai mult decât toată viața ta, ei bine, cred că mergi puțin înainte .. .

Sau nu vrei să trăiești ca să fii bătrân ??? Sau vechi ??? Bin voui ... net este feminin, nu-i așa? Ei bine, în acest caz, aștept invitația ta ... pentru o cafea ... foarte strânsă ... evident! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Senseo mașină conectat? Debit scăzut, cafeaua mică, anti-calcar ... O metodă de curățare ușoară!




de Lolounette » 25/11/17, 22:38

Datează din 1994 și va dura atâta timp cât cineva dorește să-l deschidă pentru a-l repara, dacă este necesar: este în majoritate instalații sanitare de bază și toate piesele sunt încă disponibile ... când va dispărea. În acest caz (în special în ceea ce privește cardul electronic), mașina poate fi întotdeauna modificată cu piesele disponibile pentru mașinile mai recente. L-am renovat eu însumi, așa că știu ce-i în tupeu, bunica : Mrgreen:

Acest tip de aparat este conceput pentru a oferi în jur de o sută de cafea pe zi, deci la 3 sau 4 cafele pe zi este loc, economisește!

Pentru cafea te aștept, dar te avertizez că nu este Senseo și că a pune zahăr în espresso nu este bine privit acasă! :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Re: Senseo mașină conectat? Debit scăzut, cafeaua mică, anti-calcar ... O metodă de curățare ușoară!




de fabio.gel » 27/11/17, 14:00

Hei

Christophe ai putea folosi filtrele de unică folosință Melitta pe senseo și, în plus, să-ți alegi cafeaua.
Am testat câțiva ani înainte ca electronica mea să se elibereze.

Imagine

https://www.melitta.fr/shop/accessoires/accessoires-cafe/permanent-padfilter-2-filtres.html

Fabio
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Senseo mașină conectat? Debit scăzut, cafeaua mică, anti-calcar ... O metodă de curățare ușoară!




de Christophe » 27/11/17, 16:22

Ah da, vă mulțumesc pentru informații ... Știam că există capsule de unică folosință pentru nespresso, dar nu și pentru senseo ... Aș arăta data viitoare :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104