Pisicile auxiliare din agricultura ecologică

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 01/12/17, 19:04

Lolounette a scris:Muzeul de istorie naturală și LPO desfășoară cercetări cu privire la impactul pisicii domestice asupra biodiversității, invit proprietarii de pisici interesați să se aboneze la acest sondaj participativ aici : Wink:

acest studiu rezultă din altul care a avut loc în urmă cu 25 de ani în Anglia și ale cărui rezultate asupra populației de păsări au fost destul de alarmante (vezi aici pentru cei care stăpânesc engleza)


Șoarecii, maimuțele, șuvițele, șopârlele și alte păsări sunt mari consumatori de insecte, deci sunt utile și pentru grădinar. Studiul englez a fost alarmat în special de explozia populației feline și a invitat proprietarii de pisici să le doteze cu un clopot ...

Ador pisicile și departe de mine dorința de a crea o controversă: aștept rezultatele studiului pentru a ști exact ce este, așa că nu ezitați să vă înregistrați ...


Ceea ce privește șobolanii aluniți cel mai mare prădător natural al acestora este vulpea, care din păcate este exterminată aproape peste tot, deoarece este clasificată ca dăunătoare : Evil: În Puy-de-Dôme, de exemplu, o campanie de exterminare a șobolanului aluniță este în desfășurare cu costuri mari și în paralel, bătăile cu vulpile continuă. Logica neobosita!


Să nu fim psihotici la pisici Imagine

După cum sa spus mai sus, pisicile sălbatice sunt ca toate animalele sălbatice ... merg ușor ...

Așadar, mai întâi bolurile de restaurante din inima asociațiilor ad hoc
Apoi cutii de mâncare ale pisicilor vechi sau coșurile noastre de gunoi
Apoi rozătoarele
Și, în sfârșit, păsările durează, pentru că este cel mai complicat de prins.
În plus, atunci când reușesc să-l prindă, este prioritar indivizii răniți, diminuați, căzuți din cuib ... etc.
Șopârlele interesează doar pisicile domestice, care le distrag atenția, dar rareori sălbaticii care știu perfect că nu este comestibilă și, prin urmare, că nu are rost să cheltuim energie pentru a le captura degeaba ...

În cele din urmă, cel mai bun mod de a păstra micul procent rămas de capturare a păsărilor în formă bună este să ... faci ceea ce am descris mai sus ...
Creați-le un habitat într-un loc liniștit pentru a le fixa, ceea ce îi împiedică să rătăcească, hrănindu-i ... ȘI ... sterilizându-i pe toți.

În plus, nu pentru că iubesc pisicile sunt împotriva eliminărilor violente în caz de supraaglomerare, ceea ce nu este bun pentru nimeni și mai ales nu pentru pisici.
Dernière édition alin Adrien (ex-nico239) 01 / 12 / 17, 19: 11, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 01/12/17, 19:08

Gaston scria:
Lolounette a scris:Ceea ce privește șobolanii aluniți cel mai mare prădător natural al acestora este vulpea, care din păcate este exterminată aproape peste tot, deoarece este clasificată ca dăunătoare : Evil: În Puy-de-Dôme, de exemplu, o campanie de exterminare a șobolanului aluniță este în desfășurare cu costuri mari și în paralel, bătăile cu vulpile continuă. Logica neobosita!
Vulpea este, de asemenea, unul dintre principalii prădători ai pisicii ... nimic nu este simplu : Roll:


Da și într-un an am pierdut deja o pisică adultă de sex masculin ...
Cine l-a mâncat sau l-a împușcat sau a murit frumoasa lui moarte? Nu știm nimic

Acest lucru înseamnă că este rar ca în natură, chiar și în contextul unui habitat familiar apropiat, să supraviețuiască toate pisicile.

Am luat o pisică înapoi pentru a avea o așternut la începutul anului (bine, dacă totul merge bine, pentru că până atunci o mulțime de lucruri i se pot întâmpla ...) și să le păstrăm pe toate ... ceea ce nu nu înseamnă că toate vor supraviețui în mediul nostru.

După părerea mea, din 4 dacă 2 supraviețuiesc până la maturitate, vom avea norocul, este legea dură a naturii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 01/12/17, 19:19

Lolounette a scris:Muzeul de istorie naturală și LPO desfășoară cercetări cu privire la impactul pisicii domestice asupra biodiversității, invit proprietarii de pisici interesați să se aboneze la acest sondaj participativ aici : Wink:


M-am înscris, vom vedea ce se întâmplă.

Dar este pe pisici domestice ... nu pe sălbatici ...

Va fi dezamăgit pentru că nu este violent: 2 păsări anul acesta.
Evident, ar fi fost necesar să se autopsieze păsările pentru a ști în ce stare se află.
Ar fi frumos dacă studiul ar fi RIGOROS în acest moment și dacă aș putea să le ofer persoanele care au murit anul viitor și să obțin un feedback științific cu privire la starea lor de sănătate.

Vom vedea ...

Apropo pisicile nu mănâncă pui : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Did67 » 02/12/17, 09:53

Aveți absolut dreptate să insistați asupra diferenței dintre pisicile „sălbatice”, în sensul „pisicilor domestice abandonate”, care nu știu neapărat să vâneze pentru că nu au învățat-o niciodată și care „jefuiesc” ... de aceea, „petrec” în jurul caselor. Odată ce cineva a avut ideea de a-și hrăni pisicile afară, pune un vas la răcit sau orice altceva ...

Și pisicile crescute sălbatic de mama lor, care le-a învățat să vâneze ...

Cele pe care le văd din când în când sunt, fără îndoială, categoria 1.

Adusesem pisici din Namibia (erau pisici pentru copii). Deși domesticite și foarte drăguțe, au fost adevărați vânători, deoarece foarte tineri, așa au supraviețuit. Învățaseră! Deși bine hrăniți, ei ar merge la vânătoare ...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Maximus Leo » 15/08/18, 15:50

Pisica își petrece o bună parte a zilei făcând pui de somn între rândurile de morcovi: :)

DSCN2764.JPG

Odată l-am văzut capturând un vierme de varză. :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 15/08/18, 16:34

Toți au obiceiuri diferite ....

Pisica are teritoriul său mai mult sau mai puțin mare.

Cine doarme sub paleți în plin soare: chiar SUB PALETI este FOARTE cald.

Cine pe un scaun de grădină, cine în tufișurile de sub copaci.

Cine într-o cutie sau pe o canapea ...

În cele din urmă se dispersează după gusturile sale

Și peste apă, ucide gârlele și șobolanii ... : Mrgreen: care este esențialul.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Maximus Leo » 15/08/18, 16:43

Despre pisicile care se ascund pentru a face un pui de somn liniștit, există acest videoclip care este destul de cunoscut acum, dar poate nu pentru toată lumea:


: Lol:

Având în vedere zâmbetele de la început și mai ales încadrarea, se pare că a fost un set-up. Dar, ei bine, pisica nu era în joc, el : Lol: ...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Maximus Leo » 07/01/19, 18:10

Lolounette a scris:Muzeul de istorie naturală și LPO desfășoară cercetări cu privire la impactul pisicii domestice asupra biodiversității, invit proprietarii de pisici interesați să se aboneze la acest sondaj participativ aici : Wink:

acest studiu rezultă din altul care a avut loc în urmă cu 25 de ani în Anglia și ale cărui rezultate asupra populației de păsări au fost destul de alarmante (vezi aici pentru cei care stăpânesc engleza)

Confirm. Aș spune și mai mult ... :) pe măsură ce hrănesc păsările (se pare că este un dezastru pentru mediu, evident ... : Mrgreen: ) grădina mea este un loc de adunare pentru păsări și depășit de pisici din cartier. Păsările erau ucise acolo de zeci în fiecare an.

În cele din urmă, am găsit o soluție eficientă, am pus un gard în jurul locului principal de strângere a păsărilor, un cireș mare și am avut o singură pasăre ucisă anul acesta. Succes!

Are o plasă de sârmă de 100 mm x 76,2 mm. Nu este foarte drăguț, dar foarte eficient și ieftin.

Gard de protecție a păsărilor.JPG
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Moindreffor » 07/01/19, 18:40

Maximus Leo a scris:
Lolounette a scris:Muzeul de istorie naturală și LPO desfășoară cercetări cu privire la impactul pisicii domestice asupra biodiversității, invit proprietarii de pisici interesați să se aboneze la acest sondaj participativ aici : Wink:

acest studiu rezultă din altul care a avut loc în urmă cu 25 de ani în Anglia și ale cărui rezultate asupra populației de păsări au fost destul de alarmante (vezi aici pentru cei care stăpânesc engleza)

Confirm. Aș spune și mai mult ... :) pe măsură ce hrănesc păsările (se pare că este un dezastru pentru mediu, evident ... : Mrgreen: ) grădina mea este un loc de adunare pentru păsări și depășit de pisici din cartier. Păsările erau ucise acolo de zeci în fiecare an.

În cele din urmă, am găsit o soluție eficientă, am pus un gard în jurul locului principal de strângere a păsărilor, un cireș mare și am avut o singură pasăre ucisă anul acesta. Succes!

Are o plasă de sârmă de 100 mm x 76,2 mm. Nu este foarte drăguț, dar foarte eficient și ieftin.

Gard de protecție a păsărilor.JPG

bine, trebuie spus că gruparea păsărilor în același loc pentru o pisică leneșă este destul de benefică ...
Tocmai mi-am înregistrat grădina de legume ca refugiu LPO și am o pisică : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 07/01/19, 22:13

Hei, e amuzant că am urmărit același spectacol în după-amiaza asta.

Păsările se umplu cu bile grase și pisicile noastre în jur: avem 5/6.

Bine cum este în fiecare zi, poate că oamenii noștri (păsări și pisici) sunt înnebuniți, deoarece chiar și cu o pisică întinsă pe un șezlong la poalele copacului, unde se află unele dintre bile, nu a împiedicat sărbătoare.

Având deja pisici sau câini, acest lucru limitează invazia pisicilor sălbatice în adăpost / grădină.

Este sigur că, dacă nu aveți, este un târg pentru pisicile sălbatice și pentru ele, deoarece acestea au ghearele doar pentru a supraviețui ...

Pentru a reveni la piou piou nostru, oricum vin să se umple cu grâul găinilor și acolo se află la nivelul solului, nu există un masacru semnificativ de deplâns.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201