Pisicile auxiliare din agricultura ecologică

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Moindreffor » 08/01/19, 07:07

nico239 a scris:Hei, e amuzant că am urmărit același spectacol în după-amiaza asta.

Păsările se umplu cu bile grase și pisicile noastre în jur: avem 5/6.

Bine cum este în fiecare zi, poate că oamenii noștri (păsări și pisici) sunt înnebuniți, deoarece chiar și cu o pisică întinsă pe un șezlong la poalele copacului, unde se află unele dintre bile, nu a împiedicat sărbătoare.

Având deja pisici sau câini, acest lucru limitează invazia pisicilor sălbatice în adăpost / grădină.

Este sigur că, dacă nu aveți, este un târg pentru pisicile sălbatice și pentru ele, deoarece acestea au ghearele doar pentru a supraviețui ...

Pentru a reveni la piou piou nostru, oricum vin să se umple cu grâul găinilor și acolo se află la nivelul solului, nu există un masacru semnificativ de deplâns.

Am avut o pisică care a dormit pe foaia de zinc a tabloului de zbor al porumbeilor mei, bine încălziți la soare, porumbeii au trebuit să se urce pe el pentru a se putea întoarce la columbofil și, în timp ce treceau, au tras fire de păr pentru a-și face cuiburi, dar asta nu l-a împiedicat să prindă niște creaturi care nu ne aparțineau ...
precum ce...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Maximus Leo » 08/01/19, 13:17

„o singură pasăre ucisă anul acesta”, am uitat să menționez că a fost anul 2018. : Lol:

Moindreffor a scris:bine, trebuie spus că gruparea păsărilor în același loc pentru o pisică leneșă este destul de benefică ...
Tocmai mi-am înregistrat grădina de legume ca refugiu LPO și am o pisică : Mrgreen:

Păsările se adună oriunde doresc ... Dacă se dovedește că au o preferință pentru acest cireș, este probabil pentru că arbuștii li se potrivesc mai bine. :?:

Poți fi un protector al păsărilor și al naturii fără a avea un semn pe stradă care, pentru mine, are un caracter provocator. „Toată lumea vede prânzul la ușa lui ...” :)

Am avut și pisici, ultima a murit recent. Era o pisică abandonată promisă camerei de gazare. Pisicile abandonate neadoptate ajung într-o cameră de gaz (vezi postarea mea într-un alt fir). Membrii Societăților de Vânătoare (inclusiv una dintre rudele mele) sunt cei care au grijă de asta și primesc subvenții pentru asta. Pisicile sunt incinerate și cenușa lor este folosită ca îngrășământ.
0 x
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 413
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 61

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de ambarasa » 08/01/19, 14:11

Gaston scria:Vulpea este, de asemenea, unul dintre principalii prădători ai pisicii ... nimic nu este simplu : Roll:


Pentru o pisică de apartament, nu știu, am văzut vulpi de familie făcând gunoiul în toiul nopții (oraș de 80 ha), deci o pisică de oraș care merge de ce nu ..
Ziua în care o vulpe prinde o pisică de câmp, de exemplu a mea, nu s-a născut ... jderul da ...
Al meu a fost vânător de când eram mic (doi șerpi pe care i-a pus în biroul meu, o viperă și un șarpe mic, nu în aceeași zi, pe care i-am prins și l-am eliberat, dar era cald, cu adolescenții mei țipători lol.)
o aluniță și în mod regulat șoareci de câmp și totuși când o vezi este un înger ... : Lol:
0 x
Lumea este perfectă!
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Moindreffor » 08/01/19, 14:25

Maximus Leo a scris:„o singură pasăre ucisă anul acesta”, am uitat să menționez că a fost anul 2018. : Lol:

Moindreffor a scris:bine, trebuie spus că gruparea păsărilor în același loc pentru o pisică leneșă este destul de benefică ...
Tocmai mi-am înregistrat grădina de legume ca refugiu LPO și am o pisică : Mrgreen:

Păsările se adună oriunde doresc ... Dacă se dovedește că au o preferință pentru acest cireș, este probabil pentru că arbuștii li se potrivesc mai bine. :?:

Poți fi un protector al păsărilor și al naturii fără a avea un semn pe stradă care, pentru mine, are un caracter provocator. „Toată lumea vede prânzul la ușa lui ...” :)

Am avut și pisici, ultima a murit recent. Era o pisică abandonată promisă camerei de gazare. Pisicile abandonate neadoptate ajung într-o cameră de gaz (vezi postarea mea într-un alt fir). Membrii Societăților de Vânătoare (inclusiv una dintre rudele mele) sunt cei care au grijă de asta și primesc subvenții pentru asta. Pisicile sunt incinerate și cenușa lor este folosită ca îngrășământ.

Sunt complet de acord cu tine, eu însumi îmi pun întrebarea unde să-mi instalez alimentatoarele pentru a nu aduna păsările la îndemâna ghearelor pisicii mele și îmi voi pune aceeași întrebare pentru cutiile cuiburi,
de ce consideri că semnul refugiului LPO este provocator? la rândul meu, va fi atașat la magazia mea de grădină la vedere
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Moindreffor » 08/01/19, 14:30

perplex a scris:
Gaston scria:Vulpea este, de asemenea, unul dintre principalii prădători ai pisicii ... nimic nu este simplu : Roll:


Pentru o pisică de apartament, nu știu, am văzut vulpi de familie făcând gunoiul în toiul nopții (oraș de 80 ha), deci o pisică de oraș care merge de ce nu ..
Ziua în care o vulpe prinde o pisică de câmp, de exemplu a mea, nu s-a născut ... jderul da ...
Al meu a fost vânător de când eram mic (doi șerpi pe care i-a pus în biroul meu, o viperă și un șarpe mic, nu în aceeași zi, pe care i-am prins și l-am eliberat, dar era cald, cu adolescenții mei țipători lol.)
o aluniță și în mod regulat șoareci de câmp și totuși când o vezi este un înger ... : Lol:

cu toții încercăm să cultivăm grădina de legume a unui leneș, de ce animalele care își pun mult mai puține întrebări nu ar trebui să se bucure de mâncare gratuită (coșuri de gunoi)
Am văzut un raport în Statele Unite despre prezența șacalilor în oraș, singur, utilizarea camerelor termice care funcționează toată noaptea a făcut posibilă evidențierea prezenței lor atât de mult încât știu să fie discreți în timpul zilei și totuși Gropile erau bine în oraș, fără animale trecătoare
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 413
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 61

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de ambarasa » 08/01/19, 14:48

Moindreffor a scris: unde să-mi instalez alimentatoarele pentru a nu aduna păsările la îndemâna ghearelor pisicii mele și îmi voi pune aceeași întrebare pentru cutiile cuiburi,


Am optat pentru o tijă metalică de 2 metri ... (un tub)
0 x
Lumea este perfectă!
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 08/01/19, 14:57

Maximus Leo a scris:Pisicile abandonate neadoptate ajung într-o cameră de gaz (vezi postarea mea într-un alt fir). Membrii Societăților de Vânătoare (inclusiv una dintre rudele mele) sunt cei care au grijă de asta și primesc subvenții pentru asta. Pisicile sunt incinerate și cenușa lor este folosită ca îngrășământ.


Aveți informații oficiale despre asta ...

Pentru că adăposturile sunt pline de pisici vechi ... din păcate.

Și ceea ce trebuie să rămână din cenușă odată ce o pisică a fost incinerată nu trebuie să fie bezef, așa că pentru a face o pungă de 30 kg, care NU ESTE MARE la scară industrială, trebuie să măcelăriți o mulțime de pisici pentru UN NUMAI SAC.

Nu am auzit niciodată de asta, dar vreau niște informații oficiale pe această temă.

Vorbesc despre gazarea pisicilor PENTRU transformarea în îngrășământ. (și nu gazarea animalelor de adăpost)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 08/01/19, 15:03

perplex a scris:
Moindreffor a scris: unde să-mi instalez alimentatoarele pentru a nu aduna păsările la îndemâna ghearelor pisicii mele și îmi voi pune aceeași întrebare pentru cutiile cuiburi,


Am optat pentru o tijă metalică de 2 metri ... (un tub)


Îmi vei arăta editarea ta?

Am crezut că vom opta pentru postări cu o colibă ​​în partea de sus ... dar după ce am testat că sunt ADEVĂRATE UTILIZATE.

Deci, faceți UNUL sau DOUĂ, dar nu mai mult și vedeți ce se dovedește ... NU sunt deloc sigur că se dovedește a fi pozitiv.

Pentru că uneori omul creează refugii pentru a-și oferi o conștiință curată, refugii TOTAL NEUTILIZATE de animale ...

Deci, să fim atenți la noi înșine ... Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de Adrien (ex-nico239) » 08/01/19, 15:08

Moindreffor a scris:Sunt complet de acord cu tine, eu însumi îmi pun întrebarea unde să-mi instalez alimentatoarele pentru a nu aduna păsările la îndemâna ghearelor pisicii mele și îmi voi pune aceeași întrebare pentru cutiile cuiburi,


Reguli de necesitate.

Pentru a hrăni păsările „curajoase” prezența pisicilor
La cuib, ei merg în altă parte.
Cele 2 cabine (deja instalate când am ajuns în casă) în copaci au rămas ÎNTOTDEAUNA neocupate: prea ușor de accesat pentru pisici.

Aici din nou trebuie să fim atenți la noi înșine.

Este mult mai bine ca păsările să rămână TOATE suspecte.
N-ar fi nimic mai rău decât să-i vezi adunându-se neînfricat la masa de grădină pentru a ciupi firimituri și pâine.

În acest sens, pisicile își joacă rolul de amenințare și acest lucru este foarte bun.
0 x
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 413
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 61

Re: pisici auxiliare din agricultura ecologică




de ambarasa » 08/01/19, 15:39

Am început prin a cumpăra un tub (vineri), care se va termina într-o scară de mansardă, am văzut imediat scopul lucrului pentru a face ceva rezonabil :)

Apoi am cumpărat asta, 35 € fără case, 2 metri și fără confuzie, un modul cu adevărat eficient.
L-am pus duminică, până acum vine din când în când o puicuta, nu este mulțimea, trebuie să ai răbdare. De asemenea, este necesar să se ia în considerare faptul că vor depinde de tine pe termen lung, se câștigă încredere ... În această vară am văzut același principiu de casă, a existat un roi de păsări, un bun douăzeci permanent pe el, a fost minunat, pentru cei care iubesc.

Imagine



Am avut două pisici (gemeni) în aceeași zi, foarte atletice ... am pierdut una după un an ...

Imagine



și tigresa mea :)

Imagine

Îmi pare rău că nu pot îndrepta imaginea :)
Dernière édition alin ambarasa 08 / 01 / 19, 15: 54, editate 1 ori.
0 x
Lumea este perfectă!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 282