Pelete comparativ VS de rasinoase, sfaturi si feedback?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Christophe » 01/12/17, 17:59

Gaston scria:Pentru apa lichidă, căldura specifică este de 4 J · kg-1· K-1.
Pentru vaporizare, entalpia este de 2 Jkg-1

Trecerea de 1 kg de apă lichidă la 20 ° la abur la 100 ° necesită, prin urmare, 80 * 4185 + 2264000 = 2431400 675 J = XNUMXWh


Uh raționament, ajung la 722 Wh, dar asta nu se schimbă prea mult în rezultatul final ... logic ar ține cont și de creșterea temperaturii vaporilor, nu? Dar până la ce temperatură? Cea a fumului sau a combustiei?

Gaston scria:În total, cu 1% mai multă umiditate reprezintă cu aproximativ 50Wh / kg mai puțin.


Este mult mai puțin decât credeam de fapt *, în sfârșit 1% din apă, este aproximativ 1% din PCI în mai puțin... dar nu făcusem niciodată acest raționament ...

Gaston scria:Rețineți că, în cazul absorbției de umiditate, este „doar” 6,75 Wh, deoarece greutatea peletelor arse a crescut și cu cantitatea de apă absorbită.


Nu înțelegi?

* S-a întâmplat să ard lemn care nu este suficient de uscat și a fost catastrofal ... mult mai mult decât diferența de 20% (dar este foarte subiectiv ca o remarcă ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Christophe » 01/12/17, 18:01

Did67 a scris:2) iei o farfurie mare care merge în cuptorul cu microunde. Cantaresti P1. Pui un strat de pelete. Cantaresti P2.

Apoi stai un minut în cuptorul cu microunde. Ieși afară. Cântărești. P3. Amesteci. Nu știu dacă e un minut. Luați momente mai mici și stați aproape, pentru a nu lua foc !!!

Reîncepeți până când: a) greutatea nu se mai mișcă; b) peletele încep să se „rumenească”. Putem considera apoi că sunt uscate.

Calculați cantitatea de apă evaporată: greutatea peletelor P2 - P1. Apoi calculați „pierderile” ...


Putem aprinde pelete în cuptorul cu microunde ??? Interesant de știut!

În ceea ce privește metoda, ok am înțeles, dar de ce în cuptor nu cu microunde? Nu ar fi asta mai puțin riscant în cuptorul convențional (dar cu siguranță puțin mai mult ...)?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Ahmed » 01/12/17, 22:35

Peletele pot conține puțin amidon pentru a le crește coeziunea (în cazul unei fabricări pe bază de lemn de esenta tare, deoarece conțin mai puțină lignină decât rasinoase).
Este posibilă obținerea unei inflamații a lemnului prin creșterea temperaturii sale, într-un cuptor cu microunde sau prin alte mijloace (de la 250-350 °, în funcție de specie).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de sicetaitsimple » 01/12/17, 22:59

Christophe a scris:
Uh raționament, ajung la 722 Wh, dar asta nu se schimbă prea mult în rezultatul final ... logic ar ține cont și de creșterea temperaturii vaporilor, nu? Dar până la ce temperatură? Cea a fumului sau a combustiei?



Până la cea a fumului.
Chiar dacă vaporii de apă sunt supraîncălziți (sunt) în gazele de ardere, acesta va renunța în corpul de schimb al cazanului (sau al unei sobe) la această energie, între starea „gaz de camera de ardere ieșire de combustie "și statutul" conductă de evacuare a admisiei gazului de ardere ".

Pierderile inevitabile prin conducta de eșapament sunt de departe principalele pierderi ale unui sistem de ardere.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Did67 » 02/12/17, 10:04

Aceste pierderi sunt reduse atunci când putem avea condens (care este cazul meu), cu fum degajat la 35 ... 55 ° ... Și o parte din vaporii condensați ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Did67 » 02/12/17, 10:07

Christophe a scris:
* S-a întâmplat să ard lemn care nu este suficient de uscat și a fost catastrofal ... mult mai mult decât diferența de 20% (dar este foarte subiectiv ca o remarcă ...)



Atenție, aici motivăm „termodinamica”. Presupunem că, chiar umed, lemnul ar fi perfect ars pentru a-i determina PCI.

În realitate, lemnul umed arde grav, arderea este slabă și, pe lângă „pierderile termodinamice” legate de evaporarea apei, există și faptul că în dispozitivul dvs. „fumează”, „maro”, „scuipă particule” și o mulțime de gaz „usturător, iritant” (stați lângă un foc cercetaș, sub fum și știți la ce mă refer). Toate acestea sunt molecule organice arse!

Acesta este adevăratul dezastru al lemnului insuficient uscat ars în dispozitivele de ardere necontrolate (sobe, șeminee etc.). Utilizarea lemnului devine „deloc verde”, chiar dacă este aproape neutră în COXNUMX fosil! Când cobor în sat, sunt asaltat, iarna, de un miros vag care irită gâtul. Dacă ar fi Renault, l-am judeca! Dar, așa cum sunt toți indivizii, dintre care unii cred că sunt „verzi” încălzind cu lemne ... [Rețineți că unele orașe interzic încălzirea cu lemne în aparate prea rustice ...]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Did67 » 02/12/17, 10:13

Christophe a scris:
Putem aprinde pelete în cuptorul cu microunde ??? Interesant de știut!

În ceea ce privește metoda, ok am înțeles, dar de ce în cuptor nu cu microunde? Nu ar fi asta mai puțin riscant în cuptorul convențional (dar cu siguranță puțin mai mult ...)?


Pentru că „cuptorul cu microunde” se încălzește în interior și instantaneu. „Științific”, măsurătorile de umiditate se fac la cuptor, timp de x ore, la nu știu câte grade (120 ° C și câteva cred) ... Deci, teoretic, poți în cuptor. DACĂ vrei să stai în apropiere, 24 de ore ...

„Cuptorul cu microunde” este o metodă simplă, aproximativă. Când vorbeam aici doar despre pelete, găsisem un document de la ADEME care „valida” destul de bine această metodă, care dădea rezultate destul de fiabile pentru o primă aproximare. Desigur, pentru a da în judecată un producător, trebuie aplicate standarde, cuptorul etc.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Christophe » 02/12/17, 12:21

Ok voi încerca unele :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de fabio.gel » 05/12/17, 13:18

Bună ziua Christophe

Dacă centrala dvs. este setată pe lemn tare, nu vă schimbați mai presus de toate (cu excepția cazului în care aveți acces la codul de administrare al plăcii de bază pentru a putea modifica setările).
Am făcut testul pe vechea mea sobă de peleți, care era așezată pe lemn de rășină, rezultat slab de ardere și prea multă cenușă.

În schimbul experienței și nu al orașelor, folosesc granule de doi ani de la Castoche, aștept castochefolii să ia o tonă (aproximativ 240 €).

Instrucțiunile: http://www.castorama.fr/media_aux/651553_a1.pdf

Fabio
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Gaston » 05/12/17, 13:45

Christophe a scris:
Gaston scria:Rețineți că, în cazul absorbției de umiditate, este „doar” 6,75 Wh, deoarece greutatea peletelor arse a crescut și cu cantitatea de apă absorbită.


Nu înțelegi?
În cazul recuperării umidității, trecem de la 1 kg de pelete la 7% la 1,01 kg de pelete la 8%.

Apa nu înlocuiește materialele combustibile, ci vine în plus.
1 kg de material combustibil rămâne care produce întotdeauna aceeași energie și o cantitate mică din această energie este utilizată pentru încălzirea și evaporarea a 10g de apă suplimentară.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 453