Pelete comparativ VS de rasinoase, sfaturi si feedback?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Did67 » 06/12/17, 11:16

fabio.gel a scris:
Dacă centrala dvs. este setată pe lemn tare, nu vă schimbați mai presus de toate (cu excepția cazului în care aveți acces la codul de administrare al plăcii de bază pentru a putea modifica setările).
Am făcut testul pe vechea mea sobă de peleți, care era așezată pe lemn de rășină, rezultat slab de ardere și prea multă cenușă.



Corect: cantitatea de oxigen necesară arderii complete depinde de fapt de PCI (aproximativ vorbind, PCI este numărul de legături -CC- și -C - H) ale unui combustibil. Deci, cu cât există mai multe dintre aceste legături pentru a "sparge" și cu atât mai mult va fi necesar să "lipiți" de atomi de oxigen pe aceste legături covalente ...

Deci, un combustibil cu un PCI "uscat" mai mare necesită, prin urmare, mai mult O² [NB: dacă PCI scade din cauza umidității, acest lucru nu are efect; deci trebuie luat în considerare PCI-ul combustibilului perfect uscat].

Apoi trebuie modificat „raportul” dintre șurubul de alimentare cu pelete și controlul ventilatorului de alimentare cu aer de ardere.

Semnul: o „înnegrire” la nivelul arzătorului (în altă parte, depunerea unui furaj negru de particule de C este inevitabilă) semn de ardere incompletă (și degajări mai mari de CO toxic!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Christophe » 14/05/18, 11:30

Ilustrația schimbării de la 80% pelete din lemn de esență tare / 20% rășinoase la 100% pelete rășinoase „la primul preț” (3,19 pe sac): cenușa este mult mai întunecată și mai groasă ...

Ce înseamnă cenușă mai întunecată chimic?

3 fotografii cu zoom progresiv:

ashes_pellets_1.jpg


ashes_pellets_2.jpg


ashes_pellets_3.jpg


Se pare ca zgura ... (nu e grozav ???) ... totusi toate peletele pe care le-am folosit erau DIN PLUS ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Did67 » 15/05/18, 14:23

Mai închis = mai mult carbon = o combustie mai incompletă, posibil la temperaturi mai scăzute.

„Vârful” arderii dă cenușă cenușie, „mineral pur” ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Christophe » 15/05/18, 15:03

Mă gândeam și la un conținut mai mare de carbon, vă mulțumesc că ați confirmat.

Ei bine, aici sunt primele prețuri DIN PLUS, deci nu este groaznic ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Did67 » 15/05/18, 15:37

După aceea, este o chestiune de calcul (în afară de poluare): pentru x% mai puțin randament, care este diferența de preț y în% ??? Cu excepția faptului că să știi „x” !!!!!!
0 x
Julie dubourg
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 27/08/20, 13:02

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Julie dubourg » 27/08/20, 14:24

Cum să alegeți peletele potrivite între diferitele tipuri de lemn care îl pot compune? Cred că acest articol vă va interesa și: -https: //www.simplyfeu.com/blog/granules-de-bois-pellets/

Publicat de Remundo: este limita limită a SPAM. O las pentru informatii
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Christophe » 27/08/20, 16:59

Nu este la limită, este!

Nu ezitați să introduceți un avertisment (l-am făcut acolo) imediat ce se întâmplă acest caz ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 281