Grădina leneșă făcută în nordul Elsass

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/12/17, 17:31

nici măcar, deși am reușit să scot un torent destul de impresionant de co ... adică.
datează cu adevărat această poreclă și este mai mult comparat cu netul și cu anumite practici ... cum să spun ... nu prea recomandat : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 10/12/17, 18:22

Hopla Fischer!

Deci bine ai venit.

Cu „experimente” foarte interesante, pe care sunt departe de a le fi făcut pe toate! Dar cu rezultate care sunt în mare măsură în acord cu convingerile mele... În general, ele se explică foarte bine atunci când nu plecăm de la „idei bune” false, ci când ne uităm la mecanismele care lucrează într-un sol viu.

Clarificarea ta despre lenea se potrivește cu cea a altor câțiva – este adevărat că atunci când am „inventat” conceptul, am avut trei suluri „aruncate” peste gard de un fermier. Si continui. Compar acest lucru cu „intrările” pe care le dobândim în alte forme. Nu țintesc la autonomie în sine. Și m-am limitat la „a munci mai puțin pentru a colecta mai mult”…

Faptul că ești pe teren greu este ceva care mă interesează foarte mult, neavând acest noroc/constrângere. Sunt așadar foarte curios să observ degradarea într-o „situație reală” într-un astfel de sol!

PS: Mă abțin să comentez sau să „explic” punct cu punct ceea ce spui; Aș fi de 4 ori mai lung decât tine! Vă las să descoperiți firul „general” aici (850 de pagini incluzând destul de multe explicații).

PS2: Eram „intelectual” convins de eficacitatea „tunelului meu de roșii anti-mucegai”, logic dacă ne gândim în funcție de ciclul biologic al acestui parazit. Dar anul 2017 a fost destul de sărac în acest domeniu, a rămas o îndoială. Ta "- Adăpostul pentru roșii: esențial pentru mine. În cei șapte ani de când am făcut unul, nu am avut niciun atac de mucegai. 8) , așa că o fac în fiecare an. îmi întărește convingerea.
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/12/17, 18:54

Știam că anumite lucruri cu siguranță nu mi-ar funcționa (nu am prea multe cunoștințe despre viața solului), dar ca să fiu sigur și fiind autodidact în destul de multe domenii, am încercat. Cine știe cu puțin noroc aș putea fi plăcut surprins.

Pentru fân și într-adevăr pentru toate intrările, am ales de bunăvoie să-mi complic viața: aș putea cere și agricultorilor locali fânul, dar mi s-a părut păcat „deșeurile” care se făceau pe câmpuri și în grădinile din jur (și dupa aceea ma flagelez cu urzici proaspat taiate : Lol: ).
Bătrânii spuneau că grădina este o stăpână care vrea să fie vizitată în fiecare zi: găsesc că această propoziție este la fel de adevărată în permacultură, deși vizita nu are același conținut ca în cele tradiționale. Ceea ce aș dori să evit este ca oamenii să treacă peste un fir de discuții și să-și spună „e super ușor, nu e nimic de făcut, o vom face repede și vom fi în piscină”. Ar merge din dezamăgire în dezamăgire și s-au lăsat rapid.

Pentru sol greu pot incepe sa va dau dezvoltarile (care sunt si cele asteptate cu acest tip de proces):
Am un strat de sol argilos de aproximativ 20-30cm si apoi sunt pe argila galben-portocalie. Am impresia ca pamantul "bun" a castigat cativa cm (dar nu am facut un test precis ca sa-l iau conditionat).
Populația de râme este impresionantă pentru gustul meu, cu exemplare frumoase, foarte mari și lungi.
păduchii și alte creaturi au „invadat” pământul, în timp ce înainte nu aveam niciuna sau puține. Deci, în ceea ce privește viața solului, cred că începe să fie destul de bun.
micorizele (eu o numesc asa dar nu sunt sigur daca e vorba de aia --> filament alb), sunt si ele numeroase la suprafata solului.
pământul rămâne pământ greu, în schimb după trecerile grelinetei folosesc un cârlig cu 4 dinți (a acestui model http://www.plantes-et-jardins.com/p/441 ... gIWA_D_BwE) să afan pământul și să-mi semăn semințele (ridichi, salată verde, morcovi). a fost ceva total imposibil acum 10 ani (am reusit sa fac asta de un an)

Pentru firul pe care îl citați pare interesant, dar pentru moment nu m-am obosit să citesc cele 850 de pagini :şoc: .
Am vizionat aproape toate videoclipurile tale, în special pe cel în care spui că ți-ai compostat roșiile cu răsturnație târzie la fața locului cu un an înainte. Fac asta de câțiva ani, chiar și când am avut atacuri de mucegai și nu îmi pune probleme. În același timp, când studiem puțin această ciupercă, pare logic

ps: Tocmai am văzut ps2-ul tău.. mințile grozave se unesc : Lol:
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de olivier75 » 10/12/17, 20:15

torent,

Pentru mine este mai mult livezile și grădinile nu sau prea bine întreținute, sau abandonate, (fermierii adună prea bine), și direct la cositoare. Nu sunt acolo des și nu pentru mult timp și vreau să (de)rătesc că este posibil să îngrijești o grădină de legume și să plec în vacanță. Într-adevăr, este încă de lucru, de asemenea cunoștințe și timp de gătit.

Olivier.
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/12/17, 20:32

E amuzant cum se schimbă lucrurile de la o regiune la alta: pentru tine sunt grădini și livezi care nu sunt prea bine întreținute și câmpuri curate și pentru mine este invers. livezile din apropierea casei mele sunt aproape toate green-uri de golf (recunosc ca exagerez).
Pentru agri, nu e vina lor, dar cum vechile parcele aveau toate un șanț mic, nu se poate gestiona cu mașinile lor și asta e bine pentru mine.

Este sigur că plecarea în vacanță pentru o săptămână în mijlocul unui val de căldură chiar nu mă îngrijorează
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 10/12/17, 21:25

torrent a scris:
Pentru fân și de altfel toate intrările, am ales voluntar să-mi complic viața



Este foarte bine și foarte onorabil să „culege” fân, dar ce am vrut să spun: nu trebuie. Cineva care are un cal de hobby va „consuma” în jur de douăzeci sau treizeci de rulouri pe an... Așa că mă simt foarte confortabil când cumpăr câteva, le fac livrate și folosesc 5 dintre ele pentru a produce o bună parte din legumele noastre obișnuite.

Bineînțeles, nu ne vom putea lipsi de toată munca... Dar totuși, redus, „cultivez” în jur de 500 m², în timp ce „stau”, fac multe alte lucruri - și în afară de câteva perioade de ocupare (fân de prezentare: echivalentul a două jumătăți de zile de rulare a rulourilor; pregătirea plantelor - câteva jumătate de zile și mai ales monitorizarea ramelor, deschiderea, închiderea, acoperirea cu izolație; tăierea brazdelor și însămânțarea), principalele treaba este sa monitorizez capcanele de vole si sa recoltez (trec prin gradina mea de legume de doua ori pe zi, cand sunt acolo).

Nu sunt în totalitate de acord cu aprecierea că încă funcționează!

Desigur, dacă faci prostia de a face Hugelkultur (permacultură pe movile cu lemn îngropat)... Dar, sincer, gândindu-te în șezlong, ajungi repede la concluzia că este, așa cum faci și tu. ai observat, fără interes. Sper că cartea mea va oferi suficiente baze pentru a împiedica oamenii să o descopere pe cheltuiala lor. Mai rău, rămâneți „blocat” în prostia asta!

Cu siguranță, dacă preferați (și încă o dată, nu o critic, dar nu mi se pare esențial din punct de vedere etic) să culegeți fân... Sau cei care o fac fără a fi echipați...
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/12/17, 22:38

Pentru hugelkultur și pentru restul, am vrut să încerc să pot spune că nu a funcționat pentru mine. Nu am prea multe cunoștințe în domeniul funcționării solului și de aceea prefer să testez și să apreciez singur rezultatele (bune sau mai puțin bune) (prin practică devii fierar). : Lol: ).
Din punct de vedere al timpului, această metodă rămâne totuși anecdotică pentru că mi-a luat o zi lungă pentru a monta (am o lopată bună : Mrgreen: ).

Despre mine, ar trebui să știți că sunt un pic ca un animal care hibernează: iarna fac diverse lucruri mici în casă, dar de la primele raze de soare trebuie să fiu activ în aer liber. Este ceva ce îmi place și care este „vital” pentru mine. Așa că îmi complic viața, dar obțin o satisfacție care echilibrează părțile negative.
În ceea ce privește echipamentul, pot obține cu ușurință ceea ce am nevoie pentru fân (îmi lipsește doar presa pe care am vândut-o acum câțiva ani), dar, după cum am spus anterior, prefer alte tehnici.

Nu i-am criticat în niciun fel pe cei care cumpără chifle de fân, pentru că atunci când văd câți ajung să se ofilească pe câmpurile din zona mea, „deșeurile” (din ceea ce mi s-a explicat ar fi legat de poveștile de cote sau altul) este cu siguranță să nu ajungă la mulci. În același timp, „prestez serviciul” anumitor persoane prin colectarea frunzelor moarte etc., le salvează o excursie la centrul de reciclare, care la noi sâmbăta este foarte aglomerat.

Noțiunea de „muncă” este specifică fiecărei persoane și deci foarte subiectivă: ceea ce eu consider a fi muncă, poate fi doar o mică activitate pentru unul, ca un munte impracticabil pentru altul. Din păcate am văzut câțiva oameni (recunosc că nu sunt sute) în anturajul meu care au crezut că este simplu și și-au dat seama că până la urmă este nevoie de un minim de „diligență” și pur și simplu au renunțat. Motivele au fost mereu aceleași: e prea multă muncă, părea mult mai simplu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 11/12/17, 08:14

Trebuie doar să avem grijă ce mesaj transmitem!

Cultură uriașă, de exemplu, trebuie să știți că Sepp Holzer a făcut asta cu excavatoare mari (nu miniexcavatoare!). Trebuie doar să vă imaginați ce ar însemna să „pregătiți” cei 4 sau 500 m²!

Sau că unii „papi” ai acestei tehnici sunt foarte bucuroși că au cursanți care să-și mărească suprafețele! Sclavii plătiți, în secolul 21, sunt încă un lux!

După aceea, nu am nicio problemă să o fac pentru a nu fi nevoit să plătesc pentru un abonament la sală. Doar spun!

Pentru că vă pot spune că într-o zi, după o vizită la mine acasă, un „tânăr pensionar” a venit să mă vadă deoparte, în timp ce împărțeam un pahar cu grupul, să-mi mulțumească călduros: soția lui „văzuse” permacultura pe movile și doreau neapărat să-și pună grădina în movile... Vă pot spune că s-a ușurat când am reușit să o conving pe soția lui că acest lucru nu numai că era inutil, ci mai degrabă dăunător.

După aceea, de fapt, fiecare are propriile experiențe. Cu puțină captură: faimosul „funcționează”! Natura este atât de rezistentă (absoarbe șocurile, corectează atunci când este maltratată). Deci chiar și lucrurile stupide „funcționează”. Agricultura convențională, dacă ne uităm doar la tonele de biomasă pe care fermierii le scot din câmpuri... Știm bine că problema e în altă parte. În impactul asupra ecosistemului. În reziduuri și efectele lor pe termen foarte lung asupra sănătății, în dependența de „input-uri” neregenerabile (petrol)... Așa că fără să ne gândim deloc, ajungem la concluzii false.

Lasagna funcționează. În orice caz „destul de bine”... Rămâne totuși un dezastru ecologic!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 11/12/17, 08:21

torrent a scris:Noțiunea de „muncă” este specifică fiecărei persoane și deci foarte subiectivă: ceea ce eu consider a fi muncă, poate fi doar o mică activitate pentru unul, ca un munte impracticabil pentru altul. Din păcate am văzut câțiva oameni (recunosc că nu sunt sute) în anturajul meu care au crezut că este simplu și și-au dat seama că până la urmă este nevoie de un minim de „diligență” și pur și simplu au renunțat. Motivele au fost mereu aceleași: e prea multă muncă, părea mult mai simplu.


„cantitatea de efort” poate fi cuantificată. Trebuie doar să-l dorești. Pe de o parte, în ceea ce privește orele de prezență necesare. Pe de altă parte, în ceea ce privește „duritatea” acestui efort (în kcal sau kWh dezvoltat, dacă doriți). L-am putea cuantifica, dacă vrem. Chiar dacă regret că nu am făcut-o suficient. De remarcat mai ales...

Petrec mult timp în grădina mea. Dar de multe ori, chiar și în general, visez cu ochii deschiși!

Puteți clarifica ce făceau cei dezamăgiți? Fără fenocultură așa cum o recomand, cred! Dacă faci lasagna, dacă faci movile, dacă crezi că trebuie să faci „granițe” sau „pătrate” sau „hoteluri cu insecte”, da, există o modalitate de a merge prost ...

În fenocultură, dacă cumpărați fân, raportul biomasă obținută/efort (în kcal) este rezonabil. Deși „leneș” este înșelător. Precizez acest lucru în confs - aceasta se referă în principal la absența oricărei forme de prelucrare a solului. Desigur, trebuie să semeni, să plantezi, să recoltezi. Trebuie să fii atent la capcane. Pune plase împotriva păsărilor. Uneori trebuie să lupți împotriva melcilor. Roșiile trebuie tăiate și legate (deși sub acoperiș, asta rămâne de verificat - o fac pentru moment)...

[Desigur, discutăm. Aceasta este opinia mea. Iar cei care mă urmăresc de multă vreme știu că îmi place să vorbesc. Dar să nu fiu șocat de opiniile opuse!]
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Christophe » 11/12/17, 12:39

torrent a scris:
Webmunsterul vă întâmpină aici! : Mrgreen:

: Lol: multumita tie



Încercați să atașați câteva fotografii (funcția atașamente de mai jos), crește foarte mult interesul cititorilor atunci când există ilustrații...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 297