Grădina leneșă făcută în nordul Elsass

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 25/12/17, 09:30

Bonjour à tous,

Am petrecut câteva zile urmărind videoclipurile lui did67 pe canalul lui (mai am mai rămas).

Din câte am înțeles, se spune că coperta este permanentă.
Acasă, tind să descopăr paturi de flori cu câteva zile (2-3) înainte de însămânțare sau transplant. Dacă nu, chiar și în iunie pământul meu este încă prea rece și prea umed pentru a putea lucra. Când ridic fânul, am o peliculă subțire de apă la suprafață (putem vedea că este foarte umed, dar nu este bălți). Deoarece solul meu este "ultra" argilos (făcusem un test de bază, dar am uitat proporțiile exacte), dacă nu este descoperit și iau dibblerul pentru a transplanta o varză, se va compacta atât de mult încât chiar și o lună mai târziu, pot îndepărta foarte ușor varza și rădăcina ei (am avut trista experiență de asta acum doi ani :şoc: ). Pentru răsaduri fine (morcovi etc.) nici măcar nu merită încercat fără să fi uscat un minim.
Am vazut sillon'net, care nu este rau pentru a crea mici brazde (deocamdata le-am intins cu mana), dar ma intreb daca in cazul meu nu este mai bine sa mai deschid putin pentru ca pamantul sa se usuce mai bine. Buruienile nu mă deranjează prea tare pentru că servesc drept mulci odată ce sunt scoase.
În ceea ce privește aerarea solului meu, am o cantitate semnificativă de pahar de pământ (spre marea fericire a fiicei mele : Cheesy: ). Cred ca ventilatia se face destul de bine (nu am numarat niciodata pe metru patrat : Mrgreen: ). Latura foarte argiloasă înseamnă că acest lucru nu este încă suficient pentru a compensa așezarea legată de ploile de iarnă. Sunt destul de convins de asta, deoarece culturile mele de morcovi, păstârnac, ... (care, dacă nu mă înșel, precum solurile nisipoase și slabe) se descurcă destul de bine mai târziu în sezon: reușesc să le îndepărtez. când a venit vremea fără unelte și anul acesta am scos un păstârnac care ajunsese fără nicio problemă la stratul de lut (aproximativ 30cm).

După cum am spus mai sus, am încercat să mă descurc fără grelinette un an, dar a fost un dezastru în ceea ce privește compactarea solului. Voi încerca din nou în mod regulat pe anumite paturi de flori pentru a vedea orice modificări.

Pentru grosimea husei sunt in general la ~10cm pe care ii reinnoiesc in timpul sezonului; asta imi este suficient sa controlez majoritatea buruienilor si cum am senzorii geotermici dedesubt imi permite sa acumulez ceva mai multa caldura in timpul sezonului in subsol (presupun ca grosimea fiind mai mica, coeficientul de izolare este redus).

Oamenii de aici cu astfel de pământ o fac diferit? Îmi iau sfaturi.
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 25/12/17, 11:13

culturile mele de morcovi, păstârnac etc. (care, dacă nu mă înșel, ca solurile nisipoase și afanate) reușesc destul de bine mai târziu în sezon: reușesc să le scot când vine momentul fără unelte și Anul acesta am luat scoateți un păstârnac care ajunsese fără probleme în stratul de argilă (în jur de 30 cm).


Tocmai am vizionat videoclipul „Ce zici de legumele rădăcinoase”. L-as fi vazut cu 2 ore mai devreme, am evitat sa scriu aceste cateva randuri : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 25/12/17, 11:58

torrent a scris:
Am senzorii geotermici dedesubt, permițându-mi să acumulez puțin mai multă căldură în timpul sezonului la subsol (presupun că grosimea fiind mai mică, coeficientul de izolare este redus).



Vai! Deci ai un frigider în pământ !!! Senzorul nu este altceva decât un evaporator care înțepă caloriile din pământ ... Nu este deloc ideal să instalați un „sistem viu” (care depășește cu mult peste „30 cm "de obicei lucrat; rădăcinile unor plante merg la 1 sau 2 m când pot; cu siguranță și hifele ciupercilor; viermii anecici le așează spre un loc unde este umed și mai mult sau mai puțin 12 ° C (deci la Tu, din fericire, solul este argilos și umed la suprafață și la 0 ° trebuie atins mai mult la suprafață, au mai puțin de săpat) ...

Nu pot evalua toate impacturile, dar trebuie să joace un rol uriaș!
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 25/12/17, 13:10

Deci ai un frigider in jos!!!


e mai mult un congelator cand vad temperaturile iesind din compresor : Mrgreen: flirtăm sub 0 °

este evident că acest lucru se joacă pe suprafața vieții (inclusiv grădina de legume). senzorii au fost plasați acolo din motive practice. Din păcate, mutarea grădinii de legume ar însemna să fii nevoit să parcurgi încă 30 de metri pentru a avea acces la ea (nu este mult, dar este plictisitor în fiecare zi când vine vorba doar de a căuta o salată sau câteva căpșuni pentru masă).

Niște grădinari „cu experiență” din jurul meu mi-au spus că nu ar merge să-mi pun grădina de legume pe ea, așa că pentru necazul am pus-o acolo intenționat!! : Mrgreen:
Deocamdată am o producție care mi se pare potrivită și are rezultate bune la rădăcinoase.

Nu prea cunosc caracteristicile argilei portocalii în ceea ce privește „conductivitatea termică”. dacă se întâmplă gerul senzorilor nu ajunge la 40cm (nu observ ger sau ninsoare mai pronunțate pe grădina de legume decât lângă ea, așa că la suprafață solul trebuie să fie + sau - la aceeași temperatură
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 25/12/17, 16:24

Legumele tale sunt doar la suprafață apariție. Amintiți-vă că grădina dvs. de legume pe pământ viu, în mod ideal, este la 1 sau 2 metri adâncime sub pământ și la 1 până la 2 m deasupra (roșii etc.). Sistemul care vă „hrănește” plantele și le menține sănătoase este în mare parte în sol...

Experiența este interesantă!

Trebuie doar să știi că accentuezi anumite defecte: pământul insuficient cald primăvara...

Poate si ca stagnarea apei pe care o observi este legata de un „strat inghetat”, in care viermii nu se aventureaza... Deci fara galerii. Deci fara aer. Deci fără bacterii aerobe. Deci fara percolare a apei...

„Culmea” experienței ar fi poate să replice o parte din grădina de legume din afara rețelei și să practici același lucru acolo: același tratament (fân, aceeași perioadă de răspândire), aceleași culturi etc. Acest lucru vă va permite să știți, în ceea ce observați, ce este legat intrinsec de caracteristicile solului dvs. și ce este indus de înghețarea de către rețeaua dvs.!
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 25/12/17, 17:30

Într-adevăr, leguma pe care o vedem la suprafață este doar „cireașa de pe tort”.

M-am gandit la un moment dat sa reproduc, din pacate acest lucru nu se poate in configuratia mea: pentru a avea aceeasi podea ar trebui sa ma apropii de perete si gardul viu alaturat (deci soare diferit etc.) si daca cobor (unde). Am si o alta bucata de gradina de legume), solul este mult mai putin argilos. Îmi pare rău, dar nu voi fi de niciun ajutor cu asta.

Cât despre apă, poate ai dreptate. Nu trebuie să uităm că la o adâncime de cazmă și jumătate (vom spune că aceasta este media), nu mai există nici un „pământ”, ci doar argilă (deși este un fel de pământ) portocaliu foarte galben. Nu știu dacă viermii se aventurează în argilă, dar mă întreb dacă acest strat „etanș” nu va servi drept rezervor de reținere.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de sicetaitsimple » 26/12/17, 19:45

torrent a scris:e mai mult un congelator cand vad temperaturile iesind din compresor : Mrgreen: flirtăm sub 0 °

este evident că acest lucru afectează viețuitoarele de la suprafață (inclusiv grădina de legume). senzorii au fost plasați acolo din motive practice.


Este adevărat că este o „experiență” interesantă! Din curiozitate, cât de adânc sunt îngropați senzorii tăi?
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 26/12/17, 20:41

Trebuie să fiu la 1 metru distanță (aproximativ)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de sicetaitsimple » 26/12/17, 21:02

torrent a scris:Trebuie să fiu la 1 metru distanță (aproximativ)


Ei bine, 1 m este încă adânc! Am putea încerca să facem calcule, dar valorile caracteristice termice ale unui anumit sol nu sunt evidente.

Din capul meu (sau ce poate spune un expert????), nu cred că poate avea o influență reală asupra temperaturii primilor 20 cm, cei care contează primăvara când începi să semănați sau planta.

În plus, ne spui că ai foarte mulți râme, și că nu observi nicio diferență în „topirea zăpezii”.

Dupa parerea mea ai facut bine sa nu te deranjezi cu asta si sa te comporti de parca nu ar exista, pentru o gradina de legume bineinteles, pentru copaci sigur ar fi altfel, nu doar pentru copaci ci sigur si pentru senzori!
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 27/12/17, 13:41

Populația mea de pământ a crescut foarte mult de la început. Multe sunt destul de subiective, dar cred că sunt destule pentru a începe să drenăm puțin solul.

După o mică reflecție și să nu-l iau drept adevăr, pentru că nu am cunoștințele necesare pentru a susține: subsolul fiind (mult) mai rece (aproape de 0) decât suprafața solului în contact cu aerul mai fierbinte, poate este doar un fel de condens care stagnează din cauza unui sol foarte argilos.

ps: Nu am spus-o, dar această teorie este destul de fumată : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 328