Grădina leneșă făcută în nordul Elsass

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de sicetaitsimple » 27/12/17, 14:30

torrent a scris:
După o mică reflecție și să nu-l iau drept adevăr, pentru că nu am cunoștințele necesare pentru a susține: subsolul fiind (mult) mai rece (aproape de 0) decât suprafața solului în contact cu aerul mai fierbinte, poate este doar un fel de condens care stagnează din cauza unui sol foarte argilos.

ps: Nu am spus-o, dar această teorie este destul de fumată : Mrgreen:


Nu, nu este fum. Condensarea, așa cum putem observa în unele case vechi, apare în punctele reci, de exemplu la ferestre.

Încă o dată nu cred că senzorii dvs. geotermici au o influență reală asupra temperaturii suprafeței, având în vedere adâncimea la care sunt îngropați, chiar dacă poate merge doar în direcția răcirii.

Însă solul tău are cu siguranță mai multe probleme de încălzire decât altele, de unde și această condensare, personal primăvara descoperă suprafața în cauză atunci când semăn sau plantează, astfel încât să se încălzească mai repede.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 28/12/17, 10:39

torrent a scris:Populația mea de pământ a crescut foarte mult de la început. Multe sunt destul de subiective, dar cred că sunt destule pentru a începe să drenăm puțin solul.


Atenție: nu toți viermii sunt „eficienți”. Există o anumită probabilitate ca acestea să fie epigele, acelea pe care eu le numesc „vagabonzi”, în sensul că, în afară de descompunerea materiei organice pentru a se hrăni singuri, și de „pisarea” azotului amoniacal, nu sunt prea eficiente. Și mai presus de toate, nu există galerii ...

Îmi mențin teama că senzorii dvs. vor supăra "anecicii", viermii utili, prin urmare, cei care sapă galerii verticale, care contribuie la îmbunătățirea circulației aerului și a solului; a structurării solului ... Ei „fug” de suprafața rece iarna îngropându-se la o adâncime în care este mai mult sau mai puțin 12 °. Exact aici îți obții caloriile „înghețând” (mai mult sau mai puțin) solul tău ...

Pentru mine, explicația „apei care se acumulează ar putea fi explicată prin absența galeriilor adânci.

În solul tău argilos, ar exista? Nu stiu. Dar aici, poate fi un pic mai complicat.

Idem pentru unele plante „perforante” datorită rădăcinilor adânci: lucernă, rumex, consolă ... Când una dintre aceste rădăcini moare, creează o galerie naturală. Acolo, mă tem că nu traversează „frontul rece”.

Atenție: acest lucru nu înseamnă că nu va funcționa! O grădină de legume nu este binară: nu este nici perfectă, nici dramatică. Există o gamă întreagă de nuanțe de gri în funcție de numărul de parametri pe care reușim să-i optimizăm sau nu!

Ai înțeles chiar acolo poate, o enervare. Este necesar să se observe cu atenție. Pentru aceasta, aceleași practici desfășurate într-o zonă fără senzori ar fi putut fi iluminate!

Poate că aceasta este una dintre acele situații în care crearea de dealuri nu este fundamental o prostie: excesul de apă curge în lateral; măriți grosimea, așa că îndepărtați-vă de senzori ...
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 28/12/17, 12:57

Pentru viermi am vorbit despre viermi anecici (viermi), epigealul pe care îl am puțin la suprafață.

Butte, le făcusem în acest sens, dar nu găsesc că sunt un succes în ceea ce privește productivitatea (cel puțin în raport cu munca prestată).

Pentru a crește grosimea, omiteți adăugarea de camioane terestre, nu am o soluție prea mare. Dacă ți-am înțeles corect cuvintele în cadrul conferinței, în cel mai bun caz pot câștiga un cm pe an grație versului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 29/12/17, 15:49

torrent a scris:Dacă ți-am înțeles corect cuvintele în cadrul conferinței, în cel mai bun caz, pot câștiga un cm pe an datorită versetului.


Nu, nu vă înțelegeți greșit: activitatea viermilor anecici duce la aducerea la suprafață a aproximativ 1 cm de sol. Dar, pe de altă parte, înălțimea medie scade la fel de mult! Deci acest lucru nu va duce la „umflarea” solului.

Doar elementele inerte grele „coboară”, prin diferență: pietre, dale, garduri etc., pe care viermii nu le urcă ...

Pentru a rezuma:

- la suprafață, solul rămâne stabil
- aproximativ ultimii cm de sol se reînnoiesc în fiecare an în sol viu, bogat în viermi anecici (prin turnare)
- prin urmare, obiectele inerte așezate pe sol par să coboare ...
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 29/12/17, 21:33

Ei bine, trebuie doar să readuc niște pământ ... sau altfel continuu experimentarea cu această înălțime doar pentru a vedea ce dă în timp.
Dacă continuă în avânt, nu voi modifica prea mult (de ce acoperi un pământ care s-a „deteriorat” în timp)
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 15/04/18, 13:13

Bonjour à tous,

câteva știri din grădina mea de legume:
-sămânțarea roșiilor nu a fost un succes anul acesta :şoc: (jumătate cât anul trecut, dar voi fi mulțumit de asta).
-cu această iarnă oarecum „bizară”, pătura mea de fân de toamnă s-a topit literalmente: eu, care am vrut să testez descoperind o parte care să accelereze încălzirea și uscarea solului, am fost servit :(
-Nu mai am un pic de fân de acoperit și anul trecut nu a fost un an bun pentru fân. Deci, epuizat în zonă și ultimii care au câțiva bile rotunde suplimentare, le vând cu aproape 30 EUR fiecare : Evil:

singura veste bună este că am reușit să recuperez gratuit o minge de paie care ieri coborâse pe o pantă spre un râu (era sport să urci pe ea). Deci, acest început de sezon va fi mulcirea cu paie înfrumusețată cu cosit proaspăt pentru a echilibra puțin azot
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/05/18, 09:14

sezonul este lansat oficial acasă cu transplantul de roșii în grădina de legume.
Mai am aproximativ 60 de varze diferite și variate de plantat mâine (acolo plouă).

Încă tind să slăbesc bine solul acolo unde transplantez sau semăn. dar am găsit un anunț bun pentru a nu lucra solul (un usturoi care a căzut sub o magazie anul trecut pe care nu-l văzusem).
acolo suntem la marginea lutului, dar în timpul ploilor abundente curge puțină apă în acest loc:

DSC_0601.JPG


tipul este bine înrădăcinat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 10/05/18, 10:27

Da, încă o dovadă, dacă nu!

O reflecție ne arată că adâncimea de înrădăcinare a oricărei plante este considerabil mai mare decât adâncimea la care lucrăm solul: maxim 20-30 cm. Ce mai fac plantele dincolo de acest prag ????

Pentru informarea dvs., acest tabel cu „adâncimi utile” [este în raport cu grosimea solului luată în considerare pentru calculele de irigații - de fapt, plantele merg mult mai departe]

Captură de ecran 05-10-18 la 10.17 AM Adâncime de înrădăcinare.PNG
Captură ecran 05-10-18 la 10.17 AM Adâncime rădăcină.PNG (102.25 KiB) Vizualizat de 1980 ori


Sau din nou:

Captură de ecran 05-10-18 la 10.22 AM Adâncime rădăcină 2.PNG
Captură ecran 05-10-18 la 10.22 AM Adâncime rădăcină 2.PNG (60.99 KiB) Vizualizat de 1980 ori



Putem vedea că, în general, „zgârierea superficială” (chiar și atunci când este vorba de arat adânc cu un tractor de 200 CP) este puțin comparată cu volumul explorat de rădăcini. Prin urmare, este evident că acest lucru „perforează” solurile care nu au fost prelucrate.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Ahmed » 10/05/18, 12:28

Această remarcă este cu atât mai relevantă cu cât prelucrarea creează în general (cu excepția cazului în care se efectuează o trecere de dalta grea sau subsolator) o bază de plug care este extrem de mai compactă decât solul „natural”.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 10/05/18, 12:32

Da. Nu am vrut să mă complic. Doar subliniați acest tip de contradicție între munca foarte superficială, în special în grădina de legume, unde un timon coboară rar peste 15 cm și adâncimea de înrădăcinare a legumelor ... Suntem mulțumiți de un fel de „spumă” care lovește ochiul, suprafața pământului liber ... Dacă acest lucru nu este naiv, asta?

Deoarece „talpa plugului” este o expresie reductivă: munca sculelor rotative poate, de asemenea, „netezi” solul cu mare eficiență și poate crea astfel de obstacole!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 290