Grădina leneșă făcută în nordul Elsass

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Ahmed » 10/05/18, 12:49

V-Tu scrie:
Suntem mulțumiți de un fel de „mușchi” atrăgător, pământul liber de la suprafață ... Dacă nu suntem naivi, nu?

O frezare care distruge solul și pregătește recesiunea (battance) pentru prima ploaie ...
Aveți dreptate să subliniați că baza plugului poate apărea din cauza instrumentelor rotative, în anumite condiții (în special în sol argilos și nu umed). Acesta este unul dintre motivele dezvoltării grapelor rotative (sau similare) care evită utilizarea axelor orizontale de rotație.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 10/05/18, 14:26

Suntem pe deplin de acord. Observând că în grădinăritul de piață, uneltele rotative cu axe verticale, care sunt prea complexe, nu s-au dezvoltat. Am rămas cu variante de „căpșuni”, care netezesc ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Julienmos » 10/05/18, 15:09

Did67 a scris:acest fel de contradicție între munca foarte superficială, în special în grădina de legume, unde un timon coboară rar peste 15 cm și adâncimea de înrădăcinare a legumelor ...


OK pentru rădăcinile „fine”, dar pentru unele legume, partea lor cărnoasă (de exemplu morcov) trebuie să aibă în continuare un spațiu minim?
Deci, în primul rând nu le strângeți prea mult (morcovii), și un sol care nu este prea compact pe 15 cm, care ar trebui să ajute și, în orice caz, acasă s-au bifurcat bine acum doi ani (am postat o fotografie) dar mult mai puțin anul trecut când am trecut cârligul pe rânduri, înainte de a semăna ...

Napii, sfecla ... pe de altă parte, nu necesită nicio măsură de precauție și cresc foarte bine acasă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 10/05/18, 16:34

Da, principiul general ar putea fi necesar să fie calificat pentru anumite cazuri specifice ... Este evident că preocuparea celor vii nu este să ai morcovi drepți în formă comercială. Un morcov furcat îndeplinește același rol biologic în ecosistem; este același stoc de biomasă pentru a face o floare frumoasă anul următor (pentru că acesta este rolul biologic).

Îmi dau seama că administrația franceză nu a inventat „excepțiile” și că până și natura continuă să exploreze „alte” căi, uneori în contracurent.
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/05/18, 21:12

În general, slăbesc cu un cârlig pe mai puțin de 10 cm pentru toate legumele: practic trebuie să reușesc să îngrop plantele în ghivece pe care le transplant până la coroană. Slăbirea este un pic cam întinsă -> nici nu este gris.

La fel fac și legumele rădăcinoase (morcovi, păstârnac și ce nu). Țara mea este așa-numita țară grea. În general, nu am prea multe „griji” de legume furculite (când slăbesc îndepărtez toate pietrele pe care le întâlnesc).
Unele păstârnaci anul trecut au depășit cu mult adâncimea furculiței mele, iar vârfurile au intrat direct în lutul galben de dedesubt. Morcovii au avut, de asemenea, o dimensiune rezonabilă și o formă decentă anul trecut.
Păstârnacul a însămânțat singur, așa că nu am lucrat deloc terenul acolo și rezultatele au fost și ele foarte satisfăcătoare.

Nu am rigoarea de a face testele pentru a putea trage concluzii conform metodei din Didier (îmi pare rău că nu mai am termenul exact în minte), dar presupun că nu textura pământului poate fi o problemă.
În plus, atunci când solul este slăbit foarte fin peste 15 cm cu un lant de „grădinărit tradițional de piață”, până când semințele cresc și încep să crească, ploile au recompactat aproape totul.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de olivier75 » 10/05/18, 22:09

Bonsoir,

Sunt de acord cu torrentul.
Anul trecut morcovii însămânțați primăvara între usturoi, cu doar o trecere de briză de zgură, de abia 2 sau 3 cm, suficient cât să îngroape semințele. În acest loc a existat un pasaj de rotavator la începutul toamnei, cu 6 sau 7 luni înainte, mai puțin de 10% din capetele despicate, morcovii care au alunecat între pietre, există doar 8 cm de pământ înainte de un amestec de 2/3 pietricele, 1/3 sol. Totul a fost rupt fără unelte, cu încă o pauză regulată la 8 / 10cm de la sol, dar și morcovi de 30cm.
Pentru mine problema nu este compacțiile, ci rata de umiditate, în solul umed rădăcina își face loc. Probabil putem considera chiar că volumul de apă este schimbat doar și nu trebuie compactat, împins de rădăcină ca materie uscată.
Idem pentru ridichi purpurii sau roz din China, semințe plasate pe sol cu ​​adăugarea de sol, cu amprenta care rămâne la câteva luni după recoltare.
Pentru diferența dintre rotavator cu axă orizontală și grapă rotativă cu axă verticală, subutilizarea grapei se datorează numai prețului său, cu aproximativ 30 până la 50% mai scump și greu utilizat. În culturile de câmp, grapa rotativă este aproape singura care se folosește, adesea combinată cu o semănătoare.
Olivier.
Dernière édition alin olivier75 10 / 05 / 18, 22: 28, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 10/05/18, 22:14

Un test „toate celelalte lucruri fiind egale”, constând în despachetarea unei jumătăți și nu a doua, și a face toate celelalte la fel (aceeași copertă, aceeași sămânță, aceeași dată etc.), ne-ar permite să știm dacă acest lucru are într-adevăr o efect semnificativ. Sau dacă este doar psihologic, să „liniștim” pentru că nu putem crede că fără ea, nu va funcționa?

Dar fiecare sol este o situație. Mi-e greu să spun ceva. Dar aș mânca prea mult, aș încerca!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 10/05/18, 22:16

olivier75 a scris:
Pentru mine problema nu este compacțiile, ci rata de umiditate, în solul umed rădăcina își face loc.



Absolut. De îndată ce solul se usucă, „cleiurile” îl fac să se întărească. Atâta timp cât este umed, este suficient de slăbit, chiar dacă este compact.
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/05/18, 23:03

Did67 a scris:Dar aș mânca prea mult, aș încerca!


între rigoarea mea (de fapt de sezon nu sunt în stare să-mi amintesc unde am făcut ce și chiar mai puțin în stare să-mi amintesc unde am pus hârtia unde am marcat-o) și multitudinea de parametri pe care nu o voi putea gestiona este aproape imposibil pentru mine.

De exemplu, grădina mea de legume nu este închisă și câinele vecinului și-a făcut obiceiul, când sunt afară, să vin la culcare lângă locul unde lucrez (un pat mic de fân bun pare să-i convină bine).
Problema cu fiara este că nu înțelegea conceptul de alee, așa că, din când în când, merge pe paturile de semințe: nu provoacă daune mari, dar modifică parametrii oarecum.
Vor exista o mulțime de parametri pe care nu îi voi putea controla (învelișul plantelor în mișcare, „antecedentul” parcelei, ...)
Morcovul va fi mai mic sau mai mare pentru că a mers acolo? imposibil pentru mine în acest caz să asigur 100% o concluzie

Un alt exemplu, pe marginea drumului, plantasem un rând de canas pentru a împiedica oamenii să parcheze în iarbă vara. Într-un an, o persoană „atentă” (care este un termen frumos pentru a înlocui altul) a intrat într-un singur loc. Vara a fost rea pentru flori, acestea au rămas cascadorii în rând, cu excepția cazului în care persoana se rostogolea.
Trebuie să treci peste ele cu o mașină pentru a reuși (sau mai bine zis să împachetezi bine pământul) sau faptul de a crea un „șanț” cu pista de anvelope care a canalizat mai multă apă pentru a contribui la această creștere?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 11/05/18, 07:53

Doar pentru a-mi completa gândirea oarecum teoretică - să nu spun că greșești sau că „ar trebui asta sau aia” ...

Citiți „pericolele” testelor. Cele care sunt evidente, dar sunt la fel de multe care sunt „furtive”: un animal mort sub pământ, un vierme care atacă într-un astfel de loc, efectele broderii, etc ... Acesta este motivul pentru care, pe lângă protocoale ” toate celelalte lucruri fiind egale ", în agronomie, regula este repetarea în număr mare, însoțită de un tratament statistic. Realizăm ceea ce numim „parcele divizate”, adică repetăm ​​același complot mic de mai multe ori, în locuri desenate la întâmplare.

În felul nostru de a „trage”, putem evita acest lucru:

a) prin a fi harnic și a repeta an de an ...

b) prin organizarea în grupuri (pe care recenzia „Cele patru sezoane” a făcut-o de mai multe ori), fiecare efectuând același test o dată; dacă suntem 50, merită 50 de repetări ...

Dacă observațiile merg în general în aceeași direcție, putem afirma că un astfel de mod de a face lucrurile, sau o astfel de varietate și mai mare (sau mai mică).

Vedeți mai presus de toate că suntem departe de falsele idei bune promulgate de entuziaști pe net. Au jucat o sonată Bach și descoperă că roșiile lor nu au mucegai și pentru ei este evident: o sonată Bach face posibil să nu existe mucegai!

Amintiți-vă că, dacă se presupune că A are ca rezultat B, trebuie să verificăm și faptul că non-B are ca rezultat non-A !!! (și nu invers; este matematică - logică).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 377