Grădina leneșă făcută în nordul Elsass

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Moindreffor » 17/06/18, 10:58

Did67 a scris:Acolo, vorbeam despre însămânțarea directă în brazde.

Mai mult, dar aceasta nu este o „problemă” în sensul că se rezolvă, de fapt, răsadurile mele făcute în farfurii sau ghivece cu pământ de ghiveci obișnuit („fără marcă”) din comerț au rămas pierniciți. Dar apoi foarte slabă, până în punctul în care am transplantat ceapă subțire ca ace de tricotat sau țelină la stadiul de 2 frunze reale (este mică)...

Problema neregulii răsadurilor de rând (în special, în cazul meu, a morcovilor) rămâne deschisă: melci, care planează la nivelul solului (vezi ușor sub pământ) în momentul apariției sau „efectului anti-germinativ” al fân putrezit, sau lipsa de lumină în fundul brazdei de fân ?????? Va trebui să „cercetăm” și să identificăm cauza pentru a o remedia! Încercarea transplantului de morcovi foarte mici, preparați în plăci de răsad, este concludentă în ceea ce privește recuperarea. Trebuie să așteptați recolta pentru a vedea ce formă vor avea morcovii rezultați!

Am testat placa de răsad, nu foarte concludentă, necesită o anumită măiestrie și o anumită urmărire, se usucă foarte repede, poate prea repede pentru mine, așa că pentru a revizui acasă
paysan.bio, spusese că a funcționat bine pentru morcovi, așa că primele etape, însămânțarea apoi transplantarea, valide, vom aștepta cu nerăbdare recolta
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 17/06/18, 11:08

ce folosești ca sol?


Vorbesc despre însămânțarea în pământ, deci fără sol.
Anul trecut am avut aceeași problemă cu fasolea, dar o rezolvasem (sau altfel e noroc) punând feramol cu ​​semințe (deci sub pământ). Am încercat anul acesta, dar nu funcționează.
FYI, am încercat cu diferite semințe de fasole (mai multe pachete diferite), așa că nu cred că aș pune la îndoială semințele.
Am însămânțat fasole pe ceea ce rămâne din movilele mele acolo unde pământul este mai uscat. Dacă crește mai bine, ar putea fi o problemă cu umiditatea la nivelul solului.

ps: răsadurile mele în cupe (cum ar fi roșiile de exemplu) nu au avut la fel de succes ca și ceilalți ani; Nu pot spune dacă solul este în cauză sau calitatea semințelor (îmi fac propriile semințe).

poate la urma urmei nu este un an bun (deși în grădinile vecine nu este o problemă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 17/06/18, 12:34

În orice caz, este un an diferit: fără înghețuri compromițătoare [regret că nu am 8 plante de roșii în sera mea închisă; anul trecut, totul fusese ars de gerul din 21 aprilie; anul acesta, am primele mele roșii, dar doar 1 sau 2 pe plantă!], multă apă în ultimele săptămâni dar „fierbinte” ...

Constatările de anul trecut nu se aplică anul acesta, iar cele din acest an probabil nu anul viitor. „Încălzirea globală”, dacă nu se traduce prin „căldură / umiditate” anul acesta, se traduce mai ales în mai multă „neliniște” și, prin urmare, ceva mai imprevizibil - ploile tropicale din luna mai sunt probabil și ultima ninsoare sfârșitul lunii aprilie! Cu aceasta, „mediile” nu mai înseamnă prea mult.
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 15/07/18, 14:53

După studii îndelungate despre problema mea de semănat a fasolei, am găsit răspunsul (în viața reală am citit un sfat forum Cred și am văzut același lucru cu mine, așa că îl fac al meu):
Am dezgropat o sămânță și am găsit un fel de slugă albă (și bineînțeles slabă) care forează o gaură în sămânță pentru a o devora din interior. Se pare că este larva unui fluture (nu mi-am amintit numele). Acest fluture ar fi, printre altele, atras de plante pe care le-am lăsat să semințe de bunăvoie ... pentru a atrage fluturi și alți furajeri.
Lucrul bun acum că știu asta este că știu că dacă îmi însămânț fasolea mai târziu nu am nicio problemă deoarece fluturii depun ouă doar o dată pe an (verificați)

Pe de altă parte, există încă un mister: ce mănâncă inima conopidei mele? nu este cineva cruțat (sunt plantați la cele 4 colțuri ale grădinii de legume)?

Într-un alt registru, fabricarea fânului din acest an este o recoltă bună în ceea ce privește cantitatea: cred că va fi în mare parte bună pentru an și poate chiar cu puțin noroc pentru începutul sezonului de anul viitor (pot tot ridică gratuit una sau două remorci mici de la cineva și toate)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 15/07/18, 15:31

Da, „în altă parte” și nu-mi amintesc unde, am descris eșecurile mele la însămânțarea timpurie a mazărei [cu excepția serii din acest an - probabil fluturii nu merg acolo sau foarte puțin!] , pe care după multe zgârieturi și spargeri, le-aș putea atribui, fără îndoială, omizilor în formă de păduchi dintr-o familie foarte comună de fluturi, care se numesc „Lychaenidae” (include fluturi precum „cuprul”) și „azurii”, de dimensiuni foarte medii: https://fr.wikipedia.org/wiki/Azur_estival ; https://gepaauvergne.wordpress.com/2017 ... re-commun/).

Da, și eu, sunt încântat de „biodiversitate”, înainte de a plăti prețul !!!!

Pe de altă parte, încă am dificultăți cu morcovii și încă nu am găsit o „cauză” identificată (chiar dacă primii răsaduri sunt victime ale melcilor - dar odată ce „populația” a fost decimată, rămân cu dificultăți. Doar semănăturile târzii - acum vreo două săptămâni - pe care trebuie să le ud, apar cu regularitate satisfăcătoare.Am doar o oră în urmă, sub primele picături de ploaie, să arunc semințe acolo unde aveam a recoltat șalotele, după ce am curățat fânul cu un cârlig. Toate în 5 minute ... Vom vedea! Există soiuri târzii Berlicum, Colmar târziu, etc ... https://www.fermedesaintemarthe.com/A-1 ... -2-ab.aspx ; https://www.fermedesaintemarthe.com/A-7 ... -2-ab.aspx) pe care le recoltăm, acasă până în octombrie / noiembrie ...
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 15/07/18, 15:36

pentru morcovi, am unele dintre aceleași preocupări, dar le-am pus până la degetele mari umede și o lipsă de cunoștințe atunci când vine vorba de acoperirea semințelor.

Întotdeauna am avut mici probleme să le ridic, dar odată ce am început, de obicei mă simt frumos fără a fi udat după ridicare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 15/07/18, 15:48

Am o anumită dexteritate, care nu s-a schimbat ... Și totuși, este mai puțin regulată ... Uneori destul de catastrofală!
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 15/07/18, 15:59

ar trebui să încercăm să luăm un eșantion pe care îl semănăm într-o tavă și să verificăm rata de apariție.
dacă este, este o problemă de sămânță
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Moindreffor » 15/07/18, 21:18

torrent a scris:ar trebui să încercăm să luăm un eșantion pe care îl semănăm într-o tavă și să verificăm rata de apariție.
dacă este, este o problemă de sămânță

Mă voi apleca pentru o diferență în grosimea suprapunerii, dacă mâna ta este prea grea într-un singur loc, va germina, dar nu va avea suficientă rezervă pentru a se ridica, dacă ar proveni din semințe prin însămânțare groasă, care ar rezolva problema
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 15/07/18, 21:34

Mi-aș fi dorit să fi fost o problemă de semințe (schimb marca și atât), dar cred că ai dreptate.

a încercat cineva vreodată să semene direct pe sol și să acopere foarte ușor cu fân?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 312