Grădina leneșă făcută în nordul Elsass

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 16/07/18, 10:41

Pot cel puțin să confirm că nu este o problemă de semințe. Acest lucru se întâmplă an de an, mai ales cu prima însămânțare în aer liber. Acolo, în iulie, este bine. Într-adevăr, uneori, sacii „vechi” s-au deschis deja, dar uneori noi. Uneori convenționale, genți de la un brand cu reduceri mari sau celebre, alteori „organice” ... Problema este constantă.

Uneori există melci. O fiară uitată este capabilă să vă planeeze 1 m de morcovi într-o brazdă, în timp ce trece neobservată în timpul zilei sau în timpul „culegerii” serii, ascunzându-se în fundul brazdei sale.

Cu toate acestea, am o îndoială dacă DOAR asta este. Bănuiesc, fără nicio dovadă, o sensibilitate a morcovului la „anti-germinative” sintetizate de ciuperci care se dezvoltă în fân [se cunoaște sensibilitatea anumitor semințe / puieți tineri la contactul cu materia organică în descompunere și referit]. Cealaltă linie de gândire, fără mijloace de verificare, sunt emanații gazoase: tocmai cele pe care le știm incontestabil că cauzează „fitotoxicitatea” despre care a vorbit paysan.bio. Îngălbenirea frunzelor primelor plante la contactul cu fânul uscat se observă cu ușurință, chiar dacă ulterior revine la normal. Dar dacă primele frunze de morcov, atât de subțiri, „devin galbene” și se ofilesc, atunci nu va exista niciodată o dezvoltare. Mica plantă de morcovi din stadiul de 2 frunze cotiledonate nu are rezistența unei plante de varză, salată, vinete sau dovlecei!

Este chiar lipsa de lumină din partea de jos a unei brazde, care este începutul sezonului, este adâncă (12/15 cm) ???????

Sau este un pic din toate astea ????
1 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 16/07/18, 12:44

Poate că una dintre soluții ar fi să îndepărtezi bine fânul înainte (nu știu cât timp) pentru a încerca să contracarezi problemele despre care vorbești.
O fâșie cu lățimea de 30-40cm ar putea face truc?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 16/07/18, 13:13

Într-adevăr, mă îndrept puțin spre asta: în timp, când acoperiți dar nu amestecați niciodată pământul, cantitatea de semințe de buruieni care probabil să crească scade. Am fost surprins de faptul că solul din procesul eșuat al „trifoiului subteran” a rămas atât de curat atât de mult timp.

Prin urmare, este unul dintre modurile în care cred cel mai mult: o dată, din când în când, cultivați morcovii în pământ gol, știind că va deveni ierboasă; Iarba doar la rând pentru a păstra morcovii și după recoltare, reveniți la modul „acoperit sub fân”.

Un astfel de „pătrat” este în desfășurare.
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 16/07/18, 14:19

Cred că este posibil să puneți capacul la loc odată ce frunzele de morcov sunt la locul lor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 16/07/18, 19:16

Da, dacă semănăm la rând și folosim fân puțin mărunțit (sau o pajiște cu iarbă coaptă - ca și când ar face fân - trecută la mașina de tuns / tăietorul) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Adrien (ex-nico239) » 17/07/18, 02:22

Did67 a scris:Într-adevăr, mă îndrept puțin spre asta: în timp, când acoperiți dar nu amestecați niciodată pământul, cantitatea de semințe de buruieni care probabil să crească scade. Am fost surprins de faptul că solul din procesul eșuat al „trifoiului subteran” a rămas atât de curat atât de mult timp.

Prin urmare, este unul dintre modurile în care cred cel mai mult: o dată, din când în când, cultivați morcovii în pământ gol, știind că va deveni ierboasă; Iarba doar la rând pentru a păstra morcovii și după recoltare, reveniți la modul „acoperit sub fân”.

Un astfel de „pătrat” este în desfășurare.


Așa am practicat anul acesta.

Pentru moment morcovii continuă să crească.

Degete încrucișate.
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 18/07/18, 21:18

ultima lovitură, am deschis destul de larg (era să se usuce :şoc: ) și acolo începe să se ridice. Le ud în fiecare zi (cu această căldură arde repede la soare). mi se pare un pic mai gros decât alteori. Voi urmări acest lucru îndeaproape.
La nivel metodologic, acesta oferă acest lucru:
- deschiderea unei caneluri de aproximativ 30cm
- aștept, din cauza solului care a fost ud (încă nu înțeleg cum ar putea picura această bucată de pământ cu apă) -> așadar așteptăm 2 zile cu soare plin
-semănat
-udare zilnica

Dacă funcționează bine, voi continua așa.

Pe de altă parte, un punct care mă enervează un pic mai mult: ieri am vorbit cu un vecin care mi-a spus că au trecut câțiva ani de când răsadurile sale de morcov nu mai funcționează. La început a fost minunat și apoi a renunțat complet. este în cultură convențională (modificare în toamnă, săpătură, prelucrător, fără produs sintetic sau altele). Deci problema noastră ar fi aceeași în ciuda diferitelor tipuri de culturi. care pune în discuție metoda mea citată mai sus. Dacă funcționează, este noroc sau nu? Voi încerca din nou puțin mai târziu doar pentru a vedea.

Un alt punct: acest complot picura de apă în timp ce restul era uscat, în ciuda stratului bun de fân. Roșiile găsesc întotdeauna apă, nu știu unde (sunt la adăpost). Sunt expuși la soare plin toată ziua și fără semne de lipsă de apă. În total, i-am udat de 3 ori. Ceea ce mă îngrijorează puțin este că, odată ce sursa s-a uscat, nu voi mai putea umezi rădăcinile, deoarece acestea trebuie să fie adânc înrădăcinate în lut. Idem pentru dovlecei (udat o dată la plantare)
Restul grădinii, în ciuda faptului că plantele nu dădeau niciun semn de slăbiciune, a fost udată copios noaptea trecută (1m3 de apă a mers acolo pentru 2 din 3 parcele sau 1.2are) și astăzi văd salatele care au luat o dimensiuni bune peste noapte și alte legume. Mă face să cred că puțină umiditate sub mulci este în regulă pentru ei, dar dacă le udăm bine, aceasta chiar explodează.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 18/07/18, 21:52

Ieri am recoltat niște ridichi „vechi”, semănate în același timp cu morcovii (a doua mea însămânțare „eșuată” - foarte puțini morcovi încolțiți):

a) sunt foarte mari, dar deloc lemnoase / încă foarte tandre ... Dar se rup! Muștarul puternic Dijon este gem pe lateral!

b) aveau multe găuri mici de jur împrejur, făcute sub pământ: mici melci subterane? „omizi în formă de păduchi de lemn”? Sau ce alt dăunător ??? Ce se întâmplă dacă el este cel care atacă micile răsaduri de morcovi, atât de mult încât nici măcar nu apar?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Did67 » 18/07/18, 21:53

torrent a scris:
Pe de altă parte, un punct care mă enervează un pic mai mult: ieri am vorbit cu un vecin care mi-a spus că au trecut câțiva ani de când răsadurile sale de morcov nu mai funcționează. La început a fost minunat și apoi a renunțat complet. este în cultură convențională (modificare în toamnă, săpătură, prelucrător, fără produs sintetic sau altele). Deci problema noastră ar fi aceeași în ciuda diferitelor tipuri de culturi. care pune în discuție metoda mea citată mai sus. Dacă funcționează, este noroc sau nu? Voi încerca din nou puțin mai târziu doar pentru a vedea.



În același timp, nu ar fi fân. Sau nu ACEI fân ...? !
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 18/07/18, 23:44

dacă este o bestie faimoasă, asta ar însemna că semănăturile făcute de la începutul lunii iulie (este destul de aproximativă) ar trebui crescute.
Nu știu ciclul acestor creaturi, dar pentru fasole nu am avut probleme de 2-3 săptămâni, în timp ce înainte era un dezastru. Deci, trebuie să treacă la o altă etapă în acel moment.

Din punctul meu de vedere, soluția pe care o găsesc la această problemă ar fi întârzierea însămânțării pentru o vreme
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 286