Scurgeri de fum pe sobe Peleti. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de Lolounette » 13/12/17, 18:27

profita de o promotie la pistoale cu lamaie si apa Paic : Mrgreen:


da cu aragazul aprins, era implicit : Wink:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de sicetaitsimple » 13/12/17, 18:54

Christophe a scris:Trebuie să distingem:

a) proiectul natural al coșului de fum, care este destul de bun în cazul meu ...

b) tirajul forțat de ventilatorul sobei cu peleți, care creează o aspirație în vatră și o (ușoară) suprapresiune în coș. Acesta este motivul pentru care conductele de sobă cu peleți trebuie să fie sigilate în special în interior și în absența tirajului natural ... (multe sunt sobele cu peleți instalate cu un horn de 2 m ... unele chiar și cu ventuze!)

Marea majoritate a sobelor cu peleți are un tiraj forțat pentru a controla combustia și puterea ...



Scuze, am inteles ca era in tiraj natural, deci "normal" in depresie pe tot parcursul.Asta a fost, daca am inteles bine, cazul cu vechea ta centrala.

Desigur, cu o suflantă la ieșirea aragazului care pune o parte din suprapresiune din circuit, e altă poveste....

Țeava ta 125, despre care am înțeles că era în interiorul coșurilor, ești sigur că nu este suflată?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de Christophe » 13/12/17, 19:09

Ei bine, cu aragazul pe plin, am testat metoda sapunului pe cateva rosturi...nu a mers unde am testat si nu am acces la multe...

Dar făcând asta, am observat 2 scurgeri (usor de gasit: acolo ustura cel mai mult ochii... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: ) este la nivelul reparatiei pe peretele casei pe scurt acolo unde este cel mai putin accesibil...

Deci va fi o bătaie de cap, dar voi adăuga un strat bun de mortar refractar în această seară în aceste locuri și aproape peste tot unde cred că este necesar...

Și ne vedem mâine seară când reluăm cu 24 de ore de uscare...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de Christophe » 13/12/17, 19:12

sicetaitsimple a scris:Scuze, am inteles ca era in tiraj natural, deci "normal" in depresie pe tot parcursul.Asta a fost, daca am inteles bine, cazul cu vechea ta centrala.


Gata si la momentul respectiv nicio grija...dar daca cele 2 scurgeri pe care tocmai le-am observat erau deja acolo la momentul respectiv care limitau tirajul la momentul respectiv...

sicetaitsimple a scris:Desigur, cu o suflantă la ieșirea aragazului care pune o parte din suprapresiune din circuit, e altă poveste....

Țeava ta 125, despre care am înțeles că era în interiorul coșurilor, ești sigur că nu este suflată?


Nu sunt sigur, dar nu are cu adevărat o funcție de etanșare, doar pentru a accelera fluxul și a face măturarea mai ușoară...

Vă voi ține la curent după ce mortarul va fi pus la loc în seara asta...

Iată locația celor 2 scurgeri:

horn_horizontale.jpg
chimney_horizontal.jpg (265.82 KiB) Vizualizată de 3796 de ori


Cea din dreapta este prima fotografie de inainte, e chiar foarte mica si greu de accesat (de aceea nimic nu e chiar drept) si deci nu stiu ce voi putea face cu mortarul...

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de Christophe » 13/12/17, 19:22

Dacă nu o pot face cu mortarul... m-am gândit să folosesc puțină spumă expansivă PU... dacă este suficient de departe de coșul de fum care ar trebui să o facă, nu?

Cu o sobă pe peleți nu există riscul de incendiu dar dacă într-o zi se înlocuiește o sobă clasică este mai bine să evitați utilizarea PU...

: Cheesy: : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de Ahmed » 13/12/17, 19:40

În ultima ta fotografie, vedem o aplicare de ipsos: poate asta ar trebui să încerci...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de Christophe » 13/12/17, 19:46

Unde vezi tencuiala?

Tencuiala este ceea ce am fost sfătuit să fac pentru a sigila bucăți de teracotă: tencuială în cârpe vechi (care vor rămâne pe loc) la intersecții... s-ar putea să pun câteva pentru a „finaliza totul...

Pentru a consolida rosturile mai am niște mortar refractar, așa că îl voi folosi...

ps: aer sau „fuming”, scurgerile sunt în sfârșit de înțeles la acest nivel (este cel mai prost loc din coș la care să te gândești), secțiunea părții verticale a coșului este mai puțin importantă decât cea a părții reparate. . .si nici cotul nu este grozav...deci cu siguranta este locul cosului de fum care este cel mai "sub presiune" (si evident ca aici sunt gauri...)...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de Ahmed » 13/12/17, 20:34

Unde vezi tencuiala?

În partea dreaptă sus a ultimei fotografii, există „picurături” de ipsos înnegrite de fum...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de sicetaitsimple » 13/12/17, 20:37

Christophe a scris:
Tencuiala este ceea ce am fost sfătuit să fac pentru a sigila bucăți de teracotă: tencuială în cârpe vechi (care vor rămâne pe loc) la intersecții... s-ar putea să pun câteva pentru a „finaliza totul...

Pentru a consolida rosturile mai am niște mortar refractar, așa că îl voi folosi...



Puteți împrăștia mortar sau ipsos pentru a trece prin sezonul de încălzire, cu siguranță asta aș face și eu.

Dar atunci, mi s-ar părea prudent să revizuiesc toate acestea de un fumist, unul adevărat, nu de mine! Nu vă încurcați cu acest gen de lucruri.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Scurgeri de fum pe soba Pellets. Găsiți scurgerea unui coș de fum (cu bucșe de pământ)?




de Christophe » 13/12/17, 21:01

Ahmed a scris:În partea dreaptă sus a ultimei fotografii, există „picurături” de ipsos înnegrite de fum...


Ah, tencuiala este pentru tine?

După părerea mea seamănă mai degrabă cu lipici de beton celular (uită-te în urmă: este un bloc de beton celular)...

Că este înnegrit de fum este în cele din urmă un indiciu... : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 327