Podea încălzită în casă veche

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Podea încălzită în casa veche




de Bardal » 16/01/18, 16:43

Doar pe două puncte:

- putem include, de asemenea, țevile PC-ului în mortarul de așezare a țiglelor, care scade puțin grosimea totală (mortar de așezare de 6 cm + țiglă sau piatră) ...

- un PC va avea multă inerție, în special în aceste grosimi, cu siguranță. Dar acest lucru nu se adaugă la inerția pereților (unul este inert în ceea ce privește producerea de căldură, celălalt este inert în ceea ce privește atmosfera), dimpotrivă, inerția pereților se va atenua în mare parte dezavantajele inerției pc-ului care emite căldură, dacă cel puțin casa este încălzită continuu și nu secvențial. Singurul dezavantaj va fi că va dura mult timp să se încălzească după o oprire și răcire generală ...
0 x
rumen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/18, 19:17
x 1

Re: Podea încălzită în casa veche




de rumen » 16/01/18, 18:27

C'est vrai Bardal inerția pereților și cea a podelei nu se adaugă direct, cu toate acestea pereții fac multă masă și am vrut să am o reactivitate mai mare prin subțierea șapă de pe plută. Reactivitate foarte relativă, sunt conștientă de acest lucru, deoarece, evident, nu mă voi încălzi secvențial, ci prin modularea vitezei de circulație și / sau a temperaturii apei. Partea cea mai complicată este găsirea unei reglementări corecte.

oricum vă mulțumesc pentru ajutorul dvs. băieți / fete : Lol:
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Podea încălzită în casa veche




de Bardal » 16/01/18, 19:46

Înțeleg îngrijorarea dvs., dar grosimea șapă, inclusiv țevile, nu are nicio legătură cu natura izolației; cu o șapă de var, care nu poate fi armată cu un spalier din oțel, este aproape obligatoriu să fie puțin mai gros decât cu cimentul armat; dar 6 cm de șapă, inclusiv mortarul pentru așezarea pietrelor cu fața, nu este prea mult ...

La inerție, trebuie văzut că acestea sunt două procese diferite pentru pc și pentru pereți: să presupunem că o casă stabilizată la 20 ° C; pereții vor tinde să fie aproape de 20 ° (poate 15 sau 16) și vor tinde să rămână așa; vor stabiliza temperatura casei în caz de variații de temperatură datorate încălzirii sau exterioare; inerția lor va constitui, așadar, un element stabil de confort ...
Pentru aceeași situație, PC-ul va fi mai degrabă la o temperatură mai mare, permițând o furnizare de căldură care acoperă pierderile; în caz de creștere sau scădere a intrărilor externe, inerția acestui etaj îl va împiedica să urmeze noi nevoi (care ar trebui să fie rolul său) și va duce la situații de supraîncălzire sau de încălzire, spre deosebire de la inerția pereților care vor avea tendința de a stabiliza temperatura. Ideal ar fi chiar că ai fi putut face o izolație exterioară pentru a optimiza această inerție a pereților ...

Ultimul punct, o idee care îmi vine în minte: există soluții de încălzire prin pardoseală ultra-subțiri, constând dintr-o placă fermacel așezată pe conducte și izolând și primind acoperirea de suprafață; pe de altă parte, nu știu dacă fermacelul (care este tencuială din fibră) poate găzdui corect o sigilare a plăcilor cu var; producătorul trebuie să poată răspunde; în acest caz, veți avea o grosime de șapă de 4 sau 5 cm, inclusiv mortarul de așezare ...

Bună gândire și mult noroc ...
0 x
rumen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/18, 19:17
x 1

Re: Podea încălzită în casa veche




de rumen » 16/01/18, 20:45

da, dar cred că am greșit cuvântul. Am vrut să spun că, având izolația chiar sub șapă + pavaj de piatră de mai sus, mi-a permis să „returnez” căldura mai direct / mai repede decât dacă aș pune țevile direct în placa de 10 cm cu o izolație sub care va fi mai mică rapid / receptiv. Acum, în ceea ce privește inerția, aveți dreptate. Pereții vor stabiliza temperatura și PC-ul va trebui să compenseze pierderile, dar, deoarece va fi „lent”, există riscul supraîncălzirii. Acesta este motivul pentru care îmi doresc un termostat de cameră și un exterior, pentru a limita acest fenomen. După aceea, nu mă așteptam să am 25 ° C în casă, ci mai degrabă să fiu pe la 19/20. Și da, de trei ori da, ar trebui să fac o izolație din exterior, dar pietrele au fost repuse foarte curat și sincer, ceea ce ar face să-și piardă o mare parte din cachet.

În ceea ce privește șapa, am citit că 4 cm cu pavajul așezat în prealabil (fără adăugarea de mortar, prin așezare pe măsură ce șapa este trasă) a fost suficient dacă sub plută există avea o placă foarte „rigidă” (pentru var, înțelegem) de 10cm așezată pe un arici foarte stabil din pietre mari. Precizez că nu am un dulap norman sau un cufăr de 500 kg. Singurul punct în care va exista greutate este sub balonul de 1000l sau 1500l, dar nu există izolație din plută, ci doar beton de var. În ceea ce privește fibrarea plăcii, am citit totul și opusul său, că trebuie făcut, că este inutil ... că este necesar să se utilizeze fibre naturale, plasă de plastic ... În cele din urmă , ce părere aveți despre acest subiect?

PS: arăți bine în toate acestea, care este fundalul tău? În sfârșit, răspundeți dacă doriți, este destul de indiscret ca întrebare.
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: Podea încălzită în casa veche




de LOGIC12 » 16/01/18, 23:23

salut, Pământul, deoarece este umed. Este posibil să existe o creștere a umidității, dar și ca aerul care este umed în apropierea mării să se condenseze pe un teren rece.

Unele fotografii exterioare ale casei v-ar oferi o idee. și nu luate prea îndeaproape.
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Podea încălzită în casa veche




de Bardal » 17/01/18, 03:13

Fundalul meu? Nimeni, cu excepția formării în fizică și autoconstrucția a 4 case, cu un interes deosebit pentru pardoselile încălzite și problemele de izolare ...

În ceea ce privește așezarea unei pavaje de piatră (sau gresie), în mod tradițional, am sigilat (cu aproximativ 4 cm de mortar de var) direct pe argilă, sau pe un strat de nisip ... De asemenea, se poate sigila direct pe plută (sau pse) în sine plasată pe un teren stabilizat; asta este mai mult sau mai puțin ceea ce ai propus în prima ta postare. Un arici (o tehnică puțin mai modernă) permite scurgerea mai eficientă, dar adaugă aproximativ douăzeci de cm la grosime. O placă groasă nu este necesară dacă solul este bine stabilizat, ceea ce se întâmplă în casele vechi ...

În cazul dvs., aveți mai multe constrângeri de respectat:
- să nu coboare sub fundații, sub pedeapsa riscurilor grave; aveți grijă, în casele vechi, este adesea foarte puțin adânc (în jur de XNUMX cm).
- vrei izolare substanțială
- vrei un set „respirabil” (și ai absolut dreptate)

Acesta este motivul pentru care v-am oferit un „arici” din material izolant respirabil, precum pozzolana, argilă expandată sau vermiculită (mica expandată), care vă scutește de zece cm. Placa de 10 cm nu este obligatorie dacă mortarul dvs. de așezare este suficient de gros pentru a găzdui conductele de încălzire prin pardoseală. Introducerea fibrelor este doar o măsură de precauție suplimentară; în mod tradițional, „armăm” varul cu fibre vegetale (stuf, paie, ...), astăzi putem folosi fibre de sticlă, polietilenă sau alte materiale plastice de înaltă performanță (acest lucru este ușor de găsit la comercianți de materiale); singurul lucru de evitat este oțelul, incompatibil cu varul ...

Cu un astfel de ansamblu, „placa” dvs. nu ar depăși câțiva cm, iar inerția sa nu ar fi mai mare decât pardoseala convențională încălzită.

Încă un punct; cu astfel de pereți și o sursă de căldură solară + lemn, după părerea mea, singura reglementare relevantă este o supapă motorizată cu trei căi, controlată de o sondă termică externă asociată cu legea apei. Un termostat de cameră va fi neapărat scăzut cu variațiile de temperatură exterioară și va fi incomod. Evident, un rezervor mare tampon va fi esențial (cel puțin 1 m3, 2 m3 ar fi mai bine), asta pentru a stoca căldura solară și cea a lemnului ...

Ultimul lucru: o pardoseală încălzită, dacă dorim să rămânem în limitele confortului și normelor actuale) va putea dezvolta un flux de căldură maximă de aproximativ 120-130 Watt pe m2. Asigurați-vă că vă acoperă pierderile ...
1 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: Podea încălzită în casa veche




de LOGIC12 » 19/02/18, 23:45

salut, nu ar fi posibil să se scurgă în jurul casei pentru a o igieniza și a se canaliza astfel încât apa să meargă mai departe și mai jos.

Este, de asemenea, posibil, și în plus, să injectați rășină în pereți.

Este importantă izolarea sub încălzire prin pardoseală, pentru o eficiență mai bună și un consum mai mic.

Rețineți că un mic PAC AIR / AIR pentru partea inferioară, ar tinde să igienizeze, iar dacă podeaua nu era rece (chiar și fără încălzire în pardoseală), casa ar putea fi frumoasă, în special în Hérault, unde acest lucru încălzirea este potrivită și economică.

Dar pentru a avea un sol care nu este rece, este necesar ca umiditatea să nu crească de pe sol și să punem traverse și styrodur cu aceeași grosime între ele și podeaua vitrifiată reală deasupra. Chiar la intrare, puteți pune puțin gresie pentru a nu deteriora podeaua.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169