China interzice importul de tipuri de deșeuri 24 și creează panică!

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de Ahmed » 06/02/18, 19:21

Ceea ce este deosebit de remarcabil în articolul citat este că însăși existența deșeurilor nu este niciodată pusă la îndoială, doar alternativa este prezentată între „împingerea” în altă parte sau suportarea (și speranța de a beneficia de ele). : Roll: ) ...
Analogia cu plăcile Petri sugerează că microorganismele, victime ale succesului lor, pier în cele din urmă din lipsă de nutrienți, dar sunt și victime ale acumulării deșeurilor lor metabolice.
Chinezii se află în această situație greu solubilă: au o nevoie imperativă de materie primă, însă extragerea acesteia din deșeuri este doar o soluție temporară, deoarece această opțiune generează la rândul său munți de deșeuri (în sens larg) care nu mai sunt acceptabile, cu excepția acceptării faptului că țara este transmutată în coșul de gunoi ... În mod clar, costul direct scăzut al deșeurilor își pierde statutul de oportunitate atunci când masa tratată duce la acumularea de externalități negative exorbitante.
Modelul chinez trebuie să se reorganizeze într-o structură din ce în ce mai puțin favorabilă proiectului său inițial și această evoluție a fost cuprinsă în presupozițiile inițiale ale acestui proiect. Dorind să copieze și să evolueze după criteriile economice occidentale, se confruntă direct cu contradicțiile lor. Aceasta oferă confirmarea caracterului local, în timp și spațiu, al acestor criterii.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de sicetaitsimple » 06/02/18, 20:24

Ahmed a scris:Modelul chinez trebuie să se reorganizeze într-o structură din ce în ce mai puțin favorabilă proiectului său inițial și această evoluție a fost cuprinsă în presupozițiile inițiale ale acestui proiect. Dorind să copieze și să evolueze după criteriile economice occidentale, se confruntă direct cu contradicțiile lor. Aceasta oferă confirmarea caracterului local, în timp și spațiu, al acestor criterii.


Nu vreau să încep o dezbatere despre „modelul chinezesc”, din spatele micului nostru computer și indiferent de strălucirea noastră intelectuală și de viziunea noastră asupra viitorului, trebuie să rămânem puțin modesti. 1,4 miliarde de locuitori de „gestionat”, asta nu este nimic. Mai ales că au nevoi, sau dorințe, dar nu acesta este subiectul meu.

Pe de altă parte, consider că este foarte benefic ca noi (așa-numitele țări dezvoltate) să ne referim la problemele noastre legate de deșeuri. Pentru că dincolo de anumite tulburări pe termen scurt, ne va conduce inevitabil (așa-numitele țări dezvoltate) să reconsiderăm această „economie” a deșeurilor și, pe măsură ce va deveni din ce în ce mai scumpă, ne va încuraja să-i limităm producția și pentru a le recicla mai bine.

Nu se va face peste 1 sau 2 ani, asta este sigur.

Modelul „occidental” din ultimii 50 de ani este atât de scump încât nu poate decât să facă progrese. Dar trebuie să-l împingi, pas cu pas. Generațiile tinere, care vor fi la conducere în câțiva ani, cred că au înțeles asta, chiar și în spatele Smartphone-ului lor.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de Ahmed » 06/02/18, 21:28

Sănătos, este departe de a fi sigur: dacă modelul nostru „scump” și deșeurile care îi sunt asociate sunt impuse, nu este întâmplător și, în afară de câteva măsuri ușoare (care încep să fie puse în aplicare) , această injecție masivă de externalități negative va sigila conturile și va arăta rapid limitele. Fără formidabilul jaf exterior și respingerea asupra celorlalți a faptelor noastre incoerente, va fi mai puțin „plin de farmec”!

Faptul că China este foarte populată joacă doar (dacă pot spune așa!) efectul de amplificare al alegerilor sale inițiale, care sunt de a copia modelul de „dezvoltare” occidental. Japonia o încercase, la o scară demografică mai modestă, cu evoluția pe care o putem vedea...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de sicetaitsimple » 06/02/18, 22:39

Nu are rost să mergi mai departe, dialogul este imposibil (cu excepția firului „grădina leneșului”).

În toate intervențiile voastre, foarte bine scrise, dar adesea de neînțeles pentru muritorii de rând, văd un singur lucru care iese sistematic: ați vrea să vedeți lumea „să se prăbușească” înainte de a muri, astfel încât să puteți muri spunând „Am spus așa. ”

Nu urmez această logică și sper să mor într-o lume mai bună, pentru că „copiii mei”, dar nu numai ai mei, vor fi transformat din el în ceva poate nu perfect, dar mai echilibrat și mai progresist.

Nu este nevoie să răspundem, este o problemă de viziune și de speranță în umanitate.

Bună.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de Ahmed » 06/02/18, 23:02

Îmi înțelegi foarte greșit motivațiile: nu îmi doresc în niciun caz un colaps și să greșesc în acest punct ar fi cea mai mare dorință a mea*: asta caut cu aceste avertismente. Cred că voi produce mesaje argumentate care să încurajeze (?) schimbări substanțiale, fără să cred cu adevărat în ea, dar este necesar?
Ceea ce mi se pare deznădăjduitor este această capacitate potențială de a crea o lume trăibilă și, totuși, de a persevera în distrugerea ei.
Este o chestiune de realism care necesită analiza cauzelor și nu se mulțumește cu o poziție morală, precum optimismul sau o speranță vagă.
Chiar credeți că este suficientă o viziune pozitivă sau o credință?

* Prin aceasta vreau să spun că dacă s-ar aplica remedieri suficiente, s-ar invalida colapsul, dar nu analiza mea, dimpotrivă!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de sicetaitsimple » 06/02/18, 23:27

Ahmed a scris: asta caut cu aceste avertismente.


Îți dai seama că „avertismentele tale” sunt poate citite de 20 de persoane despre asta forum (inclusiv pe mine) și că poate 10 (sau 5, sau 15) aderă la el? Va schimba lumea?

Obiectul unui forum Mi se pare un dialog, un schimb de idei și date. Fără răspândirea constantă a convingerilor profunde sau a viziunii apocaliptice asupra viitorului.

Dacă vorbim despre grosimea fânului sau dresajul roșiilor în „grădina de legume a leneșului”, împărtășim.

Dacă vă „încurcăți” cu Janic și Sen-no-sen pe anumite fire dedicate, nicio problemă, sunteți între voi și vă face să funcționeze neuronii, dar celorlalți nu le pasă.

Minus 10 sau 20% deșeuri în Franța în 5 ani, este mult mai puțin plin de farmec, vă spun, dar așa va merge lumea înainte.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de Christophe » 07/02/18, 03:03

Ahmed a scris:Ceea ce este deosebit de remarcabil în articolul citat este că însăși existența deșeurilor nu este niciodată pusă la îndoială, doar alternativa este prezentată între „împingerea” în altă parte sau suportarea (și speranța de a beneficia de ele). : Roll: ) ...


Daca vorbesti despre articolul meu cred ca citesti printre randuri sau prea repede...ma refer la reduce la sursa și să le folosim mai bine aici ... mai ales în Franța, unde ardem prea mult!

În special în Franța, unde „recuperarea energiei”, inclusiv incinerarea, a fost în mare măsură favorizată de zeci de ani în comparație cu vecinii noștri europeni direcți (Belgia, Germania, Elveția etc.). Evident, ar trebui să lucrăm și la sursă: adică să căutăm să reducem volumul deșeurilor!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de Ahmed » 07/02/18, 18:03

@ Simplu, Nu mă prefac că schimb lumea, sunt destul de lucid în acest punct. Din păcate, nu am o posibilitate mai eficientă ... dar poziția mea este în esență morală.
Dacă se va produce o mică reducere a deșeurilor (ceea ce este destul de probabil), mă voi bucura de asta, dar nu va schimba nimic în direcția generală a obiectivelor actuale: este doar o ajustare pentru a nu renunța la ea. Pericolul este cuprins tocmai în acest refuz al unei viziuni asupra viitorului, redusă la mijloace care sunt, în sine, propriile lor scopuri.

Da, Christophe, am notat această formulă. Sunt convins de sinceritatea dumneavoastră, dar este un argument obligatoriu al acestui tip de text, un fel de aditiv moral niciodată urmat de efecte notabile întrucât este în contradicție cu scopurile urmărite. Cum ar putea fi remediată risipa care este inerentă funcționării economiei, fără a renunța la economie?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de Christophe » 07/02/18, 18:32

Ahmed a scris:Da, Christophe, am notat această formulă. Sunt convins de sinceritatea dumneavoastră, dar este un argument obligatoriu al acestui tip de text, un fel de aditiv moral niciodată urmat de efecte notabile întrucât este în contradicție cu scopurile urmărite. Cum ar putea fi remediată risipa care este inerentă funcționării economiei, fără a renunța la economie?


Votează-mă și vom vedea dacă nu este urmată de efecte semnificative! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: China interzice importul de tipuri 24 de deșeuri și a creat panică!




de Ahmed » 07/02/18, 19:11

Mai ales nu-mi doresc moartea ta! :D
(este un efect vizibil, nu?).
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 114