Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 03/08/20, 18:12

Moindreffor a scris:
dar ce este obositor să mergi împotriva curentului și este adesea momente minunate de singurătate și de întrebare



Acolo, practic mă distrez! Chiar dacă am strâns dinții pentru a ajunge la final fără să depășesc termenele ... Întrebarea „să fiu corect”. Dar la semnare, eu nu știam că va dura atât de mult. Cât de epuizant este să găsești o fotografie despre care știi că există și că ar fi bine „acolo!” printre câteva mii.

În slujbele mele anterioare, da, momente foarte mari de singurătate. Am „teoretizat” acest lucru afirmând întotdeauna că pentru a fi liber trebuie să știi să mergi singur! Soția mea îți spunea de câte ori am plâns în brațele ei. Câte zdrobite pierdute! Uneori nu eram suficient de puternic. Uneori celelalte vânează în haite. Uneori, suporturile întorceau jacheta în timp ce mă echilibrau peste gol.

Voi povesti, sau poate, nu în acea zi când am denunțat într-o ședință publică deturnarea ajutorului alimentar (indirect) în fața prefectului de Guéra, omul drept al lui Hissen Habré și al ministrului agriculturii din Ciad. Întreaga poveste este lungă. Și unde m-am întors, mi-am împachetat valiza și am așteptat forțele speciale ... Eram foarte speriat în fața torturilor pe care mi le închipuiam că vor veni. Nu s-a întâmplat nimic, te asigur. Momentul singurătății, așezat pe cantina de metal în care îmi adunasem obiectele personale, este încă prezent în capul meu în timp ce scriu acest lucru.

Nu am fost întotdeauna rezonabil. Astăzi, încă mă zgârie. Dar este o laba de catifea!

Și asta mi-a permis să concluzionez, dimineața devreme a infarctului meu, când am crezut că mor: „că am avut o viață bună și că aș putea muri în pace!”.
3 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 03/08/20, 20:29

Did67 a scris:Acolo, practic mă distrez! Chiar dacă am strâns dinții pentru a ajunge la final fără să depășesc termenele ... Întrebarea „să fiu corect”. Dar la semnare, eu nu știam că va dura atât de mult. Cât de epuizant este să găsești o fotografie despre care știi că există și că ar fi bine „acolo!” printre câteva mii.

da din fericire când a sosit momentul libertății, ne putem distra, pentru că nu mai depindem, este un lux pe care trebuie să știi să îl apreciezi și cred că dincolo de aspectul financiar care îți aduce cartea ta, această imensă libertate de a putea spune în cele din urmă ceea ce vrei, așa cum vrei fără interdicții trebuie să fie pentru tine, ca și cum ai fi în sfârșit „bogat”
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 03/08/20, 22:36

Integritatea vine la un preț ridicat în aceste zile, dar ce bine se simte ca toate orele din zi și din noapte. Imagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Obamot » 04/08/20, 06:39

Aproape două zile ...
Două zile de ploaie cu mulți ioni negativi - și alte lucruri pe care nu le știm - și este explozia de verdeață în grădină!

În loc să cerceteze de ce se produce acest fenomen cu fiecare ploaie (când o simplă udare nu produce de departe același efect ...) acești fatalisti care caută calea ușurinței agro-afacerii pariați pe OMG-urile și chimia, continuă să pună capul într-o pungă, în loc să încerce să reproducă în mod adecvat ceea ce fac natura și lucrurile vii!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 04/08/20, 12:14

Obamot a scris:Aproape două zile ...
Două zile de ploaie cu mulți ioni negativi - și alte lucruri pe care nu le știm - și este explozia de verdeață în grădină!

În loc să cerceteze de ce se produce acest fenomen cu fiecare ploaie (când o simplă udare nu produce de departe același efect ...) acești fatalisti care caută calea ușurinței agro-afacerii pariați pe OMG-urile și chimia, continuă să pună capul într-o pungă, în loc să încerce să reproducă în mod adecvat ceea ce fac natura și lucrurile vii!


Aici este curioasă această coincidență ... de continuat. 8)
0 x
jft78
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 41
Înregistrare: 16/04/19, 21:10
Locul de amplasare: Yvelines
x 6

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de jft78 » 04/08/20, 14:26

Moindreffor a scris:
Did67 a scris:Acolo, practic mă distrez! Chiar dacă am strâns dinții pentru a ajunge la final fără să depășesc termenele ... Întrebarea „să fiu corect”. Dar la semnare, eu nu știam că va dura atât de mult. Cât de epuizant este să găsești o fotografie despre care știi că există și că ar fi bine „acolo!” printre câteva mii.

da din fericire când a sosit momentul libertății, ne putem distra, pentru că nu mai depindem, este un lux pe care trebuie să știi să îl apreciezi și cred că dincolo de aspectul financiar care îți aduce cartea ta, această imensă libertate de a putea spune în cele din urmă ceea ce vrei, așa cum vrei fără interdicții trebuie să fie pentru tine, ca și cum ai fi în sfârșit „bogat”


Cartea oferă o anumită libertate, într-adevăr. Este binevenită.
Pe de altă parte, pe web, uneori trebuie să treci printr-un mediator într-o cravată sau un difuzor care consumă ciocolată pentru a fluiera sfârșitul recesiunii. : Wink:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 04/08/20, 14:38

Webul este, pentru mine, un bun exemplu de perversitate: sub ștampila libertății, GAFA vă înșală și vă ascunde miliarde în paradisuri, în timp ce „exploatează” investițiile publice plătite de acești imbecili, în ochii lor, care plătesc impozite; pentru a finaliza înșelăciunea, își organizează comunicarea în așa fel încât să fie luate pentru genii, „oameni puternici” etc ... Atât pentru un pic.

La celălalt capăt, sub acoperirea anonimatului, indivizii insultă, răspândesc dezinformarea, se cred superiori, blestemă, dezbracă dezbateri ... Este aceeași prostie, miliarde mai puțin. Și nu este nimic mai rău decât frustratul!

Pur și simplu arată că putem inventa „instrumente frumoase”, este suficient să le punem în mâinile oamenilor. Și fac ceea ce știu că face al meu: tâmpenii, luptele, luptele, cine are cel mai mare (prostie) ... Și să mergem, urcând!

Ce fac eu aici ??? Uneori mă întreb ... În plus, o să merg la grădina mea de legume!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 04/08/20, 14:42

Did67 a scris:Webul este, pentru mine, un bun exemplu de perversitate: sub ștampila libertății, GAFA vă înșală și vă ascunde miliarde în paradisuri, în timp ce „exploatează” investițiile publice plătite de acești imbecili, în ochii lor, care plătesc impozite; pentru a finaliza înșelăciunea, își organizează comunicarea în așa fel încât să fie luate pentru genii, „oameni puternici” etc ... Atât pentru un pic.

La celălalt capăt, sub acoperirea anonimatului, indivizii insultă, răspândesc dezinformarea, se cred superiori, blestemă, dezbracă dezbateri ... Este aceeași prostie, miliarde mai puțin. Și nu este nimic mai rău decât frustratul!

Pur și simplu arată că putem inventa „instrumente frumoase”, este suficient să le punem în mâinile oamenilor. Și fac ceea ce știu că face al meu: tâmpenii, luptele, luptele, cine are cel mai mare (prostie) ... Și să mergem, urcând!

Ce fac eu aici ??? Uneori mă întreb ... În plus, o să merg la grădina mea de legume!



Ai de 1000 de ori dreptate
2 știri zilnice de aruncat
Impozitul ridicol plătit de Netflix în Franța
Lobby-urile sunt foarte puternice ... chiar și judecătorii acum
Procesul Apple: Justiția europeană anulează amenda

Ei bine, până mă retrag mă întorc la muncă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 04/08/20, 17:52

Did67 a scris:
Și fac ceea ce știu că ai mei să facă: tâmpenie, târguieli, scrâșniri, cine are cel mai mare (prostie) ... Și să mergem, urcând!



Toată lumea a corectat: ... că știu cel mai bun de făcut!

[Și în timp ce ne ocupăm de asta, din respect pentru limba noastră: "... GAFA-urile te smulg!"
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 04/08/20, 19:41

Did67 a scris:
Did67 a scris:Și fac ceea ce știu că ai mei să facă: tâmpenie, târguieli, scrâșniri, cine are cel mai mare (prostie) ... Și să mergem, urcând!

Toată lumea a corectat: ... că știu cel mai bun de făcut!
[Și în timp ce ne ocupăm de asta, din respect pentru limba noastră: "... GAFA-urile te smulg!"

Nu vom acuza pentru câteva greșeli de dactilografie, greșeli de gramatică sau de ortografie, nu este ca și cum ai fi scris cărți ... : Mrgreen:

îmi amintește de un prieten profesor de franceză care citise pe un exemplar, corectat de unul dintre acești colegi pentru elev: „Ai grijă la ortografie” : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321