Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 15/07/21, 11:33

Miao a scris:...rămâne mai mult o pasiune decât o meserie adevărată, măcar dacă vrei să scrii lucruri care au sens și o anumită profunzime.


În ceea ce mă privește, aș spune că este un hobby pensionar pe care îl fac cu un anumit „profesionalism amator” din pasiune! Asta ascunde o latură de „militantism” – eu militez pentru o lume puțin mai pașnică, mai biodiversă (inclusiv omul), mai puțin „gândire unică”, mai puțin „obscurantistă” (credințe)...

[Am primit o mulțime de mesaje de la „profesioniști”; Am primit o vizită de la colegi agronomi, oameni care lucrează la INRAe, în urma citirii cărții mele: în afară de o eroare atât de grosolană încât aproape toată lumea o corectează - o greșeală de scriere - în a doua, și două-trei nuanțe, nimeni nu a sunat încă. pun sub semnul întrebării un pasaj dintr-una dintre cărțile mele, afirmând/demonstrând că un anumit argument sau o astfel de informație pe care l-am prezentat este fals. Asta vreau să spun prin „profesionalism”...]
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 15/07/21, 13:32

Did67 a scris:
Miao a scris:...rămâne mai mult o pasiune decât o meserie adevărată, măcar dacă vrei să scrii lucruri care au sens și o anumită profunzime.


În ceea ce mă privește, aș spune că este un hobby pensionar pe care îl fac cu un anumit „profesionalism amator” din pasiune! Asta ascunde o latură de „militantism” – eu militez pentru o lume puțin mai pașnică, mai biodiversă (inclusiv omul), mai puțin „gândire unică”, mai puțin „obscurantistă” (credințe)...

Cred că asta este ceea ce face cărțile tale valoroase, care pentru mine merg dincolo de simplele cărți de grădinărit (din moment ce vorbești despre legume, : Lol: Adrien), dacă nu ai inventat fenocultura, i-ai adus o adevărată valoare adăugată cu șezlongul și eliberarea minții care vine cu ea și care este cu adevărat marca ta
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 15/07/21, 14:44

Did67 a scris:Nu voi putea spune câte ore am petrecut scriindu-mi cărțile ... Într-adevăr nici o idee. A doua carte este de un ordin de mărime de 6 luni, la o rată de 3 zile din 4 și o medie de 8 ore pe zi (aceasta a variat de la 3 sau 4 ore sau 12/14!). Haide, ordine de mărime: o mie de ore. Și totuși scriu repede! Trebuie să spun că este consecvent. Prin scris, mă refer și la cercetare, verificări care se potrivesc (ideile, le-am avut, dar am verificat sau specificat cu numere, sute de date).

Prima a avut o mulțime de „versiuni”, modificări ... A fost prima ... „Performanța” a fost probabil mai puțin bună.

Și dacă te gândești la timpul necesar pentru a „acumula”, în capul tău, ideile care vor face cartea, acesta este un alt lucru!

Să fim clari: cu excepția câtorva „mașini de scris” organizate profesional, Nothombs, Lévi, Muso, Houellebecq etc., nu-ți câștigi existența scriind cărți. Este neapărat „produsul secundar” al unei activități profesionale (profesor, cercetător, ...) sau o pasiune a „timpului pierdut” ...

Ar trebui să știți că sunt relativ un „autor de bestseller”. Desigur, tematic - piața potențială nu este aceeași cu cea a unui roman.

Când credeți că majoritatea autorilor vând câteva sute de exemplare ...

[Apropo, îl cunoașteți pe "Rodriguez", un cântăreț american, de mare calitate, total necunoscut peste tot, cu excepția Africii de Sud, unde, în urma apartheidului și a "pirateriei" drepturilor sale, devenise atât de faimos? vedete rock foarte mari - Elvis Presley sau Rolling Stones. Dar a ignorat-o complet, continuându-și viața de muncitor în construcții. Când sunteți interesat de „succes”, dacă doriți să rămâneți modest, trebuie să urmăriți „Căutarea lui Suga rMan”

https://fr.wikipedia.org/wiki/Sugar_Man



Da, îl știu pe Rodriguez, cântărețul care a devenit mason, a devenit din nou cântăreț...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Miao
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 13/10/20, 19:02
x 11

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Miao » 15/07/21, 15:08

Poți să ai o idee, să-i cunoști toate aspectele, să ai date precise și să faci o mare mizerie care este total ilizibilă, plictisitoare și indigerabilă. Cred că fiecare are gusturile lui în materie de lectură, la fel ca în orice, dar, din partea mea, mi-a plăcut foarte mult să citesc asta și m-a făcut și mai curios în privința subiectului decât înainte.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 15/07/21, 15:18

Adrien (ex-nico239) a scris:
Da, îl știu pe Rodriguez, cântărețul care a devenit mason, a devenit din nou cântăreț...



În documentarul „Searching for Sugar Man”, l-am descoperit că are o „măreție sufletească” neobișnuită. M-a ajutat foarte mult în aceste momente oarecum delicate pe care eu însumi le-am trăit.

Nu numai că nu este amar când află de notorietatea sa, ceea ce înseamnă că a fost jefuit, nu numai că spune imediat OK când i se cere să facă concerte, ci și imaginile (foarte proaste) de la primul său spectacol din Cape Town. dă dovadă de o seninătate enormă, o modestie enormă, o adevărată simbioză cu muzicienii săi sud-africani, cu publicul său în orele de semnături... Ne bucurăm pentru el. Că ar fi putut trăi așa!

Și, în cele din urmă, devenit celebru, își continuă viața de muncitor în construcții pensionar, într-o cvasi-mahala dintr-un oraș muribund din Detroit...

Pentru mine, am urmărit această perioadă de 3 ori la rând, pentru a „atinge” toate detaliile expresiilor lui, gesturilor, atitudinilor, câte ceva din energia de care începea să-mi lipsească...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 15/07/21, 15:21

Miao a scris:..... și m-a făcut și mai curios față de subiect decât înainte.


Deci, asta mă face atât de fericit...

[Nu cred că multe cărți de grădinărit vorbesc despre libertate în subtitrare! „Un anti-ghid pentru grădinari gratuiti”, îi sunt foarte recunoscător editorului meu pentru că a acceptat fără întrebări!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14925
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4341

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de GuyGadeboisTheBack » 15/07/21, 15:22

Extraordinar Sixto Rodriguez, film emoționant (pe care trebuie să l-am văzut de cel puțin 10 ori), cântece de o putere și o calitate incredibilă, poveste edificatoare. Magnific, unic, de neîntrecut (și pe bună dreptate).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 15/07/21, 19:16

Haide, secvență „anunț”. Acest e-mail primit astăzi:

„Vă împărtășesc fotografiile grădinii mele de legume din 2021.

Este cel mai bun pe care l-am avut vreodată, trebuie spus că nu am fost chiar bun la asta ;-)

Am adăugat niște Oyas de 5 litri cu roșii și dovlecel pentru că nu sunt toată săptămâna acolo și uneori este puțin cald. Mă liniștește.

Am avut niște eșecuri cu melci care mi-au ruinat literalmente salatele. Am pus plantele în ghivece de plastic de 20 cm cu fundul tăiat. Și am adăugat câteva boabe albastre anti-melc. A trebuit să fac o alegere, pentru că nu mi-au lăsat nimic!

Am și niște buruieni încăpățânate pe care le scot în mod regulat înainte de a fi invadate.

Mi-a plăcut cartea ta și îmi place foarte mult să mă grădinesc în felul tău. Chiar funcționează, am plecat de la o pajiște ierboasă, nici o singură lovitură de cazmă sau căpătâi, doar o grosime bună de fân, ușor de găsit în Aveyron.

Mulțumesc din nou pentru distribuire, te urmăresc pe youtube.”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Miao
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 13/10/20, 19:02
x 11

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Miao » 16/07/21, 20:04

Did67 a scris:Deci, asta mă face atât de fericit...


Am doar o mică problemă acum: soția mea crede că sunt nebună cu cărțile mele despre micorize sau râme... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 17/07/21, 15:04

Acest comentariu frumos (sunt unii - se pare ca mai sunt cititori care stiu sa citeasca!!!!) a aparut pe Amazon despre a doua carte in urma cu doua zile:

„Carte magnifică, bine scrisă și cu ilustrații frumoase. Nu îți va spune cum să-ți începi grădina de legume, dar îți vom explica lucruri foarte interesante despre funcționarea vieții din jurul grădinii de legume pentru ca tu să ai cât mai mult succes. Nu intrați în panică, „este foarte bine explicat și este complet de înțeles, chiar și pentru un novice ca mine! Această carte ar trebui citită de oricine dorește să cultive în pământ viu!
Mulțumesc de o mie de ori pentru munca ta. "
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 332