Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de guibnd » 06/06/18, 10:31

Did67 a scris: Aici, zilele trecute, mă întâlnesc cu Mick Jagger. Avem o băutură. Și nu știu de ce, îmi vorbește despre blondele grase și leneșe ... Bono, mi-a mărturisit înclinația lui pentru pepeni mari, mi-a spus în engleză.

[PS: Încă mai găsesc că sunt prea multe bătrâne; Trebuie să îmi revizuiesc melodiile]

alegeri vegemusicale foarte bune! și bineînțeles, cu acești tipi, tu prăjești cu un suc de legume :D
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de guibnd » 06/06/18, 10:35

Did67 a scris:Cine a cântat „Când ești prost, este pentru că ești prost!” ? Sau ceva de genul ăsta ...

Cred că este Georges Brassens.
o face din nou cel înfuriat! este jalnic : Roll:
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 06/06/18, 22:20

Guibnd a scris:... tu prăjești cu suc de legume :D


Da, pe bază de anason!

Și schimbăm puțină iarbă, scuze fân!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 07/06/18, 14:53

Și din punct de vedere tehnic ce ar vrea să spună?

Ploaia pe fân sau paie și căldura deasupra este o problemă :?: :?: :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de a fi hafen » 07/06/18, 18:32

Cred că da, dacă fânul a fost slab uscat. Se pare că au fost incendii pe câmpuri sau hambare din această cauză: fânurile se fermentau și se aprindeau (apropo, nu știu cum). Pe complotul meu pdt instalat în pajiște, poate că așa s-a întâmplat: pentru moment 3 pdt au ieșit și din nou i-am ajutat. Nu mai suportam, am ridicat fânul, așa arată un cartof.
2018-06-07 18.26.19.jpg
Vedem sfaturile unor germeni negri, parcă arși. Dar poate există și alte motive pentru acest lucru, cum ar fi: calitatea slabă a semințelor care nu a fost pre-germinată ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de a fi hafen » 07/06/18, 20:12

Pentru a consemna, aș dori să subliniez că acest „experiment a fost realizat folosind fân tânăr care a fost tuns în aprilie, pe care l-am uscat eu și pe care l-am întins pe pdt așezat pe pajiștea care a fost tunsă aproape în aprilie. în plus, nu am avut nicio problemă de acest fel, cu același fân în alte circumstanțe (fân pe teren gol, pdts îngropate, alte legume ...).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 07/06/18, 22:07

nico239 a scris:
Și din punct de vedere tehnic ce ar vrea să spună?



Cred că periile se încurcă, între o grămadă de gunoi de grajd sau fân sau orice materie organică suficient de bogată pentru a fi „fermentabilă”: apare atunci un fenomen în care fermentează puternic în inimă, această activitate debordantă degajă căldură (ca într-un compost sau o grămadă de gunoi de grajd); în jur, un strat se usucă din cauza acestei călduri și devine izolant; în inimă, temperatura poate merge până la autoaprindere.

Dar asta în hambare. Sau grămezi foarte mari.

Straturile noastre de fân sunt sigure. Rămân reci, chiar dacă se descompun și, prin urmare, sunt locul unei anumite activități bacteriene. Dacă cineva are îndoieli, îl poate verifica. Am luat 88mm aseară. Pivnița s-a inundat deoarece un pârâu în fața casei, de-a lungul pădurii s-a revărsat și cea mai scurtă potecă a constat în parcurgerea pivnițelor și apoi coborârea în grădină ... Vă garantez că nu se încălzește!

Evit să cred că fanaticul nostru are o idee foarte coerentă. Cred că pur și simplu nu face diferența între tăieturile de iarbă (care într-adevăr se încălzesc și pot „găti” plantele) și fânul fibros, precum cel pe care îl recomand.

Cred că nivelul său de cunoaștere și reflecție este aproape de zero, dar pe latura tranșeelor ​​oceanice ... pe latura tranșei Mariana - chiar și de exemplu insistența sa asupra raționamentului ca și cum fânul ar fi un „amendament”
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 07/06/18, 23:33

Did67 a scris:
nico239 a scris:
Și din punct de vedere tehnic ce ar vrea să spună?



Cred că periile se încurcă, între o grămadă de gunoi de grajd sau fân sau orice materie organică suficient de bogată pentru a fi „fermentabilă”: apare atunci un fenomen în care fermentează puternic în inimă, această activitate debordantă degajă căldură (ca într-un compost sau o grămadă de gunoi de grajd); în jur, un strat se usucă din cauza acestei călduri și devine izolant; în inimă, temperatura poate merge până la autoaprindere.

Dar asta în hambare. Sau grămezi foarte mari.

Straturile noastre de fân sunt sigure. Rămân reci, chiar dacă se descompun și, prin urmare, sunt locul unei anumite activități bacteriene. Dacă cineva are îndoieli, îl poate verifica. Am luat 88mm aseară. Pivnița s-a inundat deoarece un pârâu în fața casei, de-a lungul pădurii s-a revărsat și cea mai scurtă potecă a constat în parcurgerea pivnițelor și apoi coborârea în grădină ... Vă garantez că nu se încălzește!

Evit să cred că fanaticul nostru are o idee foarte coerentă. Cred că pur și simplu nu face diferența între tăieturile de iarbă (care într-adevăr se încălzesc și pot „găti” plantele) și fânul fibros, precum cel pe care îl recomand.

Cred că nivelul său de cunoaștere și reflecție este aproape de zero, dar pe latura tranșeelor ​​oceanice ... pe latura tranșei Mariana - chiar și de exemplu insistența sa asupra raționamentului ca și cum fânul ar fi un „amendament”



Pentru cosit, am experimentat anul trecut ... nu pentru plante, ci în grămadă ... aproape arzând în interior, foarte surprinzător.

Ah hay hay amendament Recunosc că acest lucru trebuie făcut în mod eficient :) :) :)
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de olivier75 » 09/06/18, 20:14

a fi chafoin a scris:Cred că da, dacă fânul a fost slab uscat. Se pare că au fost incendii pe câmpuri sau hambare din această cauză: fânurile se fermentau și se aprindeau (apropo, nu știu cum). Pe complotul meu pdt instalat în pajiște, poate că așa s-a întâmplat: pentru moment 3 pdt au ieșit și din nou i-am ajutat. Nu mai suportam, am ridicat fânul, așa arată un cartof.


În videoclipul de pe YouTube al producției ver de terre, „ziua agronomică națională pentru o agricultură vie”, Francois Mulet vorbește despre cartofii acoperiți (din paie) insistând asupra faptului că succesul ar fi varietal și că puține soiuri (10%) ar fi să fie bine potriviți, ceilalți ar fi (prea) repede „digerați” de sol.
Anul acesta am dispărut 2 linii și a treia a fost plantată 3 săptămâni mai târziu, ceea ce a avut succes, (în același loc), 3 soiuri, așezasem asta doar pe spatele melcilor, poate că nu este atât de simplu ....

Pentru diferența dintre tundere și fân, uscarea contează puțin, dar este mai ales maturitatea, am testat anul trecut, este evident, pe 2 grămezi de dimensiunea coșului de colectare, între a doua tăiere târzie după cel puțin 2 luni de creștere și o prima tăietură, cred că la sfârșitul lunii mai, a doua zi prima este foarte fierbinte și a doua abia, odată ce prima este răspândită și colonizată de filamentele albe și a doua deloc.
Ar fi nevoie de un mic reportaj foto, este un subiect care apare des.
Acestea fiind spuse, încălzirea ar putea avea și un utilitar pentru eliminarea buruienilor, care trebuie să necesite o anumită stăpânire.
Măslin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de a fi hafen » 09/06/18, 20:37

olivier75 a scris:Pentru diferența dintre tundere și fân, uscarea contează puțin, dar este mai ales maturitatea, am testat anul trecut, este evident, pe 2 grămezi de dimensiunea coșului de colectare, între a doua tăiere târzie după cel puțin 2 luni de creștere și o prima tăietură, cred că la sfârșitul lunii mai, a doua zi prima este foarte fierbinte și a doua abia, odată ce prima este răspândită și colonizată de filamentele albe și a doua deloc.
Vrei să spui că ai uscat-o doar pe 1 pentru că se făcea prea cald?
În cazul meu s-ar putea să aveți dreptate, poate proveni din soi pentru că am măsurat temperatura și nu am observat încălzirea a priori. Vă mulțumim pentru aceste informații.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 350