Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 21/10/18, 21:23

Christophe a scris:Este un arab cu nume evreiesc? Aceasta este problema? : Mrgreen:

nu acolo ar cădea foarte foarte jos

este mai mult despre bazele și originile a ceea ce spune el despre agricultură,
pentru partea umanistă, un filozof bun care știe să se vândă pe sine sau pe care știm să-l vindem, există îndoieli cu privire la asta
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 21/10/18, 21:29

Ahmed a scris:Bine ați venit în lumea mărfurilor! : Lol:

văzut și auzit într-un raport despre roșiile organice de coastă, producătorul povestește cum a mecanizat toate manipulările, cum își infuzează roșiile de seră cu îngrășăminte organice și astfel poate produce de 10 ori mai mult decât un fermier ecologic francez
Rețineți că specificațiile nu stipulează că roșiile trebuie cultivate de către un fermier, în câmp deschis, în mod tradițional, doar 0 pesticide și la noi este 0 pesticide, deci este organic, industrial organic, dar organic, lumea marfa la un alt nivel
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Ahmed » 21/10/18, 21:36

Efort mai micTu scrie:
... pentru partea umanistă, un filozof bun care știe să se vândă pe sine sau pe care știm să-l vindem, există multe îndoieli.

Nu pot decide întrebarea, în afară de interesul redus, dar o bună parte a succesului mass-media se datorează conținutului inofensiv al discursului său. Promovarea recenziilor „ușoare” este o tactică excelentă pentru a dezamorsa critica de fond, în timp ce afișează o pseudo diversitate de opinii.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 21/10/18, 21:44

Ahmed a scris:Efort mai micTu scrie:
... pentru partea umanistă, un filozof bun care știe să se vândă pe sine sau pe care știm să-l vindem, există multe îndoieli.

Nu pot decide întrebarea, în afară de interesul redus, dar o bună parte a succesului mass-media se datorează conținutului inofensiv al discursului său. Promovarea recenziilor „ușoare” este o tactică excelentă pentru a dezamorsa critica de fond, în timp ce afișează o pseudo diversitate de opinii.

când am început ca profesor, discutam cu un vechi profesor de istorie și el îmi povestea despre dictatura „moale” în care am trăit, într-adevăr tot ceea ce este moale merge bine și pare inofensiv și într-adevăr care dezamorsează orice critică fundamentală, deoarece citirea mea „în cele mai bune lumi” am o viziune mai luminată și pe măsură ce am urmat cu „fabrica idiotului” este o nebunie, deoarece totul devine clar, recomand cele două cărți ale sale să fie citite în această ordine și în următoarea
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Ahmed » 21/10/18, 22:08

Este o chestiune de termodinamică: la fel cum este de preferat înlocuirea sclavilor (care trebuie obligați să lucreze și să întrețină) cu muncitori „voluntari”, dar forțați de contextul social *, să înlocuiască coloniile (care trebuie administrate) de către neo-colonii „liberi” de a se supune economiei extractiviste, este mult mai preferabil să abandoneze tirania unuia (care întotdeauna ajunge să concentreze asupra sa ostilitatea populației sale) de cea a unei entități vagi, legitimată de înțelegerea mână care constituie abstractizarea „poporului suveran”: cum să te dezaprobi? : Wink:
Din moment ce văd că îți plac lecturile (bune), îți recomand cea aAlexis de Tocqueville care a înțeles cel mai bine în profunzime ce înseamnă democrația (și era regalist!), cel puțin una care putea fi practicată în realitate.
"Fabricarea consimțământului" dinEdward Bernay este, de asemenea, foarte recomandat. Aproape același titlu (nu este întâmplător), „La fabrication de l'enemy” din
Pierre Conesa
...
"Bibliotecile sunt arsenale de instruire masivă!"

* Paznicii sunt plătiți de proprietarul sclavilor, poliția de comunitate ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 22/10/18, 10:37

Moindreffor a scris:... doar 0 pesticide și la noi sunt 0 pesticide, deci este organic, industrial organic, dar organic, lumea mărfurilor la un alt nivel


O eroare care nu ar trebui continuată să circule, deja că mass-media o face aproape sistematic!

O pesticide sintezăDar tone de pesticide „naturale”. Și natural nu înseamnă inofensiv (vezi sulfatul de cupru, o otravă mortală și de lungă durată pentru organismele din sol; vezi rotenone, insecticide cu spectru larg care pot provoca boala Parkinson la om - retrase de câțiva ani; vezi piretroizi, insecticide cu un spectru larg dar cu un ciclu de viață scurt - din fericire) ... Multe substanțe naturale sunt înspăimântător de toxice! În tonaj, „organic” consumă mai mult decât convențional (dar, în medie, oricum sunt mai puțin toxici, chiar dacă așa cum am spus, nu putem generaliza).
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 22/10/18, 11:44

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:... doar 0 pesticide și la noi sunt 0 pesticide, deci este organic, industrial organic, dar organic, lumea mărfurilor la un alt nivel


O eroare care nu ar trebui continuată să circule, deja că mass-media o face aproape sistematic!

O pesticide sintezăDar tone de pesticide „naturale”. Și natural nu înseamnă inofensiv (vezi sulfatul de cupru, o otravă mortală și de lungă durată pentru organismele din sol; vezi rotenone, insecticide cu spectru larg care pot provoca boala Parkinson la om - retrase de câțiva ani; vezi piretroizi, insecticide cu un spectru larg dar cu un ciclu de viață scurt - din fericire) ... Multe substanțe naturale sunt înspăimântător de toxice! În tonaj, „organic” consumă mai mult decât convențional (dar, în medie, oricum sunt mai puțin toxici, chiar dacă așa cum am spus, nu putem generaliza).
Am vrut doar să subliniez faptul că producătorul arată pe ecran analizele roșiilor sale și că acestea respectă specificațiile organice, dar sunt cultivate într-un mod industrial, doar într-un mediu foarte controlat, sub hectare de seră de plastic 80 de hectare cred pentru aceasta, produce o roșie organică, pe hârtie, dar departe de imaginea pe care consumatorii o au despre produsele organice
Am urmărit un program foarte alarmant și pe brânzeturi DOP cu un viitor foarte trist
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 22/10/18, 14:24

Cea mai mare parte a lanțurilor de magazine „organice”, aceea a lanțurilor de magazine hiper și chiar „organice”, asta e de obicei !!!

Tonajele produselor „organice” (care, totuși, reprezintă doar 5% din consumul nostru, ca valoare) nu provin de la „micii producători militanți prietenoși”! Chiar dacă toată lumea poate, ocazional, să traverseze una. Sau obțineți 1/1000 de băutură acasă (un „coș” pe săptămână, cel mai bine; transformat în kcal, este puțin în consumul nostru!) ...
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 22/10/18, 16:19

Did67 a scris:Cea mai mare parte a lanțurilor de magazine „organice”, aceea a lanțurilor de magazine hiper și chiar „organice”, asta e de obicei !!!

Tonajele produselor „organice” (care, totuși, reprezintă doar 5% din consumul nostru, ca valoare) nu provin de la „micii producători militanți prietenoși”! Chiar dacă toată lumea poate, ocazional, să traverseze una. Sau obțineți 1/1000 de băutură acasă (un „coș” pe săptămână, cel mai bine; transformat în kcal, este puțin în consumul nostru!) ...

de aceea, dacă aș putea, m-aș întoarce la elementele de bază, vecinul meu are câteva găini, aș vrea și eu, dar nu sunt singurul factor de decizie de acasă
fenocultura îmi permite să refac grădina de legume și departe de mine ideea de a fi autosuficient, dar producerea unei părți din consumul ei nu este deja rea, fac gemuri, și asta apreciez
deci, mai degrabă decât să cumpăr produse organice false în supermarketuri, încerc să le produc acasă și asta datorită fenoculturii, dar depășește cu mult, mi-a deschis mintea și mi-a pus la cale reflecția asupra altor domenii, așa cum am spus mai sus sau în altă parte eliberezi mintea
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 22/10/18, 16:20

Ahmed a scris:Este o chestiune de termodinamică: la fel cum este de preferat înlocuirea sclavilor (care trebuie obligați să lucreze și să întrețină) cu muncitori „voluntari”, dar forțați de contextul social *, să înlocuiască coloniile (care trebuie administrate) de către neo-colonii „liberi” de a se supune economiei extractiviste, este mult mai preferabil să abandoneze tirania unuia (care întotdeauna ajunge să concentreze asupra sa ostilitatea populației sale) de cea a unei entități vagi, legitimată de înțelegerea mână care constituie abstractizarea „poporului suveran”: cum să te dezaprobi? : Wink:
Din moment ce văd că îți plac lecturile (bune), îți recomand cea aAlexis de Tocqueville care a înțeles cel mai bine în profunzime ce înseamnă democrația (și era regalist!), cel puțin una care putea fi practicată în realitate.
"Fabricarea consimțământului" dinEdward Bernay este, de asemenea, foarte recomandat. Aproape același titlu (nu este întâmplător), „La fabrication de l'enemy” din
Pierre Conesa
...
"Bibliotecile sunt arsenale de instruire masivă!"

* Paznicii sunt plătiți de proprietarul sclavilor, poliția de comunitate ...

mulțumesc pentru aceste sfaturi literare, am să vorbesc despre asta cu un profesor de franceză prieten, el este cel care m-a sfătuit cu privire la celelalte 2 cărți, poate că știe deja
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 338