Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 22/10/18, 19:00

În succesiune rapidă, două recenzii foarte proaste pe Amazon; va fi greu să-l recuperăm pe Semoun!

Screen Shot 10-22-18 la 06.57 Recenzii Amazon.PNG
Captură de ecran 10-22-18 la 06.57 comentarii Amazon.PNG (100.83 KiB) Vizualizat de 1415 ori
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 22/10/18, 22:36

În seara asta e strâns!

2018-10-22_22h35_03 amazon.png
2018-10-22_22h35_03 amazon.png (365.4 KiB) Vizualizat de 1398 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Adrien (ex-nico239) » 23/10/18, 00:19

Did67 a scris:În succesiune rapidă, două recenzii foarte proaste pe Amazon; va fi greu să-l recuperăm pe Semoun!

Screen Shot 10-22-18 la 06.57 Recenzii Amazon.PNG


Există o mulțime de oameni care râd de viața solului care nu cred că poate fi important și alții care au înțeles toate elementele esențiale și că fascinează ...

Ar trebui să atragem cu orice preț atenția celor dintâi?
Aceasta este întrebarea
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 23/10/18, 09:17

Did67 a scris:În succesiune rapidă, două recenzii foarte proaste pe Amazon; va fi greu să-l recuperăm pe Semoun!

Screen Shot 10-22-18 la 06.57 Recenzii Amazon.PNG


în aceste 2 comentarii ce să ne amintim
primul, căutam o modalitate de a-mi reduce volumul de muncă
prin urmare, și-a dat seama că modul său de lucru nu era cantitatea corectă de muncă, dar nu este pregătit să dorească să o schimbe, așa că da, nu a găsit soluția miracolă așteptată
al doilea
vei fi mai cultivat decât ridichile tale, dar nu știu dacă vei culege coșuri din ele
Așa că recunoaște în ansamblu că a învățat o mulțime de lucruri sau că putem învăța multe, dar nici el nu este pregătit să-și pună la îndoială modul de grădinărit, nu a testat dar nu este sigur că vom colecta coșuri

Deci, în cele din urmă, ne confruntăm cu 2 oameni care au campat pe pozițiile lor și care nu au găsit soluția de a lucra mai puțin, rămânând în pământ gol, pe scurt, nu au vrut să fie leneși (și să facă materia lor gri să funcționeze mai mult) doar s-au săturat să moară în grădină și au vrut să lenevească puțin doar citind cartea ta
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de a fi hafen » 23/10/18, 12:16

Dificil Cred că știu cu adevărat cine sunt oamenii din spatele acestor critici și modalitățile lor de grădinărit și de a vedea grădinăritul cu doar câteva rânduri de comentarii.

În ceea ce privește latura repetitivă, cred că critica este corectă. Asta nu m-a împiedicat să apreciez cartea, dovada fiind că o trec din nou acum.

În opinia mea, acest lucru se datorează probabil faptului că cartea a fost scrisă rapid și în modul oral, dacă pot să o exprim așa. Este lipsa calității oratorice a autorului care știe să se exprime atât de bine în spontaneitatea discursului, după cum atestă videoclipurile canalului Youtube. Oralitatea funcționează însă în bucle, unde cuvântul scris caută mai degrabă să evite repetările ...

Fără a oferi niciun sfat, putem presupune că acest punct se va îmbunătăți în cea de-a doua carte, dacă i se acordă mai mult timp, mai ales în fazele de recitire ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 23/10/18, 13:12

a fi chafoin a scris:
În ceea ce privește latura repetitivă, cred că critica este corectă.



Am văzut mai multe în recenziile lor că era „gol”, „bla”.

Există unele repetări, dar o văd mai mult legată de o dificultate inerentă unei abordări sistemice: descrierea unui sistem complex în care tot ceea ce interacționează este strict imposibil.

De exemplu, dacă tratați bacteriile înainte de ciuperci, există interacțiuni între cele două. Dacă nu îl menționezi, este foarte vacilant. Dacă aștepți ciupercile, trebuie să „revii” la bacterii ...

Prin definiția unui sistem complex, scrierea liniară și completă este imposibilă. Imaginați-vă un „lucru” în care există săgeți peste tot.

M-am chinuit mult în legătură cu asta. Și uneori blocat.

Prin urmare, critica ascunde și o dorință pentru lucruri simple: „dacă plouă, vremea este rea!”. Dar în pământ, în locuit, există în același timp secetă, soare, ploi, furtuni, etc ... Un lucru și opusul său. Această „tensiune” este, după părerea mea, chiar unul dintre principiile de bază ale viețuitoarelor!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 23/10/18, 13:20

a fi chafoin a scris:... dovada fiind că în prezent îl trec din nou.



Regret că nu am avut, într-o introducere, îndemnul cititorului să continue sau „sări” pasaje atunci când îl deranjează sau este prea complicat pentru el și îl conving să se întoarcă mai târziu. Pe măsură ce lucrurile devin clare, altele pe care noi nu le-am înțeles devin accesibile ...

Rămâne o carte destul de dificilă - dar aceasta a fost o alegere conștientă. Scrierea unei cărți „fără conținut”, altele decât rețetele brute, nu m-a interesat deloc. Sunt multe. Adauga unu? De ce ? Consumați hârtie?

Accept pe deplin că unii oameni îmi spun că am pus bara prea sus.

Dar nu mi s-ar întâmpla să spun despre o carte că nu am înțeles că este bla ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 23/10/18, 13:27

Apropo, ora 13:23, 10/2018/XNUMX, și este inversat:

2018-10-23_13h26_09Amazon.png
2018-10-23_13h26_09Amazon.png (365.72 KiB) Vizualizat de 1351 ori
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 23/10/18, 16:45

Did67 a scris:
a fi chafoin a scris:... dovada fiind că în prezent îl trec din nou.



Regret că nu am avut, într-o introducere, îndemnul cititorului să continue sau „sări” pasaje atunci când îl deranjează sau este prea complicat pentru el și îl conving să se întoarcă mai târziu. Pe măsură ce lucrurile devin clare, altele pe care noi nu le-am înțeles devin accesibile ...

Rămâne o carte destul de dificilă - dar aceasta a fost o alegere conștientă. Scrierea unei cărți „fără conținut”, altele decât rețetele brute, nu m-a interesat deloc. Sunt multe. Adauga unu? De ce ? Consumați hârtie?

Accept pe deplin că unii oameni îmi spun că am pus bara prea sus.

Dar nu mi s-ar întâmpla să spun despre o carte că nu am înțeles că este bla ...

sincer nu am comentat cartea ta, pentru că fiind un cititor al acestui fir chiar înainte de ideea de a scrie o carte, deja știam aproape conținutul chiar înainte să apară, ba chiar voi avea ar putea face fără a vă cumpăra cartea
dar după ce am citit primele 500 de pagini ale acestui thread când am ajuns, am avut o singură dorință de a avea un rezumat bun și asta am găsit în cartea ta
totul era acolo și departe de a fi un rezumat, totul a fost preluat și detaliat și la fel ca Chafoin cred că îl voi reciti mai calm, pentru a-l absorbi și mai bine

Așa că da, să citim în linii punctate pentru unii, dar mai ales să ne întoarcem la el, să-l înțelegem în întregime, întrucât ar trebui să ne apropiem de modul de grădinărit în întregime și să nu ne oprim la acest aspect sau la acel aspect, neglijând unii , Nu aș spune o carte ușoară din cauza calității sale și cel care vede bla sau gol este tocmai pentru că nu știa să se pună la nivelul corect de citire

și sper că al doilea va fi de același nivel,

altfel, cum a trecut efectul „tăcerea care împinge”, vei prelua din nou conducerea, efectele anunțului de care nu ai nevoie, care tinde să demonstreze calitatea cărții tale, o cumpărăm pentru conținutul ei și nu pentru autorul său
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 23/10/18, 17:57

Cred că faptul că vânzările se mențin este efectul din gură în gură ... Și astfel cititorii de ansamblu „găsesc ceva” acolo (poate nu întotdeauna ceea ce se așteptau?).

În plus, faptul că oamenii nu sunt mulțumiți nu mă șochează ...

În această seară, Semoun este din nou în față!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 271