Potager du Sloth: cartea

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de a fi hafen » 14/06/19, 10:58

VetusLignum a scris:Acest lucru se datorează faptului că răspundeți la întrebări pe care le au mulți oameni; și în special: cum funcționează o podea? Putem produce fără pesticide ... / ...
(Cu excepția Ferramol).
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 14/06/19, 11:12

a fi chafoin a scris:
VetusLignum a scris:Acest lucru se datorează faptului că răspundeți la întrebări pe care le au mulți oameni; și în special: cum funcționează o podea? Putem produce fără pesticide ... / ...
(Cu excepția Ferramol).

feramolul este alcătuit din ioni deja foarte prezenți în sol și care nu stagnează acolo, așa că pentru mine nu intră cu adevărat în categoria produselor de tratare (pesticide)
Amestec de Bordeaux conține cupru, foarte puțin prezent în sol și care stagnează acolo așa că aducem ceva nou, este un produs de tratament real (fungicid)
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de VetusLignum » 14/06/19, 11:14

a fi chafoin a scris:
VetusLignum a scris:Acest lucru se datorează faptului că răspundeți la întrebări pe care le au mulți oameni; și în special: cum funcționează o podea? Putem produce fără pesticide ... / ...
(Cu excepția Ferramol).


În sistemul meu, feramolul hrănește păsările, care (sper) ridică câteva melci în acest proces. Deci ar putea fi înlocuit probabil cu altceva.

Unii grădinari (cum ar fi Denis Loessence) spun că soluția împotriva melcilor este să dezvolte o bună biodiversitate în grădină, astfel încât prădătorii de melci să se impună și că există reglementări.

Între timp și pentru cei care nu au posibilitatea de a merge acolo noaptea pentru a acționa manual, feramolul poate fi de ajutor. Dar nu consider că este esențial pe termen lung.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 14/06/19, 11:53

Ferramol, în ciuda tuturor „calităților” sale, nu este un produs banal.

a) Excesul poate duce la un exces de fier, el însuși în legătură cu o „blocare” a absorbției zincului ...

b) Și așa rămâne să clarificăm problema păsărilor; Nu mă îndoiesc a priori că pot „ciocni” asta; rămâne să evaluăm impactul pe care acest lucru îl are asupra sănătății lor (pe termen scurt - LD 50; am menționat în altă parte centrul anti-otravă care era destul de moderat, vorbind despre „deteriorarea” altor molușicide; dar și pe termen lung - fertilitate etc ...); Nu am informații mai precise ...

Rămâne unul dintre pesticidele cu cele mai puține „fraze de risc”.

c) Ajung aproape în fiecare an, 2018 fiind un an întunecat, destul de repede un fel de echilibru. Limacii nu sunt o problemă „mare” pentru mine.

d) Cu toate acestea, cu avertismente:

- așa cum am spus, în 2018, totul a scăpat de sub control, dintr-un motiv pe care nu îl cunosc perfect

- anul acesta, totul este din nou „normal”, cu foarte puține daune (dar totuși niște melci - ceea ce caut pentru a-mi păstra auxiliarii, care abundă: gândaci, stafiline, orvete în special! Și recent un arici, pe care el trebuie să verific dacă este încă acolo - am o cameră cu infraroșu)

- există totuși o fază critică în „ieșirea din iarnă”, când majoritatea acestor auxiliari sunt, în climatul meu, încă letargici, în timp ce melcii sunt deja activi. Și că încercăm să „forțăm” plante care nu sunt foarte dezvoltate și lente; atunci, aceste câteva melci pot distruge plantații întregi ... Și este greu să rămâi stoic!

Mai târziu, auxiliarii sunt acolo, plantele sunt mai dezvoltate sau se dezvoltă mai repede, și daune „periferice” (frunzele exterioare ciugulite) fără prea multe consecințe!

- Mă voi abține să-mi generalizez situația și să trâmbițez orice; suntem foarte inegali în ceea ce privește situația (sol / expunere etc.), unii vor avea cu siguranță o presiune foarte puternică, alții noi (cred că beneficiez de o expunere sud-vestică de tip „pajiște uscată” în partea de sus a panta; care are alte dezavantaje !!!).

- Îmi amintesc momeala care constă în a gândi că o grădină de legume în echilibru nu va cunoaște parazitismul: „parazit” (sau dăunător) este doar o etichetă pe care omul o pune asupra organismelor care îl supără, chiar dacă au un loc în orice sistem ; melcii sunt mai vechi decât oamenii ... O grădină de legume nu este niciodată în sens strict în „echilibru”: este un spațiu antropizat; doar pădurea climax este în echilibru și ea are timp - nu contează că melcii, într-un an, bărbieresc toate anualele, vor crește înapoi anul următor ... Deci, aceste argumente mi se par puțin clătinate .. .

Un alt lucru este să „crești” auxiliari, aranjându-i - în orice caz prin a nu le distruge habitatul (pajiști înalte pentru gândaci, gard viu pentru arici). Ridicându-și prada. Acest lucru are ca rezultat o presiune puternică asupra "parazitului" și, prin urmare, populații scăzute și, prin urmare, daune mici. Dar trebuie să acceptați pagubele: citiți „partea îngerilor” din cartea mea ... sau ascultați-o la sfârșitul unei conf.

Este altceva să crezi că, cu un „echilibru” al unei „grădini de legume naturale”, totul va fi bine.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 14/06/19, 11:55

Moindreffor a scris:feramolul este alcătuit din ioni deja foarte prezenți în sol și care nu stagnează acolo, așa că pentru mine nu intră cu adevărat în categoria produselor de tratare (pesticide)
Amestec de Bordeaux conține cupru, foarte puțin prezent în sol și care stagnează acolo așa că aducem ceva nou, este un produs de tratament real (fungicid)


În ceea ce privește toxicitatea asupra sistemului viu, care este solul, nu există nicio imagine! Și de aceea îmi permit Ferramol „când este nevoie”! (toți producătorii „ecologici” fac la fel; în acest punct specific, așadar nu sunt „mai mult decât organic”, ci doar „organic”)
1 x
jardama
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 161
Înregistrare: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de jardama » 14/06/19, 12:15

Bună Didier
Anul acesta nu am văzut nicio melcă, în timp ce anul trecut au fost multe. Am învățat să recunosc gândacii de la sol (insecte pe care nu le cunoșteam) pe care le văd în zona în care există fân. Nu mi se par încă numeroși, dar au trecut doar trei ani. Cu siguranță există și alte insecte pe care nu le cunosc și care funcționează ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Moindreffor » 14/06/19, 13:09

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:feramolul este alcătuit din ioni deja foarte prezenți în sol și care nu stagnează acolo, așa că pentru mine nu intră cu adevărat în categoria produselor de tratare (pesticide)
Amestec de Bordeaux conține cupru, foarte puțin prezent în sol și care stagnează acolo așa că aducem ceva nou, este un produs de tratament real (fungicid)


În ceea ce privește toxicitatea asupra sistemului viu, care este solul, nu există nicio imagine! Și de aceea îmi permit Ferramol „când este nevoie”! (toți producătorii „ecologici” fac la fel; în acest punct specific, așadar nu sunt „mai mult decât organic”, ci doar „organic”)

Voi trimite un e-mail către LPO (ca membru, există o secțiune de grădină sau ceva de genul asta) pentru a cunoaște poziția lor pe feramol, vom vedea dacă voi primi un răspuns
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 14/06/19, 14:43

jardama a scris:Bună Didier
Anul acesta nu am văzut nicio melcă, în timp ce anul trecut au fost multe. Am învățat să recunosc gândacii de la sol (insecte pe care nu le cunoșteam) pe care le văd în zona în care există fân. Nu mi se par încă numeroși, dar au trecut doar trei ani. Cu siguranță există și alte insecte pe care nu le cunosc și care funcționează ...


Iată ce este „enervant” în grădina de legume a unui om leneș: tot ce nu știm !!! Și e abisal!

[Ieri am petrecut ceva timp observând o viespă europeană; Îl bănuiesc că s-a ghemuit în gardul viu lângă cartofii și roșiile mele (soția mea fiind alergică gravă - detectată din punct de vedere medical - și viespera uneori puțin teritorială când cineva se apropie de cuibul său, sunt precaut); și l-am văzut ocolind mai multe plante de cartofi, bine din interior, inspectând aparent fiecare colț ... Apoi, găsind nimic, s-a îndreptat spre zmeură! Caută ... larvele de gândac din Colorado ??? Putem oricând să visăm. Faptul este că, timp de 2 sau 3 ani de când refac cartofii, nu am tratat niciodată împotriva gândacilor din Colorado, chiar dacă în mod regulat, de altfel, zdrobesc câțiva sau scutur planta pentru a doborî gândacii. ]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de Did67 » 14/06/19, 14:43

Moindreffor a scris:Voi trimite un e-mail către LPO (ca membru, există o secțiune de grădină sau ceva de genul asta) pentru a cunoaște poziția lor pe feramol, vom vedea dacă voi primi un răspuns


Păstrați-ne legătura!

Chiar dacă unele păsări mă enervează enorm - este, cu șobolan-aluniță-șobolan, principalul perturbator al sistemului meu; „Descopăr” în fiecare zi plante pe care prin zgâriere le-au acoperit - nu aș vrea să le fac rău!

Poate ca se scarpina sa gaseasca pelete ????
1 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Le Potager du Sloth: cartea




de fl78960 » 16/06/19, 06:51

Didier a spus:
recent un arici, pe care trebuie să-l verific dacă este încă acolo - am o cameră cu infraroșu)

O modalitate simplă de a detecta activitatea unui arici este de a găsi excrementele sale: capăt mic, alungit, ascuțit, de câțiva centimetri lungime pentru un diametru mai mic de un centimetru ... să fiu sincer: în formă de limac : Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 439