Utilizarea cenușei în peticul vegetal

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
brinbrin62
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 13/02/18, 17:08
Locul de amplasare: Boulogne / Mer
x 7

Utilizarea cenușei în peticul vegetal




de brinbrin62 » 13/02/18, 17:48

Bonjour à tous,

Terenul din mica mea grădină de legume, pe care îl cultiv de doi ani, este epuizat. Este o grădină urbană utilă de 10 m². Am probleme cu găsirea deșeurilor vegetale (fără mașină) care să acopere solul, dar hei, compost tot ce pot (deșeuri vegetale, puțin carton).

Într-un colț al acestei mici grădini, se află o cisternă de apă veche. După ce am scos o grămadă de gunoi, am observat că era umplută cu cenușă veche (zece ani sau mai mult). În timp ce cerneam o probă, am găsit cărbune, unghii etc. Am o jumătate de m3.

Ați folosi această masă de cenușă pe care nu știu de unde a venit? Îl pot răspândi? Este prea mult pentru suprafața mea? Am văzut pe net nu mai mult de două mânere pe m². Dacă ați folosit cenușă (și cu ce rezultat), vă mulțumesc în avans pentru răspuns.

BB62
1 x
NPK pace, dragoste și echilibru în grădinile voastre.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Utilizarea cenușii în grădina de legume




de sicetaitsimple » 13/02/18, 18:06

brinbrin62 a scris:Bonjour à tous,

Terenul din mica mea grădină de legume, pe care îl cultiv de doi ani, este epuizat. Este o grădină urbană utilă de 10 m². Am probleme cu găsirea deșeurilor vegetale (fără mașină) care să acopere solul, dar hei, compost tot ce pot (deșeuri vegetale, puțin carton).

Într-un colț al acestei mici grădini, se află o cisternă de apă veche. După ce am scos o grămadă de gunoi, am observat că era umplută cu cenușă veche (zece ani sau mai mult). În timp ce cerneam o probă, am găsit cărbune, unghii etc. Am o jumătate de m3.

Ați folosi această masă de cenușă pe care nu știu de unde a venit? Îl pot răspândi? Este prea mult pentru suprafața mea? Am văzut pe net nu mai mult de două mânere pe m². Dacă ați folosit cenușă (și cu ce rezultat), vă mulțumesc în avans pentru răspuns.

BB62


Buna ziua si bine ai venit,

am vorbit adesea despre utilizarea cenușii pe firul principal „grădina de legume a leneșului”.

Eu îl folosesc personal și mă simt cu rezultate foarte favorabile, dar nu este singurul factor de influență, așa că îmi este greu să spun.

În cazul dvs., deoarece nu cunoașteți originea (lemn tratat dacă există unghii?), Este puțin complicat să răspundeți.

În orice caz, este mai bine să mergi mai degrabă ușor decât destul de puternic, explică Didier foarte bine într-unul din ultimele sale videoclipuri:

1 x
Avatar de l'Utilisateur
brinbrin62
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 13/02/18, 17:08
Locul de amplasare: Boulogne / Mer
x 7

Re: Utilizarea cenușii în grădina de legume




de brinbrin62 » 13/02/18, 18:42

Am urmărit videoclipul prietenului Didier. Vă mulțumim pentru link.

După cum ne sfătuiește Didier, voi împrăștia două mână pe m² în care plantasem roșii și cartofi și să scap de restul. Nu este nevoie să-l ispitești pe diavol.

prietenii

BB62
Dernière édition alin brinbrin62 13 / 02 / 18, 18: 59, editate 1 ori.
0 x
NPK pace, dragoste și echilibru în grădinile voastre.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Utilizarea cenușii în grădina de legume




de chatelot16 » 13/02/18, 18:46

cenușa conține o mulțime de potasiu, care este un îngrășământ util ... dar nu prea mulți exiți dintr-o dată

dacă rezervorul dvs. a primit apă, problema este că potasa este foarte solubilă ... deci toată potasa trebuie să se fi dizolvat și nu mai există

nu mai rămâne decât cealaltă componentă a cenușii: var, transformat în calcar de CO2 dizolvat în apă ... interes mai limitat pentru grădină, cu excepția cazului în care solului îi lipsește calcarul.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Utilizarea cenușii în grădina de legume




de sicetaitsimple » 13/02/18, 18:55

chatelot16 a scris:dacă rezervorul dvs. a primit apă, problema este că potasa este foarte solubilă ... deci toată potasa trebuie să se fi dizolvat și nu mai există



Corect, am început în răspunsul meu cu privire la faptul că această cisternă fusese transformată dintr-o cisternă de apă într-o „haldă” și nu mai primea apă. Dacă tot conținutul a fost „spălat” timp de 10 ani, nu există într-adevăr prea multe de sperat în bine (și nici foarte rău).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
brinbrin62
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 13/02/18, 17:08
Locul de amplasare: Boulogne / Mer
x 7

Re: Utilizarea cenușii în grădina de legume




de brinbrin62 » 13/02/18, 19:01

Da, nimic nu crește în ea, cu excepția iederii și a liantelor (dar hei, cei doi ar crește oriunde). O adevărată cutie de cuib pentru melci și alte insecte. Mai mult decât suspect.

În cele din urmă, voi scăpa de tot.

prietenii

BB62
0 x
NPK pace, dragoste și echilibru în grădinile voastre.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Utilizarea cenușii în grădina de legume




de izentrop » 13/02/18, 23:29

bonjour,
Un dosar bun aici https://www.encyclo-ecolo.com/Cendres_de_bois
Dacă există o mulțime de cuie, fostul rezident trebuie să fi ars destul de puțin lemn de palet https://www.energie-environnement.ch/co ... -le-jardin
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Re: Utilizarea cenușii în grădina de legume




de oli 80 » 17/02/18, 18:20

Buna ziua, am gasit pe net un gradinar pasionat din nord si nu din Calais aici este un subiect in care vorbesc despre asta grădinărit / un-grădinar-în-nord-pas-de-calais-t15402.html

iată unul dintre videoclipurile sale

in voci a mai recent




bună seara
0 x
Avatar de l'Utilisateur
brinbrin62
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 13/02/18, 17:08
Locul de amplasare: Boulogne / Mer
x 7

Re: Utilizarea cenușii în grădina de legume




de brinbrin62 » 28/02/18, 14:40

Nu știam acest canal YouTube. Mulțumesc
0 x
NPK pace, dragoste și echilibru în grădinile voastre.
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Utilizarea cenușii în grădina de legume




de , Carl » 06/03/18, 19:33

Videoclipul lui Didier este foarte bine făcut ...!

Pun o întrebare: cât contribuție de cenușă pe an la zmeură, căpșuni etc ....?
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 339