Noua leneșă 04 grădină de legume

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Diabolorent » 12/06/19, 13:38

Nu am încercat însămânțarea directă dar am cumpărat niște plante și chiar am strâns câteva cu rădăcină în pământul vecin de la marginea pădurii: nimic nimic!!!
Niciuna nu a crescut :şoc:
Totuși, același loc, aceeași expoziție... Nu înțeleg :şoc:

Ultimul, cel savuros, merge destul de bine avand in vedere rezultatele anterioare, dar nu sunt sigur ca va rezista si este in interiorul gradinii de legume (in dreapta fotografiei).
IMG_1088.JPG


Aș dori să plantez unele în afara grădinii de legume pentru a avea unele disponibile chiar și atunci când nu există grădină de legume : Roll:

Până și Bazilicul are probleme! Anul trecut a trebuit sa imi cumpar cateva ca sa fac un sos si anul acesta prima planta pe care am plantat-o ​​este cam urata!!!!
IMG_1101.JPG


Cei doi din față și cel din spate sunt în regulă, le-am plantat weekendul trecut, dar după aceea se strică ca cel din mijloc care este foarte palid.
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Moindreffor » 12/06/19, 20:12

Cred că plantele tale suferă de o lipsă de azot.
Iti explic de ce plantele sunt super frumoase la vanzare, sunt fertilizate, se dezvolta foarte bine, iar in momentul vanzarii sunt de TOP, dar sunt la sfarsitul stocului, si imediat ce le instalezi in casa ta, strigă foamete

așa că am cumpărat (odată ce explicația a fost oferită de horticultorul meu) un îngrășământ „aur brun” și îl adaug în gaura de plantare pentru cei lacomi precum dovlecii, pe care nu i-am transplantat într-un ghiveci mare, plantele erau deja într-un oală mare

in rest dupa cum am mentionat am pus 80% pamant de transplant si 20% din acest ingrasamant, in ghivece mari si transplant si las sa creasca un pic minibotele sau plantele care trebuie sa astepte putin

asa ca acolo imi voi fertiliza plantele fie cu urina diluata, diluez la 10% il adaug la fiecare udare, la inceput, fie cu orice ingrasamant, ingrasamantul pe care l-am cumparat se poate dilua si in apa asa ca folosesc si eu în această formă

Recunosc că este primul an în care îl folosesc în acest fel, dar sunt plăcut surprins de rezultat, așa că mă voi ocupa cu adevărat de întrebare pentru anul viitor.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de a fi hafen » 13/06/19, 00:01

De fapt, ai o îngălbenire aproape sistematică a culturilor și cloroză (în special la roșii). Încă nu știu de ce observ și îngălbenirea pe anumite parcele de roșii. În altă parte, nenorocitele plante galbene, strunoase, care mi se dăruiseră, au căpătat repede un aspect frumos, cu nuanțe de verde închis... Asta poate depinde și de momentul plantării.
Căpșunile tale mi se par și mie picăite, poate, așa cum spune Moindreffor, o foame de azot, ceea ce este încă ciudat în acest moment.

Pentru fasole, poate fi o problemă de lipsă de căldură (semănat prea devreme?). Nu-mi amintesc, ești la altitudine? Care sunt știrile tale despre vreme? Spun asta pentru că acolo unde locuiesc se face foarte frig și am văzut pe MétéoFrance că începutul lunii iunie a fost extraordinar de frig, mai ales în sud-est. Asta ar putea explica.
Dernière édition alin a fi hafen 13 / 06 / 19, 00: 07, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Adrien (ex-nico239) » 13/06/19, 00:23

Diabolorent a scris:Bună ziua tuturor.

În primul rând, sunt mândru pentru că, datorită fiului meu, am urcat pe o treaptă în câmpul lenei:

IMG_1078.JPG

De ziua mea un fotoliu foarte confortabil Imagine Mulțumesc fiule meu !!! Imagine

Apoi, mare curățare de primăvară în acest WE, a fost nevoie de ea!

IMG_1106.JPG

Ei bine, există încă unele, dar voi salva unele pentru următorul WE : Cheesy:


Felicitări pentru șezlongul la care am asistat la despachetare... un moment frumos...

Pentru purslane, așa cum a spus Didier, este stil decorativ, ficoid...

Am avut purslane comestibile în 2017 în tunel, dar nu ni s-a părut groaznic.

Aromatice?
Sunt destule rozmarin în pietrele gării TGV din Aix: plante uriașe...

Și cimbru peste tot....atâta timp cât este putred și sălbatic și uscat.

Tot ceea ce grădinile noastre în general nu sunt.... : Mrgreen:

Pentru busuioc daca as fi in locul tau l-as pune la umbra sau doar la soarele diminetii.
Cel puțin o plantă din 2, așa că puteți compara, dar după părerea mea va arde la soare.
Și lui îi place să fie destul de umed, așa că în anumite colțuri ale casei tale cred că se va bucura.
E cam ch.... busuioc. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de a fi hafen » 13/06/19, 13:25

Este adevărat că busuiocul nu este simplu. Întotdeauna am avut probleme să le cresc în plante frumoase.

Poate pentru problema ta aromatică, vine din perioada bună sau proastă de plantare..?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Moindreffor » 13/06/19, 15:34

a fi chafoin a scris:Este adevărat că busuiocul nu este simplu. Întotdeauna am avut probleme să le cresc în plante frumoase.

Poate pentru problema ta aromatică, vine din perioada bună sau proastă de plantare..?

Mai cred că trebuie să existe atâtea aromatice câte modalități de cultivare a lor și că a dori să grupăm totul în același loc trebuie să necesite anumite cunoștințe, călugării care cultivau aromatice și medicamente nu erau zgârciți în ceea ce privește munca, așa că este Sunt compatibile aromaticele leneș? : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Adrien (ex-nico239) » 13/06/19, 15:42

Dacă a fost la fel de frig ca la noi în această dimineață: a înghețat .... Aștept să mă întorc în această seară pentru a vedea daunele, deoarece din păcate nu am acoperit totul (în afara tunelului, desigur).

Apa de ploaie cu o zi înainte a fost înghețată în roaba .... pffff : Hopa: : Evil: :şoc:

Este meseria care vine ...
Puternic că cealaltă lucrare este finalizată și că mă pot dedica în mod serios grădinii de legume, în loc să fac aproximativ

Dar pentru busuiocul din pământ mă tem cel mai rău chiar dacă cu tine este mai adăpostit ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Moindreffor » 13/06/19, 15:57

nico239 a scris:Dacă a fost la fel de frig ca la noi în această dimineață: a înghețat .... Aștept să mă întorc în această seară pentru a vedea daunele, deoarece din păcate nu am acoperit totul (în afara tunelului, desigur).

Apa de ploaie cu o zi înainte a fost înghețată în roaba .... pffff : Hopa: : Evil: :şoc:

Este meseria care vine ...
Puternic că cealaltă lucrare este finalizată și că mă pot dedica în mod serios grădinii de legume, în loc să fac aproximativ

Dar pentru busuiocul din pământ mă tem cel mai rău chiar dacă cu tine este mai adăpostit ...

Nico îmi pare rău pentru tine

într-adevăr busuiocul nu este într-adevăr o plantă de munte și chiar mai mult pentru aromatici decât pentru alte legume, dorind să le crească în condiții prea departe de condițiile lor optime nu trebuie să fie ușor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Did67 » 13/06/19, 17:48

Nu stiu daca treaba va reveni ...

Vremea mi se pare din ce în ce mai neregulată, așa că „mediile” nu spun prea multe.

Cert este că la munte, fereastra de tragere, pentru orice legumă, se îngustează. Și, desigur, cu atât mai mult cu cât este un „exotic” confortabil. Busuiocul este unul dintre ei. Ca bobul verde. Solanées (roșii, vinete, cartofi) sunt cu un pas în urmă, dar nu departe ...

Prin urmare, trebuie să vă „artificializați” (sau „să antropizați”) sistemul, unde pentru alții este suficientă o mediere profundă într-un șezlong! Cu siguranță nu suntem egali! [Bine, dar ai și alte avantaje care îi fac să-i viseze pe cei care își cresc pătrunjelul pe pelete și sub LED-uri!]

Prognoza meteo, pe de altă parte, a câștigat în acuratețe, comparativ cu barometrul părinților noștri! Ceea ce permite să acționeze. Când suntem disponibili și pe site!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Moindreffor » 13/06/19, 17:52

Did67 a scris:Nu stiu daca treaba va reveni ...

Vremea mi se pare din ce în ce mai neregulată, așa că „mediile” nu spun prea multe.

Cert este că la munte, fereastra de tragere, pentru orice legumă, se îngustează. Și, desigur, cu atât mai mult cu cât este un „exotic” confortabil. Busuiocul este unul dintre ei. Ca bobul verde. Solanées (roșii, vinete, cartofi) sunt cu un pas în urmă, dar nu departe ...

Prin urmare, trebuie să vă „artificializați” (sau „să antropizați”) sistemul, unde pentru alții este suficientă o mediere profundă într-un șezlong! Cu siguranță nu suntem egali! [Bine, dar ai și alte avantaje care îi fac să-i viseze pe cei care își cresc pătrunjelul pe pelete și sub LED-uri!]

Prognoza meteo, pe de altă parte, a câștigat în acuratețe, comparativ cu barometrul părinților noștri! Ceea ce permite să acționeze. Când suntem disponibili și pe site!

intr-adevar rosiile, ardeii si vinetele asteapta o crestere a temperaturilor, pe de alta parte varza, salatele si cartofii cresc destul de bine
Tocmai mi-am dat seama că am și eu mari probleme cu păsările care acoperă plantele tinere, pisica aia blestemată care preferă să amețeie pe canapea când plouă, într-adevăr. : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 527