Ideea structurală pentru viitoarea mea casă ecologică

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
casa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 18/02/18, 13:17
x 1

Ideea structurală pentru viitoarea mea casă ecologică




de casa » 18/02/18, 13:21

bonjour,
Am avut o întrebare cu privire la construcția cochiliei viitoarei mele case.
Am făcut mai jos o diagramă a diferiților constituenți ai cochiliei.
Iată dimensiunea lor:
Ar fi 30 cm de Arici, 3 cm de pat de nisip, 20 cm de beton, 20 cm de izolație: plută, 5 cm de șapă de tei, 20 cm de tei + piatră, Peretele într-o pungă de Pământul (eco cupola) ar avea o lățime de 25 cm, izolația exterioară ar fi alcătuită din 2 baloți de paie de câte 35 cm fiecare, astfel încât să ne ofere 70 cm de izolație exterioară, tencuiala de var ar fi de 5 cm, iar pe acest tencuială Aș așeza plăci de teracotă pentru a proteja izolația de ploaie
Fiecare parte a baloturilor de paie va fi lipită de tencuiala de var-Terre-Sable, va fi aceeași pentru pungile exterioare de pământ. Baloanele de paie se vor „lipi” astfel de pereți și între ele pentru a se ține laolaltă.
Ariciul se va opri la nivelul solului.
Baza ar fi alcătuită din placa de beton, care se va afla la 20 cm de sol pentru a evita creșterea umezelii. Un amestec de piatră de var de 20 cm înălțime va întinde fundul casei pentru a evita excesul de umiditate.
Există riscul ca placa de beton să înghețe sau să crape? Nivelul plăcii la 20 cm de sol va împiedica creșterea umidității prin acțiune capilară în izolație? Deoarece s-a făcut totul pentru a menține izolația uscată, amestecul de var-piatră va fi așezat pe pelicula de polian înălțime de 30 cm de pe părțile laterale ale baloturilor de paie.
Umiditatea crescând la nivelul solului, va fi încetinită datorită Ariciului, a ajuns la acesta, umiditatea va fi oprită de placa de beton și, prin urmare, va merge pe laturile plăcii care sunt ale Pământului, umiditatea va reveni, așadar, pe Pământ, care se întinde de-a lungul plăcii de beton. Am făcut intenționat o placă de beton mai lungă decât orice altceva, astfel încât umiditatea să nu intre în izolație. În plus, podeaua din PVC nu se teme de umiditate, umiditatea ambientală a paiului va fi depozitată de perete și redistribuită în interiorul casei, tencuiala de var care acoperă paiul va ajuta la reglarea umidității și acoperișul cu gresie împiedică stropirea varului să se ude prea mult. Acest lucru va păstra paiul foarte uscat. Mi-am dat seama de acest lucru pentru că nu voiam un pod termic, izolația din plută va fi înconjurată de polian și va fi împotriva paiului, creând o izolație completă. Paiul în sine va fi protejat de o peliculă de polian care acoperă partea de 20 cm a acestuia. Deci, izolația exterioară ar avea un R de 11, iar izolația podelei ar avea un R de 5. Este suficient?
R = 0,20 m / 0,04 (dop) = 5
R = 0,35 mx2 (0,70 m) / 0,065 = 10,77
Prezența unui canal de scurgere francez lângă placa de beton va permite umezelii solului să pătrundă în canalizare. Ar trebui să distanțăm placa de scurgere?
Cu toate aceste măsuri de precauție luate, ce părere aveți despre realizarea mea?
vă mulțumesc,
casa
izolatie exterioara.PNG
izolație exterioară.PNG (210.77 KiB) Vizualizat de 4164 ori
plan structural.PNG
plan du gros d'oeuvre.PNG (119.37 KiB) Vizualizat de 4164 ori
1 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114