Grădină de zarzavaturi din Lot-et-Garona - sol argilos, viață de restaurat -

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Thouvenel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 02/09/16, 22:50
Locul de amplasare: Lot-et-Garonne
x 9

Grădină de zarzavaturi din Lot-et-Garona - sol argilos, viață de restaurat -




de Thouvenel » 20/02/18, 21:50

Buna ziua tuturor!

Deschid un fir pentru a discuta despre experiențe și probleme cu modesta mea grădină din Lot-și-Garonne, unde grădinăritul este dificil: solul vechilor sere horticole și solul argilos.

Așteptările mele, viziunea mea despre grădina de legume

Oricât de mult s-o spun imediat, am început de la foarte departe la nivelul cunoștințelor mele cu privire la plante, soluri și tehnici de grădinărit.
Deci, pentru a-mi face grădina de legume „organică”, mi-am spus că nu voi mai adăuga nimic la solul meu: fără tratamente, fără îngrășăminte etc. Doar apa și fertilitatea naturală a pământului.
A fost pământul meu lut? Cu atât mai bine cu cât a fost considerat a fi „fertil”, așa că aveam să am un „stoc” mare de fertilitate din care să tragă plantele mele.
Rezultatele scontate? Am crezut că vor fi obișnuiți, deoarece nu se recurge la chimie, ceea ce oferă în mod necesar rezultate mai „frumoase”.
Nu m-am gândit la mare lucru, legumele mele vor fi sănătoase ...
Pentru a nu-mi „epuiza” stocul de fertilitate prea mult, intenționez să cultiv numai primăvara și să las solul să se „odihnească”. Poate fi apoi reîncărcat prin mecanisme misterioase care mi-au scăpat puțin (și cărora nu mi-a păsat puțin din moment ce nu trebuia să intervin).

Astăzi măsoară măsura ignoranței mele! Cu toate acestea, îmi dau seama că s-a bazat pe concepții greșite pe scară largă și că trebuia contestată încetul cu încetul, ceea ce m-a îmbogățit foarte mult din punct de vedere intelectual.


Scopurile mele de astăzi sunt să redau viața, fertilitatea și o structură favorabilă solului meu, pentru a obține recolte frumoase și sănătoase folosind resursele mele locale și în mare parte gratuite.
Așa cum este răsplătit să merg „de la sămânță la sămânță”, adică de la însămânțare la recoltarea semințelor, încerc să-mi fac și solul de ghiveci și ceva compost.
3 x
Avatar de l'Utilisateur
Thouvenel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 02/09/16, 22:50
Locul de amplasare: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Grădină de legume leneșă din Lot-și-Garonne - sol argilos, viață de restaurat -




de Thouvenel » 20/02/18, 22:13

Grădina mea originală: de unde am început

... Aproximativ în ceea ce privește cunoștințele mele agronomice, adică zero!
Locul ales pentru grădina mea de legume a fost gazon de câțiva ani. Anterior, era un loc ocupat de sere horticole. O mică parte dintr-un colț al grădinii mele de legume este, de asemenea, prevăzută cu multe pietricele de calcar (poate o străduță veche).
2011-02 iarna 13.jpg
1

Când am ajuns în iarna 2011, sumbru ...

Trebuie să recunosc că ideea că există reziduuri de pesticide, fungicide sau altele mă întristează puțin, nu am făcut un test gândindu-mă că de la sfârșitul acestei activități de grădinărit (2005?), Vremea a fost frumoasă. munca lui ... Ce crezi?

Pe acest gazon: „gazon”, lucernă arabă și trifoi alb, Veronique de Perse, iarbă de pe canapea, legătură, pătlagină, crestă ...
În partea de nord, un iaz de aproximativ douăzeci de m², un metru și cincizeci de adâncime (uscat vara).
2011-06 vara 10.jpg
2

Primele încercări de cultivare: având în vedere compactitatea solului și începerea unei grădini de legume, ni s-a părut evident să facem pătrate umplute cu sol de ghiveci. (sunt încă în vigoare astăzi, dar granițele se putrezesc, încă mai păstrează niște aromate, dar în curând vor primi numai flori tăiate (pentru doamnă)


Vremea: ocean degradat. Verile sunt calde și uscate, iernile mai mult sau mai puțin blânde, fără zăpadă, cu înghețuri ocazionale, rareori sub -5 ° C. Ultimele înghețuri mici pot apărea până la mijlocul lunii mai (s-a întâmplat de 3 ori din 2008), primele ajung de obicei de la mijlocul până la sfârșitul lunii octombrie.
În jur, câțiva copaci. Unele case cu grădină și gard viu. Toate înconjurate de câmpuri (pajiști, agricultură convențională (grâu / floarea-soarelui / porumb). Cel mai apropiat câmp (nord) este la 40m distanță.

Etaj: argile profunde și omogene. Culoare bej, beton dacă se usucă. Crăpături de retragere de vară. (O putem vedea în fotografia de mai sus). Zmeură săracă plantată acolo! (fii sigur că sunt mult mai buni de atunci).
Dernière édition alin Thouvenel 20 / 02 / 18, 22: 38, editate 1 ori.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Grădină de legume leneșă din Lot-și-Garonne - sol argilos, viață de restaurat -




de olivier75 » 20/02/18, 22:27

Bine ai venit!
Fiecare grădină de legume leneșă are un nou context personal și de mediu.
Va fi ceva de văzut la rândul lui Didier!
Olivier.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Grădină de legume leneșă din Lot-și-Garonne - sol argilos, viață de restaurat -




de denis17 » 21/02/18, 18:48

Bine ați venit în țara diferitelor grădini de legume : Wink:
Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume leneșă din Lot-și-Garonne - sol argilos, viață de restaurat -




de Did67 » 21/02/18, 18:50

olivier75 a scris:Va fi ceva de văzut la rândul lui Didier!
Olivier.


Ah, sunt unii cărora le-a spus asta! Vești bune ... Deocamdată, am lăsat cartea să-și croiască drum, să trimit unul sau altul la editura mea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume leneșă din Lot-și-Garonne - sol argilos, viață de restaurat -




de Did67 » 21/02/18, 19:02

Thouvenel a scris:
Scopurile mele de astăzi sunt să redau viața, fertilitatea și o structură favorabilă solului meu, pentru a obține recolte frumoase și sănătoase folosind resursele mele locale și în mare parte gratuite.
Așa cum este răsplătit să merg „de la sămânță la sămânță”, adică de la însămânțare la recoltarea semințelor, încerc să-mi fac și solul de ghiveci și ceva compost.


1 ° Solul tău este lut: de aceea potențial fertil. Exact, are „lipici” (coloizi) de depozitat și multă apă și o mulțime de elemente minerale (cu condiția să poată!

2 ° Îmi pare rău, dar brusc, când frigiderul este imens, trebuie să „umpleți” - așa că aduceți chiar mai mult decât în ​​altă parte, astfel încât plantele să vadă culoarea; dacă nu, lipiciul este cel care adsorbe cel mai mult la început!

3 ° De asemenea, va fi mult mai dificil să „agravezi” (nu doar bărbații au probleme să o lucreze! Organisme și ele)

4 ° Prin urmare, va fi necesar să le hrăniți de 3 ori mai mult !!! Și, prin urmare, compostarea este deosebit de grea!

5 ° Tratați intrările fibroase (celuloză - fân vechi; chiar paie + tăieturi sau BRF) pentru a produce un maxim de substanțe humice, care, pe termen lung (numărate în zeci - la plural - de ani!) Vor corecta defectele a acestui exces de argilă (compactitate, tendință de a forma soluri compacte).

Dacă nu cultivați culturi imediat, unde intenționați să vă extindeți în doi sau trei ani: faceți opusul a ceea ce spun de obicei = supraîncărcare cu materiale sărac (lemn zdrobit, paie), instalați leguminoase (trifoi, lucernă, fasole). În acest sol, care suferă apoi serios de „foamea de azot”, vor fixa un maxim de N în aer. Și aceste materiale vor produce maximum de substanțe humice. 2 sau 3 ani mai târziu, când veți planta culturi, solul va fi deja transformat. Dar dacă începeți așa, veți avea legume măcinate, care plâng foamete!

6 ° Mai mult decât orice alt sol, va fi sensibil la „tratamentul necorespunzător” (călcarea: mersul pe scânduri; intervine numai atunci când este șters - apa în exces a scurs)

7 ° În zona dvs. climatică, va fi, fără îndoială, dificil de făcut fără irigare în totalitate (deci colectați apa de ploaie?).
4 x
Avatar de l'Utilisateur
Thouvenel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 02/09/16, 22:50
Locul de amplasare: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Grădină de legume leneșă din Lot-și-Garonne - sol argilos, viață de restaurat -




de Thouvenel » 21/02/18, 23:34

Vă mulțumim pentru mesaje și sprijinul dvs.
Voi încerca aici să-mi împărtășesc experiențele și observațiile, în urma dezvoltării pozitive, sperăm, a micii mele grădini de legume.

Mulțumesc pentru remarcile tale. Câteva elemente pe care să le aruncați:

1 ° Solul tău este lut: deci potențial fertil. Exact, are „lipici” (coloizi) de depozitat și multă apă și o mulțime de elemente minerale (cu condiția să poată!


Da, am scris-o, dar în capul meu a fost un gaj fertilitate. Iar cuvântul „potențial” pe care m-ai făcut să îl înțeleg face diferența!
Acest etaj, pentru mine, l-aș putea folosi ca la frigider. De aici și erorile mele de la început: slăbirea solului, plantarea și udarea mi s-a părut singurul lucru necesar ... O nuanță, a „funcționat” la certaines culturi.

În plus, m-am întrebat despre utilitatea unei cunoașteri mai detaliate a solului meu. Deoarece „argila” este o observație, dar rămâne destul de vagă. Poate întrebați fermierul care cultivă în apropiere ...
După aceea, nu știu dacă aș schimba practicile mele enorm în funcție de analiză. Încep să am o idee destul de precisă despre „rețetele” de aplicat acasă.

2 ° Îmi pare rău, dar brusc, când frigiderul este imens, trebuie să „umpleți” - așa că aduceți chiar mai mult decât în ​​altă parte, astfel încât plantele să vadă culoarea; dacă nu, lipiciul este cel care adsorbe cel mai mult la început!

3 ° De asemenea, va fi mult mai dificil să „agravezi” (nu doar bărbații au probleme să o lucreze! Organisme și ele)


Aici am avut îndoieli. Am postat mai multe mesaje pe firul PP cu câteva luni în urmă cu privire la acest lucru („fără aggradare vizibilă” etc.): mai întâi pentru că mi-a fost frică de „indigestie”. Într-adevăr, mi-am imaginat solul ca pe o bază dură și compactă, cu puțină viață și care se îngrămădesc deasupra materiei organice, a fost ca și cum aș pune „o lasagna” și, în final, am avut impresia că voi cultiva "Deasupra pamantului". Mai mult, sub fân, pământul mi s-a părut neschimbat, compact.
Voi arăta mai detaliat cu fotografii decât în ​​realitate observând, se mișcă, trăiește, se schimbă, dar încet.

4 ° Prin urmare, va fi necesar să le hrăniți de 3 ori mai mult !!! Și, prin urmare, compostarea este deosebit de grea!


Fii sigur, compostul meu este folosit doar pentru răsadurile mele într-o cutie, volumul a devenit destul de scăzut și materia mea organică se îndreaptă spre solul meu (din nou, aceasta este o mare schimbare în comparație cu înainte de locul în care a primit .. .nimic !)
O, da, făcusem contribuții scumpe de turbă albă. Încă mai am o geantă și nu sunt sigur ce să fac cu ea acum pentru că este încă un material slab și răspândirea ei la suprafață mi se pare puțin inutilă ... Ce crezi?

Compostul meu actual este fabricat în proporție de 80% ... -sufletele sensibile se abțin- ...... iarbă!
Nu mă vedeam aruncându-l în compostarea de suprafață pe grădina mea de legume (!)
Ei bine, pot spune că face un compost destul de bun!

5 ° Aveți grijă de intrările fibroase (celuloză - fân vechi; chiar paie + tăieturi sau BRF) pentru a produce un maxim de substanțe humice, care, pe termen lung (numărate în zeci - la plural - de ani!) Vor corecta defectele a acestui exces de argilă (compactitate, tendință de a forma soluri compacte).


Paiul este niet, deoarece este adesea tratat, cu toate acestea, îl pot culege în cantități fenomenale, deoarece există ha de culturi de grâu în jurul casei mele, în funcție de ani și de rotații. Este puțin frustrant. Este justificat să mă privați de ea?

Cosit, rămâne limitat de suprafața terenului meu, unde iarba crește puțin între iunie și septembrie.

.BRF, de asemenea, limitat: tânărul meu gard viu crește în liniște și singura mea resursă sunt sălcii și reîmprospătarea plopului, în jurul iazului meu, care poate fi văzut pe fotografiile postate mai sus.

Fân: Am un bun furnizor și este aproape gratuit, am luat două rulouri anul acesta, chiar mi-am mulțit pomii fructiferi.

În ceea ce privește resursele mele, am și gunoi de grajd de paie, cam greu de transportat, dar voi aduce mai multe în viitor, la fel și pentru frunzele (stejarul) pe care le pot obține cu ușurință. compost fabricat din deșeuri verzi Un fermier nu prea departe îl oferă cu 10 EUR pe metru cub (nu este certificat AB), este corect?

Atât pentru resursele mele. Pe intrări, voi detalia planul meu de grădină de legume cu diferitele intrări în funcție de plăcile mele și de rotația mea.

Practic încerc să variaz intrările prin potrivirea lor cu culturile care cresc în el. Și, mai presus de toate, fac o rotație care va permite, după patru ani, tuturor consiliilor mele să fi primit toate aceste contribuții variate.

6 ° Mai mult decât orice alt sol, va fi sensibil la „tratamentul necorespunzător” (călcarea: mersul pe scânduri; intervine numai atunci când este șters - apa în exces a scurs)

Da, din toamna aceasta! Culoare de 55cm (lățimea cositoarei mele), scânduri de 2,40m cu un pasaj în mijloc cu scânduri de lemn. Din nou, încă o eroare corectată!

7 ° În zona dvs. climatică, va fi, fără îndoială, dificil de făcut fără irigare în totalitate (deci colectați apa de ploaie?).


Apa de ploaie intră în iaz. Grădina mea de legume fiind de numai 100m², nevoile mele rămân scăzute.
Anul trecut, un experiment: să aștept semnele ofilirii roșiilor mele. Rezultat: o singură udare (la plantare) pe tot parcursul sezonului!
0 x
anarhoritate
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 20/12/17, 09:45
x 2

Re: Grădină de legume leneșă din Lot-și-Garonne - sol argilos, viață de restaurat -




de anarhoritate » 22/02/18, 09:41

Hei, este (trei vaci aproape) același context cu al meu. Același sol, același climat, aceleași buruieni ... Vom putea trece țevi!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume leneșă din Lot-și-Garonne - sol argilos, viață de restaurat -




de Did67 » 22/02/18, 10:00

Nu știi ce mă bucură, când văd cât de repede înțelegi. Și dintr-o dată, din punctul meu de vedere, este perfect (în abordare). Rezultatele nu ar trebui să fie lungi! [Cu „eșecuri” întotdeauna posibile, ființele vii care nu se lasă direcționate la fel de ușor ca acestea și au propriile lor logici pe care nu le înțelegem întotdeauna]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume leneșă din Lot-și-Garonne - sol argilos, viață de restaurat -




de Did67 » 22/02/18, 10:07

Thouvenel a scris:
O nuanță, care a „funcționat” certaines culturi. !


Imaginea frigiderului nu este bună!

Mai degrabă trebuie să ne imaginăm o „cisternă” și pantele care „sifonează” din vârf. Cu cât nivelul este mai scăzut, cu atât este mai dificil de sifonat ...

Deci lut = cisternă uriașă. Nisip = sticla mica. Turnați câțiva litri: în sol argilos, acest lucru nu este suficient pentru ca plantele să sifoneze. În nisip, se revarsă (va fi spălat).

[Aici, trebuie să-l păstrez dacă îmi scriu tratatul de agronomie]

Există, de asemenea, faptul că unele plante sunt mult mai lacome decât altele.

Și mai există și faptul că, din motive istorice (contribuții) sau „geologice” (roca de bază), solul dvs. poate fi bogat într-un element și sărac în altul. Și o astfel de specie poate fi sensibilă la acest element (de exemplu potasiu), altele nu.

Rezultatele analizei fermierilor vecini ar fi foarte utile pentru noi! Mai ales dacă avea date despre o zonă pe care nu o fertilizase prea mult (o pajiște naturală? Un nou complot?). Ne-am putea imagina că la tine nu este atât de diferit atunci ...

Știind că nu vom urma deloc „recomandările” făcute de un laborator „convențional”, care motivează într-un cadru „culturi sub infuzii”
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 313