Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan pe peleți?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de pumnal pitt » 22/03/18, 10:08

Vă avertizez cu adevărat despre schimbarea cazanului dvs. pe peleți în unul mai puternic.
șansele sunt că este o idee proastă.
într-un cazan pe peleți, nu este ca într-un cazan pe petrol sau pe gaz, nu este „cine poate face cel mai mult poate face cel mai puțin”
un cazan de ulei sau gaz de 30kw nu are nicio problemă să furnizeze doar 5kw
nu este același cântec pentru un cazan cu peleți.
Spun cu atât mai mult că diag-ul tău mă surprinde de când vezi că se oprește.
dacă ar fi subdimensionat DAR corect ajustat, ar fi „plin” la putere maximă și nu va produce temperatura de ieșire solicitată.
din câte am înțeles, nu este cazul.
Vă îndemn să înțelegeți pe deplin ce se întâmplă și să modificați setările pentru a îmbunătăți răspunsul la nevoi.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Phil532140
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 39
Înregistrare: 01/03/18, 14:49

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de Phil532140 » 22/03/18, 13:32

Bună ziua Dirk Pitt
Am contactat fabrica din Austria. M-au sfătuit să resetez setările din fabrică și să efectuez teste.
Din ceea ce tocmai am văzut: volumul de aer (în „franceză” în traducere, măsurat prin sonda de volum de aer?) Ar avea o valoare prea mică ... În opinia dumneavoastră, din ce provine ? Înfundarea? Problemă de etanșare?
Mărfuri.
Philippe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de Did67 » 22/03/18, 14:03

Nu cred că există un senzor de volum de aer?

Cred că parametrii sunt derivați din viteza / gabaritul ventilatorului ???

Suntem aproape de acord cu diagnosticul: volumul insuficient de aer de combustie ... Dar de ce? Aceasta este întrebarea pe care ne-am pus-o de la bun început!

PS: Sunt de acord cu 1% cu Dirk Pitt cu privire la problema puterii! Puterea insuficientă poate fi menționată numai dacă un cazan cu peleți funcționează complet (modulare maximă), fără oprire, iar atunci temperatura de curgere (necesară) nu este atinsă ... Aceasta nu este nu este cazul ...
0 x
Phil532140
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 39
Înregistrare: 01/03/18, 14:49

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de Phil532140 » 22/03/18, 14:19

Este un senzor de flux de aer. Hapéro mă sfătuiește să o curăț ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de Did67 » 22/03/18, 14:24

Ne pare rău, am confundat cu o altă discuție cu privire la un Okofen SMART ...

Acesta este într-adevăr un plumb serios, deoarece dozarea corectă de aer de ardere, în raport cu furnizarea contorizată de peleți, este o condiție pentru o combustie bună, deci o performanță bună și o funcționare corectă! Și pentru asta, electronica trebuie să aibă informațiile potrivite!
0 x
Phil532140
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 39
Înregistrare: 01/03/18, 14:49

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de Phil532140 » 26/03/18, 04:29

Înapoi de la investigațiile mele:
Când sunteți un novice ca mine, vă puteți concentra pe ceea ce nu este cel mai important ... În acest caz, m-am concentrat pe partea electronică de gestionare a cazanului și nu pe ceea ce a greșit cunoaște fierbătorul în sine.
Prin sfatul societății Hapéro, am efectuat, prin urmare, câteva teste. Fluxul de aer nu este suficient de mare. După ce am demontat ventilatorul și am găsit o bună manevrare (de cenușă), am făcut o curățare scurtă a părții superioare a centralei. Am observat că unele sigilii erau în stare proastă. În special pe cel al ventilatorului și cel al ușii corpului de încălzire ... nu credeam că etanșeitatea era atât de importantă? : Roll:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de Did67 » 26/03/18, 09:29

Ei bine, dacă: o combustie optimă obținută pe un cazan cu peleți printr-o doză cât mai perfectă din cantitatea de lemn adusă ȘI din cantitatea de oxigen pentru a-l arde, totul se bazează pe o bună ventilație (și absența obstacole pe circuitul aerian). Cu toate acestea, fluxurile de aer sunt foarte rapid afectate dacă conductele sunt congestionate, ventilatorul murdar ...
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de pumnal pitt » 26/03/18, 14:42

De asemenea, sunt surprins că producătorii nu au inclus o diafragmă pe priza de aer pentru a scla ventilatorul de aer în flux, astfel încât să compenseze variațiile de cădere de presiune.
o diafragmă este un element simplu și destul de fiabil utilizat pe scară largă în industrie.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de Did67 » 26/03/18, 17:19

La Okofen, nu știu dacă manometrul nu joacă acest rol ??? Nu stiu daca datele pe care le livreaza sunt integrate in algoritm si daca viteza ventilatorului nu se corecteaza astfel incat sa mearga spre o valoare nominala ????
0 x
Phil532140
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 39
Înregistrare: 01/03/18, 14:49

Re: Aveți nevoie de sfaturi ... Ce setări pentru un cazan cu pelete?




de Phil532140 » 03/04/18, 19:01

Bun, pentru a vă informa, sigiliile sunt comandate, întreținerea anuală va fi efectuată săptămâna viitoare, voi avea ocazia să urmez un curs de demontare / curățare / reasamblare : Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 382