Noua legumă, probabil târziu?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Did67 » 15/04/18, 21:31

Când nu avem soluția „optimă” la îndemână, putem încerca o alternativă „suboptimală”:

a) Ființele vii sunt rezistente și pot rezista multor șocuri! Ocolește obstacolele pe care i le punem în fața.

b) Așa că încearcă să găsești niște paie. Care va fi un material puțin prea scăzut în azot.

Corectați acest defect cu puțin îngrășământ „organic” cu azot și/sau tuns de iarbă (în strat subțire, repetat, cu uscare pentru a evita fermentația).

Amestecul pe baza, grosier vorbind, de 1 kg de fan + 10 kg de tuns de iarba proaspata (neuscata)...

Și asta va funcționa și el.
0 x
Silhat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/04/18, 14:06
x 1

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Silhat » 17/04/18, 17:19

Multumesc pentru sfat.

Acestea fiind spuse, azi dimineață în drum spre groapă, am întâlnit pe cineva care arunca... fân : Cheesy: am facut transfer de la remorca lui in a mea si trebuie sa-l revad sambata la aceeasi cantitate.

Nu știu dacă va fi suficient, deja am de gând să răspândesc ce am în această după-amiază. Dacă asta nu este suficient, voi folosi metoda ta.
0 x
Silhat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/04/18, 14:06
x 1

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Silhat » 28/04/18, 14:17

Bună ziua tuturor.

Fac o mică evaluare, doar pentru a oferi feedback din timp (și acum că am avut sfatul, cred că ar fi destul de nepoliticos să nu spun ce am făcut cu el)

Fânul: asta a fost partea cea mai grea. Dacă nu ar fi fost norocul meu că am dat peste cineva care îl arunca la groapa de gunoi, cred că ar fi trebuit să renunț pentru anul acesta. Acolo cred că pot face sezonul chiar dacă riscă să fie corect. Morala: anul viitor voi începe să caut ceva mai devreme.

Am intins totul acum 2 saptamani, un strat bun bun, totusi fanul era foarte compact asa ca l-am aerat putin... probabil prea mult din moment ce pe alocuri a reusit sa patrunda niste chirdenita. Nimic grav, dar va trebui să fii atent după aceea. După 15 zile, pământul de dedesubt nu este gol, restul de iarbă se descompune și pământul rămâne foarte compact (solul meu este foarte foarte argilos, ca să vă fac o idee, numele cătunului de lângă el este „olarit” : Mrgreen: ). Fără îndoială, într-o lună sau două aș vedea o schimbare. În rest, pământul este foarte umed sub stratul de fân.

Legat de plantare, am pus niste salata verde in aceasta dimineata (plante achizitionate din comert) si seman morcovi si pun cartofii in aceasta dupa-amiaza. Este încă prea rece pentru roșii. Pentru cartofi ii asez doar pe pamant cu stratul corespunzator de fan asa cum mi-a recomandat Didier in cartea lui... pentru salate nu am udat dupa plantare.

Îți voi spune ce s-a dovedit a fi totul. Un weekend plăcut
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Did67 » 29/04/18, 08:53

Silhat a scris:
Morala: anul viitor voi începe să caut ceva mai devreme.

.... niște cârdeni au reușit să pătrundă.


Repet doar aceste două puncte:

1) Da, asta va ajunge sa devina o problema... In Alsacia, unde am foarte multi fani, incepe sa fie lipsa!!! Dar cred că mai sunt zăcăminte de exploatat: locuri protejate cu cosit târziu; Am vânzătorii de fân, sunt de multe ori rulouri stricate care au luat apă, etc... Încă știu câteva locuri unde rulouri zac afară, stricate... Trebuie să găsim proprietarii...

Poate si daca piata se va dezvolta, pajistile abandonate din mijlocul muntelor vor fi cosite din nou si poate asta va duce la „mentinerea peisajelor deschise”?

2) Oricum ar fi trecut! A tras de el pentru a avea bucăți de rizom. Se va așeza din ce în ce mai mult între pământ și fân (unde este cel mai bogat, iar când pământul este mai afânat, veți rupe bucăți din ce în ce mai lungi; este mai puțin complicat decât lindoara, dar aveți nevoie de puțină perseverență!) .

Chiar dacă în pajiști există cârdenă, de obicei spun că, la fel ca linduroa, de multe ori se plătește plata practicilor anterioare care l-au propagat (săpători, motocultori, cine o taie!).
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Ahmed » 29/04/18, 08:59

...role jefuit...
:şoc: :D
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Did67 » 29/04/18, 09:10

La naiba, de unde vine anglicismul asta [stricat!]??? În franceză, spolier are alt sens (a jefui pe cineva)...

La naiba, atunci.

Citește fân alintat !
0 x
Silhat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/04/18, 14:06
x 1

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Silhat » 04/05/18, 17:15

Bună ziua tuturor.

Continuare a aventurilor mele care au iesit destul de prost, trebuie spus... din 12 salate mai am 3 care ar trebui sa ma lase in seara asta: am o invazie de viermi de sarma, mananca de toate. Nu-mi fac iluzii despre cartofi, va fi un fiasco.

Cu draga și iubita mea care nu este deloc adepta fânului (ea găsește că „pare murdar”) și care nu va eșua să mă încurajeze PUTERNIC să folosesc metode mai „tradiționale” dacă greșesc, este un pic de un dezamăgit.

Pentru viermii de sârmă nu prea știu ce să fac: nu am găini să-i mănânc și nu vreau insecticide (în special pentru a evita să mă expun la ei sau - mai presus de toate - să-mi expun câinii la ei) , în ceea ce privește metoda care constă în răsturnarea și aerisirea cu atenție a pământului, cred că am înțeles că nu este chiar aici locul să vorbim despre asta. : Cheesy: . Daca ai o idee, ma intereseaza.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Did67 » 04/05/18, 20:00

A fost o poiană înainte ????

Pentru că astfel de infestări nu sunt banale, chiar dacă apar des!

Nu provoca o criză din cauza unei povești cu fân. Aveam adesea „zone” în grădina noastră de legume, fiecare în felul lui... Și după doi-trei ani, lucrurile s-au schimbat... Soția mea a refuzat multă vreme să arunce deșeurile menajere organice la suprafață și și-a continuat compostarea . .

Pentru larvele de viermi de sârmă (viermi de sârmă), acest lucru nu va schimba nimic! Dă-i jumătate, scoate fânul, măcar pentru a evita această bănuială! Acestea sunt clutch-uri de anul trecut; larvele au eclozat si le este foame!!! Nu au venit în fân.

http://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/taupin.php

La acest nivel de infestare, aș recomanda combaterea biologică cu nematozi (viermi rotunzi paraziți):

https://www.manomano.fr/insecticide-et- ... HNEALw_wcB

La fel și feromonii pentru confuzia sexuală și limitarea depunerii ouălor:

https://www.manomano.fr/insecticide-et- ... id=3014732
0 x
Silhat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/04/18, 14:06
x 1

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Silhat » 05/05/18, 15:15

Bună dimineața.

Pământul meu, inițial, era un câmp cultivat intensiv. După sosirea mea, a fost doar o zonă fără lege lăsată abandonată cu două sau trei treceri ale oribilei motoare în timp de 10 ani.

Cealaltă jumătate a mea nu incriminează paiele pentru viermi de sârmă, ea se închină doar pe zeul Round up... și nu m-aș mira mai mult dacă aș afla că a recuperat un stoc de defoliant din războiul din Vietnam. : Cheesy:. Voi arunca o privire la produsele pe care le mentionati, poate asta va ajuta la limitarea daunelor pentru anul viitor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de guibnd » 05/05/18, 16:02

didier, opreste-ma daca gresesc dar nu sunt viermii astia, viermi de sarma, pe care ii prindem cu cativa cartofi taiati in doi pe care ii punem in pamant si in fiecare zi, venim sa-i ridicam pe cei care sunt in ea sa-i stergem. ?
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 399