Ciuperci?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
coastă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/04/18, 18:04
Locul de amplasare: Elveția

Ciuperci?




de coastă » 24/04/18, 18:36

Ciuperci?
Bonjour à tous,

Nou în acest sens forum, Urmăresc cu sârguință comentariile și sfaturile valoroase. Am o problemă în grădina mea de legume, un loc blestemat în care am plantat acum câțiva ani două plante de coacăze care au murit în scurt timp. Am schimbat solul, am pus gunoi de grajd și am plantat trei plante de zmeură care au murit încet ... mucegăite.
În prezent, această mică zonă se află sub un strat de BRF și fân. A supraviețuit doar un singur zmeură și îmi pasă de el!

Aș adăuga că locuiesc în Elveția, pe malul lacului Geneva și sunt la o altitudine de 415 m.
Vă mulțumesc anticipat pentru contribuțiile dvs., aș dori să înțeleg dacă pot face ceva. Nu îndrăznesc să pun nimic ca produs, ca tine, această mică lume trebuie să treacă fără chimie.

De asemenea, trebuie să îi mulțumesc foarte mult lui Didier pentru carte, videoclipuri și sfaturi, este minunat! Am învățat multe și învăț mai multe în fiecare zi. Vă mulțumesc și vouă.
Costa
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ciuperci?




de Did67 » 25/04/18, 07:46

Este dificil de pus un diagnostic. Practic, unul dintre cele două lucruri:

a) Sau există într-adevăr o ciupercă parazită, care este cauza morții. Pentru că există, chiar dacă putem presupune că un sol viu „se curăță”. Poate dura ceva timp ...

În acest caz, locația este imperativă? (fără loc în altă parte ????) Pentru că altfel, aș schimba locul, mergând cu câțiva metri sau zece metri mai departe.

b) Sau dezvoltarea ciupercii este doar descompunerea complet normală a unei plante lemnoase (din lemn), care se descompune sub acțiunea ciupercilor. Și ar trebui să știm de ce mor arbuștii așa!

Putem exclude prezența șobolanilor aluniți care au roșit rădăcinile de jos ??? Pentru că „ucid” un copac de 3 sau 4 ani - au ucis câțiva în casa mea; toate rădăcinile sunt mâncate. Vedem „molehills”, ne gândim la alunițe, dar acestea sunt șobolanii aluniți, obișnuiți cu marginile pădurii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ciuperci?




de Did67 » 25/04/18, 07:55

Costa a scris:.... este de top! ...
Costa


A, sunt doar niște cunoștințe și o mică ordine de idei ... [„Puneți-vă ideile în ordine și mizeria din grădina de legume - și nu invers!”]

[Vai, zeitgeistul este mai mult ceea ce eu numesc „gânduri religioase”, la care „aderăm” pentru că „credem” ... De parcă ar fi fost necesar să se umple un gol lăsat de prăbușirea altor gânduri religioase: creștinism, marxism , Maoismul ... o fac prost în ... știință! Timp de aproximativ 3 ani, am ascuns că sunt agronom - de teamă că ideile mele nu vor fi îndreptate împotriva acestui fapt!]
0 x
coastă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/04/18, 18:04
Locul de amplasare: Elveția

Re: Ciuperci?




de coastă » 25/04/18, 08:53

Mulțumesc Didier pentru că mi-ai răspuns atât de repede.

De fapt, îmi este, de asemenea, dificil să înțeleg ce face ca cele trei plante ale mele de zmeură să fie clamate și nu pe cea care mi-a rămas. Pentru aceasta, cred că trebuie să fie un soi vechi dat de un prieten grădinar, o zmeură dură, niciodată bolnavă.
Grădina mea fiind mică, nu am loc pentru alte zmeură. Poate voi lua o tăietură sau două și le voi planta în acea zonă, doar pentru a vedea.

Pe de altă parte, acum patru ani, a trebuit să tai un măr bătrân roșiat de furnici, poate că mai sunt niște rădăcini putrezind frumos sub pământ. Interesant este că la doar doi metri de această zonă blestemată, noul meu măr merge foarte bine, acum este în floare.

Vololii abundă în casa mea, încă n-am prins, în ciuda capcanelor.

Văzând ultimul dvs. videoclip, mi-a apărut o întrebare despre usturoi. Nu spunem că le plac solurile ușoare? Cum le plantați, ca șalotele și ceapa într-o gaură mică?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ciuperci?




de Did67 » 25/04/18, 14:05

Costa a scris:
Poate voi lua o tăietură sau două și le voi planta în acea zonă, doar pentru a vedea.




În mod normal, de îndată ce este bine stabilit, va sorbi: emite rădăcini laterale, pe care vor apărea plante noi, pe care trebuie doar să le desprindeți și să le replantați în altă parte ... Zmeura este natural invazivă. În fiecare an, sute și sute de picioare sunt victime ale cositoarei mele pentru a menține traficul între rânduri!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ciuperci?




de Did67 » 25/04/18, 14:07

Costa a scris:... despre usturoi. Nu spunem că le plac solurile ușoare? Cum le plantați, ca șalotele și ceapa într-o gaură mică?


A trecut mult timp de când nu ascult „spunem asta ...”.

Exagerând cu greu, dimpotrivă, dacă „spunem asta ...”, fac contrariul. Din moment ce omul masacrează mai întâi totul și apoi repară, normal că lucrează invers!

Acestea fiind spuse, de fapt, solurile grele și foarte umede, unde apa stagnează, pot cauza probleme ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ciuperci?




de Did67 » 25/04/18, 14:10

Costa a scris:
Pe de altă parte, acum patru ani, a trebuit să tai un măr bătrân roșiat de furnici, poate că mai sunt niște rădăcini putrezind frumos sub pământ. Interesant este că la doar doi metri de această zonă blestemată, noul meu măr merge foarte bine, acum este în floare.



Din nou, mă îndoiesc că furnicile vor „tăia” un măr ... Au venit în continuare?

Dar de ce să numim acest loc un loc blestemat cât trăiește ???? Într-o pădure naturală, așa se întâmplă: cel mai vechi copac, cel mai mare, mai devreme sau mai târziu se prăbușește; lemnul său se descompune; alții, mai tineri, îi iau locul ... Este „firesc” !!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ciuperci?




de Did67 » 25/04/18, 14:14

Costa a scris:
Vololii abundă în casa mea, încă n-am prins, în ciuda capcanelor.



Sunt aceste „vii terestre” (numite „șobolani aluni”)? Formează peste tot molehills și galerii subterane.

Ce capcana ???

Cu capcanele de ghilotină de tip Topcat sau Supercat, este esențial, după ce le-ați plasat peste tunel, să sigilați în jur. În caz contrar, la cea mai mică rază de lumină, șobolanul aluniță încearcă să înfunde gaura împingând murdăria în fața ei. Provoacă un declanșator fals: pământul este cel care declanșează. Găsim capcana plină de pământ ...
0 x
coastă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 24/04/18, 18:04
Locul de amplasare: Elveția

Re: Ciuperci?




de coastă » 25/04/18, 16:23

Bună ziua,

Șobolani aluniți.
Da, aceștia sunt șobolani aluni, mi-au mâncat deja echinaceea, mătura. Fac movile și galerii. Mi se pare greu să le spăl, pentru că sunt foarte deștepți, nu le pot vedea sub fân, frunze moarte etc. Undeva în asta forum ai scris că le-a plăcut pătrunjelul și tocmai l-am plantat chiar lângă dale de-a lungul peticului meu de legume ... (Am galerii de vole sub dale ... ouch). Cred că de sub dale traversează legumele și se prăbușesc pe panta terasamentului meu. Panta este foarte pronunțată, interven cât mai puțin posibil. Panta este slab întreținută, ierburi, forsitii ale fostului proprietar, euforbii, maci, flori de câmp, margarete, salvie, tanaise.
Nu am pisică, locul unde locuiesc este prea periculos pentru animale, casa mea este mărginită de două drumuri, dintre care unul este foarte aglomerat.

Topcat, foarte eficient ca o capcană, pentru a se manipula cu mănuși în timpul instalării și pentru a se apropia ușor de locul în care urmează să sapi. Pun în evidență acest lucru cu un ac de tricotat cu vârful colorat. Da, trebuie să aveți grijă să întunecați împrejurimile capcanei.

Bătrânul măr.
Și-a făcut viața ca un măr. Trunchiul său părea gol și produce mere numai pe o ramură.

Zmeura.
Pentru moment este aproape de șalotă, voi aștepta sezonul potrivit pentru butași. Răbdarea și durata ...

Usturoi.
Solul meu este argilos, usturoiul plantat anul trecut nu a dat nimic. De aici și întrebarea mea.

Vă mulțumim din nou pentru urmărire. Și în sfârșit este bine, nu mă voi plânge!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ciuperci?




de Did67 » 25/04/18, 18:36

Costa a scris:
Nu am pisică, locul unde locuiesc este prea periculos pentru animale, casa mea este mărginită de două drumuri, dintre care unul este foarte aglomerat.



Din păcate, pisicile, câinii, rapitoarele sunt foarte ineficiente. Șobolanii-cârtiță circulă sub acoperire, nu-și scot nasul ... Am avut pisici, un câine ... Și-a petrecut timpul săpat, a avut tendinită și a șchiopătat și a prins doar unul sau doi!

Se pare că pot ieși noaptea, să adune fructele căzute și să le aducă în galeria lor. Acolo, un rapitor nocturn poate avea o șansă ... ???

Așa că prind.

Am un test în desfășurare pentru a verifica dacă tortul cu ricin este într-adevăr, așa cum sa spus pe mai multe site-uri, eficient.

Dacă nu, pătrunjel sau anghinare sau țelină ca plante martirice, pentru a le atrage; a pierde puțin; dacă este atacat, înlocuiți-l cu o capcană Topcat și se prăbușesc înăuntru ca nebuni!
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103