Îmbunătățirea eficienței unei sobe hidraulice cu peleți (EcoTherm Thermorossi H2O)

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Îmbunătățirea eficienței unei sobe hidraulice cu peleți (EcoTherm Thermorossi H2O)




de Did67 » 16/05/18, 12:48

Nu-mi mai amintesc detaliile, dar da, depozitarea solvenților în camera cazanelor, asta a fost suficient, mi se pare!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Îmbunătățirea eficienței unei sobe hidraulice cu peleți (EcoTherm Thermorossi H2O)




de Christophe » 16/05/18, 13:08

Prin urmare, poluarea aerului „nano” ar putea duce la aceste rezultate?

Ok, asta mi se potrivește ca explicație ...

Este poluare homeopatică : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Îmbunătățirea eficienței unei sobe hidraulice cu peleți (EcoTherm Thermorossi H2O)




de Ahmed » 16/05/18, 14:29

Îmi amintesc că am observat o astfel de colorație pe barele din fontă (formând o rețea) ale vetrei inversate a unui cazan pe lemne. Este oarecum același caz, deoarece „arcurile” dvs. (în realitate spirale) sunt supuse unor temperaturi ridicate (în prezența oxigenului), fără posibilitatea schimbului de căldură către o sursă rece.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Îmbunătățirea eficienței unei sobe hidraulice cu peleți (EcoTherm Thermorossi H2O)




de Philippe Schutt » 27/12/18, 22:27

În acest loc avem o căldură puternică, cred că ajungem la roșu închis și, pe măsură ce arderea se face în exces de oxigen, metalul se oxidează. Aceste arcuri sunt uneori realizate din oțel inoxidabil.
Care este fumul dvs. T ° înainte și după asamblare?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 348