O luncă vegetală?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 22/05/18, 16:16

Julienmos a scris:
Când să fân, acesta conține încă un procent mare de fibre, mai mult decât în ​​compost?

deșeurile menajere trebuie să fie un pic ca tunderea unui gazon, nu? (conținut de apă, conținut de azot, sărăcie în fibre ...)


1) Nu „Compost” este o mulțime de „materie organică intermediară”. La microscop, acestea sunt încă fibre. Grav deteriorat. Parțial demontat, desigur. Dar sunt încă molecule mari, fiind distruse.

Aceasta este celebra dezbatere despre ce este humusul (de care am tratat în cartea mea).

Desigur, depinde de „ce compost”. Între compost proaspăt, compost copt, compost prea copt, acesta variază ...

Dar pentru a fi convins de „sărăcia” composturilor, relativ la felRețineți că ceea ce este vândut în general în pungi ca „sol universal” este produsul compostării deșeurilor noastre verzi de pe platformele de compostare. Desigur, este mai bogat decât cartonul, rumegușul sau paiul!

Printre horticultori, cu tabelele de maree, acestea asigură fertilizarea cu apă. Plantele lor sunt frumoase, de culoare verde închis.

Acasă, fără asta, plantele sunt ... galbene și galbene! Dacă vrei, o să fac poze pentru tine. Dar probabil că ați știut cu toții asta!

NB: Multe dintre aceste „soluri de ghiveci” sunt, de asemenea, îmbogățite cu îngrășăminte (citiți etichetele de pe spate și veți fi greu de găsit fără!).

CQFD! Știu, un mit care se prăbușește!

2) Mai mult sau mai puțin. Evident, depinde de ce ai pus în ea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: O pajiște de legume?




de Julienmos » 22/05/18, 16:26

Did67 a scris:NB: Multe dintre aceste „soluri de ghiveci” sunt, de asemenea, îmbogățite cu îngrășăminte (citiți etichetele de pe spate și veți fi greu de găsit fără!)


da, și acesta este motivul pentru care ridichile mele, de exemplu, așa cum se întâmplă prost în solul grădinii mele, ezit totuși să le semăn în sol de grădinărit pur, pentru că mă tem că această îmbogățire în îngrășăminte despre care vorbiți voi, provoacă un conținut prea mare de nitrați în ridichile obținute! ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: O pajiște de legume?




de Julienmos » 22/05/18, 16:52

Did67 a scris:
Julienmos a scris:
Când să fân, acesta conține încă un procent mare de fibre, mai mult decât în ​​compost?



1) Nu „Compost” este o mulțime de „materie organică intermediară”. La microscop, acestea sunt încă fibre. Grav deteriorat. Parțial demontat, desigur. Dar sunt încă molecule mari, fiind distruse.


bineînțeles, am uitat încă o dată să mă gândesc la asta ... deoarece la fel ca lemnosul, fibrosul este cel mai lent de degradat, așa că este normal ca o mare parte din acesta să rămână în compost.

Compostul este adesea adăugat atunci când se plantează legume gourmet, cum ar fi dovleci, roșii etc., în credința că poate se obține un efect de „impuls”, dar, prin urmare, ar fi mai degrabă opusul, și anume o acțiune lentă, o eliberare treptată de nutrienți .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 22/05/18, 17:27

Și aici, să ne calificăm: este întotdeauna o contribuție.

Cu siguranță, procesul de umectare este atât de complex încât este greu de navigat - inclusiv eu:

a) raportul C / N al unui compost este aproape de 15: chiar dacă există încă multă fibră descompunându-se, care nu poate fi asimilat substanțelor humice strict vorbind, azotul pare să fi fost „aprovizionat” în timpul descompunerii unor materiale mai bogate, mai fermentabile ... Deci, chiar dacă mai există fibre, c 'este echilibrat (și chiar puțin mai bun decât fân, din acest punct de vedere)

b) chiar dacă nu este atât de bogat pe cât se crede în general, până la punctul în care este suplimentat cu îngrășăminte, este totuși o contribuție „netă” la rezerva de sol. Nu există nicio discuție acolo. Mai mult decât paie. Mai mult decât carton. Dar mai puțin decât fân (pentru aceeași greutate transportată). Pe scurt, tot ce trebuie să faceți este să transportați suficiente tone și ați terminat. Nu pentru o persoană leneșă!

c) În compost există totul: lucrurile deja complet descompuse, părțile spunând inițial că sunt „verzi” - deci niște minerale gata preparate, dând un efect imediat. Alții în proces de descompunere, care vor fi mineralizați sau complet umidați, mai mult sau mai puțin rapid. Prin urmare, este o modificare care are și un efect fertilizant progresiv, pe măsură ce se transformă, pentru aproximativ 70 până la 75% din DM. Aproximativ 25-30% din substanță uscată va da substanțe humice. Adică aproximativ zece% în comparație cu substanța proaspătă, cea pe care o poartă (prin urmare compostul, nu deșeurile inițiale) [am întâlnit accidental o pungă de sol de ghiveci, una dintre puținele care în analizele sale afișează rata MS : 30%! Am fost foarte generos cu cei 50% ai mei !!!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: O pajiște de legume?




de Julienmos » 22/05/18, 19:17

Did67 a scris:b) chiar dacă nu este atât de bogat pe cât se crede în general, până la punctul în care este suplimentat cu îngrășăminte, este totuși o contribuție „netă” la rezerva de sol. Deci fertilizează. Nu există nicio discuție acolo. Mai mult decât paie. Mai mult decât carton. Dar mai puțin decât fân (pentru aceeași greutate transportată).


mai puțin decât fân ... dar totuși mai rapid decât fânul, care nu s-a descompus încă deloc, sau doar foarte parțial, la interfața sol-fân?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 22/05/18, 19:28

Da, absolut. Pentru cei care doresc să composteze, poate fi bine să-l pună sub fân, ca „materie organică inițială”, mai rapid mineralizată / nitrificată decât fânul și, prin urmare, să limiteze „întârzierea aprinderii” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 22/05/18, 21:30

Did67 a scris: Rămâne faptul că punerea imediată pune imediat probleme. Descompunerea începe în același an, cu două consecințe: „dispariția” fânului care va lipsi și începutul mineralizării care poate merge până la nitrificare. Deodată, grădina noastră „naturală” poate deveni „poluantă”: păcat!


Așa că am plecat prea repede! Pentru dispariția fânului: pot remedia acest lucru adăugând treptat mai mult fân, deoarece am mai mult. Potențialul de lene are o lovitură, dar hei! În plus, vă mulțumesc pentru ideea pietrei de măcinat, încerc să adun o grămadă. Pe de altă parte, voi avea mai puține fibre și, prin urmare, mai puțină umilință ...

Problema mineralizării este o problemă dacă și numai dacă nu există plante care să preia azot.
Cred că am lăsat fânul fără cultură timp de maximum 6 săptămâni pe niște paturi de flori, este suficient pentru levigarea nitraților, având în vedere protecția prin grosimea baldachinului. Aș fi putut să plantez imediat după ce am pus capacul (?) Dar era prea devreme. Dacă vreau să cred că izentrop, tipul meu de sol argilos trebuie să fi contribuit la conservarea azotului ...
Dacă suntem în paturi de flori relativ înguste ca mine, aleile cu iarbă nu „repară” acest azot? Pentru cei care au role, poate este posibil să lase găuri în capac?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 22/05/18, 22:29

Nu, nu, nu este acolo! La sfârșitul iernii, bacteriile sunt în congelator !!!

În toamnă poate apărea problema. Tot acel fân pe loc. Solul cald care rămâne cald sub fân. Umiditatea care se întoarce. Nitrificarea explodează dacă nu mai există legume. Iar ploile de toamnă / precipitațiile de iarnă vor trece peste ea și va fi clătirea cea mare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Din acest motiv, nu mă reîncarc după cultivare. Las „buruienile” (cu excepția celor amare) și eventual, dacă este necesar, adaug gunoi de grajd verde (nu leguminoase). Și trec rola de fân între mijlocul lunii ianuarie și mijlocul lunii februarie, când bacteriile se înnodează în congelator ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 23/05/18, 00:17

Bine, dar există o nitrificare în primăvară când solul se încălzește, nitrificare de care pot beneficia plantele ... dacă există. Mă pun întrebarea paturilor acoperite de fân care așteaptă o recoltă pentru care nu este încă sezonul de plantare sau de însămânțare. Dacă înțeleg corect, această nitrificare este mai puțin sau nu poluează pentru că atunci ploile sunt mai puțin abundente și există un risc redus de levigare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 23/05/18, 02:36

De ce nu o leguminoasă?

Iată 3 sau chiar 4 potențiale îngrășăminte verzi care rămân pe pământul meu. Te-ai putea gândi la ele ca la mini-pajiști cultivate, nu?
2018-05-09 16.09.42.jpg
de fasole
(semănat în octombrie și, prin urmare, deja recoltat)

2018-05-22 17.43.07.jpg
muștar (semănat în această primăvară)

2018-05-22 17.51.27.jpg
un amestec de secară / vetică (semănat toamna)
și semințe negre (dreapta, însămânțare spontană)

Întrebarea: care este cea mai judicioasă utilizare a acestor plante pentru partea vegetală?
Dacă sunt încă, văd 2 strategii clar diferite:

1) Vreau să-mi fertilizez pământul "rapid" cu materii azotate mai tinere, care vor beneficia aproape direct de culturile mele și cel mai bun este apoi să tai imediat această floră pentru a o pune pe sol unde a crescut apoi pentru a planta sau a semăna (după x săptămâni?) sau pe o învelitoare de fân pe o altă parcelă (chiar deja cultivată).

2) Vreau să-mi fertilizez solul pe termen lung și să-i promovez umectarea, structura, așa că aștept cât mai târziu posibil, pentru ca plantele să fie întărite în celuloză și substanță uscată. Atunci pot urmări același sfârșit al procesului ca și pentru optica 1.

Știind că aparent învelitoarele mele de fân au fost făcute din ierburi relativ tinere (etapa de direcție), pot să-mi completez învelitoarele de fibre optând pentru soluția 2. Întrebarea rămâne atunci: până când să aștept?

Ce crezi?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 443