O luncă vegetală?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 14/06/18, 17:44

Did67 a scris:Ah, da. Într-adevăr, chiar lichefiază relativ ușor. Am rămas cu reinjectarea gazelor de ardere în sere. Poate că nu oprim progresul, iar cultivatorii de sere oferă luxul „sticlelor de CO2 lichide ”și au devenit clienți ai„ Air Liquide ”.

O căutare pe Google mai departe: într-adevăr, oferta există!

https://industrie.airliquide.fr/aliment ... serres-co2

Și un punct foarte specific pe această temă, pe site-ul web al Ministerului Agriculturii din Canada, îl confirmă:

http://www.omafra.gov.on.ca/french/crop ... 00-078.htm

Așa că am totul greșit la acest punct.

[Rețineți că, în cazul serelor etanșe, în Canada, CO2 ar eșua foarte repede, având în vedere conținutul foarte redus de aer. Așadar, întrebarea este, ce nivel stabiliți - dacă restabiliți valoarea naturală sau aproximativ 0,04% sau 400 ppm sau dacă împingeți spre 1, pentru a crește randamentul. Cu consecințele menționate.]

CO2 lichidul este ceea ce găsim în toate stingătoarele de gaz, deci nimic nou, după injectarea de CO2 cultivarea plantelor este un mare clasic în acvarii
deci pentru tomate sau mai general pentru sere da de ce nu, că toate ratele se prăbușesc, normal, umflați o legumă în flotă, ei bine, avem un efect de diluare
nu este rău pentru sănătatea dumneavoastră ca proces, ci doar cum puteți vinde mai mult, în detrimentul gustului și calității nutriționale,
raport despre roșiile cherry, între organice în sol deschis și seră, un factor de 6 până la 9 în producția de sol la hectar, totul este spus
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 14/06/18, 20:03

Da. Procesul de lichefiere nu îmi este necunoscut. Dar, având în vedere prețul stingătoarelor (am cumpărat unele într-o viață profesională anterioară!), Am considerat că este prea scump să-l „pulverizez” ca îngrășământ.

Fotosinteza este un mecanism de flux hipertens în ceea ce privește CO2 : un stoc „circulant” de 400 ppm în atmosferă (chiar dacă asta face tonaje impresionante) în care plantele „ating” permanent pentru a produce materie organică. Și acel om și ceilalți heterotrofi se grăbesc să înlocuiască ...

Acolo unde putem „închide” plantele în sere închise, tentația este minunată să le „spike” furnizând mai mult de 400 ppm ... Cu riscul de a dilua elementele utile, desigur.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 14/06/18, 20:49

Did67 a scris:Da. Procesul de lichefiere nu îmi este necunoscut. Dar, având în vedere prețul stingătoarelor (am cumpărat unele într-o viață profesională anterioară!), Am considerat că este prea scump să-l „pulverizez” ca îngrășământ.

Fotosinteza este un mecanism de flux hipertens în ceea ce privește CO2 : un stoc „circulant” de 400 ppm în atmosferă (chiar dacă asta face tonaje impresionante) în care plantele „ating” permanent pentru a produce materie organică. Și acel om și ceilalți heterotrofi se grăbesc să înlocuiască ...

Acolo unde putem „închide” plantele în sere închise, tentația este minunată să le „spike” furnizând mai mult de 400 ppm ... Cu riscul de a dilua elementele utile, desigur.

Ei bine, costul este proporțional cu creșterea ratei, 400 ppm este ridicol ca o rată, așa că pe o seră de 100m lungime 4m înălțime și 6m lățime, avem un volum de 2400m3 este 1m3 CO2 aproximativ, pentru 400 ppm, ceea ce face aproximativ 2 kg de CO2 echivalentul unui extinctor mic, pentru a dubla rata CO2
jocul merită, prin urmare, cu siguranță lumânarea
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 14/06/18, 21:07

Da, nu mă îndoiesc! Altfel, n-ar face! Chiar dacă este în fiecare zi !!!

Ceea ce spuneam este că eu credea că ar fi prohibitiv în această formă. Am gresit.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: O pajiște de legume?




de Ahmed » 14/06/18, 21:42

Nu gazul este scump, ci ambalarea și operația de încărcare (în cazul stingătoarelor).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 15/06/18, 09:02

În cazul lichefierilor, în general, este energia de răcit și pusă sub presiune, în cazul gazelor „abundente”, cum ar fi CO2 sau azot ... Pentru alții, mai rar, este distilarea separării lor. Și, desigur, puritatea dorită (gaze medicale) ...

Acolo, de fapt, este ușor. CO2 lichefiază destul de ușor, la o presiune destul de scăzută și la o temperatură nu prea scăzută. Imi imaginez ca pleaca de la gazul colectat in "fermentatoare" pentru a nu fi nevoit sa-l extraga si sa-l concentreze din aer ???
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: O pajiște de legume?




de olivier75 » 15/06/18, 10:29

bonjour,
Mi se pare că CO2 este recuperat și în gazele de ardere ale cazanelor mari cu napolitane.
Măslin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 27/06/18, 09:35

De 10 zile pictura din grădina mea s-a întunecat. După lunga vreme umedă, vremea a trecut brusc la o vreme lungă și uscată, cu cer albastru însorit și temperatura aproape zilnic depășind 30 de grade. Rezultate în principal pe frunziș:
2018-06-26 09.03.16.jpg
fizica
2018-06-26 09.20.50.jpg
dovleac
2018-06-26 09.03.39.jpg
pepene galben
2018-06-26 09.05.12.jpg
castravete
2018-06-26 09.25.10.jpg
rădăcină de țelină

Cred că sunt doar arsuri, ca arsurile solare! Sau o boală? Acoper plantele sensibile.
Dar cea mai gravă este boala care mi-a lovit pdt-ul. Aparent o mucegai, fotografii de urmat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: O pajiște de legume?




de guibnd » 27/06/18, 10:02

acasă, frunzele de busuioc din exterior s-au înnegrit și s-au uscat (ca planta dvs. din fotografia nr. 1), busuiocul din seră se descurcă bine.
castraveții vegetează, dar cucusul face adesea acest lucru după transplant, vegetează o perioadă și apoi decolează dintr-o dată.
dar tu acolo, pare să sufere, devine galben, chiar putrezește ...
a fost multă ploaie, acum foarte fierbinte și dodgy mare și au fost câteva nopți destul de răcoroase acum câteva zile (la 6 ° C acasă, nu știu dacă ați fost lovit în Gironde)
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 27/06/18, 14:13

Da, este posibil, deși nu am mijloacele necesare pentru a măsura / înregistra aceste temperaturi.
În orice caz, iată imaginile pdts:
2018-06-27 09.49.41.jpg
2018-06-27 09.49.34.jpg

Problema este că suntem doar la jumătatea timpului de cultivare !! Mă tem de o devastare a grădinii mele, mai ales că, în mod evident, sunt afectate și roșiile (aceeași ciupercă):
2018-06-27 11.31.58.jpg
2018-06-27 09.53.01.jpg
Pe aceste două fotografii făcute în această dimineață în jurul orei 11:30 putem observa ultimele picături de apă de gutare pe frunzele superioare, precum și atacurile ciupercii pe frunzele inferioare. Așa cum am spus în altă parte, bănuiesc că acest fenomen de guturație este un factor care agravează riscurile de contaminare cu mucegai în același mod ca condensarea. Acest lucru pare confirmat pentru roșie. Nu știu dacă pdt este o plantă vasculară (care permite gutarea), în orice caz nu am observat-o pe ea ..
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 310