O luncă vegetală?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 28/06/18, 16:25

Observații asupra anumitor plante uscate:
2018-06-28 09.13.51.jpg
pepene galben
Vedem că tulpina a fost uscată doar parțial. Același lucru pe altă legumă:
2018-06-28 09.50.28.jpg
țelină
Îmi imaginez că acesta este un efect cumulativ al melcilor care au zgâriat tulpina în acest loc care s-a trezit slăbit și uscat de soare... Dar ce părere aveți?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 28/06/18, 16:30

Hopa ....

Câte plante ai din fiecare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 29/06/18, 16:39

nico239 a scris:Hopa ....

Câte plante ai din fiecare?
Sunt în principal cei 2 sau 3 pepeni... La țelină este mult mai puțin grav (una sau două plante dar doar 1 sau 2 frunze)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 30/06/18, 02:03

a fi chafoin a scris:
nico239 a scris:Hopa ....

Câte plante ai din fiecare?
Sunt în principal cei 2 sau 3 pepeni... La țelină este mult mai puțin grav (una sau două plante dar doar 1 sau 2 frunze)


Am vrut să spun câte touchdown-uri din toate....

Dacă este 2 din 20, după părerea mea, nu ai de ce să-ți faci griji

Daca este 2 din 2 nu este la fel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 30/06/18, 21:19

Adică 2 din 3 pepeni și 1 din 8 țelină
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 02/07/18, 00:41

E mai enervant pentru pepeni... asta e sigur : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 09/07/18, 00:25

Tunderea tomatelor și fenocultura
O mica observatie cand imi tund rosiile am observat ca de la baza bazei pleaca copaci intregi, situat sub fan! De stil:
2018-07-08 21.57.26.jpg
După cum putem vedea, există chiar și smocuri frumoase de rădăcini secundare:
2018-07-08 21.58.00.jpg
2018-07-08 21.58.00.jpg (473.77 KiB) Consultat de 3712 ori

:şoc: Așa că mă întreb dacă a fost o idee bună să eliminați aceste „respinge”! :şoc:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 09/07/18, 09:00

a fi chafoin a scris:Tunderea tomatelor și fenocultura
O mica observatie cand imi tund rosiile am observat ca de la baza bazei pleaca copaci intregi, situat sub fan! Like: 2018-07-08 21.57.26.jpg După cum putem vedea, există chiar și smocuri frumoase de rădăcini secundare: 2018-07-08 21.58.00.jpg
:şoc: Așa că mă întreb dacă a fost o idee bună să eliminați aceste „respinge”! :şoc:

Și eu încep să-mi pun întrebarea.
să aibă mai multe buchete de flori pe mai multe ramuri și astfel să aibă mai multe fructe în același timp la începutul sezonului, sau să împrăștie producția lăsând să crească o ramură principală cu mai multe buchete de flori, cu riscul ca ultimele buchete să nu cedeze orice din cauza apariției bolii târzii, toate acestea implică un comportament diferit al plantelor de tomate, deci material diferit, deci de studiat
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: O pajiște de legume?




de a fi hafen » 09/07/18, 16:54

Moindreffor a scris:să aibă mai multe buchete de flori pe mai multe ramuri și astfel să aibă mai multe fructe în același timp la începutul sezonului, sau să împrăștie producția lăsând să crească o ramură principală cu mai multe buchete de flori, cu riscul ca ultimele buchete să nu cedeze orice din cauza apariției bolii târzii, toate acestea implică un comportament diferit pentru plantele de tomate
Mi-am schimbat tehnica de tăiere destul de mult în ultimii 5 ani. La început nu făceam cu greu nicio tăiere (nu vrei să rănești tălpile!) și m-am trezit nevoită să fac construcții absurde pentru a-mi susține picioarele care luau dimensiuni incredibile. In plus, acesti primi ani au fost catastrofali din punct de vedere al mucegaiului, asa ca cu frunzisul pe care l-am lasat sa explodeze, nu va spun! Puțin câte puțin am revenit la o dimensiune mai mare fără ca aceasta să fie sistematică: o fac puțin în funcție de vânt : Cheesy: Cred că ambele abordări sunt valabile: cu una avem poate fructe mai mari, dar în cantitate mai mică.
Cred că acest lucru este legat și de distanța dintre picioare. Deoarece azi plantez foarte strans (poate prea mult: 30-40cm max intre picioare), in general imi duc picioarele pe 1 sau 2 suvite dar daca avem spatiu putem tunde mai putin.
Ce vrei să spui despre hardware diferit?

Întrebarea mea inițială a fost cu privire la aceste rădăcini care fac rădăcini în fân: ați observat mai multe aceste rădăcini secundare pe fundul plantelor de tomate, datorită fânului?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 09/07/18, 17:09

a fi chafoin a scris:
Moindreffor a scris:să aibă mai multe buchete de flori pe mai multe ramuri și astfel să aibă mai multe fructe în același timp la începutul sezonului, sau să împrăștie producția lăsând să crească o ramură principală cu mai multe buchete de flori, cu riscul ca ultimele buchete să nu cedeze orice din cauza apariției bolii târzii, toate acestea implică un comportament diferit pentru plantele de tomate
Mi-am schimbat tehnica de tăiere destul de mult în ultimii 5 ani. La început nu făceam cu greu nicio tăiere (nu vrei să rănești tălpile!) și m-am trezit nevoită să fac construcții absurde pentru a-mi susține picioarele care luau dimensiuni incredibile. In plus, acesti primi ani au fost catastrofali din punct de vedere al mucegaiului, asa ca cu frunzisul pe care l-am lasat sa explodeze, nu va spun! Puțin câte puțin am revenit la o dimensiune mai mare fără ca aceasta să fie sistematică: o fac puțin în funcție de vânt : Cheesy: Cred că ambele abordări sunt valabile: cu una avem poate fructe mai mari, dar în cantitate mai mică.
Cred că acest lucru este legat și de distanța dintre picioare. Deoarece azi plantez foarte strans (poate prea mult: 30-40cm max intre picioare), in general imi duc picioarele pe 1 sau 2 suvite dar daca avem spatiu putem tunde mai putin.
Ce vrei să spui despre hardware diferit?

Întrebarea mea inițială a fost cu privire la aceste rădăcini care fac rădăcini în fân: ați observat mai multe aceste rădăcini secundare pe fundul plantelor de tomate, datorită fânului?

tatăl meu făcuse un sistem de miză cu 4 stâlpi pe rand și bare lungi care traversau întregul rând, astfel încât să-l poată lega longitudinal și vertical cu sistemul nostru de miză unică. Nu pot face decât vertical, așa că pierd o dimensiune care în mica mea gradina este mai degraba un punct prost

lastarii sub fan, da de ce sa nu ii tin, de fapt voi incerca anul viitor sa am buchete florale, mai aproape de pamant, sa pot sa imi plantez rosiile mai devreme si sa duc piciorul pe mai multe crengi sa am fructe mai devreme sa incerc. pentru a trece înaintea bolii târzii
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 391