Luptați împotriva melcilor!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de Julienmos » 30/05/19, 13:29

Did67 a scris:Dacă vă plimbați, aruncați o privire la casele cu „încadrare” a ferestrelor de acoperiș sau a hornurilor de cupru. Și o veți vedea imediat. Mai jos, este curat. Alături, este plictisitor și gri!


Aveam un acoperiș acoperit cu șindrilă, cu clapete de ventilație nu în cupru, ci în zinc (acest gen acolo http://www.lagence-dating.fr/ventilatio ... ise-54222/

și dacă îmi amintesc bine, aceste șindrile erau mult mai „curate” și în aval de ușile pentru pisici ...
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de olivier75 » 30/05/19, 13:56

bonjour,

Anul acesta melcii nu sunt problematici acasă, în oricare dintre grădinile de legume, sunt acolo, fac puține daune letale; feramolul rămâne închis pentru moment.
Vremea destul de blândă oferă plantelor un pic mai mult avantaj ....
Am pus deoparte burlanele de cupru pentru a proteja cele mai vulnerabile plante, tăindu-le la capătul unei duzini de cm și rotind marginea către margine sau protejându-l cu o țeavă tăiată în lungime, dar, în ciuda invaziei din primăvara trecută, daunele au fost minime, încă nu am făcut-o.
Cu toate acestea, ar fi necesar pentru cele mai atractive soiuri, cum ar fi castravetele armean.
Olivier.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de izentrop » 30/05/19, 15:25

olivier75 a scris:Cu toate acestea, ar fi necesar pentru cele mai atractive soiuri, cum ar fi castravetele armean.
Am plantat câteva dovlecei în pajiște și în timp ce au atacat frunzele tinere, este în regulă, dar pentru a le împiedica să ciugulească tulpinile, le-am înconjurat cu puțină cenușă de lemn. Nu văd crupuri mari, ci mici cenușii și melci mici ... Vom vedea dacă este eficient.

Am mai multe daune cu iepurii europeni. Altfel, ceapa din mijlocul urzicilor nu pare să-i intereseze pe aceste doamne, pe de altă parte, n-aș fi crezut warren-urile, dar mi-au dat jumătate ... Un iepuraș cu ceapă mică, nu trebuie să fie dezgustător : Wink:
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de phil53 » 31/05/19, 19:00

La fel, tocmai mi-am tăiat a 6-a salată în 3/4 de metri pătrați protejat de gardul electric. Pentru prima dată am avut zece melci mici despre care bănuiesc că s-au născut acolo. Gardul funcționează, nu am verificat trecerea de sub foaie și nici peste sârmă.
Pentru salatele mari nu contează, dar pentru o semi poate fi catastrofală.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de izentrop » 31/05/19, 20:10

Ți-au prefăcut gardul, ticăloșii. : Wink:

În salatele din sera mea, am și câteva mici de culoare gri, dar până acum nu sunt daune mari. Au fost mici la început. acum că salatele sunt terminate, sunt ceva mai mari. Ouă care erau în pământ sau în solul de ghiveci, probabil.
Poate provin și din compostul pe care l-am amestecat cu solul în această iarnă. cine știe ?

Acest compost a fost benefic pentru solul meu, care a devenit gri, în timp ce solul meu este de obicei foarte greu. : Wink:
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de VetusLignum » 01/06/19, 12:15

Cred că unele păsări (poate corbi) sunt foarte atrase de fosfatul feric. Alte experiențe în această direcție?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de Did67 » 01/06/19, 22:08

Această opinie ANSES:

Fosfatul feric are o toxicitate orală acută redusă pentru păsări. Toxicitatea fosfatului feric a fost determinată din studiile de toxicitate efectuate cu două preparate conținând fiecare 1% și 3% fosfat feric. LD50 corespunzătoare sunt mai mari decât dozele maxime testate de 2000 mg preparat / kg greutate corporală și respectiv 5000 mg preparat / kg greutate corporală

https://www.anses.fr/en/system/files/DIVE2008ha1370.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de a fi hafen » 01/06/19, 23:14

Da, nu mă întorc la această opinie despre care vorbisem anul trecut (sau este alta?), Care datează din 2008 și care a fost sponsorizată de „partenerul” SLUXX. Râd. Doar pentru înregistrare, autorul raportului este un înalt funcționar care a trecut prin Ministerul Tranziției Ecologice înainte de a fi angajat brusc în sectorul privat din lumea automobilelor.

Ca să mă întorc la melci, am fost în grădină în această seară (după 2 zile de cagnar) și ... aproape nu mai sunt melci vizibili! În multe locuri frunzele cartofilor erau uscate. Nu știu poate că va trebui să așteptați un pic mai târziu, când temperatura scade pentru a vedea umiditatea ... și melci!? Cu toate acestea, plantele par să se descurce bine ... atâta timp cât durează!
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de VetusLignum » 02/06/19, 01:01

VetusLignum a scris:Cred că unele păsări (poate corbi) sunt foarte atrase de fosfatul feric. Alte experiențe în această direcție?


Voi spune ce s-a întâmplat cu mine.
Vineri seara, voi planta 1 planta de dovlecei, 1 planta de dovleac și 2 plante de roșii.
Plantele de roșii au fost introduse suficient de adânc (pentru că îngrop tulpina) și așez în jurul plantelor un cilindru tăiat pe o sticlă de apă de plastic de 2 litri, pentru a proteja planta. Am pus câteva granule de fosfat feric (marca Slug Clear Extra) în jurul plantei.
Sâmbătă dimineață, îmi găsesc cele două plante de roșii și planta de dovleac dezrădăcinate. Una dintre plantele de roșii era la câțiva centimetri distanță.
Cilindrul de plastic nu se mișcase, dar în interior era curat și nu mai exista o granulă de fosfat feric.
Acesta este motivul pentru care cred că unele păsări (mă gândesc la corbi, pentru că a fost încă nevoie de forță pentru a dezgropa plantele mele) o iubesc.
De asemenea, am observat că granulele mele au dispărut foarte repede.
Dar poate este doar o marcă proastă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de Did67 » 02/06/19, 08:46

a fi chafoin a scris:Da, nu mă întorc la această opinie despre care vorbisem anul trecut (sau este alta?), Care datează din 2008 și care a fost sponsorizată de „partenerul” SLUXX. Râd. Doar pentru înregistrare, autorul raportului este un înalt funcționar care a trecut prin Ministerul Tranziției Ecologice înainte de a fi angajat brusc în sectorul privat din lumea automobilelor.


Aproape toate datele de toxicologie pe care le-am obținut din fișiere în vederea unei autorizații de introducere pe piață (AMM).

Un funcționar care scrie un raport angajează serviciul - am fost funcționar public: avem întotdeauna un șef !!! Deci nu scrieți nimic, chiar dacă puteți influența ceea ce este scris.

Suntem acolo în opinii și toată lumea este liberă. Este doar a mea.

De mulți ani, „povara” măsurării acestor date de toxicologie a revenit în totalitate producătorului care solicită autorizația de introducere pe piață. Uneori, laboratoarele fac acest lucru la cererea producătorului. Protocolul este codificat la nivel european, de unde și faptul că testăm pe un anumit număr de specii precise și la doze stereotipe (2 mg / kg greutate corporală, de exemplu).

La fel se întâmplă și cu drogurile.

Sau autocertificarea CE a tuturor dispozitivelor, jucăriilor, etc ... ar trebui să garanteze că sunt sigure. Uită-te la sfârșitul unei notificări, ai semnătura managerului producătorului care îi angajează cutia. Acest lucru nu a fost controlat niciodată într-o structură independentă sau publică!

Desigur, acest lucru este criticabil. Este o alegere a societății în care am decis să nu facem acest lucru în laboratoarele publice, ceea ce ar fi foarte scump în taxe și taxe - astfel încât s-ar face o mulțime de veste galbene, luni, marți, miercuri etc !! !

Cu toate acestea, există unele garanții, controalele fiind efectuate de către autoritățile diferitelor țări europene, prin „eșantionare”. Există, de asemenea, cercetători independenți care fac cercetări privind toxicitatea, impactul asupra faunei sălbatice etc. etc. Din fericire, există încă cercetări „gratuite” pe probleme de mediu. Cu cercetătorii foarte pasionați de „buzz”, prin publicații, deoarece le permite să atragă finanțare. Deci, rezultatele total nebunești s-ar observa rapid. Și apoi există jurnalism de investigație precum câteva reviste cărora le-ar plăcea rezultatele nebunești pentru a crea un buzz ...

Deci, chiar dacă uneori este deschis criticilor, chiar dacă anumite cifre evoluează cu timpul și observația (azbestul nu a fost imediat cunoscut ca cancerigen, atunci faptul a fost ascuns de producători etc.) . dar am ajuns să știm), nici nu este „orice”.

În prezent, nu există „fraze de risc” și nici acuzații despre care știu din partea „ecologiștilor”, LPO etc. pentru fosfat feric ... cu privire la o periculoasă semnificativă a fosfatului feric.

Acest lucru nu înseamnă că este un produs inofensiv. Vezi opinia centrului anti-otravă (care pare să privească doar mamiferele domestice - câinii ...): https://www.centre-antipoison-animal.co ... maces.html

Îl folosesc moderat în această perioadă critică pe care o cunoaștem la sfârșitul iernii, când melcii sunt activi, dar auxiliarii nu sunt sau sunt puțini ... Practic 1 pachet de Ferramol din 4 până la 500 m² legume cultivate.

Recomand să evitați „coroanele” de Ferramol în cantități mari în jurul plantelor și să vă dispersați la o densitate destul de mică (lățimea unei mâini între fiecare granulă fiind un semn) din alt motiv, non-toxicologic: excesul de fier feric încetinește asimilarea Zn și poate duce la deficiențe în acest element.

Sarea este toxică pentru păsări. Este foarte dăunător pentru soluri. Este disponibil peste tejghea ...

Totul este întotdeauna relativ în această lume! Deci, există spațiu pentru a plasa glisorul de risc / recompensă la diferite niveluri, neere poziția "khmer vert" și cea a "flytoxerului cu sulfat papios - totul trebuie să fie întotdeauna albastru atât de curat".
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 159