Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Grelinette » 17/07/18, 12:13

nico239 a scris:Nu extrapolați ceea ce nu am spus că nu există nicio întrebare de a rămâne acasă, ci de a CĂLĂRTA MAI RAPID ...

Deci, prin urmare, prin urmare .... ce viteză ați fi în mod ideal? Imagine Imagine Imagine

Pentru a răspunde la această întrebare foarte pragmatic, aș spune că depinde de context.
Dacă contextul permite conducerea cu 130 km / h cu risc limitat, de ce nu. Pe de altă parte, dacă contextul sugerează că conducerea cu peste 80 km / h va crea riscuri suplimentare nejustificate, am încredere în cei care au evaluat riscul și accept această limită.

Să nu uităm că această limită de viteză de 80 km / h se aplică numai porțiunilor de drum care îndeplinesc criteriile specifice de evaluare a riscurilor: drumuri cu două sensuri fără separator central (55% din decesele rutiere) (surse)

După aceea, putem discuta ore în șir despre fiabilitatea mașinii și a anvelopelor dvs., calitățile dvs. de șofer bun, consumul de combustibil etc., dar o măsură ca aceasta trebuie luată în considerare cu toți factorii care au permis crearea acesteia, chiar dacă unele par discutabile.

Mă chinui de câteva ori când trebuie să conduc cu 30 km / h în anumite zone urbane (mi se întâmplă chiar și pe bicicletă) și chiar că cei 130 km / h de pe autostradă ar putea fi depășiți în unele cazuri ... și apoi, în urmă cu câteva săptămâni, un copil a fost accidentat fatal în cartierul meu de un șofer, nici măcar un șofer nesăbuit, care credea că poate conduce puțin mai repede decât limita indicată de 30 km / h ... care stabilește recordul .
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Adrien (ex-nico239) » 17/07/18, 17:01

grelinette a scris:
nico239 a scris:Nu extrapolați ceea ce nu am spus că nu există nicio întrebare de a rămâne acasă, ci de a CĂLĂRTA MAI RAPID ...

Deci, prin urmare, prin urmare .... ce viteză ați fi în mod ideal? Imagine Imagine Imagine

Pentru a răspunde la această întrebare foarte pragmatic, aș spune că depinde de context.



Mi se pare foarte relevant răspunsul tău.

Și așa practic și eu de multe ori.

Cu excepția cazului în care îmi fac încăpățânat să-l ... : Mrgreen: sau prin simpla teamă de un posibil agent de poliție.

Mai ales că cine spune drum și mai ales drum fără separator nu spune neapărat ... trafic și asta este adesea uitat.

Fără îndoială, un reflex motociclist care trimite gaze când este singur și suspectează pe TOȚI de îndată ce este înconjurat.

În multe circumstanțe, limitele sunt greșite într-un fel sau altul, fără a menționa condițiile meteorologice, în care în multe cazuri, aproape majoritatea șoferilor care respectă limitele de viteză conduc mult prea repede.

DAR hai să ne îmbrăcăm cu pălăria managerului de masă: ce ar trebui să facem?

Pe partea de autostradă ar fi destul de ușor, deoarece este uneori cazul să aveți indicatoare de viteză VARIABILE în funcție de trafic și de condițiile meteorologice.

Viteza variabilă care ar putea oscila foarte puternic în altă parte pentru a preveni blocajele de trafic în loc să ne lase să conducem prost la 130 pe parcursul celor 50 km care preced un blocaj de trafic care ne va obliga să ne oprim în timp ce dacă TOATE vehiculele cad pe 80 pe autostradă de la (de exemplu ) 70km ÎNAINTE de blocajul ... atunci toate aceste vehicule NU vor fi afectate de blocajul în loc să se arunce în el cu capul în sus.

Dar, deoarece companiile de autostrăzi nu investesc nimic și sunt acolo doar pentru a colecta cât mai mult posibil ... Cred că este o dorință de dorință

Pe un drum deschis este mai complex și acolo, în afară de constrângerea de masă stupidă și urâtă (cum ar fi pesticidele care degumează totul fără discriminare), nu văd .... deși

Aș cumpăra cu plăcere o mașină ieftină a cărei viteză maximă ar fi tehnic .... 140 ... ceea ce m-ar costa mai puțin în asigurare, care ar consuma foarte puțin, cu doar recuperarea necesară, dar nimic mai mult, de dublat și care ar forța (dar este o constrângere?) la o conducere plată pe drum liber ...

Poate există în altă parte?

Am avut mai multe și încă mai am și credința mea, cu excepția autostrăzii unde nu au ținut (a ține) 130 Nu văd unde este problema.

Doar pentru informații acest articol pe tonul discuției

https://www.journaldunet.com/economie/e ... encementvo
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Maximus Leo » 28/07/18, 15:59

Tocmai am parcurs 750 de km la rând, aproximativ 50% pe drumurile secundare limitate acum la 80.

Mi-am dat inițial destinația către GPS și mi-a dat ora de sosire la 21:30.

GPS-ul meu nu este actualizat, așa că îmi spune întotdeauna că viteza este limitată la 90 pe secțiuni de drum la 80.

Am respectat toate limitările. Vă mulțumim că ați citit semnele, deoarece 80 este afișat în roșu pe tabloul de bord, în timp ce GPS-ul afișează un 90 în alb. Prin urmare, nu este un gadget complet inutil.

M-am oprit 1 oră. GPS-ul mi-a dat o nouă oră de sosire la 22:30 și am ajuns la ... 22:30!

Așa că am constatat că limitarea la 80 nu a avut niciun efect asupra timpului de călătorie.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Forhorse » 29/07/18, 11:48

La un moment dat am lucrat la 200 km de casă, făceam o călătorie dus-întors pe săptămână, în medie 3 ore de condus. Încercasem deja să conduc cu 80 km / h în loc de 90 km / h pentru a economisi combustibil.
Nu-mi mai amintesc economiile făcute, nu a fost semnificativă, dar foarte reală în ciuda tuturor. În ceea ce privește timpul de călătorie, cred că în medie l-a mărit cu 10 minute (pe o călătorie de 3 ore, aș vrea să vă reamintesc), deci nici nu este semnificativ.
Nu am făcut-o mult timp, pentru că mi s-a părut periculos să ai semiremorcile lipite de fund.

Cu noua limită, conduc de la 80 km / h de la începutul lunii iunie (doar pentru a fi obișnuit cu ziua cea mare pentru că trebuie să-ți adaptezi obiceiurile) Lucrez mult mai puțin departe (30 km) și nu am observat un timp diferență de călătorie, plec mereu în același timp și nu ajung târziu.
Există mai multă variabilitate în funcție de densitatea traficului (cum ar fi când vă aflați în spatele unei mașini agricole sau a unei mașini fără permis) decât de limita legală de viteză.
Nivel de consum, am trecut de la 5.7l / 100km la 5.3l / 100km sau la prețul actual al motorinei în jur de 43ct / 100km, deci aproximativ 4 € pe plin
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Grelinette » 01/08/18, 14:51

bonjour,

Feedback-ul este întotdeauna foarte interesant, în orice caz mai mult decât proiecțiile teoretice care sunt rareori verificate în domeniu și chiar dacă faptul de a fi foarte atent pentru a compara 2 situații (de la 90 la 80 km / h) își schimbă neapărat obiceiurile și influențează rezultatele. În fiecare zi, avem un comportament instinctiv și inconștient (în sensul că nu controlăm totul, dar nu neapărat periculos) și sentimentul lucrurilor este adesea foarte subiectiv.

În plus, suntem adesea înșelați de percepția noastră asupra lucrurilor, iar măsurătorile precise ne permit să rectificăm ideile primite. De exemplu, într-o altă zonă, cunosc un sportiv de top, campion național și internațional la disciplina sa. Recent, un startup i-a oferit un nou dispozitiv care face posibilă măsurarea în timp real a tuturor datelor fizice și bio-chimice legate de un efort fizic în competiție: măsurătorile au arătat că sportivul avea o idee falsă a majorității datelor a fost terminat conform sentimentelor sale ... și totuși nu mai are nimic de dovedit, având în vedere rezultatele sale!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Christophe » 11/08/18, 15:39

Prima evaluare după 1 lună de aplicare:

0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de izentrop » 19/08/18, 23:18

Pentru a facilita activitatea de recunoaștere a citirii automate a plăcuțelor de înmatriculare de către radarele automate amplasate de-a lungul drumurilor noastre, jandarmeria națională recomandă șoferilor să își curețe în mod regulat plăcuțele de înmatriculare.

Într-adevăr, știați că o placă murdară și / sau ilizibilă nu este, în general, recunoscută de sistemul de recunoaștere optică și necesită intervenția unui agent pentru confirmarea identificării? Acest lucru are un impact puternic asupra rentabilității financiare a amenzilor. Prin urmare, curățarea regulată a plăcii dvs. rămâne un act cetățean.

Jandarmeria națională vă invită să împărtășiți masiv aceste informații practice pe rețelele de socializare.

Imagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Adrien (ex-nico239) » 20/08/18, 01:10

Christophe a scris:Prima evaluare după 1 lună de aplicare:



În ceea ce privește radarele, ar fi foarte interesant să existe bilanțurile companiilor de administrare pentru această activitate.

Pentru că, dincolo de aspectul afectiv, gestionarea radarelor este, la rece, nici mai mult, nici mai puțin decât o companie cu pierderile și profiturile sale.

Aș dori să apară într-o zi o contabilitate a costurilor pentru radare.

M-am gândit întotdeauna, poate greșit, că radarele raportează din ce în ce mai puțin în timp: deoarece șoferii obișnuiți le cunosc și, prin urmare, sunt precauți și nu am senzația că noile blițuri, greșelile ocazionale și nepăsătoare ale șoferilor obișnuiți compensează declin constant.

Dintr-o dată, ar fi foarte interesant să aflăm punctul de echilibru al fiecărui radar.

De exemplu: ai noștri, pierduți în pampă (în comparație cu cei din orașe) sunt etichetați în mod regulat, prin urmare necesită la prima vedere 50 de operații inghinale pe an dacă nu mai mult .....

Prin urmare, nu există o soluție pentru creșterea rentabilității globale:
- creșteți numărul de radare, dar este un pic cam grăbit
- reduceți efectul prag: ceea ce tocmai am experimentat odată cu trecerea la 80.

Cât timp va reînvia producția impactul acestei scăderi?

Rentabilitatea sistemului se bazează în mare măsură pe mândria șoferului care dorește să fie mai inteligent decât sistemul și care, dintr-o dată, este mai mult sau mai puțin regulat

În ziua în care inteligența automobilistului va avea prioritate asupra mândriei sale și că va înțelege că cel mai bun mod de a ucide sistemul este să nu mai fie NICIODATĂ lovit acolo, va fi poate hallali-ul sistemului.

Ah dacă radarele automate peste noapte nu mai raportau nimic: cele mai bune

Din punct de vedere contabil, ar fi, de asemenea, necesar să știm din cât de multă scădere a profitabilității poate începe să eșueze sistemul, chiar dacă ... banii contribuabilului pot, de asemenea, să-și mențină capul deasupra apei ...

Pentru moment suntem încă într-o fază expansionistă ... dar până când?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de izentrop » 20/08/18, 07:15

Nu mai sunt atât de multe radare etichetate. Trebuie să spun că nici eu nu conduc mult, pe de altă parte o mulțime de radare cu lumină roșie în marele oraș și din ce în ce mai discrete.

Nu am pus un link, dar a fost o glumă http://www.scienceinfo.fr, focurile de farfurii murdare : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Adrien (ex-nico239) » 21/08/18, 01:59

izentrop a scris:Nu mai sunt atât de multe radare etichetate. Trebuie să spun că nici eu nu conduc mult, pe de altă parte o mulțime de radare cu lumină roșie în marele oraș și din ce în ce mai discrete.

Nu am pus un link, dar a fost o glumă http://www.scienceinfo.fr, focurile de farfurii murdare : Mrgreen:


Dar mi se pare, totuși, că trebuie să aveți farfurii curate.
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 204