Faceți o presă de ulei

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
wampyr32
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 01/02/05, 23:22




de wampyr32 » 06/01/07, 23:34

Christophe a scris:
pluesy a scris:pentru cei care au o călătorie și care știu să manevreze lanterna există un pdf pdf aici privind fabricarea unei prese petroliere


Un document bun pe care mă voi grăbi să îl pun pe site :)
Păcat că nu sunt toate planurile ... dar deja este foarte bine!


Atenție, presa Colin este pentru ulei de palmier! Pentru semințele oleaginoase, aveți nevoie de cel puțin 250 de bare pentru o extracție acceptabilă ...
0 x
biometan
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 04/03/06, 14:07
Locul de amplasare: Franţa

Re: Realizarea unei prese de ulei




de biometan » 23/01/07, 14:37

electronono27 a scris:Aș dori părerea dvs. despre producerea simplă a unei prese cu șurub
folosind o mașină de tocat carne și bare sudate după grătarul de evacuare


Nu știu dacă ați găsit ceea ce căutați, altfel:

http://journeytoforever.org/biofuel_lib ... press.html

http://www.isf-iai.be/fileadmin/user_up ... _Colin.pdf
0 x
biometan
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 04/03/06, 14:07
Locul de amplasare: Franţa

Re: realizarea unei prese de ulei




de biometan » 23/01/07, 17:15

denis a scris:altfel, o roată de piatră, alimentată de energia umană de o bicicletă / apartament, făcând efortul plătit : Cheesy:


Înălțimea rafinamentului ar fi o piatră de măcinat alimentată de o turbină hidraulică.
Mai multă clasă ar fi o piatră de măcinat alimentată de o moară de vânt.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1

Re: Realizarea unei prese de ulei




de pluesy » 24/01/07, 19:27

biometru a scris:Nu știu dacă ați găsit ceea ce căutați, altfel:

http://journeytoforever.org/biofuel_lib ... press.html


Cred că această legătură este făcută mai degrabă pentru a produce chiar și uleiul său de salată, deoarece borcanul care conține o lire (500g) de semințe supuse presiunii cricului de trei tone produce aproximativ 1/10 dintr-un litru de ulei la fiecare presare care pentru a obține 20 L de ulei necesită 200 de prese ... :şoc:

cu un jack de 20 de tone și 5 kg de cereale ar fi fost mai puțin obositor ... : Lol:

dar cred că realimentarea cu 40 L de ulei stors cu drag cu mâna vă permite să aruncați din nou combustibilul și să îl respectați mai bine ...
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
shira
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 26/06/06, 14:14
Locul de amplasare: Braine-le-Comte (BELGIA)




de shira » 08/03/07, 00:42

deci, vreunul dintre voi a avansat ?? Pentru că recunosc că zdrobirea semințelor pentru combustibilul meu mă face din ce în ce mai mult.

Așa că și eu sap. : Cheesy:
0 x
erw-an
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 17/02/08, 20:40

mică adresă pentru zdrobirea semințelor




de erw-an » 17/02/08, 20:58

0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 18/02/08, 00:38

prese industriale unde este un șurub care umple semințele și face ca presiunea să aibă o eficiență mecanică slabă: puterea mecanică pierdută se încălzește și permite uleiului să iasă mai ușor

un tocător cu șurub arată puțin, dar nu va fi suficient de puternic pentru a aplica suficientă presiune

o presă hidraulică cu un piston care presează o cantitate limitată la un moment dat va consuma mai puțină energie, dar va fi necesar să încălziți semințele prin alte mijloace și să umpleți și goliți manual presa în timp ce presa cu șurub funcționează singură
0 x
wampyr32
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 01/02/05, 23:22

Dezvoltarea colaborativă a unei prese de ulei vegetal.




de wampyr32 » 20/02/08, 02:40

Salut tuturor!

În urma diferitelor gânduri despre Oliomobile, am creat un site de dezvoltare colaborativă pentru o presă cu ulei vegetal.
Este o presă cu piston hidraulic care efectuează simultan filtrarea la 1 micron. Cilindrul de presare va fi realizat din oțel inoxidabil microporos sinterizat.
Site-ul este sub forma unui wiki cu un forum în partea de jos a fiecărei pagini, unde părțile interesate pot discuta, atunci când apare o idee, putem edita pagina.
Mai întâi trebuie să vă înregistrați pe site înainte să îl puteți modifica.
Vino în număr mare, toată lumea își poate aduce cunoștințele.
Duminică sau DIYers, webmasteri și alte Géotrouvetout, sunteți cu toții bineveniți!
Link-ul: OlioPresse, dezvoltarea colaborativă a unei prese de ulei.

Site-ul este găzduit pe Wikifarm gratuit wikidot.com
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/02/08, 02:45

mulțumesc wampyr32 pentru site-ul dvs.

Mi-e puțin frică de cilindrul tău din oțel inoxidabil sinterizat: mă tem că se va înfunda cu siguranță: dacă nu există deja o experiență care să dovedească contrariul

Îmi place o foaie simplă perforată cu în plus o pânză de nailon

desigur, mișcarea pistonului nu trebuie să omoare pânza: asta văd pentru producția artizanală de ulei de nucă

asta mi-a dat ideea de a face o presă hidraulică fără piston: o membrană simplă din cauciuc separă uleiul hidraulic de materialul de presat

semințele trebuie să fi fost zdrobite și reîncălzite pentru a facilita extracția
0 x
wampyr32
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 01/02/05, 23:22




de wampyr32 » 29/02/08, 00:04

Bună seara!
Cilindrii din oțel inoxidabil sinterizați sunt disponibili până la 0,1 microni cu 50% porozitate. Cred că impuritățile sunt mai mari, mai ales că nu măcinăm materialul. La fiecare 10 lovituri ale pistonului putem trimite HVB sub presiune din orificiul de ieșire pentru a desfunda cilindrul ...
Sistemul dvs. poate funcționa cu nuci, uleiul este ușor de extras.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103