Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
jpg43
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 28/08/15, 15:56
x 29

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de jpg43 » 03/09/18, 10:20

Buna ziua, iau postarea curenta. Am observat că are prazuri selectate pentru lungimea butoiului indiferent de adâncimea de plantare și am vrut să-l întreb pe Didier dacă nu a avut probleme cu sparanghelul verde plantat sub fânul culcat de vânt? Acasă este mult vânt și trebuie să mizez sparanghelul altfel se întind și se usucă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 03/09/18, 18:26

Și eu am asta. Dar nu știu dacă nu au fost uscate înainte? Uneori mâncat de jos ????

Am ramuri frumoase (în sfârșit tulpini / frunze) foarte verzi care rezistă.

Pentru o instalare durabilă și „de top”, cred că o plasă de sârmă pe mize ar face trucul. La aproximativ 50 cm de sol. Ei împing și sunt ținuți ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 04/09/18, 08:46

Astazi ploua
deci prepararea unui cuscus mic, cu legume din grădină, va înghiți producția din acest an : Mrgreen: , dar este totuși mai bun decât deloc producție ca anul trecut

Am gunoi de vacă, adăugarea acestuia va crește cantitatea de substanță humică fără a-mi supăra prea mult raportul C / N? nu doriți să reînnoiți aportul de BRF fals și să ratați tunderea și să începeți din nou flămând de azot și, deoarece este în cantitate nelimitată, ce grosime să puneți?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 04/09/18, 10:28

Este „proaspăt” (mai mult sau mai puțin recent din grajd; încă limpede; puteți vedea paie și excremente de animale)? În acest caz mergi „până la capăt”. Gartuit, chiar dacă este puțin mai puțin echilibrat decât fânul pur, are totuși un C / N interesant. Și, mai presus de toate, este o contribuție net nutrienți. Doar sărac în P (deci vezi dacă poți găsi pulbere de oase?). Ploile vor spăla excrementele care vor „cădea” pe pământ, iar paiul va deveni „curat” la suprafață. Ușor dezechilibru, dar nu suficient pentru a „ucide” un sistem. Dacă anul viitor poți susține un pic cu stropirea regulată de tăieturi, asta va compensa.

Dacă este deja descompus, puteți adăuga o „doză bună” (ordinul de magnitudine 50 t / ha sau 5 kg / m², dar dacă este liber, dublu sau triplu nu va ucide nimic), dar va fi mediu. Nu mai controlați buruienile. Va trebui să puneți fân deasupra.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 04/09/18, 11:30

Did67 a scris:Este „proaspăt” (mai mult sau mai puțin recent din grajd; încă limpede; puteți vedea paie și excremente de animale)? În acest caz mergi „până la capăt”. Gartuit, chiar dacă este puțin mai puțin echilibrat decât fânul pur, are totuși un C / N interesant. Și, mai presus de toate, este o contribuție net nutrienți. Doar sărac în P (deci vezi dacă poți găsi pulbere de oase?). Ploile vor spăla excrementele care vor „cădea” pe pământ, iar paiul va deveni „curat” la suprafață. Ușor dezechilibru, dar nu suficient pentru a „ucide” un sistem. Dacă anul viitor poți susține un pic cu stropirea regulată de tăieturi, asta va compensa.

Dacă este deja descompus, puteți adăuga o „doză bună” (ordinul de magnitudine 50 t / ha sau 5 kg / m², dar dacă este liber, dublu sau triplu nu va ucide nimic), dar va fi mediu. Nu mai controlați buruienile. Va trebui să puneți fân deasupra.


de fapt textura sa depinde puțin de când te duci să o cauți și de unde iei grămada, este puțin la alegere, când vacile vin acasă va fi proaspătă, grămada va fi mică, dar în timp grămada s-a mărit și începutul grămezii va fi puțin descompus

și așa că voi pune fân pe el, producțiile mele gourmet pentru anul viitor ar trebui să fie afectate, vă mulțumesc pentru precizie Didier, am bănuit puțin, dar după cum știți pe 32 m2 Nu pot face teste : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 04/09/18, 15:58

Dacă oricum puneți fân, puneți „deja descompus”, ceea ce vă va „spori” nitrificarea în primăvară: materialul fiind deja demontat, nitrificarea va fi mai eficientă mai repede și începutul dvs. va fi clar afectat! Acest lucru vă va permite să înlănțuiți cele mai rapide recolte ...

„Agradorii” vor fi mulțumiți de fân, ceea ce îi va face deja un „fel de mâncare frumos de terminat” !!!

„Cred”, am uitat să scriu. A confirma.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 06/09/18, 09:01

Did67 a scris:Dacă oricum puneți fân, puneți „deja descompus”, ceea ce vă va „spori” nitrificarea în primăvară: materialul fiind deja demontat, nitrificarea va fi mai eficientă mai repede și începutul dvs. va fi clar afectat! Acest lucru vă va permite să înlănțuiți cele mai rapide recolte ...

„Agradorii” vor fi mulțumiți de fân, ceea ce îi va face deja un „fel de mâncare frumos de terminat” !!!

„Cred”, am uitat să scriu. A confirma.

așa cum s-a spus mai sus sau în altă parte, tatăl meu și-a plantat dovleceii direct în grămada de compost, așa că fără a face o grămadă de gunoi de grajd în grădina de legume, un strat bun va face deja trucul și un strat bun de fân deasupra pentru „curat”, această expresie mă face să râd dar este caracteristică grădinii de legume
între bordelurile vesele, din perma unde, lăsăm totul, chiar dacă aceasta înseamnă privarea anumitor culturi de soare care brusc nu mai cresc și grădina într-un container de sine stătător pe un spațiu de pietriș, din păcate nu există atât de multe nuanțe, în legumă grădina c 'este mai des gri închis sau alb murdar, nu avem cele 50 de nuanțe : Hopa:

în orice caz, îmi voi revizui experiența
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 15/09/18, 10:05

ani de zile am căutat o acoperire a solului, pentru partea ornamentală a grădinii
Am testat destul de multe cu diferite grade de succes, anul acesta cred că l-am găsit pe cel potrivit, mai puțin de 5 cm și foarte neted, s-a dezvoltat chiar și cu valul de căldură, bine l-am udat în fiecare zi, dar a fost plantat în un strat gros de ace de pin, acoperind el însuși un strat bun de scoarță de pin, această acoperire a solului a fost pusă acolo pentru că am tăiat pinul, care ocupa un loc și o înălțime prea importantă

Chiar aștept să văd ce va da anul viitor, este o plantă perenă

Didier când vorbești despre cultivarea sub acoperire vie, cum îi oferi OM? pentru că, cu acest tip de acoperire a solului, sper cu adevărat să nu văd buruienile străpungându-se, așa că să le transplantăm, da, dar aprovizionarea cu OM, cum o facem?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 15/09/18, 22:29

Ideea mea nu este încă clară:

1) În toate cazurile, acoperirea solului, prin rizodepoziție, hrănește microorganismele solului.

2) Mai mult, la sfârșitul vieții sale, va fi materia organică hrănitoare de care solul are nevoie.

a) opțiunea 1: învelișul de sol ajunge dominat de plantă; regresează și este încorporat de viermi etc.

b) opțiunea 2: nu elimin fânul, ci reduc consumul; la sfârșitul ciclului întregului (legume și pământ), trec peste el cu o rolă de fân ... Sau fac asta din doi în doi ani pentru a restabili o anumită ordine ...

Mă gândesc mai degrabă la b) ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 16/09/18, 01:06

Moindreffor a scris:ani de zile am căutat o acoperire a solului, pentru partea ornamentală a grădinii
Am testat destul de multe cu diferite grade de succes, anul acesta cred că l-am găsit pe cel potrivit, mai puțin de 5 cm și foarte neted, s-a dezvoltat chiar și cu valul de căldură, bine l-am udat în fiecare zi, dar a fost plantat în un strat gros de ace de pin, acoperind el însuși un strat bun de scoarță de pin, această acoperire a solului a fost pusă acolo pentru că am tăiat pinul, care ocupa un loc și o înălțime prea importantă

Chiar aștept să văd ce va da anul viitor, este o plantă perenă

Didier când vorbești despre cultivarea sub acoperire vie, cum îi oferi OM? pentru că, cu acest tip de acoperire a solului, sper cu adevărat să nu văd buruienile străpungându-se, așa că să le transplantăm, da, dar aprovizionarea cu OM, cum o facem?


Ce acoperire a solului?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 427