Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 20/09/18, 16:32

Moindreffor a scris:cimbru târâtor este un sub-arbust, deci există lemnos

dar da ce a dat?


Asta a fost acum aproximativ o duzină de ani, în partea de plăcere. El, spre surprinderea mea, a rezistat bine. Și a acoperit destul de bine pământul, chiar dacă încetul cu încetul s-au stabilit plante mai invazive. Astăzi, este pustiu în fața casei ... În sfârșit un fel de ... O grădină de plăcere „mai mult decât leneșă” ...

Am de gând să fac arheologie pentru a vedea dacă mai este ceva și pentru a amenaja un „colț” în grădina de legume.

Îmi amintesc că plantele cu bulbi (lalele, zambile) străpungeau și creșteau de sus! O idee pentru ceapă / șalotă ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 20/09/18, 16:34

nico239 a scris:
Fără certitudine că acest lucru este valabil pentru orice altceva decât cerealele


Acestea sunt tehnicile „TCS” pe care le menționez în cartea mea ... Inspirat, parțial, de Manfred Wenz.

Grâul este semănat toamna. Ridichea, la sfârșitul vieții sale (înflorește), va fi rapid ratiboisé.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 20/09/18, 16:45

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:cimbru târâtor este un sub-arbust, deci există lemnos

dar da ce a dat?


Asta a fost acum aproximativ o duzină de ani, în partea de plăcere. El, spre surprinderea mea, a rezistat bine. Și a acoperit destul de bine pământul, chiar dacă încetul cu încetul s-au stabilit plante mai invazive. Astăzi, este pustiu în fața casei ... În sfârșit un fel de ... O grădină de plăcere „mai mult decât leneșă” ...

Am de gând să fac arheologie pentru a vedea dacă mai este ceva și pentru a amenaja un „colț” în grădina de legume.

Îmi amintesc că plantele cu bulbi (lalele, zambile) străpungeau și creșteau de sus! O idee pentru ceapă / șalotă ????


Ok, a apărut în cantități mari anul acesta ... în partea de aprobare (vezi foto)

Dar nu știu dacă este primăvara ploioasă (care pare ciudat pentru cimbru) sau doar pământ lăsat în voie și mai tuns din 2016 ...

Cu toate acestea, lupta cu cinquefoilul este acerbă.

Mi-a fost puțin frică în mijlocul verii, deoarece după înflorire se usucă de parcă ar trebui să moară ...

Dar de la începutul lunii septembrie (cu toate acestea fără ploaie), pare să revină la viață ...

Ei bine, după ce n-am nimic împotriva cenușei, dar prefer cimbru de cimbru.

În plus, pare să petreacă iarna bine, idem pentru secetă, deci este foarte benefic ...

Pe de altă parte, ceea ce nu controlez bine este viteza de propagare, deoarece aici „a ieșit de la sine”: nu am cumpărat niciunul

Continuarea aventurii de-a lungul lunilor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 20/09/18, 16:49

Did67 a scris:
nico239 a scris:
Fără certitudine că acest lucru este valabil pentru orice altceva decât cerealele


Acestea sunt tehnicile „TCS” pe care le menționez în cartea mea ... Inspirat, parțial, de Manfred Wenz.

Grâul este semănat toamna. Ridichea, la sfârșitul vieții sale (înflorește), va fi rapid ratiboisé.


Și când crezi că s-a însămânțat ridiche?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 20/09/18, 17:18

L-am lăsat să ruleze la sfârșitul videoclipului pe semi în ridichi, următorul care a fost citit este și mai blufat
Îmi place exemplul cu trecerea complotului arat, tipul se scufundă într-un noroi grosimea plugului și nu prea crește și direct trece la următorul complot în no-plug și acolo este verde și nu se scufundă

lăsați-l să citească automat, îl veți vedea dintr-o privire
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 20/09/18, 19:37

nico239 a scris:
Did67 a scris:
nico239 a scris:
Fără certitudine că acest lucru este valabil pentru orice altceva decât cerealele


Acestea sunt tehnicile „TCS” pe care le menționez în cartea mea ... Inspirat, parțial, de Manfred Wenz.

Grâul este semănat toamna. Ridichea, la sfârșitul vieții sale (înflorește), va fi rapid ratiboisé.


Și când crezi că s-a însămânțat ridiche?


Acesta este sigur ridichi furajere: https://www.arvalis-infos.fr/les-princi ... ticle.html

Cel mai probabil semănat în timpul verii, după recoltarea recoltei anterioare: http://www.supagro.fr/ress-pepites/Plan ... _four.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 20/09/18, 23:43

Ok, am văzut asta printre furaje într-adevăr ....
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 22/09/18, 11:26

Astăzi, multă muncă în grădina de legume, desfac stratul mic de fân care a rămas pentru a vedea grosimea care a rămas de fapt în așteptarea transplantării cepei albe
Așa cum este soare astăzi și anunțăm ploaie pentru această după-amiază sau chiar pentru această seară și mâine, se va așeza din nou în jurul cepei mele
anul acesta am reușit la semi, am făcut-o mai devreme decât anul trecut, cred că anul viitor voi dubla cantitatea semănată

apropo, bule mici de ceapă așezate chiar pe pământ și acoperite cu un strat foarte gros de fân nu se ridicaseră, prea uscate după plantare, acum că a plouat bine și că stratul s-a redus , ridică, ca ceea ce nu ar trebui să disperăm, și văd că toate lucrurile luate în considerare acolo sunt mai multe decât am crezut, aproape marchează drumul

Îmi amintesc că fânul pus prea târziu și într-un strat prea gros, absoarbe toată apa și nu mai ajunge la sol, brusc fânul nu se deteriorează la contactul cu solul care rămâne uscat, Prin urmare, aveți nevoie de un strat bun, dar nici prea mult, nici prea puțin
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de a fi hafen » 22/09/18, 11:36

Da, mai mult, mă întreb ce să facem cu acest fân rămas, am putea să-l menținem uscat pentru anul următor și astfel să permitem apei de ploaie să ajungă mai ușor la sol?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 22/09/18, 11:46

a fi chafoin a scris:Da, mai mult, mă întreb ce să facem cu acest fân rămas, am putea să-l menținem uscat pentru anul următor și astfel să permitem apei de ploaie să ajungă mai ușor la sol?

a rămas foarte puțin, chiar cred că este suficient doar pentru a evita creșterea buruienilor, așa că îmi voi transplanta ceapa și voi adăuga fân sau cosit uscat pentru buruieni

pe restul grădinii de legume urmează să pun un strat de gunoi de grajd și deasupra voi pune fânul în februarie, s-a reîncărcat bine în MW anul acesta, dar frigiderul meu este foarte departe de a fi plin, seamănă puțin cu frigiderul de camping acolo, pentru toate legumele lacome aș avea nevoie de un frigider american, asta voi încerca să urmăresc cu aportul meu de gunoi de grajd

dovada că alimentarea cu apă pentru a-și hrăni solul este importantă, după câteva furtuni, planta mea de dovleac a profitat de degradarea aporturilor de fân și azot (urină) pentru a se dezvolta din nou, brusc o secundă dovleacul de două ori mai mare decât la începutul sezonului

de aceea fân fără apă = fără degradare = fără viață = legume care nu cresc
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 241