Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 01/07/20, 18:11

Moindreffor a scris:Cred că la 80 de ani îl voi lăsa pe socrul meu să trăiască ca un fericit grădinar convențional, mi-a mai rămas chiar și un pachet de amestec Bordeaux și îi voi face cadou, va fi ca un semn subliminal că nu este atât de util, îl voi lăsa acolo în termeni de persuasiune


Total de acord !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de alcalin » 02/07/20, 12:24

Did67 a scris: Din moment ce o condamni, rupe-o cu grijă. Observati radacinile: afidele??? (păzită de furnici). Clătiți-le cu apă: un fel de scoarță aspră? vezicule???

Ok, asta o să fac weekendul acesta pentru că nu mă întorc în grădina mea de legume până sâmbătă.

Moindreffor a scris: pe fructe aș fi tentat să spun, da, pentru mine așa arată, în orice caz arată ca ceea ce observ la roșiile mele când acuz putura tardivă, dar și eu poate da vina puțin repede mucegai, în orice caz, și piciorul meu ar fi suferit aceeași soartă

Ceea ce este curios este că celelalte plante de roșii de lângă el par să fie într-o formă excelentă. Am ideea ca mucegaiul este foarte contagios...dar poate nu?
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 02/07/20, 12:28

Mucegaiul pufos este „contagios”. Dar sensibilitatea diferitelor soiuri variază foarte mult – între „aproape rezistent” la „picături ca musca”!

Soiurile vechi sunt aproape toate sensibile la foarte sensibile... Dar sunt „la modă”...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 03/07/20, 22:39

Am recoltat ceva din ceapa galbena din terina sa se usuce, am facut ciorchini mici, 20 deocamdata le-am lasat pe celelalte sa creasca
acest lucru îmi permite să evaluez numărul de plante pe care le pot recupera în acest tip de terină

Trebuie să transplantez ceapa roșie, program perturbat de lucruri plăcute așa că e în regulă

ceapa galbena transplantata in gradina, nu par sa sufere, acum se vor dezvolta, vom vedea ca in cateva saptamani

sfecla rosie se reface foarte incet, cel putin nu sunt moarte : Mrgreen: Deoarece este o legumă rădăcină rezistentă la frig, poate aștepta până la sfârșitul lunii septembrie și începutul lunii octombrie pentru a fi recoltată, așa că ar trebui să o facă.

Mai am de semănat morcovi, varză de Bruxelles, scarola și frisée (mulțumesc Didier că m-a făcut să mă gândesc, deseori semăn prea târziu) salată, de ce nu ridichi și ceapă albă la terină desigur : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 04/07/20, 11:16

Moindreffor a scris:
sfecla rosie se reface foarte incet, cel putin nu sunt moarte : Mrgreen: Deoarece este o legumă rădăcină rezistentă la frig, poate aștepta până la sfârșitul lunii septembrie și începutul lunii octombrie pentru a fi recoltată, așa că ar trebui să o facă.



Sfecla rosie este aproape indestructibila: transplantezi, sfecla foarte mica va permite plantei sa reia chiar si fara udare, chiar daca frunzele s-au uscat... Si de fapt, gerul le lasa nemiscate...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de alcalin » 05/07/20, 22:43

Mi-am scos planta de roșii așa cum era planificat și nu pare să fie noduli, creaturi sau paraziți. Până la urmă nu văd niciuna :?

20200705_102314.jpg
Rădăcini mici


Frunzele sunt uscate, iar tulpina pare deteriorată.
20200705_102021.jpg
Ghemuit


Plus ca m-am inselat, nu este o zebra verde ci o marmanda bio din care am cumparat semintele care mi-au dat alte plante foarte frumoase.

Pur și simplu cred că planta nu s-a dezvoltat bine și nu a fost suficient de puternică pentru a rezista la soare puternic => arsuri solare
0 x
depinde
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 06/07/20, 10:35

exces de caldura, inradacinare slaba, prea multa fertilizare... multi factori pot oferi raspunsuri, am pierdut o varza din cauza unei interpretari proaste din partea mea, am scos-o prea devreme, aproape am pierdut alta dar o udare buna a ajutat la refacere. lucruri și există un al treilea între cei doi, nu este mort, dar este în stare proastă, așa că uneori trebuie să știi să accepți că nu știi și uneori este atât de rău să pierzi un picior, sau că un picior e tarziu?

Ceea ce observ în acest moment este că, cu vremea mai înnorată și mai umedă, dar încă destul de cald peste 15°C, crește rapid, am ceapa într-o terină care se dezvoltă prea repede, trebuie să transplantez roșiile azi. fara esec

Continui sa culeg galbenusurile pentru imbuteliare si uscare...
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 06/07/20, 10:52

Alkaline a scris:
Pur și simplu cred că planta nu s-a dezvoltat bine și nu a fost suficient de puternică pentru a rezista la soare puternic => arsuri solare


Am cateva plante, 3 sau 4, care arata ca, inca nu le-am scos, pentru ca produc putin dar bine, asa ca nu pot sa va spun nimic despre radacini acasa. Sunt două care produc o regenerare mai sănătoasă, de continuat. Lucrul care mă preocupă puțin este că mă referă doar la roșiile timpurii. Poate că cei timpurii nu sunt adaptați acestei situații de căldură și secetă? Nu am avut nicio ploaie semnificativă de o lună, în următoarele două săptămâni, nici nu s-a văzut nimic.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 07/07/20, 20:26

activitatea zilei de transplant de ceapă roșie
20200707_175643.jpg
smulgând din terină, 40 de plante pregătite

20200707_175652.jpg
punând 10 plante într-o grămadă pentru a testa plantarea bulbilor anul viitor și sunt mai multe

20200707_184910.jpg
asta dă, am introdus o linie între cele 2 rânduri de ceapă galbenă distanțate prea mult, și am adăugat o linie și deci 4 rânduri de ceapă transplantată
vedem în dreapta sfecla care s-a răspândit bine

asistentul meu
pisica de băut.jpg
un mic impuls înainte de exercițiu

20200707_183753.jpg
si putina odihna dupa efort, volbii trebuie doar sa aiba grija

dacă nu, observ o viespă care a inspectat toate varza, n foaie după foaie, deasupra și dedesubt, am înțeles absența omizii în ciuda prezenței fluturilor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de stephgouv » 08/07/20, 07:59

Am făcut aceeași greșeală ca și tine cu ceapa: prea distanță între rânduri.
Așadar, am pus sfeclă și varză Bxl în inter-rânduri.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 311