Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de sicetaitsimple » 28/07/20, 17:04

Did67 a scris:Ex: 12 m lungime pe 7 lățime = 84 m²
Deci, lăsați să curgă între 4 și 200 de litri de apă [adică 11 până la 000 m3] în funcţie de sol.


Chiar dacă are doar vreo 40 de metri pătrați, dacă îmi amintesc bine, o să-i dai un infarct prietenului nostru Moindreff! : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de alcalin » 28/07/20, 17:34

Did67 a scris:Asigurați-vă că rezerva de apă din sol este plină.

Ca o primă aproximare, puteți estima RFU (rezerva ușor de utilizat) a solului dvs. la:

- 0,5 până la 1,3 l pe m² de sol pentru fiecare cm de adâncime a solului

- pe scurt, dacă solul tău nu se „întearcă” pe o stâncă impermeabilă, cu legume bine dezvoltate care pot extrage cu ușurință de la o adâncime de 1 m, uneori 2, asta ți-ar oferi 50 până la 130 l pe m² (pasare, circulație). etc inclusiv, pentru că apa nu se va opri la granițe)...

Pentru a o „umple”, estimați suprafața și înmulțiți.

Ex: 12 m lungime pe 7 lățime = 84 m²

Deci, lăsați să curgă între 4 și 200 de litri de apă [adică 11 până la 000 m3] în funcţie de sol. Să numim x volumul estimat...

Pentru a estima timpul, umpleți o cutie de 10 l (în cel mai bun caz, un recipient de 100 l - cu cât volumul este mai mare, cu atât calculul va fi mai precis), pe care îl vom numi t.

Va trebui să lăsați (x * t) / 10 să curgă [dacă timpul dvs. a fost măsurat pentru 100 l, va fi (x * t) / 100]

NB: În afară de problema temperaturilor și răcirii, așa trebuie udate legumele cultivate și consacrate: mult, dar rar (și nu invers!).

Multumesc Didier am cautat aceasta explicatie...sper sa ajung la calculele mele : Lol:
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 28/07/20, 18:54

sicetaitsimple a scris:...aici o să-i dai un infarct prietenului nostru Moindreff! : Lol:


Răspundeam la Alkaline, despre care am presupus că este plin de energie (ca o baterie!)...
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de sicetaitsimple » 28/07/20, 19:26

Did67 a scris:
sicetaitsimple a scris:...aici o să-i dai un infarct prietenului nostru Moindreff! : Lol:


Răspundeam la Alkaline, despre care am presupus că este plin de energie (ca o baterie!)...


Am văzut clar, dar Moindreffor era în bucla de discuții! :)
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 28/07/20, 20:19

sicetaitsimple a scris:
Did67 a scris:
sicetaitsimple a scris:...aici o să-i dai un infarct prietenului nostru Moindreff! : Lol:


Răspundeam la Alkaline, despre care am presupus că este plin de energie (ca o baterie!)...


Am văzut clar, dar Moindreffor era în bucla de discuții! :)

Încă pot jongla cu câteva picături și cu fundul rezervoarelor și intenționez să investesc în picuratoare fără presiune și, mai ales, să modific alimentarea cu energie a rezervoarelor pentru a umple mai repede.

apoi cu umbrire, încerc să-mi fac legumele să sufere mai puțin din cauza căldurii, combinând toate acestea, poate nu voi putea reutiliza apa din rețea, sau cel puțin altfel decât folosind jetul

in plus, unele legume pot astepta putin, altele mai putin, dar cealalta problema a mea este lipsa de fertilitate, asa ca acesta este un punct pe care va trebui sa il imbunatatim toamna asta, trebuie sa discut cu vecinul meu care are cai.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de sicetaitsimple » 28/07/20, 21:18

Moindreffor a scris:Încă pot jongla cu câteva picături și cu fundul rezervoarelor și intenționez să investesc în picuratoare fără presiune și, mai ales, să modific alimentarea cu energie a rezervoarelor pentru a umple mai repede.
apoi cu umbrire, încerc să-mi fac legumele să sufere mai puțin din cauza căldurii, combinând toate acestea, poate nu voi putea reutiliza apa din rețea, sau cel puțin altfel decât folosind jetul


Pfff... Ești atât de obositor! : Lol:

Nu veți salva planeta consumând cu câțiva m3 mai puțină apă pe parcursul anului pe o grădină de legume de 40 m2 din nordul Franței. Pe de alta parte, vei avea legume mult mai frumoase decat rationalindu-le la extrem.

Pur și simplu nu înțeleg.....Drippers, shading,....Pe 40m2?

O udare bună pe săptămână timp de câteva săptămâni pe an și totul este gata.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 29/07/20, 00:51

Did67 a scris:Asigurați-vă că rezerva de apă din sol este plină.

Ca o primă aproximare, puteți estima RFU (rezerva ușor de utilizat) a solului dvs. la:


Despre ce RFU vorbim sau despre ce „ar trebui” să vorbim?

Doar cea care se referă la plante?

Sau și cea care va contribui la toată viața de pe teren?

Sau sunt la fel?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 29/07/20, 09:28

Sub un acronim foarte științific se ascunde o noțiune foarte empirică, bazată efectiv pe disponibilitatea apei pentru plante.

RU a solului desemnează cantitatea de apă pe care un sol o înmagazinează între uscare (apa nu mai curge sub efectul gravitației; apoi este reținută permanent) și punctul de ofilire (apa este reținută prea puternic de sol; plantele nu mai sunt capabile să-l absoarbă).

Am văzut că, chiar înainte de ofilire, plantele „sufăr” și închid stomatele, reducând astfel recoltele. Dar ei supraviețuiesc.

Prin urmare, numim RFU partea din RU care este suficient de ușor absorbabilă pentru ca plantele să nu sufere sau să nu sufere prea mult. Acesta este stabilit în mod arbitrar la aproximativ 2/3 din RU.

Deci noțiunea se aplică plantelor.

Alte organisme ale solului, deși au nevoie și de apă, nu o exportă! Au nevoie de condiții de viață acceptabile și, deoarece viața se naște în apă, un mediu umed.

Nu mai am relația dintre umiditatea solului și bacterii. Am avut un articol care făcea legătura între activitate și conținutul de apă din sol (exact, reținerea - asta ar fi trebuit să fie în carte, dar cred că a fost puțin complicat, am sărit peste diagrame etc pentru a rămâne doar la generalități). Activitatea lor scade atunci când RFU scade.

Ciupercile sunt mai bune la extragerea apei decât plantele. Putem estima („ne permitem să gândim”) că sunt mai puțin afectați.

Viermii, cred (dar nu am citit nimic despre asta), au si ei mai multe necazuri decat plantele, si intra in diapauza (chiar daca zilele astea, inca dau peste epigei activi).

Pe scurt, idealul ar fi să nu golești RFU. Deci, de exemplu, în loc să adăugați 7 de litri la fiecare 000 zile în cazul menționat mai sus, aducerea a 10 la fiecare 3 se va potrivi mai bine organismelor, va fi grozav pentru plante dar va crește ușor pierderile de suprafață prin evaporare (suprafața umedă mai des). Evaporare care va fi controlată în mare măsură dacă stratul de fân este încă gros și dacă nu udăm fânul, ci pământul de dedesubt (picurare cu picătură). Cu prețul înrăutățirii căldurii! Deci am putea crede că e mai bine.

Din nou, este multifactorial. Nicio „soluție perfectă”. Dar sunt compromisuri de făcut!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Julienmos » 29/07/20, 10:59

intr-un sol usor argilos ca acasa, anumite zone de legume nu au mai fost udate de la plantare (de exemplu, patul de telina), in ciuda stratului bun de fan care ramane, pamantul este destul de uscat dedesubt...

si e foarte greu sa-l udam „eficient” chiar daca bagi in doza... pentru ca flota se repezi imediat in adancuri prin toate greselile, unele destul de mari...
și avem impresia că stratul de suprafață al pământului nu se umezește, neabsorbând această apă care pleacă prea repede. A doua zi, când am răzuit puțin pământul, s-a uscat din nou repede sub suprafață... frustrant!

Dar curios, legumele rămân foarte verzi, nu par să se fi ofilit în niciun fel (la fel ca și roșiile de exemplu), îmi imaginez că micorizele au ceva de-a face... sau rădăcinile merg mai jos decât credem noi. ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 29/07/20, 11:22

Did67 a scris:Sub un acronim foarte științific se ascunde o noțiune foarte empirică, bazată efectiv pe disponibilitatea apei pentru plante.

RU a solului desemnează cantitatea de apă pe care un sol o înmagazinează între uscare (apa nu mai curge sub efectul gravitației; apoi este reținută permanent) și punctul de ofilire (apa este reținută prea puternic de sol; plantele nu mai sunt capabile să-l absoarbă).

Am văzut că, chiar înainte de ofilire, plantele „sufăr” și închid stomatele, reducând astfel recoltele. Dar ei supraviețuiesc.

Prin urmare, numim RFU partea din RU care este suficient de ușor absorbabilă pentru ca plantele să nu sufere sau să nu sufere prea mult. Acesta este stabilit în mod arbitrar la aproximativ 2/3 din RU.

Deci noțiunea se aplică plantelor.

Alte organisme ale solului, deși au nevoie și de apă, nu o exportă! Au nevoie de condiții de viață acceptabile și, deoarece viața se naște în apă, un mediu umed.

Nu mai am relația dintre umiditatea solului și bacterii. Am avut un articol care făcea legătura între activitate și conținutul de apă din sol (exact, reținerea - asta ar fi trebuit să fie în carte, dar cred că a fost puțin complicat, am sărit peste diagrame etc pentru a rămâne doar la generalități). Activitatea lor scade atunci când RFU scade.

Ciupercile sunt mai bune la extragerea apei decât plantele. Putem estima („ne permitem să gândim”) că sunt mai puțin afectați.

Viermii, cred (dar nu am citit nimic despre asta), au si ei mai multe necazuri decat plantele, si intra in diapauza (chiar daca zilele astea, inca dau peste epigei activi).

Pe scurt, idealul ar fi să nu golești RFU. Deci, de exemplu, în loc să adăugați 7 de litri la fiecare 000 zile în cazul menționat mai sus, aducerea a 10 la fiecare 3 se va potrivi mai bine organismelor, va fi grozav pentru plante dar va crește ușor pierderile de suprafață prin evaporare (suprafața umedă mai des). Evaporare care va fi controlată în mare măsură dacă stratul de fân este încă gros și dacă nu udăm fânul, ci pământul de dedesubt (picurare cu picătură). Cu prețul înrăutățirii căldurii! Deci am putea crede că e mai bine.

Din nou, este multifactorial. Nicio „soluție perfectă”. Dar sunt compromisuri de făcut!


ok ok multumesc
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 227