Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 21/01/21, 11:51

aici jumătățile de cartofi dulci sunt în pământ de ghiveci, o parte din acesta iese din pământul de ghiveci și, prin urmare, trebuie continuat
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 21/01/21, 13:48

Moindreffor a scris:Crezi că ar fi trebuit să pun niște pastis în el? Vorbesc desigur cu agronomul, că acest lucru nu duce la confuzie


Răspuns de la agronom: amintește-mi de conținutul de NPK și oligoelemente din pastis??? (inainte de a-l enerva!).
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 21/01/21, 18:19

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:Crezi că ar fi trebuit să pun niște pastis în el? Vorbesc desigur cu agronomul, că acest lucru nu duce la confuzie


Răspuns de la agronom: amintește-mi de conținutul de NPK și oligoelemente din pastis??? (inainte de a-l enerva!).

in N'in Putin Kon nu mai stiu, dar stiu ca are un C/N Con/Normalitate mare asa ca intr-adevar daca abuzezi de el risti sa fii ars
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 24/01/21, 15:09

noutati despre cartofi dulci fierti...
primii muguri eclozează, se formează frunze minuscule, iată-ne : Wink:
jumătate de cartofi dulci în pământ de ghiveci va trebui să aștepte...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 24/01/21, 17:21

Este o adevărată telenovelă de cartofi dulci aici : Cheesy:
Butașii mei luați toamna merg foarte bine, toți încep să producă frunze, totul este în regulă. O să văd ce se întâmplă anul acesta, dar cred că pe viitor voi abandona tehnica în apă și toate astea. Tăierea plantelor direct înainte de îngheț mi se pare mai promițător și mai ușor. Va urma
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 24/01/21, 20:30

Doris a scris:Este o adevărată telenovelă de cartofi dulci aici : Cheesy:
Butașii mei luați toamna merg foarte bine, toți încep să producă frunze, totul este în regulă. O să văd ce se întâmplă anul acesta, dar cred că pe viitor voi abandona tehnica în apă și toate astea. Tăierea plantelor direct înainte de îngheț mi se pare mai promițător și mai ușor. Va urma

absolut, trebuia doar să ne gândim la asta și să avem loc să păstrăm butașii în viață toată iarna
un alt lucru pe care nu îl voi uita înainte de recoltare va fi să scurgem frunzele de cartof dulce, să verificăm că poate fi consumat ca spanacul, deoarece având în vedere cantitatea de frunze ne permite să ne gândim la o recoltă bună.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 25/01/21, 07:59

Gustul frunzelor l-am descoperit întâmplător, vecina și prietena mea și-a crescut cartoful dulce de-a lungul gardului și a pus frunzele mâncate de căprioare. Când mi-a povestit despre asta, tocmai mă uitam la un filmuleț al lui André Abrahami despre cartofi dulci, în care el sfătuiește să recoltam frunzele și din cauza costului am încercat. Nu e rau in omleta, quiche, salata cu frunze tinere, merita retinut pentru anul acesta.
Pentru a depozita butașii toată iarna, la asta trebuie să te gândești. De la sfârșitul lunii octombrie și până acum butașii mei au fost ținuți în două ghivece de flori într-o verandă neîncălzită. Și-au calmat rădăcinile și doar în ultimele două săptămâni au fost în recipiente individuale într-un loc cald, există o cerere pentru un pic mai mult spațiu și toleranță de la soțul meu : Cheesy:
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 25/01/21, 12:36

Doris a scris:Pentru a depozita butașii toată iarna, la asta trebuie să te gândești. De la sfârșitul lunii octombrie și până acum butașii mei au fost ținuți în două ghivece de flori într-o verandă neîncălzită. Și-au calmat rădăcinile și doar în ultimele două săptămâni au fost în recipiente individuale într-un loc cald, există o cerere pentru un pic mai mult spațiu și toleranță de la soțul meu : Cheesy:

Cred că la sfârșitul sezonului voi încerca parțial butași în apă și parțial butași în pământ de ghiveci
în apă le puteți grupa împreună, deși apoi trebuie să le separați, în pământ de ghivece va fi direct în găleți individuale,

La naiba, încă nu am început sezonul, ne gândim deja la sezonul viitor : Mrgreen:

în rest, soția mea este cea care tolerează invadarea sufrageriei cu lucrurile mele : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de alcalin » 25/01/21, 12:46

Moindreffor a scris:
Doris a scris:(...) există o cerere de puțin mai mult spațiu și toleranță de la soțul meu : Cheesy:

în rest, soția mea este cea care tolerează invadarea sufrageriei cu lucrurile mele : Mrgreen:
Doi dintre noi ne adunăm pentru a îngrămădi camera de zi (caldă și luminoasă) acolo sunt toate echipamentele mele, răsaduri și o mașină CNC în construcție... nu vă spun mizeria :) cine se va strica primul?
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 25/01/21, 13:06

Moindreffor a scris:La naiba, încă nu am început sezonul, ne gândim deja la sezonul viitor : Mrgreen:

în rest, soția mea este cea care tolerează invadarea sufrageriei cu lucrurile mele : Mrgreen:

Ah, când încep leneșii, nimic nu-i oprește, iar dacă în primăvară observăm că suntem în urmă pentru 2021, să știi că mental suntem înaintea lui 2022 se poate dovedi liniștitor.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 451