Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 05/05/21, 14:53

Moindreffor a scris:
ai vorbit Nu știu unde răsaduri pe nisip, am rămas pe hârtia absorbantă pentru că „funcționează” bine cu excepția faptului că rădăcinile foarte mici sunt deja fixate foarte repede în fibrele de hârtie și se pot rupe, prin urmare m-am gândit la nisip, deoarece l-am cernut pentru a-l pune în pământ, dar nu am încercat, intervenția ta m-a determinat să fac pasul și, într-adevăr, în nisip, răsadul este foarte ușor recuperat cu rădăcină și puțin nisip uneori, ceea ce nu este rău, și este 100% reutilizabil, nu ca hârtia absorbantă ...



Și apropo, putem face o observație edificatoare: chiar și când este uscat, nisipul „se lipeste” de rădăcini, „arătând” existența cleiurilor din rizobacterii!

[Am filmat pentru un videoclip viitoare pe ghimbir]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 05/05/21, 14:56

Moindreffor a scris:
astăzi am recuperat mai mult de 60 de plante de roșii, datorită vărului meu, vor trebui să aștepte încă două săptămâni înainte de a fi puse afară și, la rândul meu, am la fel de multe, care sunt mult mai mici, dar mai au încă două săptămâni de crescut, eu acum știi când să semeni pentru anul viitor


De asemenea, pentru a veni într-un videoclip (altul): producția NU depinde de dimensiunea plantelor; ar fi chiar opusul: cei mici ar da mai mult! Am făcut un test pe două linii, pentru că, pentru un soi, se dovedește că aveam mici sau foarte mici pe de o parte și mari sau foarte mari pe de altă parte (tuberculi care deveniseră verzi și pe care nu i-am păstrat). Așa că am făcut câte o linie din fiecare, în același loc, în același timp ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 05/05/21, 16:18

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:
astăzi am recuperat mai mult de 60 de plante de roșii, datorită vărului meu, vor trebui să aștepte încă două săptămâni înainte de a fi puse afară și, la rândul meu, am la fel de multe, care sunt mult mai mici, dar mai au încă două săptămâni de crescut, eu acum știi când să semeni pentru anul viitor


De asemenea, pentru a veni într-un videoclip (altul): producția NU depinde de dimensiunea plantelor; ar fi chiar opusul: cei mici ar da mai mult! Am făcut un test pe două linii, pentru că, pentru un soi, se dovedește că aveam mici sau foarte mici pe de o parte și mari sau foarte mari pe de altă parte (tuberculi care deveniseră verzi și pe care nu i-am păstrat). Așa că am făcut câte o linie din fiecare, în același loc, în același timp ...

Voi fi pe același tip de convingeri, dar știu că sunteți foarte puțin satisfăcut de convingeri, din păcate nu am plante mici și mari de același soi pentru a face o comparație „reală”
dar când mă gândesc la asta spunem adesea că sistemul rădăcinii (sub pământ) are dimensiuni mai mari decât sistemul vegetativ (deasupra solului) din păcate într-o găleată dimensiunea sistemului rădăcină este blocată de găleată, pe de altă parte sistemul vegetativ se poate dezvolta prea mult și, prin urmare, va crea un dezechilibru sau chiar o inversare a situației naturale și, prin urmare, după transplant, planta va trebui să se reechilibreze, pentru un anumit timp, în detrimentul altceva, pe pe de altă parte, o plantă mică încă echilibrată în găleată transplantată la momentul potrivit nu va trebui să treacă prin această fază și, prin urmare, nu va vedea nicio oprire în dezvoltarea sa și nu numai că o va prinde din urmă pe cealaltă și o va depăși în cele din urmă
ar trebui într-adevăr testat, dar acasă locul este prea rar pentru a testa acest lucru eficient cu un număr suficient de plante
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de alcalin » 05/05/21, 23:05

Am avut experiența să plantez curcumă organică de magazin și, de asemenea, nasturți tuberoși.
Am pus substratul meu obișnuit: jumătate de sol din grădină, jumătate de sol cu ​​o mână de nisip. A durat ceva, dar totul a crescut.
Chiar și am transplantat nasturții în pământ săptămâna aceasta.
Curcuma este într-o oală și rămâne doar afară ziua (ei bine, sunt aici să mă ocup de ea dacă nu C în garaj) frunzele ei nu cresc repede dar este în regulă. Va trebui să îi fac o fotografie.
1 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 05/05/21, 23:39

Moindreffor a scris:ar trebui într-adevăr testat, dar acasă locul este prea rar pentru a testa acest lucru eficient cu un număr suficient de plante

.
Vorbeam aici despre cartofii de sămânță - mulți oameni cred că este adevărat opusul.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 06/05/21, 16:27

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:ar trebui într-adevăr testat, dar acasă locul este prea rar pentru a testa acest lucru eficient cu un număr suficient de plante

.
Vorbeam aici despre cartofii de sămânță - mulți oameni cred că este adevărat opusul.

da, văzusem trecerea de la roșie la cartof, dar cred că este valabilă și pentru alte tipuri de plante, cum ar fi cele care sunt transplantate
Am transplantat semințe germinate anul acesta, răsaduri abia dezvoltate, etape de cotiledon și nu există Pb, oferă avantajul că nu trebuie să semeni prea multe semințe, bine când le faci singur nu contează, dar când cumperi o pungă de semințe de roșii și aveți în jur de 20, nu ar trebui să vă lipsească prea mult
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 16/05/21, 16:01

salut
bună continuare și sfârșitul cepei transplantate anul trecut sub presiunea Sicetaitsimple : Mrgreen: , a supraviețuit doar un picior de galben, nu pare să meargă la sămânță, 3 sau 4 picioare de roșii au și iernat, toți merg la sămânță, voi culege sămânța

bulbilele de ceapă galbenă recoltate și plantate, au apărut foarte bine, pentru a continua, trecuseră bine iarna, nu s-au rupt dormența înainte de plantare, cele câteva ceapă roșie recoltate în bulbile au avut o pauză mai timpurie în repaus, așa că am pus le intr-o galeata in magazie, apoi transplantate deja in verde, isi continua cresterea, monitorizez posibila crestere a semintelor, am avut si niste bulbili de ceapa alba, au fost plantati foarte devreme au aparut si cresc. : Mrgreen:

apar și bulbiile de ceapă galbenă și roșie comercială, plantate mai târziu, șalote și usturoi de iarnă (plantate primăvara : Mrgreen: ) Cresc,

frunzele mele de stejar, apariția spontană a trecut într-o găleată, se dezvoltă bine, puțin în spatele celei mai frumoase apariții neplantate, dar nu prea mult, ei bine, acestea sunt în mazăre, va ajunge să se împingă, mai ales că căpșunile provin din "noi nu știi unde să te implici în chestie

Am cumpărat salată apia pentru transplant, e ok, un mic atac de melc, dar ar trebui să treacă și pentru o dată dovlecii mei sunt deja în pământ, la fel ca castraveții, deși sunt doar prima lor frunză reală, nu este lungă, pe de altă parte mâna pământul pentru dovlecei este gata, cu excepția faptului că am uitat să cumpăr câteva : Mrgreen:

și în cele din urmă cartofii se ridică în liniște, unul pentru moment, dar fânul se ridică în alte locuri

Transplant roșii, între două dușuri

Merge încet, anul acesta încă nu lipsește apă, dar căldură, anul trecut a fost opusul fierbinte, dar nu apă

mică mențiune pentru andive, ultimele 2 răsaduri încep să se dezvolte, așa că voi avea andive de transplantat în pământ, la fel pentru țelină, încep să-și facă primele frunze reale, nu se va întâmpla în grădina de legume pentru o în timp ce, dar oricum abia crește vara

vinetele și ardeii, sunt mai puțin târzii decât anul trecut și vor avea brusc și mai puține anul viitor : Mrgreen: Voi trece răsadurile personale de roșii din tava pentru răsaduri în găleți, sper să pot culege cel puțin ceva de gustat și să am niște sămânță : Mrgreen:

Am făcut un test de răsaduri difuzate de ridichi, salată și sfeclă, ridichile cresc

aici este pentru micul tur al grădinii de legume la mijlocul lunii mai
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Doris » 16/05/21, 19:16

Moindreffor a scris:Merge încet, anul acesta încă nu lipsește apă, dar căldură, anul trecut a fost opusul fierbinte, dar nu apă

La fel este și aici, în afară de două sau trei vârfuri de căldură și odată cu fațada nordică de 31 °, temperaturile sunt relativ scăzute pentru sezon. Plantele mele de roșii cresc, dar foarte încet, ardeii și tot ce așteaptă încă două sau trei săptămâni, înainte de a le instala în grădina de legume. Ceea ce este plăcut cu grădina mea de legume acum este că am deja o mulțime de lucruri de recoltat și mâncat în fiecare zi, în timp ce aștept legumele de vară, am o mulțime de lucruri pentru a vă ține răbdare, iar acest „timp amuzant” este foarte popular cu salate, mazăre și varză.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 16/05/21, 20:36

Doris a scris:
Moindreffor a scris:Merge încet, anul acesta încă nu lipsește apă, dar căldură, anul trecut a fost opusul fierbinte, dar nu apă

La fel este și aici, în afară de două sau trei vârfuri de căldură și odată cu fațada nordică de 31 °, temperaturile sunt relativ scăzute pentru sezon. Plantele mele de roșii cresc, dar foarte încet, ardeii și tot ce așteaptă încă două sau trei săptămâni, înainte de a le instala în grădina de legume. Ceea ce este plăcut cu grădina mea de legume acum este că am deja o mulțime de lucruri de recoltat și mâncat în fiecare zi, în timp ce aștept legumele de vară, am o mulțime de lucruri pentru a vă ține răbdare, iar acest „timp amuzant” este foarte popular cu salate, mazăre și varză.

chiar și mazărea nu decolează, salatele sunt bine, dar odată cu ploaia există limac : Mrgreen:
anul viitor îmi voi instala cadrele temporare pentru a nu fi nevoit să sufăr de vremea asta prea rece în primăvară, în fiecare an munca lui grea

Am pus 30 de roșii din tava cu faguri de 60 de găuri, în găleți, trebuie doar să crească repede : Mrgreen: , bine după jumătatea lunii mai, anul trecut nici măcar nu am avut încă tulpini de roșii ale vărului meu și sunt deja 4 în pământ : Mrgreen: : Mrgreen: , pentru a mă asculta aș putea crede că am întârziat foarte mult : Mrgreen:

Este timpul pentru mine, transplantez 4 picioare ploaie, odihnă forțată și mă întorc în grădina de legume, re-plouă și așa mai departe ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 01/06/21, 13:53

o întrebare despre șalotele mele, acestea nu sunt foarte dezvoltate, dar frunzișul începe deja să devină galben și uscat, este foarte devreme, mai ales pe astfel de plante mici, este pentru că le-am plantat prea târziu? pentru că au luat mult timp să iasă din fân și dintr-o dată ies prea târziu? alături, ceapa și usturoiul de iarnă plantat primăvara se descurcă foarte bine și sunt foarte verzi
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 205