Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 29/06/18, 06:49

Aceasta este baza: „fiecare grădina de legume leneșă!”.

Nu suntem egali, nici pentru clima (pe termen lung), nici pentru vreme (an de an - in cazul meu, anul trecut, furtunile de vara ALL au mers una in stanga, alta in dreapta, alta drept inainte in satele vecine aveau udare naturala, nu eu!), nici pentru sol, nici pentru expunere (sud sau nord), nici pentru cartier (si eventuale constrangeri).

Deci ceea ce pentru unul ar fi o „crimă” (pentru mine, greliner de exemplu), pentru celălalt se va impune ca „compromis necesar”... Unul va uda. Celălalt nu...

Deci e frumos să vorbim. Pentru că uneori „ne orbim”. Dar nu este nevoie să copiați! Chiar si nociv!!!!

Acest lucru mă face să cred, trăiesc acolo, că un „volum 2” ar putea fi despre afirmarea și explicarea acestor particularități.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 29/06/18, 17:22

Did67 a scris:Aceasta este baza: „fiecare grădina de legume leneșă!”.

Nu suntem egali, nici pentru clima (pe termen lung), nici pentru vreme (an de an - in cazul meu, anul trecut, furtunile de vara ALL au mers una in stanga, alta in dreapta, alta drept inainte in satele vecine aveau udare naturala, nu eu!), nici pentru sol, nici pentru expunere (sud sau nord), nici pentru cartier (si eventuale constrangeri).

Deci ceea ce pentru unul ar fi o „crimă” (pentru mine, greliner de exemplu), pentru celălalt se va impune ca „compromis necesar”... Unul va uda. Celălalt nu...

Deci e frumos să vorbim. Pentru că uneori „ne orbim”. Dar nu este nevoie să copiați! Chiar si nociv!!!!

Acest lucru mă face să cred, trăiesc acolo, că un „volum 2” ar putea fi despre afirmarea și explicarea acestor particularități.

de indata ce am inceput fenocultura, mi-am dat seama ca nu mai pot face ca inainte (in zilele de gradinarit in sol gol) acest strat de fan modifica atatea lucruri, deschide si inchide anumite perspective si de aceea este necesara adaptare.

după cum a subliniat Chafoin, și așa cum ați remarcat și dumneavoastră Didier, faceți toate acestea în mod natural, v-ați adaptat de-a lungul anilor și ați avut deja perspectivă, când ați prezentat ceea ce a devenit fenocultură, deci să afirmați și să explicați particularitățile nu ar fi rău. , e pacat ca peasant.bio nu mai participa la acest thread, avea o experienta mare si chiar mai multa perspectiva decat tine asupra cultivarii sub un strat gros de fan, poate -poate era mai putin lenes decat tine, de aici aceasta diferenta de punct de vedere. vedere : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de guibnd » 29/06/18, 23:54

Moindreffor a scris:pacat ca peasant.bio nu mai participa la acest thread, avea o experienta mare si chiar mai multa perspectiva decat tine asupra cultivarii sub un strat gros de fan, poate era mai putin lenes decat tine, de aici aceasta diferenta de punct de vedere : Mrgreen:

Da, imi amintesc peasant.bio cand l-am citit acum un an, mai degraba inventiv, e drept ca nu a mai fost folosit in ultima vreme! L-ai menționat de două ori acum? S-ar fi putut întâmpla cu el ceva?
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 30/06/18, 08:38

Guibnd a scris:
Moindreffor a scris:pacat ca peasant.bio nu mai participa la acest thread, avea o experienta mare si chiar mai multa perspectiva decat tine asupra cultivarii sub un strat gros de fan, poate era mai putin lenes decat tine, de aici aceasta diferenta de punct de vedere : Mrgreen:

Da, imi amintesc peasant.bio cand l-am citit acum un an, mai degraba inventiv, e drept ca nu a mai fost folosit in ultima vreme! L-ai menționat de două ori acum? S-ar fi putut întâmpla cu el ceva?

nu, o remarcă interpretată greșit, Didier prea leneș pentru Paysan.bio, Didier uită uneori să precizeze că nu o face sau că anumite lucruri îi sunt inutile în cazul lui, dar că în niciun caz aceste lucruri nu sunt inutile sau că altele. nu ar trebui să le facă, dar face eforturi pentru a se corecta
așa cum spune adesea Didier „fiecare grădina lui de legume a leneșului” „inspirați-vă, dar nu copiați”, acesta ar putea fi titlul următoarei sale cărți : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de guibnd » 30/06/18, 16:48

Moindreffor a scris:
Guibnd a scris:
Moindreffor a scris:pacat ca peasant.bio nu mai participa la acest thread, avea o experienta mare si chiar mai multa perspectiva decat tine asupra cultivarii sub un strat gros de fan, poate era mai putin lenes decat tine, de aici aceasta diferenta de punct de vedere : Mrgreen:

Da, imi amintesc peasant.bio cand l-am citit acum un an, mai degraba inventiv, e drept ca nu a mai fost folosit in ultima vreme! L-ai menționat de două ori acum? S-ar fi putut întâmpla cu el ceva?

nu, o remarca interpretata gresit...

dupa o mica cautare cu lupa (foarte practica pentru a gasi informatii pe firul principal lung), am gasit ultimele mesaje de pe paysan.bio pe 20 decembrie 2017 (pe atunci, de cateva saptamani, am vizitat rar firul, foarte lent și prea ocupat să-mi tratez sciatica... așa că profit de această ocazie pentru a ajunge din urmă)
interesante, printre altele, experimentele sale referitoare la cozile de ceapă care ar putea influența plecarea cepei dacă acestea sunt îndepărtate...

interesant de a elibera timp și energie datorită lui Didier Hay (ceea ce ne scutește de a ne lupta cu o pică ca niște condamnați sau în spatele unei motoare ca niște mari nags).
interesant să te angajezi în experimente ca cele pe care peasant.bio le-a propus și condus... de fapt, a fost hrănitor din punct de vedere intelectual să perfecționezi tehnici...
pacat ca nu a durat aceasta complementaritate...mai era loc de doi
observația în cauză ar fi fost interpretată greșit, dar poate și puțin excesivă!
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 30/06/18, 19:26

"....dar un pic prea exagerat poate!"

Da. Poate nu. Desigur. Mă simt responsabil că nu sunt suficient de nuanțat uneori. Tastând cu două degete și răspunzând prea repede, luăm comenzi rapide...

Am vina sa sar, fara precautie, de la o reflecție care urmărește opinia unei persoane la o reflecție generală. Generalitate pe care persoana o ia literalmente pentru el sau ea. Fără să greșești neapărat când citești textul. Dar fără să fi fost vizată în mintea mea (dar de unde putea ea să știe asta?).

Îmi amintesc perfect episodul. Dar mai multe despre „conținutul” schimburilor. Nici nu-mi amintesc dacă mi-am cerut scuze sau nu. Mi se pare că în niciun caz nu mi-am lămurit gândurile și că am regretat forma în care mă exprimasem.

A fost „înțepat” și nu s-a mai întors. E o rușine. Chiar dacă, de fapt, am avut deseori diferențe în privința „filozofiei”, a substanței. Scopul meu este să încurajez natura să facă pentru mine și să încerc să fac cât mai puțin posibil. El a fost mai mult despre „tehnicile care ne permit să perfecționăm mai mult decât grădinăritul organic – inclusiv utilizarea fânului”. De atunci, a trebuit să ne chibzuim asupra principiilor. Nu m-a deranjat deloc. Spre deosebire de anumiți troli care critică fără a contribui cu altceva decât dogmele lor, „gândurile lor religioase”, ideile guru-ului lor preferat... el avea substanță. Întotdeauna l-am considerat mult mai avansat decât mine în „tehnicile de grădinărit”. El a fost cel care m-a inspirat când am scris că sunt un sărac grădinar - o expresie pe care unii o vor găsi îngropată undeva în acest thread...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de guibnd » 30/06/18, 21:25

Did67 a scris: Am vina sa sar, fara precautie, de la o reflecție care urmărește opinia unei persoane la o reflecție generală. Generalitate pe care persoana o ia literalmente pentru el sau ea. Fără să greșești neapărat când citești textul. Dar fără să fi fost vizată în mintea mea (dar de unde putea ea să știe asta?).

da, văd clar că sunteți foarte productiv și rapid în răspunsurile pe care le oferiți aproape zilnic pe diferitele fire de econologie, răspunsurile pe care le dați la comentariile care urmează videoclipurilor, fără îndoială și e-mailurile care vă sunt adresate direct.... si trebuie sa treci de la unul la altul fara „bloc de decompresie” si ceea ce citesti intr-un loc trebuie sa influenteze sensul raspunsului tau in alt loc : Roll: .
Sincer jos pălăria pentru că ești doar leneș cu numele :D în sfârșit, ești o persoană leneșă hiperactivă : Mrgreen:
deci da, cand citim schimburile din 20 decembrie ne spunem: „boudiou ce musca l-a muscat brusc”
Personal, cred că există ceva care trebuie să te fi enervat în altă parte și pe care l-ai lăsat să plece la momentul nepotrivit în locul nepotrivit și bing! fermierul ecologic a luat-o pentru sine.
pur și simplu nu erai în același flux în acel moment precis :(

Did67 a scris: Scopul meu este să încurajez natura să facă pentru mine și să încerc să fac cât mai puțin posibil. El a fost mai mult despre „tehnicile care ne permit să perfecționăm mai mult decât grădinăritul organic – inclusiv utilizarea fânului”.

da, pe langa asta scrieti undeva despre asta ca nu va intereseaza sa petreceti de doua ori mai mult timp pentru a colecta 10% mai mult.
nu e un calcul prost : Idee: și deseori meditez la această propoziție pentru a o face a mea, și nu doar în grădinărit...
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 30/06/18, 22:25

Did67 a scris:"....dar un pic prea exagerat poate!"

Da. Poate nu. Desigur. Mă simt responsabil că nu sunt suficient de nuanțat uneori. Tastând cu două degete și răspunzând prea repede, luăm comenzi rapide...

Am vina sa sar, fara precautie, de la o reflecție care urmărește opinia unei persoane la o reflecție generală. Generalitate pe care persoana o ia literalmente pentru el sau ea. Fără să greșești neapărat când citești textul. Dar fără să fi fost vizată în mintea mea (dar de unde putea ea să știe asta?).

Îmi amintesc perfect episodul. Dar mai multe despre „conținutul” schimburilor. Nici nu-mi amintesc dacă mi-am cerut scuze sau nu. Mi se pare că în niciun caz nu mi-am lămurit gândurile și că am regretat forma în care mă exprimasem.

A fost „înțepat” și nu s-a mai întors. E o rușine. Chiar dacă, de fapt, am avut deseori diferențe în privința „filozofiei”, a substanței. Scopul meu este să încurajez natura să facă pentru mine și să încerc să fac cât mai puțin posibil. El a fost mai mult despre „tehnicile care ne permit să perfecționăm mai mult decât grădinăritul organic – inclusiv utilizarea fânului”. De atunci, a trebuit să ne chibzuim asupra principiilor. Nu m-a deranjat deloc. Spre deosebire de anumiți troli care critică fără a contribui cu altceva decât dogmele lor, „gândurile lor religioase”, ideile guru-ului lor preferat... el avea substanță. Întotdeauna l-am considerat mult mai avansat decât mine în „tehnicile de grădinărit”. El a fost cel care m-a inspirat când am scris că sunt un sărac grădinar - o expresie pe care unii o vor găsi îngropată undeva în acest thread...


Am practicat managementul sau participarea la forums : dacă sunteți susceptibil ați putea la fel de bine să rămâneți acasă.

Dacă nu înțelegi forma scrisă și absența intonațiilor (chiar dacă zâmbetele sunt complemente utile) și iei scrisul în față, ești mort pentru această formă de schimb.

Acum (dacă nu mi-a lipsit ceva din stil: "mă înăbuși pe mine adios") și dacă l-ai trăit deja, există uneori șanse nefericite.

Absența se datorează uneori altor cauze fericite sau... nefericite.

A trage concluzii fără a avea toate elementele în posesia ta este uneori riscant. Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de guibnd » 01/07/18, 00:29

nico239 a scris:Am practicat managementul sau participarea la forums : dacă sunteți susceptibil ați putea la fel de bine să rămâneți acasă.
Dacă nu înțelegi forma scrisă și absența intonațiilor (chiar dacă zâmbetele sunt complemente utile) și iei scrisul în față, ești mort pentru această formă de schimb.

da ai dreptate, in scris cat si oral, este mai bine sa stii sa dai in spate si sa castigi perspectiva si de cele mai multe ori, cei doi prieteni ai nostri bineinteles stiu sa o faca la fel de bine ca noi ceilalti.
doar că uneori, când suntem foarte implicați, dedicați, transportați, pasionați (și întregi) de ceea ce facem și de dorința de a-l împărtăși și de a fi înțeleși, nu mai putem avea această detașare.
Mi se remarcă faptul că nu s-au întâlnit intelectual în ziua aceea, ceea ce am numit mai sus: să nu fie în același flux în acel moment precis.

nico239 a scris:Acum (dacă nu mi-a lipsit ceva din stil: "mă înăbuși pe mine adios") și dacă l-ai trăit deja, există uneori șanse nefericite.
este adesea implicit :D dar iau notă că cu tine, dacă într-o zi vreau să-ți trimit un mesaj, atunci e mai bine să ies din toată inima : Cheesy:

nico239 a scris:Absența se datorează uneori altor cauze fericite sau... nefericite.

da, este și o ipoteză probabilă, poate exista o combinație de circumstanțe.

orice s-ar întâmpla, m-aș bucura dacă peasant.bio s-ar întoarce printre noi și nu cred că sunt singurul...
1 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 01/07/18, 10:06

Rețineți că, la fel ca mulți dintre voi, și-ar fi putut crea propriul thread specific. La simpla cerere, m-as fi abtinut sa intervin daca intr-adevar sunt prea umflator pentru unii... [Profit de aceasta ocazie pentru a indica ca daca ma simt legitim in thread-ul principal, unde am obtinut drepturi de moderator al lui Christophe, consider eu sunt invitat la diferitele alte fire pe care le-ați creat pentru a vă prezenta feedback-ul sau gândurile; Dacă prezența mea te entuziasmează, poți să-mi spui „în direct” sau prin „mp”. Trebuie să înveți din greșelile tale!!!]

Așa cred de asemenea că nu și-a găsit interesul aici. Ceea ce este respectabil. Am avut puțin (și rămân politicos) să-i oferim, în demersul LUI. Nu ?

Ce vrei sa obtina din abordarea mea??? Deci, de fapt, lua doar prelate, din punctul LUI de vedere. Există o formă de fundamentalism de „non-muncă absolută”, pe care într-adevăr o consider una dintre rarele „contribuții” în felul meu de a face lucrurile. Evident, nu asta căuta. Și asta e respectabil. Este în cartea mea: nu am nimic de spus celor care vor să-și transforme grădina de legume într-o sală de sport (pentru că e mai ieftin!), celor care nu vor să schimbe felul în care fac lucrurile pentru că îi destabiliza... Și sugerez ca, din introducere, să pună cartea jos.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144