Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 08/06/19, 08:25

jardama a scris:Bună Didier
Anul trecut mi-au fost dor de morcovi. Anul acesta, dupa ce am deschis o brazda si am curatat fanul, am asezat semintele pe pamant si am pus putin pamant amestecat cu pamant de ghiveci, putina apa, impachetat usor cu grebla, si au iesit, incep sa fac. vezi.


Semănăturile mele timpurii, în brazde, în seră și un rând afară, merg bine...

Mai târziu am avut, în trecut, absențe de la lifting. Diagnosticul este dificil: sunt melci? este un blocaj prin „efectul anti-germinativ” al fânului în descompunere?

Intenționez – dacă nu sar când o fac – să fac un test „toate lucrurile fiind egale”: jumătate de rând semănat în pământ și cealaltă jumătate de rând punând un amestec de semințe și pământ de răsad. Și comparați.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 08/06/19, 08:44

Did67 a scris:Intenționez – dacă nu sar când o fac – să fac un test „toate lucrurile fiind egale”: jumătate de rând semănat în pământ și cealaltă jumătate de rând punând un amestec de semințe și pământ de răsad. Și comparați.

Încă intenționez să încerc să transplantez morcovi, oricum e mai mult loc de făcut o linie : Mrgreen: așa că va fi într-o găleată și va fi transplantat acolo unde este loc^^

sau cu începutul în găleți, poate aștepta până la sfârșitul eșalopei, usturoiului și cepei, asolamentul poate îmi va deschide spații : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
jardama
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 161
Înregistrare: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de jardama » 08/06/19, 09:06

Mă duc să văd unde stau lucrurile. O sa fac niste fotografii.
Am crezut ca pamantul este foarte umed si cand il descoperim este putin blocat si cand se usuca datorita faptului ca pamantul este descoperit, face un pic de bulgari mici.
și poate că semințele sunt prea îngropate. De aceea anul acesta nu am răzuit solul, pur și simplu am așezat semințele pe sol gândindu-mă că rădăcinile își vor face drum
week-end bun
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 08/06/19, 10:05

jardama a scris:Mă duc să văd unde stau lucrurile. O sa fac niste fotografii.
Am crezut ca pamantul este foarte umed si cand il descoperim este putin blocat si cand se usuca datorita faptului ca pamantul este descoperit, face un pic de bulgari mici.
și poate că semințele sunt prea îngropate. De aceea anul acesta nu am răzuit solul, pur și simplu am așezat semințele pe sol gândindu-mă că rădăcinile își vor face drum
week-end bun

bine dacă te gândești un minut în șezlong, înainte de bere pentru a-ți păstra gândurile limpezi, în natură, cine deschide o brazdă pentru a îngropa sămânța de morcov sălbatic? Ei bine, putem găsi o pasăre care zgârie pământul, o mică crăpătură...
Este adevărat că a pune semințele în pământ este mai bine, dar cât pământ? nu ar fi grădinarul bun cel care, prin experiență, sapă în mod natural adâncimea de brazdă potrivită pentru fiecare sămânță, fără măcar să-și pună întrebarea?
vrem morcovi, dar avem pământul potrivit? prin aceasta mă refer la ceea ce va permite sămânții să crească indiferent de condițiile zilei de semănat, un sol argilos care va forma o crustă tare deasupra semințelor nu ne va strica sămânța prin uscare, un pământ care, dimpotrivă, rămâne prea mult. umed, prea rece
dacă ne gândim bine înaintea bunicului, tatăl și fiul locuiau aproape în același sat sau cel puțin în aceeași zonă geografică, așa că ceea ce bunicul transmisese nepotului său a rămas valabil,
70 km m-au despărțit de tatăl meu, spre sud în linie dreaptă, am avut o diferență în progresul recoltei de aproximativ două săptămâni, așa că dacă am plantat în același timp cu el, ei bine am riscat înghețul, el mult mai puțin, deci pentru mine succesul unei culturi sau aceleia trebuie să treacă prin observare și experimentare
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
jardama
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 161
Înregistrare: 07/06/19, 13:47
x 7

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de jardama » 08/06/19, 10:18

..... Hm, încă am acoperit semințele cu puțin pământ. Am ținut cont de ceea ce am înțeles că semințele mici nu trebuie să fie prea acoperite.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13723
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de izentrop » 08/06/19, 10:38

Moindreffor a scris:Încă intenționez să încerc să transplantez morcovi
Am incercat anul acesta, a mers foarte bine, sunt inaintea celor semanati in pamant (foarte rari si invadati de buruieni).
Semănate pe pământul serei mele, la 3-4 frunze le-am dezgropat și le-am replantat cu rădăcini goale. Era laborios, în lut greu de fărâmițat, uneori blocat între două bulgări.
Au vegetat în timpul frigului persistent, dar au decolat din nou cu primele zile bune.
Suntem aproximativ la aceeași latitudine, dacă am înțeles bine. : Wink:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 08/06/19, 10:52

izentrop a scris:
Moindreffor a scris:Încă intenționez să încerc să transplantez morcovi
Am incercat anul acesta, a mers foarte bine, sunt inaintea celor semanati in pamant (foarte rari si invadati de buruieni).
Semănate pe pământul serei mele, la 3-4 frunze le-am dezgropat și le-am replantat cu rădăcini goale. Era laborios, în lut greu de fărâmițat, uneori blocat între două bulgări.
Au vegetat în timpul frigului persistent, dar au decolat din nou cu primele zile bune.
Suntem aproximativ la aceeași latitudine, dacă am înțeles bine. : Wink:

Aș dori să le semăn într-o găleată și să transplantez bolile, ar fi mai puțin laborios, mulțumesc pentru acest experiment este încurajator, așa că este posibil
Nu semăn în grădina mea de legume, totul se pune în ghivece și cel mai adesea ce cumpăr în mini-bile îl transplantez în ghivece mai mari, ca să se dezvolte puțin înainte de a merge în grădină, așa e modul meu de a descuraja melci. : Mrgreen:

Cred că am găsit un amestec bun pentru solul meu de transplant, îngrășământ de aur brun 20% într-un sol de transplant obișnuit, totuși am încă o problemă cu menținerea acestui sol umed, între vreme uscată și ploaie și disponibilitatea și temperaturile mele care variază în câteva. zile, asta nu ajută la anumite soiuri de legume

abia aștept să-mi creez șasiul
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13723
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de izentrop » 08/06/19, 20:06

Pentru a menține umiditatea în plantele tale există tehnica sticlei inversate, care prin sifonare, eliberează treptat apa.

Nu este un sfat rău pentru a face mini-bulgări fără o presă de bulgări. Aveți nevoie de pământ de ghiveci bine cernut:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 10/06/19, 10:04

multumesc, stiam
păcat că după niște videoclipuri grozave gratuite, s-a mutat pe un canal cu plată, au fost unele bune și clasice, așa că dacă trebuie să plătești pentru clasic, este puțin o înșelătorie
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 10/06/19, 15:05

este rândul meu să particip la concursul de cartofi
aici sunt ale mele, charlottes, plantate pe 14 aprilie, inceput de rasarire in jurul datei de 15 mai (o singura planta) apoi sosirea urmatoarelor o saptamana buna mai tarziu, si aici vom spune aproape 2 luni mai tarziu toata lumea raspunde practic aici
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 235