Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 01/07/18, 10:10

nico239 a scris:
Acum (dacă nu mi-a lipsit ceva din stil: "mă înăbuși pe mine adios") și dacă l-ai trăit deja, există uneori șanse nefericite.



Nu am căutat pasajul, dar mi se pare că a fost ceva de genul ăsta ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 01/07/18, 10:50

Did67 a scris:
nico239 a scris:Acum (dacă nu mi-a lipsit ceva din stil: "mă înăbuși pe mine adios") și dacă l-ai trăit deja, există uneori șanse nefericite.

Nu am căutat pasajul, dar mi se pare că a fost ceva de genul ăsta ...

din memorie era vorba de bokashi, dacă îmi amintesc bine, Paysan.bio a găsit-o foarte utilă, a vorbit despre asta într-un alt fir sau pe blogul său, iar Didier răspunzând la o altă postare a scris „ tot ceea ce este inutil "(fără a specifica" acel ") și paysan.bion a considerat pentru sine că toate optimizările pe care le-a adus au fost inutile, Didier nu a căutat optimizarea, ci lenea, cele 2 puncte de vedere erau apoi fatal contradictorii
milă-mă cu 32m-ul meu2 optimizarile paysan.bio ma interesat, nu am facut efortul de a cauta in alta parte in alte fire

în caz contrar am avut vestea de sicetaitsisimple, foarte ocupat, de partea lui, așa că el (ea) se va întoarce

după cum spunem mai sus, cred că trebuie să depunem un pic de ego când mergem a forumAm experimentat-o ​​adesea, l-am lăsat să se stabilească și unii vin la simțurile mele.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 02/07/18, 00:40

Moindreffor a scris:
Did67 a scris:
nico239 a scris:Acum (dacă nu mi-a lipsit ceva din stil: "mă înăbuși pe mine adios") și dacă l-ai trăit deja, există uneori șanse nefericite.

Nu am căutat pasajul, dar mi se pare că a fost ceva de genul ăsta ...

din memorie era vorba de bokashi, dacă îmi amintesc bine, Paysan.bio a găsit-o foarte utilă, a vorbit despre asta într-un alt fir sau pe blogul său, iar Didier răspunzând la o altă postare a scris „ tot ceea ce este inutil "(fără a specifica" acel ") și paysan.bion a considerat pentru sine că toate optimizările pe care le-a adus au fost inutile, Didier nu a căutat optimizarea, ci lenea, cele 2 puncte de vedere erau apoi fatal contradictorii
milă-mă cu 32m-ul meu2 optimizarile paysan.bio ma interesat, nu am facut efortul de a cauta in alta parte in alte fire

în caz contrar am avut vestea de sicetaitsisimple, foarte ocupat, de partea lui, așa că el (ea) se va întoarce

după cum spunem mai sus, cred că trebuie să depunem un pic de ego când mergem a forumAm experimentat-o ​​adesea, l-am lăsat să se stabilească și unii vin la simțurile mele.


Discuțiile scrise sunt capcane absolute din mai multe motive.

În plus, îmi reiau ideea de grupuri.

Dacă eram milioane de credincioși, grupele 2 de milioane de 50 nu mănâncă pâine

Dar, pentru că suntem în mod clar în minoritate (pentru moment) în abordarea noastră de a împărți grădinăritul de pe piață sau de a ne căuta, nu prea are sens.

Că tipul se cultivă prin incantații, cu luna, cu stelele, cu horoscopul cumnatăi sale sau cu runetele pe care nu-mi pasă de el, atâta vreme cât nu se cultivă prin influențarea substanțelor toxice și că el respectă solul și natura înconjurătoare (pentru a face mai simplu)

Pentru mine esențialul este atins. Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 02/07/18, 09:22

Unde, dimpotrivă, am fost în măsură să vreau să conving că fără să facem multe, am putea produce multe. Care este totuși rațiunea de a fi firul de pe Potager du Laesseux! Recunosc că, în fața modei firelor „permaculturale”, nu cred că voi duce la dispariția acestor alte abordări. Care nu mi se par „gânduri de dispariție”. [Vor fi, mai târziu, deoarece sistemul are astfel de defecte intrinseci - o productivitate foarte mică a muncii - și că, ca orice mod, va trece, este caracteristic modelor).

Rămân convins de faptul că „înlocuirea” unei abordări în care „omul aduce fericire în grădina sa” în loc de „ușurarea vieții pentru organismele din sol care fac acest lucru mai natural decât el” adăpostește capcane ... bio "este exemplul care arată că nu am schimbat paradigma (modul de a vedea lucrurile). Am schimbat mijloacele pe care le folosim (am înlocuit produsele sintetice cu produse naturale, dintre care unele s-au dovedit a avea efecte foarte negative și cu o prelucrare mai mare). Din punctul meu de vedere, am rămas prinși, pentru că nu am împins logica până la capăt, în toată coerența. Am rămas în mijlocul vadului. Nu e de mirare că avem picioarele umede!

Deci, este adevărat că reacționez, uneori repede și prea brutal, pe care l-am admis, la aceste abordări (a căror hidroponie în turnuri de sticlă aflate sub iluminare artificială în oraș este un alt avatar, născut mort - este toata aceasta energie atunci cand pretul ei a incendiat? Cu exceptia, desigur, daca EPR are succes, iar ITER prospera).

Dar, citind firul, amintiți-vă că, inițial, eram complet necunoscut. Și că a trebuit să mă împaci puțin pentru a mă auzi. În cele din urmă, așa am reacționat. S-ar putea să existe alte căi posibile ???? Nu știu. Acesta este cel pe care l-am ales. Fără refelchir. Cu dozele sale de provocări. Intoleranță uneori, fără îndoială, de asemenea. Discutăm acolo a posteriori. Suntem întotdeauna mai deștepți.

Deci da, nu las merinul să bea ... Și pot fi fragil. În masa reacțiilor mele, există inevitabil deșeuri.

Voi încheia această dezbatere deoarece cred că am fost cinstită cu dvs.

Nimic nu spune că paysan.bio a plecat pentru că nu a găsit aici publicul sau „adepții” la care spera ?? Poate s-a gândit să mă convertească la viziunea sa asupra lucrurilor ??? În timp ce Moindreffor a spus: obiectivul și paradigma noastră (modul nostru de a vedea lucrurile) nu erau aceleași ...
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 02/07/18, 10:16

așa că suntem de acord
nu căutați ceea ce nu trebuie să găsim

totul este în titlu, gradina de bucătărie leneș, acest adjectiv rezumă singur, obiectivul, cu retrospectivă, Didier a experimentat acum o mulțime de lucruri, el va experimenta multe altele, dar păstrând încă obiectivul începe, muncă minimă, uneori funcționează, uneori nu, păstrează ceea ce funcționează, exploră alte conduceri pentru restul

Eu am susținut de ani de zile că sunt în favoarea celui mai mic efort, cum să fac același lucru, petrecând cât mai puțină energie posibil, sloganul meu era deja anul bacalaureatului meu. Voi spune că este puțin ce ma salvat când m-am îmbolnăvit, când nu ai aproape nici energie, nici nu faci nimic, nici nu găsești cum să faci, de aceea și eu se simt atat de sinceri cu modul lui de gandire al lui Didier, suntem la aceeasi lungime de unda (cel putin asa ma simt, Didier ma va contrazice daca este necesar)

astfel încât să mă deranjez cu lucruri inutile este foarte dificil pentru mine, de aceea uneori reacționez excesiv când îmi este oferit un videoclip, așa-zisul interesant, unde nu învăț nimic, trebuie să fiu selectiv

Cartea lui Didier este minunată în acest sens, deoarece include tot ce poate conține acest fir, am citit întregul fir, mi-a luat timp, după ce am citit cartea, mi-a luat mai puțin timp și nu am găsit nimic, era pur și simplu mult mai clară, dar datorită asta știu ce să fac și știu de ce observ acest lucru în grădina mea de bucătărie, Didier mi-a dat bazele suficient să-mi înființez leneșul de legume leneș, cel mai mic efort, datorită a ceea ce ma învățat, voi avea un pământ foarte repede, unde ceea ce am pus în pământ se va dezvolta

Omul a fost un recoltat, natura sa îngrijit de cultivare, a distrus în mod necesar natura pentru a se cultiva în locul său, cu revenirea la respectul solului, sper să devin un secerător-adunător (vorbesc despre respectul pentru sol și nu fenocultură, pentru că toată lumea ar fi înțeles că utilizarea fânului este cea mai leneșă posibilă, dar putem obține același rezultat cu alte soluții)
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Ahmed » 02/07/18, 23:06

Moindreffor: Despre ultima paragraf, puținul pe care este cunoscut despre strămoșii noștri din paleolitic (mici, pentru că este un timp foarte lung), vorbim despre vanatori-culegatori (după cum știți) și, pe selectorul lateral , este foarte posibil ca aceasta să fie mai mult faptul că femeile (+ copii și bătrâni). Important este că trecerea la o etapă agricultor-fermier a dus la o scădere a dimensiunii, robustețea, anumite caracteristici fizice și noi boli care au condus o reducere a duratei maxime (chiar în cazul în care durata medie de viață, cu excepția minorilor, a crescut, probabil, [accidente de vânătoare mai puțin, dar un conflict mai armat]. o altă caracteristică a fost, de asemenea, o creștere a fertilității (așezarea a permis să ridice mai mulți copii mici, la fel timp și lapte suplimentar de animale, de asemenea, a ajutat.) Aceste simptome sunt cele de domesticire, în acest caz aici, auto-domestification.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 03/07/18, 07:31

Ahmed a scris:Moindreffor: Despre ultima paragraf, puținul pe care este cunoscut despre strămoșii noștri din paleolitic (mici, pentru că este un timp foarte lung), vorbim despre vanatori-culegatori (după cum știți) și, pe selectorul lateral , este foarte posibil ca aceasta să fie mai mult faptul că femeile (+ copii și bătrâni). Important este că trecerea la o etapă agricultor-fermier a dus la o scădere a dimensiunii, robustețea, anumite caracteristici fizice și noi boli care au condus o reducere a duratei maxime (chiar în cazul în care durata medie de viață, cu excepția minorilor, a crescut, probabil, [accidente de vânătoare mai puțin, dar un conflict mai armat]. o altă caracteristică a fost, de asemenea, o creștere a fertilității (așezarea a permis să ridice mai mulți copii mici, la fel timp și lapte suplimentar de animale, de asemenea, a ajutat.) Aceste simptome sunt cele de domesticire, în acest caz aici, auto-domestification.

Mă gândeam mai mult la faptul că natura necultivată mergea singură și că Omul cu „H” putea găsi ceea ce avea nevoie, trebuia doar să întindă mâna : Mrgreen: atunci când ne schimbăm modul de viață, avem câștiguri și pierderi, trebuie să ne schimbăm și calea societății, sedentarizarea a permis, de asemenea, dezvoltarea meșteșugurilor, a ajutorului reciproc, a muncii colective și de specialitate

prin refacerea primului rol al naturii, sper și sunt sigur de punctele de vedere ale primelor mele rezultate, că va trebui să ajung și să-mi depozitez semințele, plantele și să recoltez
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Ahmed » 03/07/18, 11:09

Am înțeles sensul mesajului dvs. și a mea a fost pur și simplu o completare. Suntem cu adevărat în cazul unei (foarte!) Sinteze aproximative între modul de exploatare paleolitic și neolitic :D .

Ultimul mesaj solicită o altă observație (sunt incorigibil, așa cum o știi : Wink:): scrieți:
sedentarizarea a permis, de asemenea, dezvoltarea ambarcațiunilor, a ajutorului reciproc, a muncii colective și de specialitate.

Întrucât grupurile practicau vânătoarea de vânat mare, întreaga descendență, foarte lungă, a hominizilor pre-neolitici a trebuit să se bazeze mai ales pe solidaritatea infailibilă (una dintre consecințe a fost împărțirea capturilor între toți) și coordonarea perfectă a tacticii de vânătoare (destul de riscant!), de aici cu siguranță evoluția limbajului și, în fine, asocierea cu lupii (domesticire => câine).
De asemenea, cred că creșterea specializării sarcinilor merge împotriva ajutorului reciproc; ultimul punct, folosiți cuvântul „muncă”, care este un concept complet anacronic pentru vânătorii-culegători și ar trebui folosit cu mare grijă în cazul primilor fermieri-păstori, chiar dacă, în ultimul caz, acesta dobândește semnificativ mai multă substanță.
Pentru a merge în direcția voastră (și cea a inițiativei demiurgice a V-!), mitul Grădinii Edenului retransmite acest pasaj din epoca abundenței la cea a durerii: în mod evident, sper că această tendință poate fi inversată puțin! 8)
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 03/07/18, 11:31

Ahmed a scris:
(și cea a inițiativei demiurgice a V-!), ...



Demiurgul? Doar asta?

Jumătate de urgență ???

Cercetarea făcută (Îmi place limba exactă, îmi place să învăț ...), pare puțin excesiv!

[Demiurgul: Literar. Persoana care creează ceva important.(Larousse on-line)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Ahmed » 03/07/18, 12:20

Întoarcerea la Grădina Edenului merită acest calificativ! : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 373